PALUBA
April 29, 2024, 03:14:29 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: JNA kuharica  (Read 26056 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« on: October 29, 2009, 08:10:31 pm »

Zdravo
Klasika kulinarike:


JNA Kuharica


LPB
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #1 on: October 29, 2009, 08:38:18 pm »

Čoveče, gde si ovo iskopao?

Koliko uspomena probudi ovako nešto...

Da mi neko da dinar za svaki obrok koji sam pojeo po receptima iz te knjige, verujem dabih mogao kupiti dobar auto!

Svaka čast!
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #2 on: October 29, 2009, 09:54:58 pm »

Ostao mi je u sjećanju onaj kolač od griza. Kad pojedeš komad napušeš se i ne možeš disati cili dan.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #3 on: October 30, 2009, 08:01:29 am »

Meni recimo "cigla" ne znam samo kako mu je zvanično ime. Smiley
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #4 on: October 30, 2009, 08:08:35 am »

Uh, "cigla"... ili, kako se to ljepše kaže, "gratinirani dvopek".
Ma đe je samo izmisliše! Smiley
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #5 on: October 30, 2009, 07:45:30 pm »

Inače je dvopek bio poseban biser!

Nikad zapravo jestiv - ili povukao vlagu, ili pun raznih insekata.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #6 on: October 30, 2009, 09:30:51 pm »

Ипак, мислим да је "дуга деветска" без премца, то јест конзерва  говеђег гулаша. У позитивном смислу. Мислим да нема тога који то није могао и волео да једе. Ма и "цигла" је била добра кад се вратиш са терена. Једино, као питомац нисам могао да смислим сочиво (лећу). Касније су то избацили из јеловника, као и пире од грашка.

Да не заборавим. Свака част оном ко је ово припремио за "објављивање".
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #7 on: October 30, 2009, 10:38:36 pm »

Kad je vod zadnji u puku na redu dobiješ leću i ćuftu. Divota. U Senti se ulazilo na jedan ulaz, a u Valjevu na dva ulaza u restoran. Blago onom čija je četa prva na redu. Prema hrani u HV, hrana JNA je neusporedivo lošija, tj. neukusnija je. Bio sam na oba kazana, ali hrana u HV zadnjih par godina bila je odlična. Vojnički pasulj iz JNA je nešto što se pamti, bili smo mladi i pojeli bi ga par porcija da smo mogli. JNA je čuvala zdravlje vojnika, da ne kvare zube.  U Valjevu su uvijek davali kruh od jučer. U HV ga dobiješ još toplog. Najbolji kruh koji sam jeo u JNA bio je iz pekare na Kulini u Šibeniku. Mala štruca polubijelog kruha, a slađi od cukra. Nisu ga davali od jučer, već svježeg.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #8 on: November 06, 2009, 09:44:45 pm »

То са хлебом од јуче или ти бајатим хлебом (код куће, сви ми хлеб од јуче једемо само ако не можожемо да набавимо тазе и тај јучерањи сматрамо бајатим), било ми је увек без везе. Интеданти су ми објашњавали како је бајти хлеб здравији, да свеж, посебно врућ хлеб надима и може изазвати тегобе, посебно ако се поједе у већој количини. Вероватно је све то тачно, али, џаба, бајат хлеб је бајат хлеб.

Двопек у СДО је био одличан, као и скоро сва готова јела. Јео сам једно паковање двопека старо десет година, нема разлике, укус исти. Јео сам готова јела из СДО стара 5-6 година и била су укусна као да су сада спремљена. Проверено. Такође, и онај инсант чај из сувог оброка је био баш одличан.

Наравно, све војске настале из ЈНА су сада оборке прилагодили новом укусу војника не робујући увек нутриционистичким захтевима или заблудама о "здравој" храни. За војника је здрава храна увек само она укусна.
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #9 on: November 06, 2009, 10:12:15 pm »

Ko nije probao KOP ili KOTC, taj ne moze ravnopravno komentirati ovu temu!
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #10 on: November 06, 2009, 10:29:38 pm »

ovo s kruhom je istina

jednom su mi na lastovu dali suhe šljive..bolje rečeno suho destilirane i upakirane..guma!
to je bilo na vodonoscu 71, na lastovu negdje '90
..a ova kuharica je valjda jedan od najdragocjenijih knjiga na forumu
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #11 on: July 20, 2010, 07:15:01 am »

Upravo sad sam "otkrio" ovu JNA kuharicu. Pravi biser!

Hrana (u Jalkovackim zrtvama u VZ) je bila dobra. Sjecam se suhih obroka. Vecina nije voljela onu vocnu kocku u kombinaciji suhe sljive/smokve sa valjda jos nekim dodacima - meni je bas odgovarala, kao i suhi dvopek - slatki. Pa onda one govedje konzerve.....

"Prijatno novembarska".
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #12 on: July 20, 2010, 08:11:18 am »

Koliko god govorili o JNA prehrani, nije mi poznato da je netko od te hrane umro. Vidio sam ljude koji su u JNA opasno nabacili težinu. Znači da je bila kalorična i hranjiva. Bila je bolja nego u radničkim menzama. Kad smo se hranili sa vojničkog kazana imali smo 19-20 godina i više nam je odgovaralo nešto prženo i pečeno s krumpirićima. Toga baš nije bilo u izobilju. Sve u svemu preživjeli smo i kuharicu, hranu i JNA.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #13 on: July 20, 2010, 08:37:11 am »

Koliko god govorili o JNA prehrani, nije mi poznato da je netko od te hrane umro. Vidio sam ljude koji su u JNA opasno nabacili težinu. Znači da je bila kalorična i hranjiva.
To je zato jer je - u općoj dokonosti i još većem višku vremena od zore do sumraka - jelo bila zanimacija koja se iščekivala ko ozeblo sunce. Također, jelo se puno kruha, jer si zamalo uvijek bio "gladan", vjerojatno kruha preko pogače. Jedan od nezaboravnih trenutaka je kad smo na Muzil došli - kao vod - zadnji od svih na red. Nekako sam se našao prvi u vrsti i pred gomiulom nepojedenih "viršli" i tvrdo kuhanih jaja pita me poslužioc: oćeš' još? ... Oću! ... Koliko? ... Koliko daš ... I natovari mi on nekih desetak i preko tih "viršli". I svima tako ... malo je reć da smo bili sretni kao mala djeca, jer smo i bili mala djeca ...

U HVu klopa ipak kvalitetnija, raznolikija i obilnija sukladno vremenima. Tijekom rata na terenu radi transporta uglavnom nejestivo, no snalazili smo se, a nitko i nije hranu držao prioritetom (kao u mirnodopskoj vojsci) ...

Glede JRM i Lore, na patrolcu bila kuhinja, bilo i dosta posade iz ruralnih krajeva koji su se pogospodili u vojsci pa nisu jeli sve što i mi. Kako je u blizini bila neka vojn afarma svinja, triput tjedno je na meniu bila pečena svinjetina. Kruna tog jela je bio pozamašni "talog" od pečenja koji je obavezno postao obilata i slasna kupka za polovice malih štruca bijelog "akademskog" kruha koji smo svaki dan dobijali ...
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #14 on: July 20, 2010, 08:41:35 am »

Sjecam se jednog gadnog trovanja (skoro) cijelog PA diviziona, kada je zemaljska otisla na gadjanje - govorilo se da su kuhari ubacili izmet stakora u caj.

Neki tog jutra - nisu pili caj.

Ne sjecam se da je bilo nekih sankcija....

Logged
Pages:  [1] 2 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.