PALUBA
April 24, 2024, 04:15:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Motorna jahta Podgorka  (Read 118689 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 982


« on: October 12, 2009, 08:48:29 pm »

Ovo sam već neko vreme dužan onima koji su zainteresovani:

Opis i TT podaci motorne jahte Podgorka:

Deplasman: 140/150 t

Dimenzije: 39,94x6,80x3,75 m

Gaz:  - pramac: 1,75 m
        - krma:    1,85 m

Pogon (vrsta i snaga): Dizel, 3x1839 kW

Brzina(ek/maks): 23/32,4 čv

Daljina plovljenja: 300 Nm - ekonomskom brzinom

Autonomnost: 12 časova

Broj članova posade: 15 (2 Of, 6 Pof i 7 mor)

Vrsta gradnje: drvo - aluminijum

Godina i mesto gradnje: 1963, Korčula

Utrošak goriva (kg/h): 327/440 po motoru

Brodske zalihe: - vode:   1,5 t
                     - goriva: 8 t

Mogućnost krcanja: 40 gostiju

Brodska sredstva i uređaji: - radar DECCA 110
                                    - ŽK ANSHUTZ Standard VI
                                    - radio teleprinterski uređaj RTU 100/M
                                    - teleprinter T 100/M
                                    - radio primopredajnici R-609M i RUP 12M
                                    - radio telefon UKT-FM 66/17

IZVOR: Pregled ratnih brodova i trajekata, izdanje 1988. godine

A sada malo iz mojih sećanja:

Trup od mahagonija, rebra aluminijum, Paluba od tikovine, nadgrađe alumunijum.

Glavni motori: Napier Deltic 2500 KS, engleski, projektovani za torpedne čamce iz II WW, marinizirani dodavanjem eksternih rashladnika ulja i vode. Delta izvedba, sa 3 cilindra sa po dva protuhodna klipa u svakom cilindru, 6 delti u bloku. Svaki cilindar imao je svoju pumpu visokog pritiska. Dakle, jedan motor je imao 18 cilindara i 36 klipova! Motori nisu imali granični regulator (ne znam tačno zbog čega), tako da je stalno postojala opasnost od "zaletanja motora". Suvi karter - svaki motor imao je rezervoar od 500 lit za oko 380 kg ulja SHELL Rimula ili Rottela - ako nešto crkne na sistemu za podmazivanje, motor za čas može zaribati! Paljenje motora uputnikom na pritisak barutnih gasova iz barutne patrone Mark IV - 57 grama baruta, patrone u nosaču tipa Kolt - 5 komada. Motori su se uvek palili jedan po jedan, osim kada su gosti na brodu. Kad kresnu sva tri odjednom, čuje se u Puli (baza broda: Brioni). Nakon 24 ispaljene patrone, kompletan sistem za upućivanje se rastavljao i čistio - to su radili isključivo starešine. Uopšte, u mašini su mornari samo obavljali neke manje poslove čišćenja, oko motora čistile su starešine. Nakon ugradnje, motori su imali tzv "ispušne lonce", u posebnom prostoru od krmenog kolizionog prema pramcu, ali sa njima brod nije postizao projektovanu brzinu pa su skinuti, a mi mašinsci u tom prostoru napravili lepu radionicu. Međutim, zbog toga su se motori čuli miljama daleko.

Propeleri: desni i srednji desnokretni, levi levokretni. Kako je trup bio relativno uzak za tri takva propelera, srednji je ima kapu koja je bila divergentnog oblika, vrlo neobično, jer su mu bočni motori "krali" vodu.

Pomoćni motori: Famos 100 KS, sa generatorima Rade Končar, dva komada.

Trup: kao što već rekoh, mahagoni, najboljeg kvaliteta. 1984, prilikom silaska sa doka u Kraljevici, jedan tak ostane zaglavljen na kobilici, i kad smo zavezli, uhvati ga desni propeler i nabije u trup. Turina Zoran, ronioc iz Titovog brodogradilišta i ja, teškom mukom izbijemo tak, malo čekićima ispravimo iskrivljeni list propelera i - utvrdimo da je tak ušao oko 2 cm u trup - drvo kao da je sada posečeno negde u Amazoniji! Savršeno očuvano! A kako i ne bi kad je brod imao dva dokovanja svake godine...

Rebra od aluminijuma već je pomalo bila uhvatila aluminijumska kuga, ali ništa strašno.

Nadgrađe od alumunijuma, vrlo funkcionalno, ali za goste; za posadu - samo četiri kreveta za starešine i četiri za mornare, tako da je većina posade spavala u zgradi na Brionima. Salon za 40 gostiju, tepih ručno tkani persijaner, ne znam koliko hiljada čvorova po cm kvadratnom, kao oblak, nameštaj - sve ručni rad, tapete od ručno tkane svile, slike Peđe Milosavljevića (dobro se sećam slike "Korčula" - prelepo!), kabine za goste ispod salona: dve dvokrevetne - jedna za Tita i Jovanku, druga za goste. Kada sam otišao sa broda 1985., još je ostao u kabini češalj sa nekoliko dlaka iz Titove kose od poslednje vožnje... Pored kabina, ispod salona je i mala kuhinjica, tzv "Pentry" - mali šporet, ledomat,frižider, aparat za espreso i tako to.

Ceo brod je bio klimatizovan centralnim klima uređajem sa dva kompresora, za 15 minuta spuste temperaturu u brodu za 10 - 15 stepeni.

Glavni motori su bili na kraju resursa, a za zamenu je problem bio u šetnoj palubi (za goste), koju su prilikom zamene negde 1977/78 postavili tako da su zatvorili tehnološki otvor za vađenje motora - smetali im vijci. To je značilo da se uz zamenu motora mora raditi i nova šetna Paluba. Inače palube su bile u fantastičnom stanju.

Kako je glavni gost otišao u istoriju, motori na kraju, 1989. bude donesena odluka da brod ide u rashod i da se na Brionim izvuče i postavi na suvo, kao brod - muzej. Međutim kako mi Rade reče kroz slike koje je upostovao, i dalje je živ, što mi je veoma drago, ali... onda ga neki stručnjaci unakaze bojanjem mahagonija u belo!

Prelepa jahta, lutka od broda.

Toliko. Ako neko ima eventualno pitanje, potrudiću se da odgovorim, koliko mogu da se setim detalja nakon tolikih godina.
« Last Edit: February 06, 2011, 06:46:54 pm by Boro Prodanic » Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #1 on: October 13, 2009, 03:21:25 pm »

Boro,
jahta je sada u Splitu. Ima nove MTU motore i sluzit ce jos godinama.
Sijecas se kada je neki idiot bio naredio da se sa Briona prebaziraju u Vragerolu. Bili su obje jahte skoro unistili ceentnom prasinom iz cementare.

Zasto su je obojili u bijelo samo bog zna.

Inace moj otac je radio u skveru u Korculi kada se gradila. Tako je on sudjelova u gradnji mnogih "Higgins-a", Puebla i Podgorke.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: October 13, 2009, 05:05:52 pm »

Evo i sličica da vide ljudi kako je lepa ...

Danas u HRM pod imenom "Učka"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Jahta HRM Učka.jpg (57.52 KB, 800x498 - viewed 3554 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 982


« Reply #3 on: October 14, 2009, 07:27:08 am »

Boro,
jahta je sada u Splitu. Ima nove MTU motore i sluzit ce jos godinama.
Sijecas se kada je neki idiot bio naredio da se sa Briona prebaziraju u Vragerolu. Bili su obje jahte skoro unistili ceentnom prasinom iz cementare.

Zasto su je obojili u bijelo samo bog zna.

Inace moj otac je radio u skveru u Korculi kada se gradila. Tako je on sudjelova u gradnji mnogih "Higgins-a", Puebla i Podgorke.

Sećam se Barba, uvek je bilo "lumena" i biće ih... A za belu boju, bolje ne komentarisati.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 982


« Reply #4 on: October 14, 2009, 07:28:40 am »

Evo i sličica da vide ljudi kako je lepa ...

Danas u HRM pod imenom "Učka"



Mnogo je lepša bila u prirodnoj boji mahagonija i lakiranih bokova, ali sad, šta je tu je. Drago mi je da će ploviti još dugo, takav brod to zaslužuje.

Na žalost, jedina slika koju imam je u ramu A4, jednom kad se nakanim rastaviću ram da je skeniram i upostujem...
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #5 on: October 24, 2009, 02:07:56 pm »

Napier deltic motori nisu avionski jer su diesel, ostali tipovi napier motora bili su mahom avionski kao npr H izvedba motora od 24 cilindra sto se ugrađivao u typhoon i tempest lovacko-jurisne avione.
Ranih 50-ih britanski admiralitet zahtjevao proizvodnju lakih i snažnih diesel motora za brze camce nebili istisnuo benzin kao pogonsko gorivo. Odabran je Deltic motor i ugradjen u zapljenjeni njemacki t-camac tipa Lursen na 1000satno ispitivanje. Rezultati su bili vise nego zadovoljavajuci. Motori su se ugrađivali u brze čamce, brodove i lokomotive,rađeni su od kvalitetnih materijala i imali su nekoliko nacina paljenja. Dvotaktni, jednoradni u obliku grčkog slova delta s 3 radilice (dvije gornje su se vrtile obrnuto od doljnje),u jednom bloku delte nalazili su se 3 cilindra sa po 2 protuhodna klipa koji se nisu gibali simetricno jedan od drugoga vec je klip koji je otvarao ispusne kanale imao nekoliko stupnjeva prednosti pred kontra klipom koji je otvarao ispirne kanale. Mehanicko turbopuhalo nalazilo se na prednjoj strani motora ,kasnije, ako se dobro sjecam bilo je zamjenjeno neovisnim znaci nije bilo spojeno na zupcanike motora. Postojale su dvije pumpe ulja, jedna za cirkulaciju, druga za protok kroz hladnjak.
Na podgorki problem je bio treci straznji motor jer zbog malo mjesta imao je veliku inklinaciju. Jahta je imala krstarecu brzinu od 28čv, a navodno je postigla 48
Informacije su iz prve ruke jer sad vec pokojni brat mojeg dide intalirao je te motore u podgorku i bio je prvi upravitelj stroja.
Postoji i anegdota,koju mi je pričao, kada su se vozili Tito i Hruščov, te ga je Tito pitao dali bi mogli podignuti motore na maximalne okretaje. Nakon pstignute maximalne brzine i oduševljenja Tito se interesirao o maximalnoj brzini te je izjavio 'smanjite sad, štedite motore!'
I sam sam radio diplomski upravo o Deltic motorima i imao sam prilike posjetiti jahtu, doduse sada vec s mtu motorima s kojima postize 24 čvora.
Imao sam prilike drzati u rukama orginal sheme goriva, ulja, sistema mora, gašenja požara, elektro instalacije..
Ako nekoga zanima nesto vise o motorima neka se javi
 angel
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 982


« Reply #6 on: October 24, 2009, 07:54:29 pm »

Napier deltic motori nisu avionski jer su diesel, ostali tipovi napier motora bili su mahom avionski kao npr H izvedba motora od 24 cilindra sto se ugrađivao u typhoon i tempest lovacko-jurisne avione.

Postojale su dvije pumpe ulja, jedna za cirkulaciju, druga za protok kroz hladnjak.

Jahta je imala krstarecu brzinu od 28čv, a navodno je postigla 48

 angel

MTU, mnogo hvala za dopune i ispravke. Nama su uvek govorili da su razvijeni od avionskih motora, mada nikad nigde nisam našao tip aviona u koji su navodno bili ugrađivani.

Od dve uljne pumpe, jedna je bila potisna (tlačna) - slala je ulje u motor, a druga povratna - slala ulje kroz rashladnik nazad u tank, jer motor nije imao karter za ulje.

Jahta nikada nije vozila brže od 32 čvora, to su "morske" priče zaljubljenika, ali ovde treba biti objektivan. Lično sam vozio motore u više navrata maksimalnom snagom - na mernu milju, max. smo postigli 31,6 čvora.

Hvala još jednom i pozdrav!
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #7 on: October 24, 2009, 09:54:48 pm »

i meni se cinilo da je to malo previse ipak je brod bio malo pretezak za tu brzinu
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 982


« Reply #8 on: October 24, 2009, 09:59:31 pm »

Ha, priče, kao: Titov brod, pa mora biti najbrži... Prelepa jeste, i odlične gradnje, vrhunskih materijala, ali što nije, nije.

Ne znam da li znaš nešto o rebrima, bila su od aluminijuma pa ih je malo bila načela aluminijumska kuga. Da li su zamenjena prilikom zamene motora, jer to je bila dobra prilika, barem za rebra u mašinskom prostoru?
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #9 on: October 25, 2009, 03:00:50 pm »

najvjerovatnije jesu jer se nesjecam da sam vidio ista trulo ili korozivno
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 982


« Reply #10 on: October 25, 2009, 05:09:45 pm »

najvjerovatnije jesu jer se nesjecam da sam vidio ista trulo ili korozivno

Super! Trup je bio u odličnom stanju, ako su zamenili oštećena rebra i postavili novu šetnu palubu (što su morali zbog skidanja cele stare šetne palube da bi zamenili motore), brodu je obezbeđen život barem 20 godina!
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #11 on: November 09, 2009, 08:14:40 pm »

evo presjeka deltica
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

* Napier_Deltic.pdf (158.68 KB - downloaded 255 times.)
« Last Edit: February 06, 2011, 06:50:43 pm by Boro Prodanic » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 982


« Reply #12 on: November 09, 2009, 10:03:42 pm »

Svaka čast mtu! Šteta samo što nisi sliku zarotirao za 90 stepeni u desno, da bude u prirodnom položaju, ali ko išta zna o motorima, ukapiraće. Pozdrav!
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #13 on: November 12, 2009, 05:27:51 pm »

Mnogo je lepša bila u prirodnoj boji mahagonija i lakiranih bokova, ali sad, šta je tu je. Drago mi je da će ploviti još dugo, takav brod to zaslužuje.

Na žalost, jedina slika koju imam je u ramu A4, jednom kad se nakanim rastaviću ram da je skeniram i upostujem...

Evo Boro, samo za tebe .... Uskoro će biti i tri fotografije u boji ... Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* podgorka-1.jpg (71.4 KB, 1251x867 - viewed 1817 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 982


« Reply #14 on: November 12, 2009, 07:44:19 pm »

Dread, mnogo HVALA! Ne mogu da lociram mesto, doduše večer je i već su mi oči umorne, ali mislim da nisu Brioni.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.052 seconds with 23 queries.