PALUBA
March 28, 2024, 10:05:22 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: 72. izviđačko-diverzantski bataljon Specijalne brigade VS  (Read 27941 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« on: November 05, 2009, 11:05:19 am »

U novom prilogu Odbrane, Arsenal br 35 izasao je prilog i o 72. izviđačko-diverzantskom bataljonu Specijalne brigade.

http://www.odbrana.mod.gov.rs/arsenal/arsenal035/Padobranac-08-10.pdf



Logged
ВИДРА
mornar
*
Offline Offline

Posts: 22



« Reply #1 on: July 09, 2013, 01:17:17 am »

pozdrav svima! Novajlija sam na forumu..zanima me konkretno ova tema! Da li kandidati za ovu jedinicu moraju da prodju padobransku obuku ili ne? Ne pitam za 63.padobranski bataljon, nego samo za izvidjace-diverzante Smiley hvala unapred
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2 on: July 09, 2013, 05:12:51 am »

U novom prilogu Odbrane, Arsenal br 35 izasao je prilog i o 72. izviđačko-diverzantskom bataljonu Specijalne brigade.

http://www.odbrana.mod.gov.rs/arsenal/arsenal035/Padobranac-08-10.pdf





Kad kliknem na gornji naslov, piše da ta stranica ne postoji??
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #3 on: July 09, 2013, 08:57:48 am »

Redizajnirali su sajt pa su promenili i linkove.

Evo ovde moze da se preuzme ceo broj Padobranca broj 3 iz 2009.


A ovde moze da se preuzme i broj Padobranca broj 2 iz 2009. Izmedju ostalog obradjen je i 63. padobranski bataljon.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #4 on: July 09, 2013, 10:10:55 am »

Ne mora.

Popuna za specijalnu brigadu se vrši uglavnom internim konkursima.

Svi prijavljeni kandidati prolaze lekarske preglede i provere kao da prvi put ulaze u VS.
Oni koji zadovolje budu poslati na osnovnu selektivnu obuku.
Po završenoj obuci se izvrši selekcija i novi pripadnici brigade po pokazanim afinitetima i kvalitetima se šalju na dalju specijalističku obuku.

Jednostavno rečeno ne prolaze svi padobransku obuku nego samo oni koji budu selektovani za 63-i padobranski bataljon.

Inače kada je postojala kao samostalna 72-brigada u svom sastavu je imala i PADIV (padobranski diverzantsko-izviđački vod) i za njega je vršena padobranska obuka samo onih koji su se samostalno prijavljivali za obuku.
Logged
ВИДРА
mornar
*
Offline Offline

Posts: 22



« Reply #5 on: July 09, 2013, 02:27:28 pm »

taj rad Smiley hvala buraz Smiley a sto se tice lekarskog pregleda za 72.idb..da li sme da se ima dioptrija ili ne? Ja sam cuop da sme +- 1 , ali mi to nije siguran izvor Smiley ako znas nesto o tome hvala 
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #6 on: July 09, 2013, 06:21:47 pm »

Што се диоптрије тиче, ова коју си навео генерално није проблематична са становишта способности за војну службу. Међутим, тешко да те из цивилства приме у неку специјалну јединицу са том диоптријом. Можда би прошао за неку службу (интендантску, техничку и сл.). са том диоптријом у војсци  не можеш добити дозволу да на пример возиш камионе (професионалну дозволу). Можеш возити путничка возила. Не можеш бити снајпериста, па скоро ни извиђач. Дакле, тешко да прођеш.
Logged
ВИДРА
mornar
*
Offline Offline

Posts: 22



« Reply #7 on: July 10, 2013, 12:24:22 am »

Ja sam zavrsio vojnu gimnaziju ove godine, upisao sam akademiju i planiram da nastavim dalje Smiley imam dioptriju -0,75 pa sam zato pitao..nije mi se menjala vec 3 godine, tolika je...i nadam se , Boze zdravlja, da kad zavrsim akademiju radim malo u trupi i onda da probam za ovo. Ali kad kazes da zbog dioptrije ne moze, onda nista Smiley idemo dalje Smiley
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #8 on: July 10, 2013, 07:52:55 am »

Trenutno ne znam kakav je aktuelni pravilnik.

Pravilnik propisuje minimalno neophodnu oštrinu vida (visus oculi) za pojedine VES-ti.

Ne treba mešati pojmove oštrine vida i optičke moći prelamanja svetlosnog zraka tj. dioptrije sočiva (oka, naočara, durbina,...itd).

Oftalmolog na pregledu procenjuje oštrinu vida (visus 1= najveća vrednost a može biti i znatno umanjena npr. 0,1).

Zaključak je da pravilnik ne propisuje limite u odnosu na optičku jačinu sočiva naočara (dioptriju) koje se nose nego u odnosu na procenjenu oštrinu vida (visus).

Na oštrinu vida utiče više zavisnih faktora (anatomija, konstitucija, fiziološka ili patološka stanja) tako da ne može biti pravilo da svi koji imaju smanjenu oštrinu vida (visus 0,1 npr.) tu svoju anomaliju mogu da isprave naočarima sa jednakom dioptrijom, odnosno nemaju svi oni koji nose naočare sa dioptrijom -0,75 jednaku oštrinu vida.

Što teorijski može da znači da neko mora da nosi naočare određene dioptrije ali da mu se procenjena oštrina vida nalazi u okviru limita propisanih pravilnikom i da nema smetnji za obavljanje dužnosti.

U neko moje vreme pravilnik za specijalnu brigadu je zahtevao visus 1.

Ono što je zanimljivo je da npr. oficir koji je primljen u jedinicu na ulaznoj kontroli sa odličnim vidom nije kasnije prekomandovan u drugu jedinicu ili postavljan na drugu dužnost ako je u međuvremenu dolazilo do blažeg pogoršanja vida.
« Last Edit: July 10, 2013, 08:21:59 am by oficir neaktivne rezerve » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #9 on: July 10, 2013, 09:25:19 am »

@mile1389

Postoje zahvati kojim se laserski skida dioptrija.
Jako se uspesno to radi i na VMA.
Logged
ВИДРА
mornar
*
Offline Offline

Posts: 22



« Reply #10 on: July 10, 2013, 10:09:52 am »

@pvanja da ali se ti zavath rade sa velikim dioptrijama,od +-1.5 pa vise, i nekoliko godina mora da je konstantna diopt.
uhh nezgodan odgovor brate, ne znam to za ostrinu vida,pokusacu pa sta bude. a sto se tice tih oficirskih duznosti u idb-u,jel tu puno obaveza,odricanja,kasnije i od porodice?
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #11 on: July 10, 2013, 10:14:42 am »

 

Bravo Pvanja ,

Na to sam potpuno zaboravio kao savet.
Radi se kao jednodnevna hirurgija,sama intervencija traje 15-tak minuta.
Metoda refraktivne hirurgije egzajmer laserom.
Jedino što ne mogu svi da idu na lasersko skidanje dioptrije, što nadam se nije slučaj sa Mile1389.
Vratiš oko sokolovo pa se onda prijaviš za selektivnu obuku u brigadi.
Logged
ВИДРА
mornar
*
Offline Offline

Posts: 22



« Reply #12 on: July 10, 2013, 10:18:52 am »

i to nije problem kad bih ja znao da mogu da odem na taj zahvat, a videcemo za koju godinu Smiley
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #13 on: July 10, 2013, 10:30:32 am »

Za oficire u IDB važi isto kao i za oficire uopšte.

Zvanično radno vreme, slobodni vikendi, redovna dežurstva u jedinici.

Razlike su sledeće:

Mnogo češće se odlazi na teren radi obuka ili obavljanja smenskih zadataka u KZB na primer.
Takođe češće su i provere KiOBg.
Neophodno je redovno održavati fizičku kondiciju na nivou jer je proces obuke-treninga stalan (stalno se nešto uvežbava-trenira kako zanimanjem na poligonu u kasarni tako i na terenu).

Ima i prednosti: terenski dodaci na platu i dnevnice i nikada nije ne zanimljivo ili dosadno.

Ne traži mnogo veća odricanja osim nešto češćeg odsustvovanja od kuće zbog intenzivnijih terenskih aktivnosti.

A sigurno ta odsustvovanaja nisu ni toliko duga a ni česta kao na primer kada bi radio posao trgovačkog putnika za neku kompaniju.
Logged
ВИДРА
mornar
*
Offline Offline

Posts: 22



« Reply #14 on: July 10, 2013, 10:42:07 am »

ok, hvala na odgovorima, nadam se da me dioptrija nece spreciti,ako nista probacu i sa operacijom...cilj mi je taj nacin zivota, jer je to jedino sto vredi trenutno u vojsci. Ali mislim da je dozvoljena diopt. do -1, raspitivacu se jos. Smiley
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.