PALUBA
April 27, 2024, 09:57:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 59   Go Down
  Print  
Author Topic: Razvoj, modernizacija i opremanje OS Republike Hrvatske  (Read 347614 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #570 on: March 29, 2016, 01:18:11 pm »

Vir: Defender.hr

29.03.2016.

Russian Helicopters spreman organizirati remont hrvatskih helikoptera Mi-171Sh

Tvrtka Russian Helicopters je spremna za remont hrvatskih transportnih helikoptera Mi-171Sh u Rusiji ili u Europi kako bi se spriječilo miješanje necertificiranih tvrtki s ovim procesom, rekao je zamjenik izvršnog direktora tvrtke Igor Chichikov za Tass.

Hrvatske obrambene snage trenutačno imaju deset helikoptera Mi-171Sh helikoptera u službi i prva tri helikoptera bi trebala krenuti u postupak remonta ove godine, rekao je on. “S obzirom da helikopteri novi, dokumentacija o njima nije bila transferirana nigdje i nitko nije ovlašten za njihov popravak, vjerujemo da je pitanje prilično ozbiljno”, rekao je Chichikov.

“Ili ćemo ih remontirati na teritoriju Rusije ili smo spremni razmotriti mogućnosti remonta na teritoriji Republike Hrvatske ili nekog objekta u Europi, ali svakako uz sudjelovanje naših stručnjaka”, dodao je on. Niti jedna strana kompanija, uključujući i one koje se nalaze u Ukrajini, nemaju certifikat za remont Mi-171Sh, rekao je Chechikov.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* litva_09112012_05.jpg (110.53 KB, 1068x709 - viewed 78 times.)
« Last Edit: March 31, 2016, 05:48:42 pm by leut » Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 884



« Reply #571 on: March 29, 2016, 04:50:26 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/
29.03.2016.

Russian Helicopters spreman organizirati remont hrvatskih helikoptera Mi-171Sh

...“S obzirom da helikopteri novi, dokumentacija o njima nije bila transferirana nigdje i nitko nije ovlašten za njihov popravak, vjerujemo da je pitanje prilično ozbiljno”, rekao je Chichikov.

...“Ili ćemo ih remontirati na teritoriju Rusije ili smo spremni razmotriti mogućnosti remonta na teritoriji Republike Hrvatske ili nekog objekta u Europi, ali svakako uz sudjelovanje naših stručnjaka”, dodao je on. Niti jedna strana kompanija, uključujući i one koje se nalaze u Ukrajini, nemaju certifikat za remont Mi-171Sh, rekao je Chechikov.

Значи тако. Мислим да је крај службе за Ми-171Ш у Хрватској веома, веома близу. Ремонта неће ни бити,а апарати ће бити продати.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #572 on: March 29, 2016, 05:26:41 pm »

Ne vjerujem, transportna komponenta uvijek dobro dođe saveznicima.

poz.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 884



« Reply #573 on: March 29, 2016, 07:08:00 pm »

Ne vjerujem, transportna komponenta uvijek dobro dođe saveznicima.

poz.

Ма биће транспортних хеликоптера али они неће бити руске производње. Сумњам да ће бити дозвољено да их Руси ремонтују, а како видимо, без Руса не може. Штета...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #574 on: March 29, 2016, 10:06:18 pm »

I gde je problem da Hr plati firmi iz USA/izraela/ da remontira Mi-171Sh sa podizvođačem iz Rusije sa certifikatom?

Pre mi izgleda kao ucena Rusa, da se remont radi kod njih. Ali dugoročno, ako nisu obe strane zadovoljne ljubav ne traja dugo. Niko ne voli ucenjivanje.  Cena je u svakom slučaju sporednog značenja i može da se na papiru prikaže kako hoče i kako odgovara (capex, opex).
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 884



« Reply #575 on: March 29, 2016, 11:40:43 pm »

I gde je problem da Hr plati firmi iz USA/izraela/ da remontira Mi-171Sh sa podizvođačem iz Rusije sa certifikatom?

Pre mi izgleda kao ucena Rusa, da se remont radi kod njih. Ali dugoročno, ako nisu obe strane zadovoljne ljubav ne traja dugo. Niko ne voli ucenjivanje.  Cena je u svakom slučaju sporednog značenja i može da se na papiru prikaže kako hoče i kako odgovara (capex, opex).

Па не знам гдје је проблем, изгледа да код Руса није:

Quote
Tvrtka Russian Helicopters je spremna za remont hrvatskih transportnih helikoptera Mi-171Sh u Rusiji ili u Europi kako bi se spriječilo miješanje necertificiranih tvrtki s ovim procesom, rekao je zamjenik izvršnog direktora tvrtke Igor Chichikov za Tass.

“Ili ćemo ih remontirati na teritoriju Rusije ili smo spremni razmotriti mogućnosti remonta na teritoriji Republike Hrvatske ili nekog objekta u Europi, ali svakako uz sudjelovanje naših stručnjaka”, dodao je on.

Питање је да ли ће бити политичке воље да се у тај посао укључе Руси. Ја сматрам да неће.
С друге стране, не видим у овом руском ставу никакву уцјену већ заштиту својих интереса. Испоручили су Хрватској нове апарате и с правом очекују да зараде нешто и од ремонта истих. Посебно ако су једини овлаштени за извођење ремонта.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #576 on: March 30, 2016, 01:36:42 am »

Ako me sječanje ne vara, Hr je uzela Mi-171Sh kao deo klirinškog duga. Pitanje kolika je cena bila helikoptera i šta su sve dobili. Istotako neznam koja je cena održivanja. Ako je na nivoju konkurence, onda pričamo brez veze, ali ako je naduvana (kao što rusi znaju da naprave, bar po mom iskustvu) onda je pitanje isplatljivosti.

Znam kako je Slo uzela Triglav od Rusa kao klirinški dug i po mojim informacijama.. nebi u detaile.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #577 on: March 30, 2016, 12:31:29 pm »

Ako me sječanje ne vara, Hr je uzela Mi-171Sh kao deo klirinškog duga. Pitanje kolika je cena bila helikoptera i šta su sve dobili. Istotako neznam koja je cena održivanja. Ako je na nivoju konkurence, onda pričamo brez veze, ali ako je naduvana (kao što rusi znaju da naprave, bar po mom iskustvu) onda je pitanje isplatljivosti.

Znam kako je Slo uzela Triglav od Rusa kao klirinški dug i po mojim informacijama.. nebi u detaile.

koliko Triglav cesto plovi
Logged
m12brk
mornar
*
Offline Offline

Posts: 44


« Reply #578 on: March 30, 2016, 01:42:28 pm »

Ako me sječanje ne vara, Hr je uzela Mi-171Sh kao deo klirinškog duga. Pitanje kolika je cena bila helikoptera i šta su sve dobili. Istotako neznam koja je cena održivanja. Ako je na nivoju konkurence, onda pričamo brez veze, ali ako je naduvana (kao što rusi znaju da naprave, bar po mom iskustvu) onda je pitanje isplatljivosti.

Znam kako je Slo uzela Triglav od Rusa kao klirinški dug i po mojim informacijama.. nebi u detaile.

koliko Triglav cesto plovi
Svaki dan 
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #579 on: March 30, 2016, 07:26:35 pm »

Quote
I gde je problem da Hr plati firmi iz USA/izraela/ da remontira Mi-171Sh sa podizvođačem iz Rusije sa certifikatom?

Božo, u čemu bi bila razlika da se ovako (kao u citiranom predlogu) obavi remont u odnosu na to da Rusi direktno, bez posrednika to urade? U svakom slučaju ne može bez Rusa. Remont je i trgovina (ko da nižu cenu), ali i pitanje operativne sposobnosti HRZ pa će MO Hrvatske morati da odluči kako ceni da je najbolje.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #580 on: March 30, 2016, 10:43:22 pm »

Ako me sječanje ne vara, Hr je uzela Mi-171Sh kao deo klirinškog duga. Pitanje kolika je cena bila helikoptera i šta su sve dobili. Istotako neznam koja je cena održivanja. Ako je na nivoju konkurence, onda pričamo brez veze, ali ako je naduvana (kao što rusi znaju da naprave, bar po mom iskustvu) onda je pitanje isplatljivosti.

Znam kako je Slo uzela Triglav od Rusa kao klirinški dug i po mojim informacijama.. nebi u detaile.

koliko Triglav cesto plovi
Svaki dan 


jeli u nekoj misiji
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #581 on: April 04, 2016, 01:43:12 pm »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split

04.04.2016.

MORH potpisao ugovore s 27 domaćih poduzeća o nabavi vojne opreme i naoružanja

"Ministarstvo obrane kupuje hrvatske proizvode, ne samo zato što su naši, već su i kvalitetni, dokazani i konkurentni proizvodi i o tome ćemo svjedočiti u svijetu", rekao je ministar naglasivši da je ugovorena nabava oko 300 tisuća komada raznih proizvoda na čijoj će proizvodnji raditi oko pet tisuća radnika.

Ministarstvo obrane (MORH) potpisalo je u ponedjeljak ugovore o nabavi vojne opreme za potrebe Oružanih snaga (OS RH) s predstavnicima 27 hrvatskih poduzeća vrijedan oko 200 milijuna kuna, a riječ je o nabavi odjeće, obuće, naoružanja, opreme servisa i remonta, prehrane te osiguranja što je, prema riječima ministra obrane Josipa Buljevića, značajan poticaj domaćem gospodarstvu.

Ministar Buljević je na potpisivanju naglasio da se ove godine s hrvatskim poduzećima vojne industrije ugovori potpisuju nešto kasnije nego dosad jer je u prvom kvartalu ove godine bio na snazi privremeni proračun, a novi je nedavno izglasan u Saboru. No, dodao je, ugovaranje je potom došlo u najkraćem mogućem roku.

Podsjetio je i da je predstavljen Plan javne nabave MORH-a za ovu godinu te istaknuo da je vojna industrija strateški značajna za svaku zemlju a MORH je, naravno, povezan s tim dijelom gospodarstva.

Potpisivanje ugovora nastavak je suradnje koja s nekim tvrtkama traje sedam i više godina, najvećim dijelom na obostrano zadovoljstvo, naglasio je ministar Buljević.

"Ministarstvo obrane kupuje hrvatske proizvode, ne samo zato što su naši, već su i kvalitetni, dokazani i konkurentni proizvodi i o tome ćemo svjedočiti u svijetu", rekao je ministar naglasivši da je ugovorena nabava oko 300 tisuća komada raznih proizvoda na čijoj će proizvodnji raditi oko pet tisuća radnika.

Na taj način, dodaje, MORH i OS RH potvrđuju da nisu samo potrošač, nego i generator razvoja gospodarstva, ali i promotor hrvatskih proizvoda. To će biti jedan od naših prioriteta, istaknuo je ministar.

"Uvjeren sam da takvom suradnjom dobivaju svi, i Oružane snage RH koje dobivaju vrhunsku opremu, usklađenu s standardima NATO-a, i proizvođači koji dobivaju reference za snažan iskorak na svjetsko tržište", kazao je Buljević.

Ugovore s domaćim poduzećima podržao je i načelnik Glavnog stožera, general pukovnik Mirko Šundov, a u ime proizvođača vojne opreme na ugovorima se zahvalio Alojzije Šestan iz poduzeća "Šestan Busch" koji je naglasio važnost javne nabave kao generatora gospodarskog rasta te dodao da ugovori pokazuju da MORH podržava svoju namjensku proizvodnju za ovu godinu i daje određeni certifikat za strana tržišta.

Šestan je pozvao i druga ministarstva da se na takav način povežu s domaćom industrijom. Na potpisanim ugovorima zahvalio se i Željko Pavlin iz poduzeća "HS produkt" koji je naglasio važnost izvoza te dodao da je hrvatska vojna industrija jedna od rijetkih grana industrije u Hrvatskoj koja više izvozi nego uvozi.

U MORH-u navode da se sveukupno ugovara nabava više od 10 tisuća komada pari obuće, 70 tisuća komada dijelova odora, 140 tisuća komada donjeg rublja, preko 50 tisuća pari čarapa i drugo. Potpisani su i ugovori o remontu tenkova s tvrtkom "Đuro Đaković", nabavi naoružanja sa "HS produktom", te  nabavi kaciga s "Šestan Buschom" kao i drugim proizvođačima vojne opreme.
« Last Edit: April 05, 2016, 10:26:49 pm by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #582 on: April 05, 2016, 10:32:19 pm »

 4.4.2016.

Potpisani Ugovori o nabavi vojne opreme za OS RH

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
MORH je u ponedjeljak 4. travnja 2016., potpisao ugovore vrijedne oko 200 milijuna kuna s hrvatskim proizvođačima vojne opreme.

Ugovori su potpisani s 27 tvrtki koje će za potrebe OS RH proizvesti odjeću, obuću, naoružanje, usluge servisa i remonta, kao i prehrane i osiguranja vojnika.

Potpisivanju Ugovora nazočili su ministar obrane Josip Buljević, načelnik Glavnog stožera OS RH, general-pukovnik Mirko Šundov, zamjenik ministra obrane Tomislav Ivić te predstavnici hrvatskih tvrtki.

Obraćajući se nazočnima ministar Josip Buljević je izrazio zadovoljstvo ovakvom suradnjom i činjenicom da je hrvatski vojnik opremljen kvalitetnim hrvatskim proizvodima. Ministar je spomenuo kako do ovog potpisivanja dolazi nešto kasnije nego prijašnjih godina, s obzirom da je u prvom kvartalu godine na snazi bio privremeni proračun, ali naglasio je, ipak u najkraćem mogućem roku po usvajanju Državnog proračuna.

"Hrvatski proizvođači proizvode dobre proizvode koji su usklađeni sa standardima NATO-a, a ovi ugovori su primjer suradnje u kojoj MORH promovira hrvatske tvrtke i pomaže im u njihovom razvoju. Ovakvom suradnjom dobivaju svi. Kupujemo hrvatske proizvode ne samo zato što su naši, već što su to vrhunski proizvodi, dokazani i na zahtjevnim međunarodnim tržištima", rekao je ministar Buljević.

„U ugovorima koji se danas potpisuju, sudjeluje 27 domaćih tvrtki i ugovoreno je gotovo tristo tisuća komada raznih proizvoda. Vrijednost ugovora je oko dvjesto milijuna kuna, što je značajan iznos, te predstavlja značajan poticaj hrvatskom gospodarstvu“ naglasio je ministar Buljević. Na kraju je zaključio kako ovakvi ugovori pomažu da svi skupa budemo snažniji, sposobniji, opremljeniji, da svatko sa svoje strane doprinosi između ostalog i razvoju domaćeg gospodarstva, pa tako i Republlici Hrvatskoj u cjelini, te je dodao kako je financijska konsolidacija jedan od prioriteta djelovanja ove Vlade.

Načelnik GS OS RH, general pukovnik Mirko Šundov naglasio je zadovoljstvo današnjim potpisivanjem ugovora i nastavkom već od prije dobre suradnje s hrvatskim proizvođačima vojne opreme. Istaknuo je kako Oružane snage ovakvom suradnjom potpomažu i domaće gospodarstvo. "Upravo su naši vojnici u operacijama potpore miru najbolji promotori hrvatske vojne industrije, a naša oprema je testirana u zahtjevnim terenskim, vremenskim i klimatskim uvjetima kakvi vladaju u Afganistanu, Africi, Kosovu, Mediteranu i naravno Hrvatskoj", naglasio je general Šundov. Dodao je kako Oružane snage uz to što već sada imaju visoko kvalitetnu opremu u skladu s NATO standardima, OS RH i MORH stalno rade i surađuju s hrvatskom vojnom industrijom na poboljšanjima i novim rješenjima koja će kvalitetu postojeće opreme podići na još višu razinu.

U ime zajednice proizvođača za posebne namjene vojne proizvodnje pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, prigodno se obratio Alojzije Šestan, direktor tvrtke Šestan Busch d.o.o. Prelog, naglasivši kako je potpisivanje ovog ugovora pokazuje da MORH zaista podržava svoju namjensku proizvodnju koja može biti generator razvoja. Istaknuo je višestruku važnost ovih ugovora, kojima je osigurana ovogodišnja proizvodnja ali je i određeni certifikat za izlaz na strana tržišta. „Hrvatska vojna industrija je mala, ali je jedna od najkvalitetnijih u svijetu“ rekao je Alojzije Šestan. Zaključio je kako ovakav događaj i suradnja MORH-a i hrvatskih proizvođača vojne opreme može biti uzor i poticaj i drugim ministarstvima koji su također korisnici državnog proračuna te kako bi javna nabava mogla biti generator rasta i razvoja.

Predstavnik tvrtke HS Produkt d.o.o. iz Karlovca, Željko Pavlin također je istaknuo veliki značaj današnjeg potpisivanja ugovora, osobito zato što je organizirano početkom godine, te daje priliku tvrtkama da si organiziraju proizvodnju tijekom godine. Dodao je kako su Zajednica i hrvatski vojni izvoznici jedna od rijetkih grana u RH koja ima više nego pozitivne pokazatelje, te da je jedan od velikih čimbenika zašto je hrvatska vojna industrija uspješna, upravo suradnja s MORH-om koji je godišnji pratitelj ne samo u kupovini proizvoda nego i u pomoći u razvoju, dizajnu i testiranju tih proizvoda.

Ugovor o nabavi borbenih odora potpisan je sa Zajednicom proizvođača čiji je nositelj tvrtka Kroko Prizvodnja i razvoj d.o.o. Zajednica obuhvaća tvrtke - Čateks d.d. Čakovec, Odjeća d.o.o. Zagreb, Šešir d.o.o. Zagreb, URIHO Ustanova Zagreb, te podizvoditelje VARTEKS PRO d.o.o. Varaždin i Hemco d.o.o. Đakovo.
 
Ugovor o nabavi obuće za potrebe pripadnika Oružanih snaga Rh potpisan je sa Zajednicom proizvođača obuće, čiji je nositelj tvrtka INKOP Obuća d.o.o. iz Poznanovca, a obuhvaća još i tvrtke BOROVO d.d. Vukovar te JELEN PROFFESIONAL d.o.o. iz Čakovca.    

Ugovori su potpisani i s tvrtkama: Pleter-usluge Zagreb (usluga prehrane), Croatia osiguranje d.d., Šestan Busch d.o.o. Prelog (kacige), HS produkt d.o.o. Karlovac (naoružanje), Đuro Đaković d.d. Slavonski Brod (remont), Tehnomont brodogradilište Pula d.o.o. (servis brodova), Jadran Tvornica čarapa d.d. Zagreb (čarape), Galeb d.d. Omiš (donji veš), Mako d.o.o. Osijek (vojničke veste), Skiplet d.o.o. Rakitje (pozamanterija), Kap-ko d.o.o. Zagreb (kape), Krojostil d.o.o. Jakovlje (jakne), Jaquard d.o.o. Zagreb (tekstilne oznake), Kovnica d.o.o. Popovec (metalne oznake), Techtex d.o.o Varaždin (kabanice), Čarliana Zagreb (rukavice) i Antipiros d.o.o. Split (servis aparata).

Sveukupno se ugovara oko 300.000 komada raznih proizvoda od čega preko 10.000 pari obuće, 70.000 komada dijelova odore, preko 140.000 komada donjeg rublja, preko 50.000 pari čarapa i drugih proizvoda. Na izradi navedenih proizvoda radit će preko 5.000 radnika.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: OSRH/ S. Brigljević, morh.hr


* ugovor_04042016_12.jpg (196.42 KB, 1200x866 - viewed 76 times.)

* ugovor_04042016_01.jpg (206.95 KB, 1200x866 - viewed 84 times.)

* ugovor_04042016_17.jpg (244.42 KB, 1200x866 - viewed 301 times.)

* ugovor_04042016_18.jpg (227.14 KB, 1200x866 - viewed 87 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #583 on: April 08, 2016, 06:13:12 am »

I gde je problem da Hr plati firmi iz USA/izraela/ da remontira Mi-171Sh sa podizvođačem iz Rusije sa certifikatom?


Malo kasnim sa odgovorom, ali da probam.

Problem je u tome sto niti jedna firma iz USA/Izraela nema sertifikat da uradi remont helikoptera. Sertifikate izdaje maticna firma, i oni dobro paze kome bi dali te sertifikate koje obicno idu vecim kupcima.

Mi smo se tako zahebali sa modernizacijom nasih osmica i dvadesetcetvorki u Izraelu, pa smo se posle okozili dok nismo uspeli da remontiramo masine, i pogadjate opet to u Rusiji. Ne znam koji je dil bio, ali verovatno je data dozvola od izraelaca da rusi "bace"  pogled na ugradjenu opremu.

Takdoje ne verujem da je isplatljivo da se helikopteri nose van evrope, prvo zbog troskova, drugo kada se daje licenca (sertifikat), onda moze ista da se geogravski ogranici, da bi se zastitili ostali kupci nosioci iste licence.
Logged
vozilo
desetar
*
Offline Offline

Posts: 146



« Reply #584 on: April 08, 2016, 12:29:56 pm »

Zanimljivo Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* LOV Torpedo.png (58.48 KB, 1422x300 - viewed 139 times.)
Logged
Pages:  1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 59   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.