ŠB Vila Velebita

(1/15) > >>

Boro Prodanic:
Slučajno sam došao u posed jedne stare razglednice, brat mi poslao jer zna šta me interesuje. Međutim, na licu ne piše ništa, a na poleđini da se radi o školskom brodu "Vila Velebita". Nisam baš siguran koji je to brod, ali verujem da će neko na Palubi znati.

Бродски мали:
Quote

ŠKOLSKI BROD "VILA VELEBITA" , brik-škuner sagrađen u brodogradilištu Howaldswerke u Kielu, bila je legendarni školski brod, na kojem je gotovo šezdeset klasa hrvatskih pomoraca stjecalo svoja prva pomorska iskustva. "Vila Velebita" bila je brod od 257 tona nosivosti, duljine 35.75 metara. Snast mu je bila standardna snast brik-škunera s križnim jedrima na pramčanom jarbolu, šošnim i vršnim jedrom na krmenom jarbolu, prečkama na kosniku i letnim jedrima između jarbola. S dobrim vjetrom i sa svih dvanaest razvijenih jedara mogao je postići brzinu do 13 čvorova. S parnim strojem od 225 kW (300 KS) mogao je ploviti brzinom od 7 čvorova. Od 1908. "Vila Velebita" plovila je kao školski brod Jadranom i Sredozemljem najčešće do Grčke. Osim kao školski brod, služila je i za studentske ekskurzije kao i za hidrografska istraživanja. Nakon okupacije Hrvatskog primorja 1941. godine, Talijani su zaplijenjenu "Vilu Velebita" odvezli u Italiju, gdje je, vjerojatno u Pescari, stradala tijekom rata. Svojom neprocjenjivom ulogom u izobrazbi mnogih naraštaja hrvatskih pomoraca, "Vila Velebita" postala je jednom od pomorskih legendi Hrvata.


Текст преузет са http://maketarskikutak.com/index.php?topic=3637.0

Boro Prodanic:
Quote from: Бродски мали on October 15, 2009, 11:25:24 pm

Quote

ŠKOLSKI BROD "VILA VELEBITA" , brik-škuner sagrađen u brodogradilištu Howaldswerke u Kielu, bila je legendarni školski brod, na kojem je gotovo šezdeset klasa hrvatskih pomoraca stjecalo svoja prva pomorska iskustva. "Vila Velebita" bila je brod od 257 tona nosivosti, duljine 35.75 metara. Snast mu je bila standardna snast brik-škunera s križnim jedrima na pramčanom jarbolu, šošnim i vršnim jedrom na krmenom jarbolu, prečkama na kosniku i letnim jedrima između jarbola. S dobrim vjetrom i sa svih dvanaest razvijenih jedara mogao je postići brzinu do 13 čvorova. S parnim strojem od 225 kW (300 KS) mogao je ploviti brzinom od 7 čvorova. Od 1908. "Vila Velebita" plovila je kao školski brod Jadranom i Sredozemljem najčešće do Grčke. Osim kao školski brod, služila je i za studentske ekskurzije kao i za hidrografska istraživanja. Nakon okupacije Hrvatskog primorja 1941. godine, Talijani su zaplijenjenu "Vilu Velebita" odvezli u Italiju, gdje je, vjerojatno u Pescari, stradala tijekom rata. Svojom neprocjenjivom ulogom u izobrazbi mnogih naraštaja hrvatskih pomoraca, "Vila Velebita" postala je jednom od pomorskih legendi Hrvata.


Текст преузет са http://maketarskikutak.com/index.php?topic=3637.0



Mnogo hvala za informacije Tanja! Šteta što je tako završio, veoma lep jedrenjak!

Boro Prodanic:
Zaboravih da pitam članove koji se bave istorijom pomorstva u ovim našim krajevima: u čijoj (kojoj) mornarici je bila ŠB Vila Velebita ako je izgrađena krajem XIX veka? Meni je logično da je do 1918 bila u austro-ugarskoj, a nakon toga u mornarici kraljevine Jugoslavije. Jesam li u pravu ili nešto nisam dobro ukapirao?

Dreadnought:
Quote from: boro prodanic on October 16, 2009, 07:28:11 pm

Meni je logično da je do 1918 bila u austro-ugarskoj, a nakon toga u mornarici kraljevine Jugoslavije. Jesam li u pravu ili nešto nisam dobro ukapirao?


I logično i tačno ... ;)

Evo jedne lepe ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page