PALUBA
April 19, 2024, 03:43:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Sprovod i ispračaj u Splitu  (Read 22682 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« on: October 16, 2009, 11:27:05 am »

Danas sam upravo primio dvije fotografije, za koje vjerujem da zaslužuju svoj vlastiti topic.
Prva će vjerujem biti zanimljivija, za nju već zna kolega Dread koji mi je jako pomogao u njezinu rasvjetljavanju.
Radi se vjerojatno o privatnoj slikanoj fotografiji, koja inače dolazi iz povećeg lota od kćerke jednoga pilota hidroaviona koji je 30tih služio u bazi u Divuljama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo što je cijenjeni kolega Dread rekao za fotografiju, prenosim doslovno njegove riječi:
To je bila kraksa, nesreća, hidroaviona Dornier-Do-d 221 ili 222, problem je tačno ustanoviti broj jer je na jedinoj postojećoj fotografiji nejasna zadnja cifra ...29.10.1931 godine u zaljevu Saldun kod Trogira. Poginula je kompletna posada od 5 članova ,pilot je Šoštarić.
Inače brat Eugena Šoštarića, pilota koji je držao rekord u letenju na ŠM hidroplanu
oni su ustvari bili Šoštarić-Pisačić ...bili su plemenita roda ...


Na poleđini piše:
""pogreb poginulih hidroavijatičara : Šoštarić, Poh, Kralj,  Krsić,  Strem."

S obzirom da su slova pisana, nisam siguran da sam sva imena dobro pročitao, pa ću postavit i scan pozadine. Eto, ako netko zna malo detaljnije o ovoj nesreći, imenima pilota, njihovom životu, volio bi svaku informaciju, da se rasvijetli ovaj tužan događaj. Naravno ako netko ima još koju sliku to bi bilo odlično



* sprovodnarivi1copy.jpg (119.46 KB, 1024x783 - viewed 729 times.)
« Last Edit: July 26, 2010, 07:23:03 pm by Rade » Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #1 on: October 16, 2009, 11:48:04 am »

Druga fotografija (izdana u formi razglednice) nije toliko nepoznata, ali eto predstavlja još jedan tužan splitski ispračaj iz tih 30tih godina i koji je jedan od značajnih događaja iz povijesti grada pod Marjanom.
Naravno, predpostavljam da znate da se radi o ispračaju Kralja Aleksandra ubijenog u atentatu i Marseilleu 9.10.1934.
Bilo je već slika ovoga događaja u raspravi o "Dubrovniku" kojim je kralj išao i kojim je njegov ljes donesen u Split i od tamo u Beograd u mauzolej Karađorđevića.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slikano je na današnjem gatu Sv. Petra, koji je nedavno obnovljen, proširen i produžen za stotinjak metara.
Na poleđini je datum: 14.10.1934. Eto, ako tko ima još koju sliku ovog događaja slikanu u Splitu, sti ispračaj i iz drugih gradova, ili želi napisati malo detaljniji opis od moga, samo naprijed



* kraljevodaruluci2.jpg (77.77 KB, 1024x635 - viewed 795 times.)
« Last Edit: July 26, 2010, 07:23:42 pm by Rade » Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #2 on: December 11, 2009, 10:41:25 am »

Upravo mi je danas došla još jedna fotografija iste tematike,Aleksandrov ispračaj i doček u splitskoj luci. Malo je poveća, 21*15cm. Na njoj se lijepo vidi spuštanje kraljeva lijesa sa odra postavljenog na gatu. U prvom planu su četiri pripadnika kraljeve garde, a lijes nose pripadnici hrvatskog sokola, vide se i mornarički i pješadijski oficiri koji stoje oko i iza lijesa.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* odar1a.jpg (77.09 KB, 1024x726 - viewed 864 times.)
« Last Edit: July 26, 2010, 07:24:31 pm by Rade » Logged
aldo moro
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #3 on: February 15, 2010, 04:37:42 pm »

odlične fotografije Jakove... nego, kakve su ove oznake na kapama na zadnjoj slici?
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #4 on: February 15, 2010, 05:49:46 pm »

Drago mi je da ti se sviđaju fotke. I ja sam bio sretan što sam ih pronašao, a usko su vezane za moj grad i bitne povijesne događaje Smiley
Što se tiće oznake na kapama. u Prvom planu su 4 pripadnika Kraljeve Garde i na kapama nose monogram kralja Aleksandra I (AI). Lijes nose pripadnici Jugoslavenskof Sokola sa crnim trakom u znak žalosti oko ruke.
Logged
Ales
mornar
*
Offline Offline

Posts: 45


« Reply #5 on: September 12, 2010, 08:41:21 pm »

Danas sam upravo primio dvije fotografije, za koje vjerujem da zaslužuju svoj vlastiti topic.
Prva će vjerujem biti zanimljivija, za nju već zna kolega Dread koji mi je jako pomogao u njezinu rasvjetljavanju.
Radi se vjerojatno o privatnoj slikanoj fotografiji, koja inače dolazi iz povećeg lota od kćerke jednoga pilota hidroaviona koji je 30tih služio u bazi u Divuljama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo što je cijenjeni kolega Dread rekao za fotografiju, prenosim doslovno njegove riječi:
To je bila kraksa, nesreća, hidroaviona Dornier-Do-d 221 ili 222, problem je tačno ustanoviti broj jer je na jedinoj postojećoj fotografiji nejasna zadnja cifra ...29.10.1931 godine u zaljevu Saldun kod Trogira. Poginula je kompletna posada od 5 članova ,pilot je Šoštarić.
Inače brat Eugena Šoštarića, pilota koji je držao rekord u letenju na ŠM hidroplanu
oni su ustvari bili Šoštarić-Pisačić ...bili su plemenita roda ...


Na poleđini piše:
""pogreb poginulih hidroavijatičara : Šoštarić, Poh, Kralj,  Krsić,  Strem."

S obzirom da su slova pisana, nisam siguran da sam sva imena dobro pročitao, pa ću postavit i scan pozadine. Eto, ako netko zna malo detaljnije o ovoj nesreći, imenima pilota, njihovom životu, volio bi svaku informaciju, da se rasvijetli ovaj tužan događaj. Naravno ako netko ima još koju sliku to bi bilo odlično


Nije se zvao Poh nego Voh Gvidon rođ.1908 poručnik fregate hidroizviđač
« Last Edit: September 12, 2010, 09:32:40 pm by Rade » Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #6 on: September 13, 2010, 10:01:23 am »

Hvala kolega Aleš na ispravci I dodanim informacijama. Tako je to sa pisanim slovima, ponekad se pogrešno pročitaju.
I naravno, drago mi je da ste se pridružili palubi. Jedva čekam vidjeti ponešto iz Vaše vjerujem bogate kolekcije vezane za KJRM
Logged
Ales
mornar
*
Offline Offline

Posts: 45


« Reply #7 on: May 18, 2013, 06:42:09 pm »

Danas sam upravo primio dvije fotografije, za koje vjerujem da zaslužuju svoj vlastiti topic.
Prva će vjerujem biti zanimljivija, za nju već zna kolega Dread koji mi je jako pomogao u njezinu rasvjetljavanju.
Radi se vjerojatno o privatnoj slikanoj fotografiji, koja inače dolazi iz povećeg lota od kćerke jednoga pilota hidroaviona koji je 30tih služio u bazi u Divuljama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo što je cijenjeni kolega Dread rekao za fotografiju, prenosim doslovno njegove riječi:
To je bila kraksa, nesreća, hidroaviona Dornier-Do-d 221 ili 222, problem je tačno ustanoviti broj jer je na jedinoj postojećoj fotografiji nejasna zadnja cifra ...29.10.1931 godine u zaljevu Saldun kod Trogira. Poginula je kompletna posada od 5 članova ,pilot je Šoštarić.
Inače brat Eugena Šoštarića, pilota koji je držao rekord u letenju na ŠM hidroplanu
oni su ustvari bili Šoštarić-Pisačić ...bili su plemenita roda ...


Na poleđini piše:
""pogreb poginulih hidroavijatičara : Šoštarić, Poh, Kralj,  Krsić,  Strem."

S obzirom da su slova pisana, nisam siguran da sam sva imena dobro pročitao, pa ću postavit i scan pozadine. Eto, ako netko zna malo detaljnije o ovoj nesreći, imenima pilota, njihovom životu, volio bi svaku informaciju, da se rasvijetli ovaj tužan događaj. Naravno ako netko ima još koju sliku to bi bilo odlično

Dornier Do-D Broj 205. Postoji slika kod mene kako ga pomočni brod i matica Zmaj vade iz mora. Posada tri Slovenaca koja mi je poznata: Kralj Igo čin:narednik pilot, Krsič Miha (nema podataka), Voh Gvidon, rođ.1908, čin: poručnik fregate, hidroizviđač, školovao 1925-28 u VPA Dubrovnik.
« Last Edit: May 18, 2013, 10:11:34 pm by MOTORISTA » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #8 on: May 19, 2013, 11:59:05 am »

Još jedna fotografija sa ispraćaja
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
a kasnije je na gatu podignut spomenik
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* gat spomenik1.jpg (33 KB, 600x482 - viewed 609 times.)

* gat spomenik2.jpg (27.79 KB, 407x600 - viewed 576 times.)

* kralj1.jpg (74.06 KB, 777x567 - viewed 805 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #9 on: May 19, 2013, 12:16:36 pm »

Još jedna fotografija sa ispraćaja
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
a kasnije je na gatu podignut spomenik
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Šta je bilo sa ovim spomenikom, zna li neko. Ja se njega po Splitu nesjećam
od 70-tih godina pa nadalje... Huh?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #10 on: May 19, 2013, 12:22:00 pm »

Još jedna fotografija sa ispraćaja
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
a kasnije je na gatu podignut spomenik
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Šta je bilo sa ovim spomenikom, zna li neko. Ja se njega po Splitu nesjećam
od 70-tih godina pa nadalje... Huh?

Kako bi ga se sjećao, srušen čim je kraljevina pala.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #11 on: May 19, 2013, 12:24:53 pm »

Vjerovatno (poznato na ovim prostorima), promjeni se vlast, spomenici prijašnje vlasti se ruše.....
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #12 on: May 19, 2013, 12:37:49 pm »

Nije  ga srušila nikakva vlast. Ni prošla ni sadašnja.
Srušen je u bombardiranju splitske luke.
Luka je od tada malo proijenila izgled. Nestale su mnoge građevine a i obala je bila teško oštećena.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #13 on: May 19, 2013, 12:39:24 pm »

Nije  ga srušila nikakva vlast. Ni prošla ni sadašnja.
Srušen je u bombardiranju splitske luke.
Luka je od tada malo proijenila izgled. Nestale su mnoge građevine a i obala je bila teško oštećena.

Hvala na pojašnjenju.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #14 on: May 19, 2013, 12:40:11 pm »

Šta je bilo sa ovim spomenikom, zna li neko. Ja se njega po Splitu nesjećam
od 70-tih godina pa nadalje... Huh?

Kako bi ga se sjećao, srušen čim je kraljevina pala.
ja.... Undecided
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.05 seconds with 22 queries.