PALUBA
March 28, 2024, 06:11:31 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Tragedija M 303  (Read 16785 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« on: October 19, 2009, 07:57:27 pm »

S M 303 potonuli su u plavu grobnicu:
Vinko Miškić Matijin ( o.Zlarin ) poručnik fregate, Tomo Lazarević Obrenov ( Mokrine, H-Novi) poručnik bojnog broda, Miloje Avramović ( Lipinci ) vodnik, Rajko Panić ( Lapovo) vodnik,
Mornari: Petar Cik Ivanov ( Virje ),Uroš Vuković Riste ( Dalj), Stjepan Stanić Ilijin ( Bajmok ), Radomir Nikolić Svetolika ( Miloševo ), Savo Čurčić Ljudevita ( Krušedol ), Dragutin Margetić Emilov ( Crikvenica ), Dušan Milinčić Radivoja  ( Prokuplje ), Milan Kordić Franjin ( Ruma, Vrdnik ), Mirko Vrabl Alojza ( Bosanska Dubica ), Živorad Rusimović Ljubiše ( Svilajnac ), Predrag Mitrović Milorada ( Rakovac ).

M 303 potonuo je 31. svibnja 1955. godine u 04.30 sati.

Ova nesreća je posljedica jake bure koja je puhala brzinom od 100 km na sat. M 303 je plovio u sastavu školskih brodova srredinom Velebitskog kanala. Pbb Lazarević bio je zapovjednik sastava školskih brodova. Jedan je brod plovio u blizini Krka, a drugi uz sami kraj obale pod Velebitom. Za jedan znam da je M 304. Trećeg nisam uspio odgonetnuti.  Uglavnom, iznenadni udar bure napunio je krmenu palubu morem. Zbog ogromne količine mora koje nije moglo slobodno otjecati, brod je izgubio stabilitet i potonuo. To je ono što nitko ne navodi i što JRM nikad nije priznala. Propusti na palubi su bili zatvoreni, jer su bočni pomični zaklopci blokirali od piture. Postali su nepomični i paluba je postala ogromna kada. Slobodna površina prevrnula je minolovac kao od šale. Ti minolovci su odmah povučeni nakon nesreće iz službe. Građeni su Italiji pod oznakom RD ( rimorchio dragamine ).
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #1 on: October 19, 2009, 08:11:42 pm »

Možda je ovde potrebno reći, zbog mlađih čitaoca topica, da je brod potonuo veoma blizu obale. Ipak, niko od posade i pitomaca nije se spasao, svi su se udavili iako su svi imali pojaseve za spasavanje i održali se na površini vode. O čemu se radilo?

Kada duva izuzetno jaka bura, sa kresta talasa podiže vodenu penu, razbija je u sitne kapljice vode koje zauzimaju sav prostor u vazduhu čak do 2 metra iznad površine. Dakle, posada je plivala prema obali, ali su se podavili dišući VODU, jer vazduha nije bilo metar - dva iznad mora...

Posle dan - dva more je izbacilo sva tela na obalu Kvarnera...
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #2 on: October 19, 2009, 08:22:33 pm »

Brodarski,

Hvala na detaljnoj informaciji, cuo sam o tom dogadjaju bas u Rijeci pricati prije tridesetak godina - i bas ta morska prasina je bila uzrokom pogibije svih tih ljudi.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #3 on: October 19, 2009, 08:30:03 pm »

Događaj je poznat. O njemu se pričalo desetljećima. Smatram da je to jedna od najvećih tragedija u Jadranu. Ta tragedija ima  svoje dublje korijene. Pronađeno je 7 tijela u dva navrata. Tijela su prenešena u Pulu, odakle su uz vojne počasti ispraćena u rodna mjesta poginulih. Bitno je da komanda JRM poduzela '' energične mere''. Vojnički šturo i čisto pranje ruku od odgovornosti.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4 on: October 20, 2009, 09:34:56 am »

Najpoznatija tragedija JRM, nešto malo sam i piskarao o tim brodovima.

https://www.paluba.info/smf/brodovi-jrm/italijanski-minolovci-u-jrm/
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #5 on: October 20, 2009, 11:25:07 am »

Brodarski, ja imam u memoriji podatak o više od 20 žrtava, a potvrđuje ga i navod Motoriste. Ako je to tačno, nedostaje još jedanaes imena...
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #6 on: October 20, 2009, 11:29:24 am »

Kada duva izuzetno jaka bura, sa kresta talasa podiže vodenu penu, razbija je u sitne kapljice vode koje zauzimaju sav prostor u vazduhu čak do 2 metra iznad površine. Dakle, posada je plivala prema obali, ali su se podavili dišući VODU, jer vazduha nije bilo metar - dva iznad mora...
Imam jedno pitanje, kako je moguće da se izvuče iz ove situacije?
Da li bi pomoglo okretanje u kontra-smeru od bure, pravljenje vazdušnog džepa oko usta rukama i sl.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #7 on: October 20, 2009, 11:53:17 am »


Imam jedno pitanje, kako je moguće da se izvuče iz ove situacije?
Da li bi pomoglo okretanje u kontra-smeru od bure, pravljenje vazdušnog džepa oko usta rukama i sl.


Vodene kapljice su vrlo guste i svud iznad površine, zavisno od jačine bure, čak i do 2 metra. Toliko su guste da nema mesta za vazduh, jednostavno ga istisnu jer su teže.

Teoretski, disati na cev dužine barem metar i po koju treba stalno držati u vertikalnom položaju, što je po uzburkanom moru nemoguće. U praksi, nema spasa, jedino ronilački aparat ili Spiratom MM - aparat za ulazak u prpstorije pune dima, sa bocom vazduha (koriste ga vatrogasci, imali smo ga i na brodovima).

Ako te nešto slično zadesi, obradovaće se oni kojima si dužan Vathra! (Ne dao Bog!)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8 on: October 20, 2009, 12:15:45 pm »

Brodarski, ja imam u memoriji podatak o više od 20 žrtava, a potvrđuje ga i navod Motoriste. Ako je to tačno, nedostaje još jedanaes imena...

Ovi brodovi su imali posadu od 22 člana. E sad, ZastavnikDjemo je naveo da je poginulo 26 članova posade, što je verovatno cifra sa posadom i ukrcanim pitomcima.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #9 on: October 20, 2009, 12:51:50 pm »

Izvini struko, naveo sam tebe a ne Džemu kao izvor. Verovatno je brojka od 26 žrtava posada + pitomci.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #10 on: October 20, 2009, 12:58:50 pm »

Ma ništa zato Wink Sad je pitanje koliko je stvarno bilo žrtava i možemo li nekako da nađemo njihova imena.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #11 on: October 20, 2009, 09:26:28 pm »

Poginuli mornari s M 303
Munib Hasanpašić, Martin Rajnić ( Žminj ), Ivo Penić ( Donje Pokuplje ), Mario Vitasović ( Vodnjan ), Milovan Kojić ( Srbac ), Mehmed Čosić ( Bijeljina ),Ivo Milinović ( Rijeka ), Mirko Čošoć ( Brezice ), Rade radanović ( Zenica ),Pavel Mišlov ( Kali ), Emin Kalebić ( Zavidovići )

Ukupno je poginulo 26 osoba, članova posade i pitomaca.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #12 on: October 20, 2009, 09:35:46 pm »

Slava im.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #13 on: October 20, 2009, 09:49:32 pm »

Oprostite na grešci u pisanju. Pokojniku sam krivo naveo prezime.
Ispravak: Josip  Čopić Mirkov ( Brezice ).
Pitomci su bili klasa iz 1953. godine.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #14 on: October 29, 2012, 04:11:31 pm »

Ne baš kvalitetna, ali ipak kakva-takva fotografija zlosrećnog M 303.



* M 303.jpg (210.76 KB, 1187x564 - viewed 231 times.)
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.