PALUBA
April 27, 2024, 09:55:20 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 [92] 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 ... 154   Go Down
  Print  
Author Topic: Problemi sa računarom, diskusija o hardveru i softveru...  (Read 507530 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1365 on: March 04, 2013, 05:59:28 pm »

@Kuzma
Nije ništa neobično da se ruter pregreje, pa ili u potpunosti zablokira ili brzinu transfera spusti na gotovo neupotrebljive vrednosti.
Pošto već imaš način da zameniš ruter, bolje to uradi. "Uradi sam" varijanta sanacije ovog problema podrazumeva instalaciju improvizovanog hladnjaka na sam čip. Bilo koje parče metala uglavnom završava posao, viđao sam da su ljudi lepili čak i kovanice od 5 din. Grin

Optički uređaj na lapu nije baš jednostavno zameniti kao na desktopu, ali nije ni neka naročita mudrost. Zavisi samo koliko je sam proizvođač zakomplikovao proceduru. Kod nekih modela je to posao od 5 minuta, dok je kod nekih potrebno rasturiti maltene čitav lap da bi se zamena obavila. Možda je u tvom slučaju ipak prljavština bila uzrok, ali ako se problem ponovo javi, onda je laser oslabio. To što nije mnogo korišćen ne mora ništa da znači. Meni je par DVD-a pocrkalo a da nisu narezali i pročitali ni 50 diskova ukupno. Inače, tu popravke nema. U servisu znaju za "foru" da snaga lasera može donekle da se pojača odvrtanjem potenciometra koji se nalazi u blizini same laserske glave, ali to rešenje je više nego privremeno. Laser tada radi izvan proizvođačkih specifikacija i iako možda uspe da radi neko vreme, to svakako neće biti dugo pre nego što potpuno pregori. Čisto da znaš da nema svrhe bacati pare na servis, jer se rezervni delovi sigurno ne uvoze, a ne verujem čak ni da se proizvode, jer je to roba široke potrošnje.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1366 on: March 04, 2013, 09:06:11 pm »

Pošto već imaš način da zameniš ruter, bolje to uradi.

Sve rečeno Wink


Inače "veči" (profesionalni) Huavej routeri imaju kopiju cisco procesora (sa svim prednostima i greškama) Wink
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1367 on: March 05, 2013, 07:38:10 am »

@Kuzma
Nije ništa neobično da se ruter pregreje, pa ili u potpunosti zablokira ili brzinu transfera spusti na gotovo neupotrebljive vrednosti.
Pošto već imaš način da zameniš ruter, bolje to uradi. "Uradi sam" varijanta sanacije ovog problema podrazumeva instalaciju improvizovanog hladnjaka na sam čip. Bilo koje parče metala uglavnom završava posao, viđao sam da su ljudi lepili čak i kovanice od 5 din. Grin

Optički uređaj na lapu nije baš jednostavno zameniti kao na desktopu, ali nije ni neka naročita mudrost. Zavisi samo koliko je sam proizvođač zakomplikovao proceduru. Kod nekih modela je to posao od 5 minuta, dok je kod nekih potrebno rasturiti maltene čitav lap da bi se zamena obavila. Možda je u tvom slučaju ipak prljavština bila uzrok, ali ako se problem ponovo javi, onda je laser oslabio. To što nije mnogo korišćen ne mora ništa da znači. Meni je par DVD-a pocrkalo a da nisu narezali i pročitali ni 50 diskova ukupno. Inače, tu popravke nema. U servisu znaju za "foru" da snaga lasera može donekle da se pojača odvrtanjem potenciometra koji se nalazi u blizini same laserske glave, ali to rešenje je više nego privremeno. Laser tada radi izvan proizvođačkih specifikacija i iako možda uspe da radi neko vreme, to svakako neće biti dugo pre nego što potpuno pregori. Čisto da znaš da nema svrhe bacati pare na servis, jer se rezervni delovi sigurno ne uvoze, a ne verujem čak ni da se proizvode, jer je to roba široke potrošnje.

Hvala na ovom najkompletnijem i najjasnijem odgovoru.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1368 on: March 05, 2013, 11:32:17 am »

Inače "veči" (profesionalni) Huavej routeri imaju kopiju cisco procesora (sa svim prednostima i greškama) Wink
Božo, tvoja oprema ne može da se poredi na onom na čemu mi radimo, e sada i to je tačno, sve i zavisi koliki je "aptetit" korisnika.

Rocker, pošto mi je Dell netbook Mini 1018 još pod garancijom do 17. marta poslao sam ga da mi dograde RAM na 2 gb, koji su i maksimum za njega.
Znaš pošto je RAM od 2 gb, DDR3, 1333 Mhz, svega 1.300 dinara. Smiley
Ako ništa drugo barem je RAM jeftiniji nego ikad. Smiley

Nego jedno pitanje za tebe. Polako sam kreneu da menjam ventilatore na desktopu. Promenio sam mu napajanje, pa sada idem na CPU pa ću potom na grafičkoj.
Nisam puno puta menjao kuler CPU-a, svega dva puta i to na nekim kršinama, još na AMD-u a ovo je Intel.
Hoću ovo da te pitam, pošto po netu ima baš vala svašta, kako se parvilno postavlja termalna pasta.
Znam da ne treba preterivati u pasti jer se pravi vazdušni čepovi, ali ima malo neudoumica. Kako je tvoje iskustvo, da li samo staviš pastu na CPU i nabaciš kuler preko njega ili je pak razmažeš recimo sa kreditnom karticom, ili možda i varijnata (mada ne verujem) da pastu staviš samo na kuler, te ga nabaciš.
Inače reč je o soketu 775.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1369 on: March 05, 2013, 04:49:38 pm »

Da, DDR3 je nikad jeftiniji. Smiley Kad se omasovi DDR4, onda će ovaj početi da biva sve skuplji. Tako je danas DDR2 previše skup u odnosu na DDR3, ali to je standardno kada je "životni" ciklus određnog tipa RAM-a u pitanju.

Što se paste tiče, postoji mali milion načina da se nanese. Po mom ličnom iskustvu od par stotina mašina, jedino u šta sam 100% siguran je da je svakako bolje da paste bude nedovoljno, nego previše. U ovom slučaju ne važi ono narodno "od viška glava ne boli", jer će procesor svakako dobiti povišenu temperaturu. Smiley Čak je bolje i da paste nema uopšte, nego da se pretera sa količinom.

Sad, što se nanošenja tiče...to zavisi i od konkretne paste. Ima nekih koje se toliko teško razmazuju, kao da su ih od gline pravili. Takve je najbolje nanositi na dobro ugrejan procesor i hladnjak. To može da se izvede brzim demontiranjem hladnjaka neposredno nakon isključivanja mašine (teži način) ili blagim zagrevanjem fenom za kosu (lakši način). Na tako ugrejane površine, nanese se jedan patrljak, a onda pritisak hladnjaka po dejstvom opruga pastu razmaže po kontaktnim površinama. Drukčije i ne može. Ipak, gledam da izbegavam takve paste, jer pored toga što su nezgodne za instalaciju, rok trajanja im je prilično kratak. Nakon njegovog isteka, performanse znatno opadnu.

"Normalne" paste uglavnom razmazujem kreditnom karticom u što tanjem sloju...toliko tankom da se maltene provide. Ako je površina hladnjaka malo lošije obrađena, isto to uradim i na njemu, ali u još tanjem sloju. U svakom slučaju, razlika u postignutoj temperaturi je uvek u rasponu 1-5°C, bez obzira koja pasta se koristi. Kod žestokog overkloka, to je nekad granica koja pravi razliku između novog rekorda i neuspešnog pokušaja, ali za svakodnevnu upotrebu, čak i za overklok koji podrazumeva stalnu upotrebu u tom režimu, maltene svaka pasta će biti dovoljno dobra.
Moj lični favorit je OCZ Freeze. Jeftin (400-500din. špric koji izgura 10-ak čipova), dovoljno lagan za nanošenje, a performanse su mu među najboljima. Pored toga, ne gubi na performansama vremenom (barem ne za ove 4 god. koliko je koristim) i nije joj potrebno vreme za postizanje optimalnih performansi, a od čega pate mnoge skuplje paste (potrebno im je od nekoliko desetina, do par stotina radnih sati procesora i hlađenja/zagrevanja da bi njihova struktura postala ujednačena i pružila max. performanse).
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1370 on: March 05, 2013, 08:18:53 pm »

Rocker, hvala ti puno, dužnik sam ti. Smiley
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #1371 on: March 05, 2013, 09:15:04 pm »

Moraću i ja da pazarim neki laptop za desetak dana pa bih uzeo neki sa i5 procesorom i što boljom grafikom. Ima li neko savet šta bi bio best buy u cenovnom rangu od 60-70.000din? Dolaze u obzir i 15" i 17" ekrani.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1372 on: March 05, 2013, 09:59:10 pm »

@dexy
Lap nije klasična mašina pa da se gledaju isključivo sirove performanse i snaga. Funkcionalnost je veoma bitna stavka, ali svako ima neke različite zahteve, iako su to možda sitnice.
Iz tog razloga se ne bih usudio da ikome predložim konkretan model, ali mogu nešto osnovno. Od proizvođača, HP, Lenovo iz top klase. Nešto jefitniji, ali i dalje veoma dobri, Toshiba i Asus. Uvek su, naravno, moguće i igre na sreću sa Acer-om i MSI-jem, desi se i njima da naprave nekad solidan lap, ali to je ipak lutruja. Što se grafičke tiče, moj izbor bi išao nekom nVidia modelu, pa sad, koji se uklopi u cenu. Uglavnom, uz i5 procesor je grehota imati manje od 8GB RAM-a. Smiley
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1373 on: March 12, 2013, 07:58:25 am »

Evo sta je ispalo od prijave problema. U prosli petak je dosao majstor i resetovao ruter medjutim vec posle 2-3 sata problem se ponovio. Nedugo posle toga su me zvali iz Call centra da pitaju da li mi net radi. Posto nije radio obecali su da ce u ponedeljak (juce) ponovo doci majstor da resi problem. I stvarno juce je dosao, doneo drugi ruter (isto Huawei samo noviji model mislim da je HG532 ili tako nekako) i evo od kada je postavio taj ruter sve radi besprekorno a WiFi signal je cak i nesto jaci (nikad do sada nije bio Excelent). Inace ruter je u drugoj prostoriji 10-ak metara od racunara i  ne postoji opticka vidljivost.
Pitao sam za ona dva preporucena rutera medjutim u Lazarevcu su uvek dobijali sam Huawei. Mozda bi mogao da se negde iskopa JetSpeed ali tesko.
Majstor mi je, da ne bi mnogo komlpikovali, na rec ostavio i stari i novi ruter dok ne vidim kako ce raditi a kda to vidimo onda cu mu jedan od njih vratiti i to upisati u papire.
A onda sinoc me ponovo zovu iz Call centra i interesuju se da li net radi. Uz opasku: ukoliko bude problema vi nas odmah nazovite.

P.S
Jedan mejl cini cuda.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1374 on: March 12, 2013, 09:18:43 am »

De ti nađi ugovor i vidi šta u ugovoru piše da li poslije dvije godine korišćenja oprema ostaje u tvom vlasništvu ili se vraća operateru...
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1375 on: March 12, 2013, 09:21:24 am »

Ovaj prethodni ruter je bio uz ugovor od 12 meseci. A u ugovoru kaze da je oprema vlasnistvo Telekoma.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #1376 on: March 13, 2013, 12:47:45 am »

@dexy
Lap nije klasična mašina pa da se gledaju isključivo sirove performanse i snaga. Funkcionalnost je veoma bitna stavka, ali svako ima neke različite zahteve, iako su to možda sitnice.
Iz tog razloga se ne bih usudio da ikome predložim konkretan model, ali mogu nešto osnovno. Od proizvođača, HP, Lenovo iz top klase. Nešto jefitniji, ali i dalje veoma dobri, Toshiba i Asus. Uvek su, naravno, moguće i igre na sreću sa Acer-om i MSI-jem, desi se i njima da naprave nekad solidan lap, ali to je ipak lutruja. Što se grafičke tiče, moj izbor bi išao nekom nVidia modelu, pa sad, koji se uklopi u cenu. Uglavnom, uz i5 procesor je grehota imati manje od 8GB RAM-a. Smiley

Suzio sam izbor na Lenovo G780 i Toshiba Satellite L875-12j. Ovaj prvi je nešto jeftiniji i ima Nvidia grafiku Gt630M dok drugi ima AMD 7670M. Negde sam čitao da je 7670 u blagoj prednosti kada su u pitanju igrice, ali me nervira win8 koji je instaliran na Toshibu.
Pogledaću još neke proizvođače do subote ali samo 17" modele jer sam shvatio da mi je 15" malo za moje potrebe a i navikao sam na nešto veće ekrane.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1377 on: March 13, 2013, 02:08:36 am »

Dexy, nije sve u veličini, malo baci pogled i na rezoluciju monitora. MOj prijašni laptop, imao je na isti ekran bolju rezoluciju. Kod laptopova su u zadnje vreme pale rezolucije ekrana zbog želje po šta jeftinijem proizvodu.


LPB
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #1378 on: March 13, 2013, 07:29:40 am »

Za full HD rezoluciju bih morao da izdvojim dosta više novca a ne koristim je ni na desktop računaru koji ima veći monitor,  1280*720 mi je sasvim dovoljno, a gore pomenuti laptopovi mogu da prikažu do 1600*900.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1379 on: March 13, 2013, 09:03:19 am »

Ja bi uzeo Lenovo, ali tošibu ima najbolju garanciju...
Logged
Pages:  1 ... 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 [92] 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 ... 154   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.