PALUBA
September 08, 2024, 05:01:38 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Dobrodošli na balkanski vojni forum Paluba.Info!
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25]   Go Down
  Print  
Author Topic: Ministarstvo obrane Republike Hrvatske (MORH) - aktivnosti  (Read 169800 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:September 05, 2024, 08:17:09 pm
Posts: 22 651


« Reply #360 on: May 22, 2023, 08:21:07 pm »

Шта конкретно, тј. једноставније речено представља "Вегвизир"?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:August 28, 2024, 07:48:30 pm
Posts: 6 912



« Reply #361 on: May 22, 2023, 08:33:52 pm »

Шта конкретно, тј. једноставније речено представља "Вегвизир"?

Пројектује ти слику са оних спољних камера на оне наочаре.
Logged
PakleniVuk
zastavnik
*
Online Online

Last Login:Today at 04:57:28 pm
Posts: 1 364


Ko laje zlo ne misli


« Reply #362 on: May 22, 2023, 08:35:51 pm »

Vegvisir je sistem za izvođenje oko vozila zasnovan na elementima virtuelne realnosti (zato nose one naočare za virtuelnu realnost na snimku) . Razvijaju ga zajednički Estonsko-Hrvatski stručnjaci . Inače "vegvisir" je "Islandska runa"koja služi da onome ko je nosi pokaže pravi put. Odatle su preuzeli ime za start up firmu koju su osnovali 2021.

Link ka sajtu : https://www.vegvisir.ee/
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:September 05, 2024, 08:17:09 pm
Posts: 22 651


« Reply #363 on: May 22, 2023, 08:45:21 pm »

Претпостављам да је слика која се види на дисплеју наочара тродимензионална (стандардни екрани монитора дају дводимензионалну слику) и да корисник може да види и "назад", односно да види 360% око себе (вероватно пребацијући слику неком командом). Такође, мислим да је битно ко ниси те наочаре, односно ко види помоћу овог уређаја? Вероватно командир борбеног возила.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Today at 04:36:57 pm
Posts: 10 599



« Reply #364 on: November 28, 2023, 04:31:13 pm »

Iz hrvatskog Ministarstva odbrane i Hrvatske vojske želi da ode 500 ljudi

Iz hrvatskog Ministarstva odbrane i Hrvatske vojske želi da ode 500 ljudi, piše danas zagrebački Jutarnji list, navodeći da je čak 300 zaposlenih u ovom resoru podnelo zahtev za odlazak u penziju, dok ostali žele otpust iz službe.

Na nedavnom ispraćaju hrvatskih vojnika u misiju na Kosovo i Metohiju ministar Ivan Anušić se dotakao i sve većeg problema unutar Ministarstva obrane i Oružanih snaga, rekavši da je u pitanju nedostatak ljudi.

– Trend je takav da opada interes za služenje, kako dobrovoljno tako i svako drugo služenje u Hrvatskoj vojsci. Materijalna prava su ključna kada se govori o motivaciji i regrutaciji novih vojnika – rekao je Anušić i najavio da će lično poraditi na povećanju materijalnih prava svakog vojnika, oficira i podoficira.

Koliko je stanje loše najbolje pokazuje podatak iz nedavno objavljenog Godišnjeg izveštaja o odbrani za 2022. godinu, prema kojem su prošle godine dobrovoljno služenje vojnog roka završile samo 433 osobe, što je najmanje u poslednjih petnaest godina.

Problem s nedostatkom ljudi nije samo u vojsci, već je to sve veći problem i u MORH-u. Prema neslužbenim informacijama, u ovom je trenutku na stolu čak oko 300 zahteva zaposlenih u Ministarstvu za odlazak u penziju počev od 1. januara naredne godine.

Prema poslednjim službenim podacima, na kraju prošle godine u MORH-u je bilo 1872 državnih službenika i nameštenika. Stoga se brojka od oko 300 zahteva za penzijom možda i ne čini prevelikom, ali, kako saznaje Jutarnji, problem je u strukturi zaposlenih koji žele da odu.

Jutarnji takođe saznaje da je i unutar Oružanih snaga više od 200 osoba zatražilo raskid ugovora radi odlaska na rad u civilstvo. I tu je mahom reč o deficitarnim zanimanjima, što predstavlja dodatni problem Oružanim snagama, piše zagrebački dnevnik.


Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Today at 04:36:57 pm
Posts: 10 599



« Reply #365 on: February 26, 2024, 01:13:22 pm »

Hrvati doneli odluku? Evo koliko će trajati vojni rok i kako će izgledati

Za obučavanje hrvatskih vojnika u sklopu novog obaveznog vojnog roka koji namerava da uvede vlada Hrvatske odabrana su četiri velika obučna centra.

Kasarne u Požegi, Sinju, Puli i Bjelovaru, a za još dva rade se procene.

Vojnike će obučavati 650 vojnih instruktora, piše Jutarnji list.

Ministarstvo odbrane i Glavni štab Oružanih snaga odabrali su model vojnog obučavanja mladih Hrvata.

Ni dva meseca nisu prošla od dana kada je premijer Plenković na pitanje o uvođenju obveznog vojnog roka rekao da to ne dolazi u obzir, ali je moguć "neki kurs" do predloga Glavnog štaba da se, kako saznaje Jutarnji list, uvede tromesečno obavezno Temeljno vojno osposobljavanje.

To je službeni naziv iako će ga kolokvijalno gotovo svi zvati obavezni vojni rok.

Prema rečima sagovornika Jutarnjeg lista, vojno osposobljavanje bilo bi obvezno za sve mladiće kada napune 18 godina, a žene bi mogle da učestvuju dobrovoljno.

Detalji novog vojnog roka
Za sada je samo reč o predlogu MORH-a i Glavnog štaba koji tek treba da usvoje vlada i Hrvatski sabor. Kako saznaje dnevnik, u vojnim krugovima smatraju da su tri meseca sasvim dovoljna za vojnu obuku tokom koje bi naglasak bio na fizičkoj pripremi polaznika te savladavanju temeljenih vojnih veština.

Na završetku vojnik bi trebalo da bude obučen za strelca, odnosno da prođe osnove baratanja ličnim pešačkim naoružanjem i da bude fizički pripremljen.

Prema procenama, godišnje bi na raspolaganju trebalo biti oko 17.000 mladića, a očekuje se da bi barem njih 15.000 moglo završiti vojno osposobljavanje, dok bi preostali dio završio na civilnom služenju vojnog roka zbog prigovora savesti ili bi bili proglašeni zdravstveno nesposobnim za vojnu službu.

Sagovornici Jutarnjeg tvrde da tromesečna vojna obuka neće uticati na redovno pohađanje fakultetske nastave. Vojni rok je u Hrvatskoj suspendovan 2008. godine, a očekuje se da će se vratiti iduće godine.


Izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:September 05, 2024, 08:17:09 pm
Posts: 22 651


« Reply #366 on: February 28, 2024, 06:44:36 pm »

Quote
u vojnim krugovima smatraju da su tri meseca sasvim dovoljna za vojnu obuku tokom koje bi naglasak bio na fizičkoj pripremi polaznika te savladavanju temeljenih vojnih veština.

Сложио бих се са овом констатацијом. Дакле, ова варијанта служења војног рока је оспособљавање војника да буде стрелац, односно да овлада основним војничким вештинама, а специјалистичка обука би се реализовала кроз обуку у резервном саставу.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Today at 04:36:57 pm
Posts: 10 599



« Reply #367 on: June 28, 2024, 08:45:57 am »

Kako će izgledati vojni rok: Dva ili tri mjeseca obuke, plaća od 900 eura, civilno služenje trajat će dvostruko duže

Godišnje će se pozivati nekoliko tisuća punoljetnih mladića

Ministarstvo obrane i Oružane snage Republike Hrvatske pripremili su dva modela služenja obveznog vojnog roka, kako neslužbeno doznajemo u MORH-u, a odluka o tome kako će i koliko trajati temeljno vojno osposobljavanje, kako se to stručno naziva, bit će na Vladi i Saboru, a o svemu će biti informiran i predsjednik Republike Zoran Milanović.

Dva modela su na stolu: od dva mjeseca, što bi zapravo bilo isto kao i sadašnje dobrovoljno služenje vojnog roka koje traje osam tjedana, te temeljna vojna obuka od tri mjeseca.

Institut priziva savjesti, koji je ustavna kategorija, i dalje će postojati, ali bi civilno služenje vojnog roka trajalo duže, možda i dvostruko duže nego temeljna vojna obuka.

Dakle, ako će obvezni vojni rok trajati dva mjeseca, onda bi civilno služenje moglo trajati četiri mjeseca, a ako će vojna obuka trajati tri mjeseca, onda bi punoljetni mladići civilno služili vojsku pola godine.

Sve bi trebalo krenuti od 1. siječnja iduće godine, ako se donese konačna politička odluka na razini državnog vrha.

- Bit je da se kroz benefite potiče služenje vojnog osposobljavanja, a da civilno služenje traje dulje u odnosu na vojno. Ali i to će biti u skladu s Ustavom pa će se točno trajanje još definirati – kaže nam sugovornik iz Ministarstva obrane.

Priziv savjesti

Civilni vojni rok će se definirati zajedno s MUP-om, civilnom zaštitom i lokalnom i regionalnom samoupravom jer se želi izbjeći izbjegavanje služenja vojnog roka na način da i oni koji bi se pozvali na priziv savjesti prođu neku vrstu civilne obuke, primjerice, spašavanja unesrećenih.

- I europska je praksa da civilno služenje traje dvostruko, odnosno da traje dulje u odnosu na vojno služenje, a većina europskih zemalja ili je vratila ili razmišlja vratiti obvezno vojno služenje – poručuje sugovornik iz MORH-a

Svake godine oko 18.000 mladića postaje punoljetno, a za služenje obveznog vojnog roka godišnje bi ih se pozivalo nekoliko tisuća, ne svi odjednom, jer treba uzeti u obzir da neće svi proći zdravstveni pregled. Odredit će se "nulta" generacija od koje će se krenuti, a ostali će moći dragovoljno služiti vojsku. Dragovoljno će se, pak vojno služenje integrirati u obvezno vojno osposobljavanje i tko želi, moći će se prijaviti.

- Motivirat će se temeljno vojno osposobljavanje, moguće je da će biti plaćeno kroz naknadu. Ona sada za dragovoljno služenje iznosi 900 eura mjesečno, a razmišlja se i da onima koji odsluže temeljnu vojnu obuku, to uđe i u radni staž, a možda i da imaju prednost pri zapošljavanju, no to je tek na razini ideje – kaže nam izvor iz MORH-a.

Temeljna vojna obuka koja bi trajala dva mjeseca, osposobila bi novake za strijelce, a ako bi trajala tri mjeseca, zadnji bi mjesec, prema svojim afinitetima, potrebama vojske i zaključcima nadređenih išli i na specijalističku obuku, primjerice za topnika u kopnenoj vojsci.

Vojni bi ročnici prolazili teorijski i praktični dio, od učenja vojnih doktrina, preko slaganja puške i pištolja pa do pucanja iz oružja na poligonu.

Opada interes za vojsku

Program dragovoljnog vojnog osposobljavanja sada se provodi u Požegi te na vojnom vježbalištu Glavica i strelištu Novo Selo. Po dolasku u vojarnu u Požegi ročnici zadužuju vojnu opremu i potpisuju ugovore o dragovoljnom vojnom osposobljavanju.

Nakon toga ročnicima predstoje dva tjedna uvođenja u vojno okružje, a zatim polažu svečanu prisegu. Potom slijedi obuka tijekom koje svladavaju temeljne vojničke sposobnosti i vještine.

Nakon završene obuke ročnici dobivaju vojno-stručnu specijalnost strijelca roda pješaštva, čime stječu jedan od propisanih uvjeta za profesionalnu vojnu karijeru te mogućnost sudjelovanja u razvrstanoj pričuvi.

Dragovoljno vojno osposobljavanje provodi se kroz tri razdoblja. U prvom razdoblju odvija se proces prilagodbe i postupnog uvođenja u šire vojno okružje, a glavno obučno razdoblje obuhvaća podizanje psihofizičke spremnosti, pripremna gađanja, pojedinačne zadaće u realnim borbenim uvjetima i okolnostima, te se objedinjuju sva znanja i vještine stečene kroz dotadašnju obuku.

Interes za vojsku iz godine u godinu opada, što se najbolje vidi i prema brojkama dragovoljnih ročnika.

Od 2021. u prosjeku bi tek njih 150 prisegnulo po naraštaju, a potrebe su puno veće.

Od 2008. do kraja 2022. dragovoljno vojno osposobljavanje završilo je 10.327 ročnika, a Oružane snage i Ministarstvo obrane suočeni su s velikim padom interesa mladih za vojni poziv. Ministarstvo obrane godišnje iskazuje potrebu za 1000 dragovoljnih ročnika, a 2022. vojni rok završilo je samo njih 402.

Financijski trošak

Koliko će biti potrebno novca izdvojiti o proračunu, ovisit će o tome koji će se model prihvatiti.

Prije nekoliko godina procijenjeno je da bi uvođenje obveznog vojnog roka državu koštalo oko 66,4 milijuna eura, ali sada bi taj iznos trebao ipak biti manji, jer će novake obučavati sadašnji pripadnici vojske, no postojat će troškovi smještaja, prehrane, naknade ako se uvede, vojne opreme...

Vojni rok ne bi bio obvezan za žene, one bi i dalje dragovoljno služile, a oni koji bi ulazili u sustav morali bi proći specijalistički liječnički pregled te psihološka testiranja. Fizičku spremnost stekli bi na obuci, ona ne bi bila obvezna, već samo to da je novak zdrav da može proći obuku i izdržati taj napor.


Izvor
Logged
Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 24 queries.