PALUBA
April 30, 2024, 06:46:54 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Десетогодишњица обарања Ф117 А  (Read 10603 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #15 on: October 14, 2009, 02:50:15 pm »

... људи, моја бивша касарна је у атару села Буђановци, и тај авион је пао пар километара иза задње жице ... док је "екипа" стигла, сељаци су почели да га черупају и то увелико ... ко зна колико делова труне по котобањама у Срему, то нико жив не зна ...  шта су све узели и однели за тих пола сата или сат, никада нећемо сазнати ...
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #16 on: October 14, 2009, 03:44:08 pm »

.... to samo znaci da nisu mogli da sakriju da je oboren , i to bas u Srbiji ... zato je verovatno i "povucen" iz upotrebe ... ali ako .. neka naprave neko novo cudo ... i njega cemo da oborimo  ... ali ne ovde ...

Sad tek videh ovo, nije povučen iz upotrebe zato što smo mi oborili taj jedan, već zato što je star skoro 30 godina, a dobio je mnogo potentnije naslednike u vidu B-2 i F-22, pa nije bilo isplativo modernizovati ga i produžavati resurse. Da je obaranje razlog penzionisanja ne bi se čekalo skoro punih 10 godina na to niti bi ga slali u drugi zalivski rat gde je takođe imao važnu ulogu, iako ne toliko značajnu kao u prvom obzirom da se iračka PVO nikada nije oporavila od debakla i uništavanja tehnike koja su doživeli u prvom.
Logged
Slavuj
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36



« Reply #17 on: October 14, 2009, 04:56:58 pm »

Po meni poznatim informacijama F117 je bio veoma nestabilan.. Koliko je meni poznato, na njihovim aeromitinzima je bilo dosta padanja toga aviona.... Jedina vredna stvar kod njega je bila samo "spravica" koja je vodila let aviona kroz snopove radarskih žaraka... I valjda je samo to bilo nepoznato i tajno ostalom svetu...
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #18 on: October 14, 2009, 05:00:36 pm »

... sve je to OK, ali ako ga Ameri i dalje salju u misije kao sto je bila i ona '99.-te kod nas , sigurno je da nije zastareo, i da jos uvek moze da odradi posao ...  a mnoga vazduhoplovstva danas nemaju tehnologiju izrade "STELT" letelica ... tako da, ako o tome govorimo na taj nacin, ovo je samo bila "kap u punoj casi razloga" zasto je trebao da ode u "penziju" ... a kao sto rekoh, isti je pao na par kilometara iza moje kasarne, tako da ja ipak malo bolje znam sta je bilo na licu mesta tada, od svih ostalih koji i dan danas samo mogu da nagadjaju , i to prema pricama i spekulacijama koje su negde culi, ili procitali u nekim novinama ... a da je tako zastareo, zasto ga Ameri nisu parkirali na poslednjem aero mitingu u Batajnici? ... zasto nisu doterali F-22, B-2 ili nesto slicno , cime bi bacili u zasenak sve ostale ? ... umesto toga, bacaju prasinu u oci sa F-16 i slicnim "dokazanim i pokazanim" primercima ... zato, obaranje F-117 je svakako prekretnica u samoj upotrebi  doticnog modela , i siguran sam da je imalo , kako medijsku ulogu, u smislu podizanja morala ljudstva u momentima bombardovanja, tako i prakticnom, tj upotrebnom ... da li su ga redukovali u smislu odrazanja, proizvodnje ili upotrebe , to su sada vec samo price i nagadjanja, ali pouzdano znam da je to tada bio veliki korak za nas unapred, kao i ogroman korak za Amere unazad ... sve ostalo je nebitno, kako onda, a ono sada jos manje ...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #19 on: October 14, 2009, 05:01:51 pm »

F-117 se vise ne salje u misije iz prostog razloga sto je peMzionisan...
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #20 on: October 14, 2009, 05:06:13 pm »

Po meni poznatim informacijama F117 je bio veoma nestabilan.. Koliko je meni poznato, na njihovim aeromitinzima je bilo dosta padanja toga aviona.... Jedina vredna stvar kod njega je bila samo "spravica" koja je vodila let aviona kroz snopove radarskih žaraka... I valjda je samo to bilo nepoznato i tajno ostalom svetu...


... takvih "spravica", tacnije racunara koji kontrolisu let, i odrzavaju samu letelicu u vazduhu, doticni model ima na desetine ... zbog toga je izuzetno "nestabilan" u letu, jer se njegov let odrzava bukvalno "vestackim" putem , uz pomoc svih tih silnih kompjutera, koji imaju osnovnu ulogu da kompenzuju nedostatke u aerodinamickom smislu i letnim performansama ... konkretno, "berkut" ima preko 47 tih "sitnih spravica", a ipak se smatra trenutnim vrhom u vazduhoplovstvu ... mada , to su vecite teme oko kojih se mogu voditi beskonacne polemike, a to su vec neke druge price ... price koje polako prelaze u off ...  


F-117 se vise ne salje u misije iz prostog razloga sto je peMzionisan...

... pa i sve one silne rakete koje su padale po Srbiji '99.-te su bile decenijama "peMzionisane", nakon zavrsetka hladnog rata, pa su se odjednom pojavile na krilima aviona kao sto je F-117 i slicni ... ono sto hocu da kazem je da ono o cemu mi pricamo je u domenu spekulacija, jer jedno su zvanicna saopstenja javnosti da se pojedini modeli tehnike povlace iz upotrebe iz ovih ili onih razloga , a sasvim druga je stvar interne organizacije same Vojske koja raspolaze istim ... da bi bilo ko od nas raspolagao tacnim informacijama, morao bi da radi u komandi Americkog vazduhoplovstva , a takvih ovde nema ... bar se iskreno nadam ...
« Last Edit: October 14, 2009, 05:22:28 pm by dexy, Reason: Ne pišite poruke za redom, ako ste nešto zaboravili, koristite opciju modify/izmeni. » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #21 on: October 14, 2009, 05:20:16 pm »

@tpku_2b amerikanci su na pomenutom aeromitingu na Batajnici učestvovali samo sa C-130, F-16 su doleteli iz Turske i Danske, a B-2 i F-22 učestvuju samo na velikim aeromitinzima kakav je Burže ili Farnboro, a ni tamo ne učestvuju uvek. Mislim da mi (to je valjda osobina svih naroda) volimo da preuveličavamo svoj uticaj na bilo šta u svetu, pa je to i u slučaju penzionisanja F-117. Da je naš uticaj na to tako veliki, to bi se desilo odmah nakon 1999., dakle pre roka, a ne 10 godina posle, kada je to ionako planirano. F-117 je projektovan kao demonstrator tehnologija koje je trebalo iskoristiti za projektovanje budućih stealth lovaca i bombardera. Međutim odlučeno je da on uđe u upotrebu u ograničenom broju jer je u to vreme pokazao dobre rezultate, i mnogo godina posle toga, ali je ograničen po kapacitetu tereta koji može da ponese pa je zato i zamenjen. Pored toga trebalo je obezbediti sredstva za kupovinu novih F-22, pa je bilo logično da se to dobije ukidanjem zastarelog projekta kojeg je F-22 delimično trebao i da zameni, a činjenica je da je F-117 skup za održavanje.

@Slavuj, našao sam listu svih izgubljeni F-117:

Quote
Lockheed F-117A Night Hawk crashes:

Aircraft number 80-0785 was ready for his first flight on April 20th,1982 unbeknownst to anyone, the fly-by-wire system had been hooked up incorrectly (pitch was yaw and visa versa) and the plane crashed.

On July 11th,1986, Major Ross E.Mulhare (aircraft number 80-0792) flew into a mountain near Bakersfield, California the cause of the crash has never been officially revealed, but fatigue and disorientation during night flying has been identified as a probable cause. Major Ross E.Mulhare died in the crash.

On October 14th,1987 Major Michael C Stewart crashed (F-117A number 85-0815) in the Nellis range just east of Tonopah, Nevada, disorientation en fatigue are the problem of these crashes. Major Michael C Stewart died in the crash.

F-117A 82-0801  crashed August 4th 1992 near La Luz, New Mexico, pilot ejected safely.

An Air Force F-117A Nighthawk (86-0822) from the 49th Fighter Wing, Holloman AFB, N.M., crashed 7 miles south of Zuni, New Mexico,  May 10th 1995. The pilot, Capt. Kenneth W. Levens, 9th Fighter Squadron, was killed in the crash. The stealth was on a training mission when the accident occurred.

81-10793 an Air Force F-117A Nighthawk crashed September 14th 1997 while performing a fly-by demonstration for an airshow at Martin State Airport, 12 miles northeast of Baltimore. The pilot, Maj. Bryan Knight, safely ejected. He suffered minor injuries. Four people on the ground were injured and 10 families displaced by the crash, which caused extensive fire damage to several homes and vehicles. There were no fatalities or serious injuries.

F-117A (82-0806/HO) was shot down (March 27th 1999) by a SA-6 missile in Serbian near by Budjanovci. The pilot was ejected safely, a Combat Search and Rescue-team of the USAF brought the pilot back by his squadron.

Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #22 on: October 15, 2009, 11:25:15 am »

... ma ljudi, sve je to OK, ali nesto drugo ja hocu da naglasim ... koliko je taj aero miting najavljivan, propagiran i reklamiran u javnosti, covek bi rekao da ce biti  izlozeni avioni za koje niko nikada nije cuo niti video ... koliko je aviona najavljeno, koliko zemalja ucesnica, F117 je trebalo da bude  samo uvod u celu tu predstavu ... kada je pre 10 godina mogao da se "proseta" iznad Srbije sa svojim"oskudnim" kapacitetima, mogao je valjda i sada da se parkira "go" ... najvaznije je od svega to sto mi sami imamo ruznu naviku da "nase" stvari preuvelicavamo do besvesti, a onda kada dodje do "nasih 5 minuta', ispostavi se da su sve bile prazne price ... efekat nije ni upola kao ocekivan , a avioni spomenutog tipa kao sto su F-22, B-2 i slicni ne dolaze na ovakve i slicne predstave , koji za njih inace spadaju u opstinsku ligu ... zato, ako vec pricamo o necemu, budimo realni, a realnost je ipak nesto sasvim drugo od iskrivljenog morala i povredjene sujete ... realno! Wink
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #23 on: October 15, 2009, 02:22:35 pm »

Tpku_2b shvataš li da se avion F-117 više ne nalazi u naoružanju OS SAD?
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #24 on: October 15, 2009, 06:52:48 pm »

... naravno ... kao sto se ni T-55 vise ne nalazi u naoruzanju VS ...  Wink
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #25 on: October 15, 2009, 07:05:24 pm »

Taj aeromiting je propagiran u javnosti sa ciljem da bi se propagiralo V i PVO u Srbiji kao i cela vojska kako bi se povratio poljuljani ugled i mislim da je to veoma uspešno urađeno, broj posetioca je dokaz za to. Obzirom na slab rejting tog aeromitinga odnosno da se ne nalazimo na karti redovnih međunarodnih manifestacija tog tipa, nije se mogla očekivati značajnija poseta stranih predstavnika u vidu najmodernijih borbenih aviona, ali opet to se donekle desilo jer smo imali priliku da vidimo Eurofighter i Gripen, ali i jednu od najmodernijih verzija F-16 koja je stigla iz Turske.
F-117 o kojem ovde govorimo i koji jeste tema nije se mogao očekivati ni ovde niti bilo gde drugde, jednostavno ti avioni više nigde ne lete jer su penzionisani, tako da je bespredmetno polemisati oko toga.
Logged
aerokravetina
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #26 on: October 18, 2009, 09:38:07 pm »

Nema ovo što pišem baš mnogo veze sa samim F-117, ali dva dana po obaranju istog bio sam sa kolegom u Zemunu, i preko puta komande RV i PVO bio je kiosk brze hrane na kome je vlasnik istakao specijalnu ponudu:"Pljeskavica F-117   80 dinara". Kiosk nije radio, ali se kladim da je fora bila u praznoj lepinji, pošto je F-117 i kao pljeskavica "nevidljiv". Kakav majstor...
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 23 queries.