91. zrakoplovna baza HRZ i PZO (Pleso - Zagreb)
leut:
91. zrakoplovna baza HRZ I PZO (Pleso - Zagreb)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
91. zrakoplovna baza HRZ i PZO-a (skraćeno 91. ZB) postrojba je Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane smještena u vojarni „Pukovnik Marko Živković“ na Plesu, s izdvojenom Eskadrilom višenamjenskih helikoptera u vojnom objektu Lučko.
Adresa: VP 3046 Zagreb (pp252)
Misija
- Zaštita zračnog prostora RH,
- Potpora svim sastavnicama OS RH
- Sudjelovanje u međunarodnim vojnim misijama i operacijama
- Pružanje pomoći civilnim institucijama u zemlji
- Zrakoplovno – tehničko održavanje i opsluživanje glavnih i pomoćnih oružnih sustava u I. i II. stupnju održavanja.
Sastav ustrojstvenih jedinica
Zapovjedništvo 91. ZB provodi stožerne i druge zadaće koje su u funkciji planiranja, pripreme, provedbe i nadzora obuke snaga 91. ZB s ciljem razvoja sposobnosti.
Eskadrila borbenih aviona (EBA) provodi zaštitu zračnog prostora RH i sudjeluje u Integriranom sustavu protuzračne i proturaketne obrane zemalja članica NATO-a (NATINAMDS) i vatrenoj potpori postrojbama OS RH djelovanjem po ciljevima na površini i moru u združenim operacijama OS RH.
Temeljno borbeno sredstvo EBA je borbeni avion MiG-21.
Eskadrila transportnih aviona (ETA) provodi zračno prevoženje za potrebe postrojbi OS RH i humanitarne operacije pružanja pomoći civilnim institucijama u zemlji.
Eskadrila višenamjenskih helikoptera (EVH) provodi zračno prevoženje, potrage i spašavanje, gašenje požara, međunarodne vojne misije i operacije i humanitarne operacije pružanja pomoći civilnim institucijama u zemlji
Zrakoplovno-tehnička bojna (ZTB) održava zrakoplove iz sastava 91. ZB u II. stupnju zrakoplovno tehničkog održavanja te održava i rukuje specijalnim vozilima za opsluživanje i potporu letenja u 91. ZB.
Zapovjedna satnija (ZS) pruža potporu sustavu zapovijedanja i nadzora (C2), skladištenju, transportu, pružanju sanitetskog osiguranja i osiguranju vojarne.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
________________________________________________________
Vezana tema: 93. zrakoplovna baza HRZ i PZO (Zemunik - Zadar)
________________________________________________________
ESKADRILA BORBENIH ZRAKOPLOVA 91. ZB
NA NOĆNOM LETU od Pule do Zagreba
Obuka za noćne letove na zrakoplovu MiG-21 nije nekakav početni letački stupanj. Da biste uzdigli zrakoplov prema tami, lišeni svih prednosti danjeg svjetla, trebate već biti iskusni, prokušani pilot. Četvorica koja su letjela te večeri upravo su takvi...
Link na članak
Za uvježbavanje noćnih letova nebo mora biti zvjezdano. Nije lako pogoditi takvo vedro vrijeme u listopadu, no piloti Eskadrile lovačkih zrakoplova 91. zrakoplovne baze imali su sreće, koju su, priznajmo, najavljivala i meteorološka izvješća. Ukratko, nad Velikom Goricom i cijelom Hrvatskom noć je bila svjetlucava. S našim pilotima imali smo sreće i mi, jer raditi reportažu o najzahtjevnijim oblicima letačke obuke uvijek je zadovoljstvo. Da ne govorimo o fotografu, koji se uvijek nastoji što više približiti hrvatskim čeličnim pticama i dobiti atraktivne fotografije, bez obzira na tehnička ograničenja fotografskog aparata. Želite li uloviti dobre kadrove (nažalost, ovaj put samo sa zemlje), potrebno je izložiti oči bljesku i uši zaglušujućoj buci koju izaziva MiG pri forsažu i polijetanju.
Naravno, obuka za noćne letove na zrakoplovu MiG-21 nije nekakav početni letački stupanj. Da biste uzdigli zrakoplov prema tami, lišeni svih prednosti danjeg svjetla, trebate već biti iskusni, prokušani pilot. Četvorica koja su letjela te večeri upravo su takvi, a to je potvrđivala i njihova vidljiva hladnokrvnost. Ipak, i ona je dijelom površinska, jer se "ipak ide u nepoznato, pa je nervoza prisutna".
Težina i zahtjevnost "instrumentalnog letenja u noćnim uvjetima", kako glasi "službeniji" opis, pilote koji završe tu obuku čini još kvalitenijima tijekom dnevnog letenja. Logično, ako vam ide noću, kad ste oslonjeni na instrumente i teoriju, te možda i malo instinkta, onda let pri danjoj svjetlosti postaje jednostavniji, iako nikad ne smije biti opuštanja. Ali, posebni kao uvijek, naši piloti kao cilj navode poboljšavanje "airmanshipa". Ta engleska riječ za pilote je magična, kako sami kažu, i označava stjecanje znanja i iskustava pomoću kojih se u zraku osjećate kao kod kuće.
Prvi se te večeri u zrak dignuo novi zapovjednik eskadrile, bojnik Adrian Celija. U dvosjedu, jer uz njega mora biti instruktor. A teško da igdje postoji bolji i iskusniji: brigadir Ivan Selak, koji je prvi put u MiG-u samostalno letio još prije 28 godina. Neuništivi pilot i dalje se najbolje osjeća u zraku i uživa u svakom novom satu leta. Mislite da smo stigli od njega uzeti barem i kratku izjavu? Ni slučajno, jer je, tek nekoliko minuta nakon završetka prvog leta, već krenuo na drugi. I to sa sasvim primjetnim zadovoljstvom. Ipak, uspjeli smo bar kliknuti fotoaparatom.
U svakom slučaju, u prvim letovima ovog "ciklusa" letjelo se na liniji Zagreb-Pula i natrag. Riječ je o prvim noćnim slijetanjima mladih pilota MiG-ova na pulski aerodrom.
Tijekom Celijina leta, imali smo priliku porazgovarati s još nekim pilotima, koji su nestrpljivo čekali na svoj let, satnikom Mariom Brajkovićem, te njegovim kolegama satnicima Ivanom Milotićem i Christianom Jagodićem, koji je nedavno imao priliku okušati se u Gripenu. O MiG-u 21 u tisku se i po raznim forumima može pročitati svašta, ali naši piloti o njima nemaju nijednu ružnu riječ. Istina je, MiG je "ultrazahtjevan po pitanju samog letenja", no oni su ponosni na svoju vještinu i znanje, koje izaziva vidljivo poštovanje stranih kolega. Također, i nas je iznenadio podatak da Nijemci još koriste F-4, koji je i stariji avion". Čavrljanje je prekinuto kad je javljeno da su bojnik Celija i brigadir Selak napokon sletjeli. Bojnik je u nekoliko rečenica opisao vrlo povoljnu noć i povoljan let: "Mjesečina je velika i pri odlasku prema Puli vidio se cijeli Jadran prema jugu. Bilo je prekrasno. Sve je bilo odrađeno kako treba, u svim sigurnosnim okvirima". "Kako je letjeti sa Selakom?" nismo izdržali a da ne upitamo. "Gušt! S njim je u avionu uvijek pozitivna atmosfera, vlada neki drugi osjećaj", rekao je bojnik. Piloti MiG-a, njihovi tehničari i novinari nisu bili jedini koji su se te večeri nalazili u sjedištu Lovačke eskadrile. Noćno letenje bitan je obučni događaj, pa su potporu i pokoji savjet došli dati i najviši časnici HRZ-a i PZO-a: zapovjednik general-bojnik Vlado Bagarić i načelnik stožera HRZ-a i PZO-a brigadir Ivan Konc. Atmosfera je bila opuštena, ali i radna. Ništa se ne smije prepustiti slučaju, osobito u ovakvoj situaciji. "Svaka noć je drukčija", citirat ćemo zapovjednika 91. zračne baze, brigadira Zdenka Sokića.
"Ovo je jedan od bitnih iskoraka u profilu obučavanja mladih pilota HRZ-a. Naime, poznato je da Hrvatska u sklopu NATO-a daje doprinos nadzoru zračnog prostora i stoga je potrebno da piloti dosegnu i ovaj stupanj", pojasnio je general Bagarić, i sa zadovoljstvom ustvrdio da su piloti "sposobni za kratko vrijeme usvojiti sve elemente zahtjevne profesije koja je iznimno bitna za HRZ i PZO".
Autor: Domagoj Vlahović
Izvor: Hrvatski vojnik
pvanja:
Koliko operativnih migova 21 ima hrvatska - zvanicno / nezvanicno ?
leut:
Na forumu AIRSERBIA (član Pilatus9 u temi Hrvatsko Ratno Zrakoplovstvo) san naša podatak da je u svibnju (maju) i lipnju (junu) ove godine, prema foto-reportažama (dolazak kineskog predsjednika Hu Jin Taoa, dan OSRH, vježba s Amerikancima, ...) letjelo 10 od 12 hrvatskih migova:
7 jednosjeda MiG-21 bisD (108, 110, 116, 117, 120, 121, 122)
3 dvosjeda MiG-21 UMD (164, 166, 167)
Nisu letjeli samo jednosjed oznake 115 i dvosjed oznake 165 (popularna "kockica" - obojan u boje hrvatske šahovnice)
Izvor: http://forum.airserbia.com/
pvanja:
Quote from: leut on November 08, 2009, 11:26:42 pm
Na forumu AIRSERBIA (član Pilatus9 u temi Hrvatsko Ratno Zrakoplovstvo) san naša podatak da je u svibnju (maju) i lipnju (junu) ove godine, prema foto-reportažama (dolazak kineskog predsjednika Hu Jin Taoa, dan OSRH, vježba s Amerikancima, ...) letjelo 10 od 12 hrvatskih migova:
7 jednosjeda MiG-21 bisD (108, 110, 116, 117, 120, 121, 122)
3 dvosjeda MiG-21 UMD (164, 166, 167)
Nisu letjeli samo jednosjed oznake 115 i dvosjed oznake 165 (popularna "kockica" - obojan u boje hrvatske šahovnice)
Izvor: http://forum.airserbia.com/
To je preko 80% ispravnosti.
Prilicno impresivno da se odrzava tako visok stepen ispravnosti.
Dobra strana je je postojanje velike kolicine rezervnih delova sa rashodovanih aviona a sa druge strane to su jedni pravi borbeni avioni hrvatskog RV-a (ako izuzmemo PC-9 koji su pre svega skolski avioni).
Sa druge strane koliko intezivno lete ti migovi i koji nalet ostvaruju pilot - da li postoji taj podatak ?
leut:
Četvrtak, 24. Prosinac 2009.
Obilježena 18. obljetnica 91. ZB Pleso HRZ i PZO-a
U vojarni Pleso, u srijedu 23. prosinca, svečano je obilježena 18. obljetnica osnutka 91. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane. Osim djelatnika 91. zrakoplovne baze svečanosti je nazočio zamjenik zapovjednika HRZ i PZO-a brigadni general Dražen Šćuri.
Obilježavanje 18. obljetnice osnutka 91. zb HRZ i PZO-a započelo je Svetom misom u kapeli Vojne kapelanije „Sv. Petra i Pavla“ za sve poginule i nestale branitelje i djelatnike 91. zb. Svečanom postroju i okupljenim pripadnicima baze prvi se obratio zapovjednik 91. zb HRZ i PZO-a brigadir Zdenko Sokić istaknuvši da se svakim posjetom savezničkih snaga prepoznaje profesionalnost 91. zb HRZ i PZO-a kao sad punopravne članice NATO-a. „Izvršeni su svi tipovi obuke, obučeni su nastavnici na najzahtjevnijem, lovačkom avionu (MiG-21), za dnevno i noćno letenje, te je podignut novi naraštaj kapetana i kopilota na transportnom avionu“, rekao je brigadir Sokić koji se na kraju svog izlaganja zahvalio svim djelatnicima 91. zb na suradnji, trudu i zalaganju u dosadašnjem radu.
Zamjenik zapovjednika HRZ i PZO-a brigadni general Dražen Šćuri osvrnuo se na povijest 91. zrakoplovne baze istaknuvši da je osnivanjem 91. zb stvorena stručna snaga koja je s ostalim dijelovima novostvorenih zračnih snaga postala glavni oslonac u očuvanju slobodnog hrvatskog neba. „Pred 91. zrakoplovnom bazom danas se nalaze izazovi misije KFOR, prevoženje djelatnika i transporta zračnim putevima za potrebe OS RH i zemalja NATO saveza. To je trajno obvezujuća zadaća 91. zrakoplovne baze koja će kao i uvijek do sada biti odrađena na najbolji mogući način“, rekao je brigadni general Dražen Šćuri.
Okupljenim djelatnicima pročitan je govor i čestitka zapovjednika HRZ i PZO-a general bojnika Vlade Bagarića.
Nakon prigodnih govora, najistaknutijim djelatnicima 91. zrakoplovne baze HRZ i PZO-a dodijeljena su promaknuća, nagrade i pohvale.
Izvor: MORH web
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page