PALUBA
April 27, 2024, 11:45:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 59   Go Down
  Print  
Author Topic: Razvoj, modernizacija i opremanje OS Republike Hrvatske  (Read 347626 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #315 on: May 27, 2014, 09:33:40 am »

HELIKOPTERI ZA HRZ

SASTANAK U WASHINGTONU Umjesto ruskih Mi-8, Ministarstvo obrane želi kupiti polovne američke Black Hawke


Ministar obrane Ante Kotromanović razgovarao je za nedavnog posjeta Sjedinjenim Američkim Državama s američkim potpredsjednikom Joeom Bidenom o nabavci polovnih transportnih helikoptera Black Hawk.

Na susretu na kojem je bio i predsjednik Ivo Josipović razgovaralo se o hrvatskoj ovisnosti o ruskom plinu, a ministar obrane Kotromanović otvorio je i temu o hrvatskoj ovisnosti o ruskoj vojnoj tehnici, prije svega u zrakoplovstvu. Oružane snage trenutno posjeduju ruske transportne helikoptere Mi-8 i Mi-117Sh te borbene avione MiG 21 te su svi remonti i nabava rezervnih dijelova ovisni o Rusiji ili, u slučaju aviona, o Ukrajini.

Koliko je tehnološka ovisnost o Rusiji za članicu NATO-a problematična pokazao je remont šest transportnih helikoptera Mi-8 koji je trenutačno u tijeku.

Četiri helikoptera uspješno su remontirana, a dva ne mogu biti dovršena jer kamioni s rezervnim dijelovima u Sevastopolju u Ukrajini već dva i pol mjeseca čekaju dozvolu tamošnje vlasti da krenu prema Hrvatskoj. Stoga se u Ministarstvu obrane i preko vlasti u Moskvi pokušava naći rješenje za taj problem, a s druge strane u tijeku su konzultacije sa zavodima u Bjelorusiji i Češkoj o nabavi dijelova.

Sve to događa se u trenutku kada se Ministarstvo obrane priprema za remont sljedećih šest transportnih helikoptera, za što određene tvrtke iz Rusije već iskazuju interes. Osim toga, 2016. godine na remont moraju i helikopteri Mi-117Sh.

Ministar Kotromanović sve je to prezentirao američkom potpredsjedniku koji se složio da je to velik problem te se krenulo u tehničke razgovore. Kotromanović je sa suradnicima otišao u helikoptersku bazu Nacionalne garde Minnesota, s kojom Hrvatska surađuje već 10 godina.

Sa zapovjednikom Garde generalom Richardom Nashom razgovarano je o mogućnosti prodaje 7-8 godina starih helikoptera Black Hawk. Hrvatska strana načelno je zainteresirana za 15 tih helikoptera, a cijena za sada nije definirana. Amerikanci bi uz helikoptere ponudili svu logističku potporu te obuku pilota i tehničara, a opskrba rezervnim dijelovima bila bi sigurna.

Hrvatska strana sada mora definirati svoje potrebe, a nabava bi se mogla realizirati u sljedeće tri-četiri godine, kako bi istjecali resursi sadašnjim ruskim helikopterima. O cijelom aranžamanu kupnje helikoptera više će se znati kada američki ministar obrane Chuck Hagel posjeti Zagreb, što se očekuje do kraja godine.

Autor : Krešimir Žabec
Izvor : JL
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #316 on: May 27, 2014, 10:13:03 am »

Nije ugodno, ali ne treba prezati od "žicanja".
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #317 on: May 27, 2014, 10:19:22 am »

Problemje sto su i ti polovni BH helikopteri izuzetno skupi a pogotovo njihovo odrzavanje. Otplike za cenu jednog BH moze se kupiti tri Mi-17.
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #318 on: May 27, 2014, 10:30:35 am »

Koliko sam shvatio iz teksta cijena bi bila simbolična. Inače naši ne bi niti razmišljali o njima. Iako je to sve na dalekom štapu.
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #319 on: May 28, 2014, 06:43:01 pm »

Problemje sto su i ti polovni BH helikopteri izuzetno skupi a pogotovo njihovo odrzavanje. Otplike za cenu jednog BH moze se kupiti tri Mi-17.
Plus imaju duplo manju nosivost. Neisplati se.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #320 on: May 28, 2014, 08:06:12 pm »

Нема то везе са носивошћу, квалитетом, одржавањем и сл. Односно има везе, али је то споредно. Главни критеријум је политика. Дакле у НАТО-у се не може набављати руско, кинеско и друго оружје потенцијалних противника. Ко је до сада имао (пре уласка), имао је, новог неће бити а старо ће се заменити са оним из земаља савезница. Неке чланице политички и економски мало јаче ће то урадити спорије водећи више рачуна о свом интересу. Остали ће само послушати. Још ако се та средства добију као донација (или симболичну надокнаду), онда "нема приче". Интерес главних у пакту је и интерес мањих или слабијих. Тако је то одувек и Хрватска мора да послуша.

Quote
a ministar obrane Kotromanović otvorio je i temu o hrvatskoj ovisnosti o ruskoj vojnoj tehnici, prije svega u zrakoplovstvu.

Из претходног текста на прво читање могло би се закључити како је захтев за замену руских ваздухоплова иницирао Котромановић. Ја бих рекао да то само тако изгледа.
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #321 on: May 28, 2014, 08:12:25 pm »

I ja bih rekao da to samo tako izgleda. Vidjet cemo šta ce bit. Mađarska je kupila tri polovna ruska helihoptera a isto je u NATOu. Ipak se to vodi pod neborbena avijacija ( transportni helihopter ). Baš da je Hrvatska pri parama da kupuje zapadne letjelice baš i nije pa sad uvik ostaje izbori pa onda okrenit plocu i ako nam se ne svidi otrcat Rusiji.
« Last Edit: May 28, 2014, 08:58:11 pm by KUZMA®, Reason: Obrisan neprimeren deo » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #322 on: May 29, 2014, 01:04:59 am »

Ima tko cenu sata letenja + održavanja po tipu helikoptera (ali realnu)? Recimo za Mi8, Pumu, i blackhawka?

Znam da je jedan privatnik u Slo kupio Eurocopter umesto Mi8, jer je sat letenja puno jeftiniji.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #323 on: May 29, 2014, 08:00:53 am »

Računaj da je za Mi-8 oko 2ipo do 3 iljade eura, za ove druge pojma nemam
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #324 on: May 29, 2014, 02:17:59 pm »

Neka ovo bude ovdje pošto se radi o helikopterima....

Defender.hr

Predsjedniče Josipoviću, Rusija je otela hrvatske helikoptere, zašto joj se prostire crveni tepih?
 
Datum objave: 29.05.2014

I dok Rusija odbija isporučiti remontirane dijelove hrvatskih vojnih helikoptera Mi-8 iz okupiranog Sevastopola, bolje reći da ih je otela i bavi se ucjenama oko njihova povrata, u Zagrebu se s druge strane pred Ruse postavlja crveni tepih zbog sutrašnjeg održavanja Rusko-hrvatskog gospodarskog foruma koji će počastiti svojom nazočnošću ni manje ni više nego vrhovni zapovjednik OSRH Ivo Josipović te bivši predsjednik Stjepan Mesić. I ne samo to, na Forumu će se govoriti o obnovi starih gospodarskih kontakata, između ostalog, i na području zrakoplovne industrije (čitaj: dajte nam sljedeća četiri helikoptera na remont, tako ćete dobiti dijelove za ova dva blokirana u Sevastopolu)

Dakle, dok se već duže od dva mjeseca pokušavaju na sve moguće načine vratiti dijelovi iz Sevastopola za dva hrvatska vojna helikoptera Mi-8, sadašnji vrhovni vojni zapovjednik, predsjednik Ivo Josipović, Ruse ide počastiti svojim dolaskom i dati im do znanja kako "željno" iščekujemo njihova ulaganja i gospodarsku suradnju. Josipović je upoznat sa stanjem oko hrvatskih vojnih helikoptera u Sevastopolu od strane svojih savjetnika, Zlatka Gareljića i načelnika Glavnog stožera OSRH general zbora Drage Lovrića.

Državnički bi mudro bilo odbiti dolazak na takav skup i pokazati što je nacionalni interes RH u ovom trenutku. Tek tada bi Rusi shvatili poruku, a mehanizam bi se jako brzo zakotrljao da se remontirani dijelovi u roku sedam dana pojave u Hrvatskoj. Ako su Rusi mogli Ukrajincima bez ikakvih problema vratiti desetak brodova ratne mornarice, u čemu je problem sa hrvatskim helikopterima na remontu u Sevastopolu pod kontrolom Moskve? Ne srede li Ukrajinci i Rusi vrlo brzo međusobne odnose po pitanju remontnih zavoda i helikoptera, trebalo bi im zatvoriti vrata u RH, okrenuti se Česima, Bjelorusiji i inima. Hrvatskoj je svejedno kome će plaćati u ovom slučaju, Ukrspecexportu, Sevastopolu, Rosvertolu, ali ne smije dozvoliti da se sukob Kijeva i Moskve rješava preko njezinih leđa i na ovakav način.

"Hrvatske oružane snage su možda brojem i opremljenošću daleko od vrha, ali svojom kvalitetom, hrabrošću, znanjem i požrtvovnošću,vi ste sam vrh. A ja osjećam veliki ponos i zadovoljstvo što sam vaš Vrhovni zapovjednik", rekao je Josipović prilikom obilježavanja Dana OSRH. Pa ako je tako predsjedniče, nije dovoljno što ste vi zadovoljni, učinite nešto da i pripadnici OSRH budu zadovoljni.

Mario Duspara

29.05.2014./09:05 sati

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Foto: Ured Predsjednika



* article-gallery-big-1401348299_728.jpg (126.97 KB, 800x577 - viewed 73 times.)
« Last Edit: June 02, 2014, 09:51:48 am by leut » Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #325 on: May 29, 2014, 03:14:32 pm »

Strašno glupavi članak. Ne mogu vjerovati da netko razuman može ovo napisati. A da im rat objavimo? Osobno vjerujem da se pokušava pronaći rješenje, a i da ih izgubimo (malo vjerovatno) a dobijemo neke druge investicije još bolje.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #326 on: May 29, 2014, 07:37:24 pm »

Не знам у чему је проблем. Чисто сумњам да је Русије стало до два хрватска хеликоптера. Односно сумњам да ће тако подрити НАТО. Вероватно је нешто друго посреди. Осим наведеног тешко да ће се Руси насекирати због евентуалног хрватског бојкота или одбијања Председника да отвори поменути скуп.

Хрватска у овом случају поступа у најбољем  сопственом економском интересу. Када једна Немачка и Француска не отказују економске споразуме са Русијом испада да овај новинар очекује да Хрватска држава буде "већи католик од Папе". Па већ је (својевремено) одбила да прими директора Гаспрома и... Чак ни САД јој нису рекле хвала. А Јужни ток ће је заобићи. Јесте да касни, јесте да има проблема, али ће га бити. Управо је ово пут да се врате хеликоптери и обезбеде руске инвестиције. А  Русија жели више да уђе на Хрватско тржиште. Ако неће Хрватска, хоће Мађарска, Аустрија ...
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #327 on: June 02, 2014, 09:56:02 am »

Na Jarunu su javnosti prikazani i novopristigli MAN-ovi i MRAP-ovi obojani u zelenu boju OS RH (po tri komada).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
morh.hr


* 01osrh.JPG (452.47 KB, 1862x1330 - viewed 75 times.)

* jarun_01062014_01.jpg (65.82 KB, 630x418 - viewed 93 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #328 on: June 02, 2014, 05:06:18 pm »

Šta je propis NATO, odma okapnice ispod motora vozila! Roll Eyes
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #329 on: June 02, 2014, 07:46:53 pm »

MRAP bih nazvao Zir. To je neboder a ne borbeno vozilo.
Logged
Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 59   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.