PALUBA
April 27, 2024, 06:39:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Pomoćni brodovi mornarice NOVJ  (Read 77049 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #30 on: November 18, 2009, 05:26:45 pm »

Za ovu fotografiju nisam baš siguran da pripada ratnom periodu. Mislim da se radi o školskom jedrenjaku '' Lavsa ''. Ipak partizanske odore. Neka je tu, neće otploviti.


* scan0003.jpg (41.68 KB, 580x377 - viewed 214 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #31 on: November 18, 2009, 06:33:44 pm »

Motorni jedrenjak Jela-Molat, trojarbolni brod željezne gradnje, porinut 1918. u Nizozemskoj. Nekda je bio vlasništvo Antona Babarovića iz Milne na Braču. Kupili su ga suvlasnici 1928. iz Ista i Molata. Zanimljivo je da se kod tih suvlasnika održao karatni način suvlasništva. Ne znam je li takav način bio dozvoljen po zakonima kraljevine, ali karatno suvlasništvo je napušteno u pomorstvu prije Prvog svjetskog rata. Jela je imala 500 tona nosivosti i duljinu od 41 metar. S motorom od 130 KS razvijala je brzinu od 8 čvorova.
Internirci iz Molata s Jelom su pristali u Šibeniku nakon pada Italije. Umjesto partizana dočekali su ih Nijemci. Petar Baranić dočasnik A-U mornarice odmah se sporazumio s njemačkim zapovjednikom i internirci su prošli bez posljedica. Internirci su pošli kućama a Jela je isplovila za Molat. Nekoliko dana kasnije ušla je u sastav budućeg III.POS-a.
Isplovila je iz Visa 19.11.1943. s još nekoliko brodova iz sjeverne Dalmacije prema Italiji. Bili su to prvi brodovi upućeni od Štaba mornarice NOVJ za Italiju. Jela je 20. studenog naišla na magnetnu minu i u kratkom vremenu potonula na udaljenosti od 1500 metara lukobrana u Bariju. Spašeni su zapovjednik Stjepan Bašić, Vinko Baranić, Viktor Pirc, Milan Car, Ljubomir Grubina, Milan Pešić, Blaž Maračić, Jakov Odrljin.
Poginuli su: Ivan Markota motorista, Bruno Grubina pomoćnik motoriste, kormilari Leopold Španić, Ivan Matulić,  Ante Serdarović, Rudolf Baranić kuhar
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 994


« Reply #32 on: November 18, 2009, 06:51:34 pm »

Brodarski, šta je suština "karatnog suvlasništva"?

Hvala unapred!
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #33 on: November 18, 2009, 07:02:32 pm »

Kad više osoba kupuje brod  onda sudjeluju s određenom sumom novca, jer nitko od njih nije u stanju samostalno  ga kupiti.  U našim krajevima suvlasništvo potječe još od Mlečana. To suvlasništvo se najviše održalo među obiteljima, rođacima ili mještanima na našim otocima i primorskim mjestima.
Ukratko, brod se dijeli na 24 karata. Znači sudjeluješ od 1- n karata prema uplaćenoj sumi. Brodom upravlja onaj tko ima najviše karata, a taj je najčešće i zapovjednik. Svi dijele dobit i sudjeluju u održavanju i troškovima proporcionalno suvlasništvu. Ako umre onaj s najviše karata, njegov dio prelazi na udovicu i ona je gazda. Tad udova prepušta zapovijedanje, ali ne i upravljanje onom koji je drugi po redu. Karati se prodaju između suvlasnika, nikako nekom sa strane. Kad se odluči prodati brod, svi zajedno prodaju svoje udjele. To je tad bio efikasni način vlasništva. Tko je išao u Privrednu ili Zagrebačku banku založiti kuću i zemlju? Tog bi dotukli veslima i dali ribama na upravljanje.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 994


« Reply #34 on: November 18, 2009, 07:06:03 pm »

Hvala na vrlo preciznom objašnjenju! Nisam taj termin čuo u Istri, gde sam najviše živeo...
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #35 on: November 18, 2009, 07:10:04 pm »

I ja se zahvaljujem ... Naučio sam nešto novo 
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #36 on: November 18, 2009, 07:12:09 pm »

Nemojte zahvaljivati, naučio sam i ja dosta toga  od vas. Samo moram negdi Jelu pronaći i skenirati.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #37 on: November 19, 2009, 04:45:04 pm »

Motorni jedrenjak Jela-Molat, trojarbolni brod željezne gradnje, porinut 1918. u Nizozemskoj. Nekda je bio vlasništvo Antona Babarovića iz Milne na Braču. Kupili su ga suvlasnici 1928. iz Ista i Molata. Zanimljivo je da se kod tih suvlasnika održao karatni način suvlasništva. Ne znam je li takav način bio dozvoljen po zakonima kraljevine, ali karatno suvlasništvo je napušteno u pomorstvu prije Prvog svjetskog rata. Jela je imala 500 tona nosivosti i duljinu od 41 metar. S motorom od 130 KS razvijala je brzinu od 8 čvorova.
Internirci iz Molata s Jelom su pristali u Šibeniku nakon pada Italije. Umjesto partizana dočekali su ih Nijemci. Petar Baranić dočasnik A-U mornarice odmah se sporazumio s njemačkim zapovjednikom i internirci su prošli bez posljedica. Internirci su pošli kućama a Jela je isplovila za Molat. Nekoliko dana kasnije ušla je u sastav budućeg III.POS-a.
Isplovila je iz Visa 19.11.1943. s još nekoliko brodova iz sjeverne Dalmacije prema Italiji. Bili su to prvi brodovi upućeni od Štaba mornarice NOVJ za Italiju. Jela je 20. studenog naišla na magnetnu minu i u kratkom vremenu potonula na udaljenosti od 1500 metara lukobrana u Bariju. Spašeni su zapovjednik Stjepan Bašić, Vinko Baranić, Viktor Pirc, Milan Car, Ljubomir Grubina, Milan Pešić, Blaž Maračić, Jakov Odrljin.
Poginuli su: Ivan Markota motorista, Bruno Grubina pomoćnik motoriste, kormilari Leopold Španić, Ivan Matulić,  Ante Serdarović, Rudolf Baranić kuhar

Motorni jedrenjak '' Jela '' u Šibeniku negdje pred sami rat.


* mj jela ist.JPG (26.19 KB, 490x442 - viewed 253 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #38 on: November 19, 2009, 05:49:40 pm »

Između brojnih fotografija odabrao sam ovu iz brodogradilišta Jakova Torića u Šibeniku. Snimljena je po oslobođenju Šibenika 1944. godine. Šljakaju svi, mali i veliki na obnovi drvenjaka. Ovaj  dobro ugojeni partizan tisne bluze veselo se smješi.


* 0321.jpg (19.5 KB, 400x248 - viewed 260 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #39 on: November 19, 2009, 05:51:17 pm »

Sjajno brodarski ... Kako samo uspevaš da povežeš fotografiju sa odgovarajućim brodom ... Priče o ovim brodovima su značajne jer se jako retko o njima govorilo ...

Ja, nažalost, nemam toliko znanje da povežem fotografije brodova sa pričama o njima .... Nažalost, većina fotografija koje posedujem nema nikakav podatak na poleđini iste ... Tako da prilažem fotografije a ako neko zna o kojim se brodovima radi, bilo bi lepo da napiše neku reč  ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

nepoznati M/J u pozadini ...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]







* 2009-11-19_170015.jpg (67.7 KB, 935x676 - viewed 231 times.)

* 2009-11-19_170248.jpg (50.92 KB, 713x466 - viewed 212 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #40 on: November 19, 2009, 06:36:02 pm »

Sjajne slike Dread. Kod mnogih mojih slika koje sam skenirao, stavljao sam legendu s poleđine. Ponekad mi pomognu stariji ljudi, a danas je takvih sve manje.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #41 on: November 19, 2009, 07:06:07 pm »

Dread čini mi se da onaj gornji jedrenjak ima tri jarbola. Od prednjeg se vide pripone. Po izgledu krme, jarbolima i načinu bojadisanja mogao bi biti Jadran iz III. POS-a.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #42 on: November 22, 2009, 05:28:51 pm »

Hvala brodarski ... 

Evo još jedne nepoznate ....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 2009-11-22_161606.jpg (63.84 KB, 874x661 - viewed 207 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #43 on: November 22, 2009, 05:30:24 pm »

To bi mogao biti p/b '' Naš ''.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #44 on: November 24, 2009, 04:56:56 pm »

Meni ovaj brod ^ (inače, snimak je napravljen 1944. na Visu) po nadgrađu i drugim detaljima liči na p/b "Ston"

Evo jedne fotografije p/b "Ston". To je bio parobrod "Jadranske Plovidbe" koji je ušao u sastav Obalske komande Split u septembru 1943. godine. Nakon popravka oštećenja u Bariju, plovio je za Vis, prevozeći ratni materijal i borce. Nakon oslobođenja Dalmacije, održavao je redovnu putno-teretnu rutu, a učestvovao je i u prevozu jedinica za Mostarsku operaciju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* ston.jpg (49.41 KB, 818x586 - viewed 217 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.