PALUBA
April 27, 2024, 08:16:07 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Izvještavanje o vojsci u medijima - lupetanja novinara  (Read 42048 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #30 on: June 12, 2010, 07:50:56 pm »

Боро,
види, могла би да буде посебна тема о Војном новинарству и часописима.

ПС кад сам видео твој пост, помислио сам да неће можда Бора да се љути што га нисам поменуо при крају  Wink
Sad ti objasni neinformiranom čitatelju Palube da ovaj Boro nije onaj Boro ...  Wink
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #31 on: June 12, 2010, 07:52:30 pm »

Боро,
види, могла би да буде посебна тема о Војном новинарству и часописима.

ПС кад сам видео твој пост, помислио сам да неће можда Бора да се љути што га нисам поменуо при крају  Wink
Sad ti objasni neinformiranom čitatelju Palube da ovaj Boro nije onaj Boro ...  Wink

Mene zadirkuj do mile volje, samo nemoj Palubu! 
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #32 on: June 12, 2010, 08:13:36 pm »

Mene zadirkuj do mile volje, samo nemoj Palubu! 
NI JEDNO NI DRUGO, malo sam mislio nasmijati publiku ...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #33 on: June 12, 2010, 08:17:02 pm »

Mislim da smo ovako u paru, uspeli! Grin
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #34 on: June 12, 2010, 08:27:11 pm »

Mislim da smo ovako u paru, uspeli! Grin
U paru samnom, ili u paru s Borom?  Grin
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #35 on: June 12, 2010, 09:18:12 pm »

Nije to važno, smeh je najbolji lek!

Pogledaj Smehoterapiju kad si nervozan, i proći će te.

Većina naših vojnih izveštača bi isto tako mogla malo da pogleda temu Malo vojničkog humora na Palubi pre pisanja novog članka.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #36 on: January 30, 2012, 06:33:48 am »

Kad ima novinar bujnu maštu!


"Slobodna Dalmacija", 29.01.2012.
http://www.slobodnadalmacija.hr/
 
Hrvatsko plovilo crnogorci darovali slovencima kao izložak, ali ispravan, što je deželu neočekivano pretvorilo u (pod)morsku silu

Muzejska podmornica iz Lore - tajno oružje Slovenije

Može li muzejski eksponat Muzeja ratne povijesti u Pivki, 80-tonska diverzantska podmornica P-913, u nekim žešćim verzijama međugraničnih napetosti sa Hrvatskom, postati tajno oružje slovenske vojske na moru?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Osamdesettonska diverzantska podmornica P-913

Ovo je, dakako, hipotetsko pitanje, bizarno dapače, no poprima sasvim drugačije konotacije pred jednim krupnim detaljem koji je promakao svim novinarskim karavanama koje su proteklih mjeseci obilazile Pivku. Taj detalj sedmoj sili nisu spomenuli ni predstavnici slovenske vojske, ponosni na novi eksponat. Naime, podmornica je tehnički potpuno ispravna.

Podsjetimo, podmornica je u travnju prošle godine, kao donacija Ministarstva obrane Crne Gore, preko luka Bar i Bari, potom uzduž Jadrana do sjevera Italije, šleperom ‘doplovila’ u Pivku. Znak je to zahvalnosti crnogorskog ministra obrane Bore Vučinića Sloveniji na “ustrajnoj podršci koju pruža Crnoj Gori prema euroatlantskim integracijama”.

Dar bez ‘papira’

Slovenska ministrica obrane Ljubica Jelušić objeručke je prihvatila darovanu podmornicu, iako uz nju nije dobila i vlasničke papire. Nije ni mogla, jer po načelima sukcesije vojne imovine bivše SFRJ, podmornica pripada Hrvatskoj. Podmornicu je 1991. JNA otela iz matične luke Lora, gdje se nalazila baza čuvene 88. podmorničke flotile.

Kako doznajemo od članova slovenskog društva “Podmorničar”, osim što je potpuno obnovljen trup, svi tehnički aparati, električni uređaji i sklopovi ove jedinstvene podmornice ispravni su. Srce podmornice, aktivni sonar njemačkog “Krupp Atlasa”, premda proizveden još 80-ih godina, u vrlo je dobrom stanju. U bivšoj JRM podmorničari su ovaj sonar zvali kraticom PEL, (“podvodni električni lokator”). To je elektroakustični uređaj za traženje i otkrivanje, određivanje daljine, dubine, smjera te za identifikaciju podvodnih pokretnih i nepokretnih objekata – podmornica, mina, potopljenih brodova i podvodnih hridi.

Mišići ove čelične ljepotice, dva “Končarova” elektromotora od po 18kW, remenom povezani na pogonsku osovinu, također funkcioniraju. Nedostaje jedino akumulatorska baterija. No, ni nju nije problem nabaviti u Tvornici akumulatorskih baterija u obližnjim Mežicama.

Igor Tabak, vojni analitičar i bivši član Odbora za obranu Sabora, kaže kako “od Pivke do luke Kopar ima manje od sat vremena vožnje šleperom”.

‘Kategorija vica’

– Praktično, podmornica bi se već od mrklog mraka do rane zore mogla naći u moru. U određenim okolnostima mogla bi biti odlično sredstvo za izviđanje. Kada bi sonari hrvatskih topovnjača bili ispravni, a uz prethodnu dojavu o nazočnosti podmornice, možda bi je HRM i uspio pronaći. Ispravna i opremljena slovenska podmornica manji je problem od kroničnog nedostatka vizije da se od potpunog kolapsa spasi HRM i konačno nabave novi brodovi – smatra Tabak.

– Umirovljeni slovenski admiral Marijan Pogačnik zalagao se za formiranje slovenske podmorničarske jedinice. No, nije teško zamisliti frku koja bi nastala kad bi se slovenska podmornica našla u moru, kaže nam Miroslav Lazanski, najpoznatiji vojni komentator s područja bivše Jugoslavije.

– Prvo bi Slovencima došao urgentni upit iz NATO-a što im ta podmornica radi u moru. Bugarska, koja ima sjajnu podmorničarsku tradiciju, nedavno je htjela remontirati svoju jedinu podmornicu, ruske klase “Kilo”. Međutim, iz zapovjedništva NATO-a došla im je obavijest da Bugarska u okviru NATO-a nije nadležna za podmorničarstvo. Nema nikakve sumnje da su istu direktivu dobile i sve zemlje istočne obale Jadrana. O slovenskoj podmornici u Jadranu možemo razgovarati samo u kategoriji viceva – kaže Lazanski.

Slovenska podmornica, kojoj su agenti Vojnosigurnosne agencije RH (VSOA) nadjenuli neslužbeno kodno ime “Mojca velika”, sve do 2003. aktivno je, tada još u sastavu Mornarice Srbije i Crne Gore, plovila i zaranjala u morske dubine. Agenti VSOA-e još su uvijek u dilemi jesu li crnogorski podmorničari neopaženo ulazili u hrvatsko podmorje. Kako je ova podmornica radijusa plovidbe 200 kilometara, plovidbe pet dana u komadu bez izrona, Crnogorci su mogli neopaženo roniti Jadranom sve do Cavtata, Dubrovnika pa i dalje. Tko bi ih primijetio?
Na kraju – riječ je i o regionalnom prestižu: Slovenci su, sasvim neočekivano, preuzeli primat.


Denis KRNIĆ


* podmornica01.jpg (40.43 KB, 468x309 - viewed 77 times.)
« Last Edit: March 08, 2012, 03:08:54 pm by leut » Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #37 on: January 30, 2012, 07:19:05 am »

Klasika, paranoja.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #38 on: January 30, 2012, 09:27:18 am »

Ufff, ima Slovenija najnoviji ratni brod na istočnoj obali, par novih gumenjaka što znači, da je najmodernija mornarica ovih prostora, sada če na prikolicu stavit još podmornicu. Ima da Slovenci okupiramo sve zemlje do Egipta. Ajme budalaštinama nema kraja.


PS: za tjedan dana taj isti nazovi_noviar če se "stručno" pitati, šta je to, šta tjera ljude na ovim prostorima, da se nikako ne možemo prestat svažati. Pa ti, budalo jedno nedorađeno.
Logged
batik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 236



« Reply #39 on: January 30, 2012, 09:53:03 am »

Ovo prava sezona kiselih krastavaca, Slovenske aždaje uz pomoć crnogorskih bandita kidišu na našu more, otoke i obalu!!
I još čovjek za ovo dobije i plaću!? 
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #40 on: January 30, 2012, 09:54:39 am »

Samo bez nervoze....nije toliko strasno da moraju vaterpolisti isplivati i braniti more od podmornica  Wink
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #41 on: January 30, 2012, 12:27:15 pm »

Još jučer ujutro u digitalnom izdanju Slobodne Dalamcije vidio sam taj tekst i nisam vjerovao da tako nešto može izaći u novinama. Ne znam bi li se smijao ili plakao. Praktički, cijeli dan sam o tome razmišljao i danas ujutro sam odlučio da taj tekst stavim i na Palubu. Stavio sam ga u topic "Ovo nije za smijanje, ovo je za plakanje (Pun svijet luđaka)" jer sam došao do zaključka da upravo tu i pripada. Ubrzo poslije, nakon 9,5 minuta Duje je otvorio ovaj topic i stavio isti tekst a onaj moj je izbrisan, ali nije važno, uopće se ne ljutim. I dalje mislim da bi navedeni tekst bolje pasao o topicu gdje sam ga ja stavio ali ozbilnji smo ljudi pa nemam ništa protiv da se diskusija vodi ovdje. Zapravo ima li se uopće što diskutirati??
 
PS: Razmišljam da odem u Tehnički muzej u Zagrebu i izvidim mogućnost da se podmornica "Mališan" borbeno upotrijebi jer je ispravna, prošle godine je obavjlejn remont.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #42 on: January 30, 2012, 12:37:37 pm »

Nemojte se čuditi tekstu. Od ulaska EPH-a Slobodna Dalmacija nije novina vrijedna kupovanja niti čitanja. Karta svašta trpi.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #43 on: January 30, 2012, 12:49:23 pm »

има једна лепа пословица на овим нашим просторима"будале не  треба сијати(садити)сами ничу". Grin Grin
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 692


« Reply #44 on: January 30, 2012, 01:08:34 pm »

има једна лепа пословица на овим нашим просторима"будале не  треба сијати(садити)сами ничу". Grin Grin
Može i ovako: "Budala se ne traži, javlja se sama". 
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.