PALUBA
April 27, 2024, 09:43:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 154   Go Down
  Print  
Author Topic: Problemi sa računarom, diskusija o hardveru i softveru...  (Read 507525 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #195 on: September 30, 2010, 01:12:11 pm »

Hvala Rocker, pa da probamo.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #196 on: October 01, 2010, 12:02:50 am »

Nema na čemu, nego Broker je u pravu, a ja sam zaboravio da napomenem da ipak sve duplikate koje nađe proveriš i ti pre nego klikneš na "remove duplicate file". Tu su ipak svi na jednom mestu, zajedno sa podacima o veličini, tipu, datumu kreiranja i izmene fajla i ostalim parametrima koji mogu da ti ukažu da li je fajl zaista duplikat ili su to ipak 2 različita fajla, tako da je posao znatno olakšan. Potpunu automatiku treba koristiti za fajlove koji nisu od nekog značaja, jer mašina ipak ne može da zameni čoveka u potpunosti. Wink
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #197 on: October 01, 2010, 07:54:32 am »

Naravno, vec sam to video pa ipak sve to peske proverim pre nego obrisem.  Wink
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #198 on: October 04, 2010, 01:10:24 pm »

Ima li neko predlog koji računarski sto da uzmem.
Treba mi sto da na njega može komotno da stane monitor od 22 Inc, jedan multifunkcionalni uređaj (skener, štampač, kopir), modem i ruter i da ima izvlačeći deo (ne znam kako se zove) za tastaturu.
Ima li kakavih predloga, cene od 50 do 100 €.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #199 on: October 05, 2010, 12:31:26 am »

Varijacija na temu ima zaista mnogo. Možda ti je lakše da skočiš do prvog salona nameštaja i vidiš šta ti odgovara. Cene se uglavnom kreću od 3000 do 8000 din. Jedina preporuka koju ti mogu dati, a koja se ne tiče direktno onoga što pitaš je da proveriš koliko je sto stabilan. Dakle, muni ga malo rukom, pa ako se ne trese previše, onda je dobar. Grin I izbegavaj stolove sa točkićima u bilo kojoj varijanti, ničemu ne služe, a vremenom se iskrive i slegnu.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #200 on: October 17, 2010, 04:26:28 pm »

Možda nekom zatreba. Smiley

Instalacija PCLinuxOS-a prilikom manuelnog prticionisanja:

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/4vh3qAMMzZk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Instalacija PCLinuxOS-a prilikom automatskog particionisanja kada je prostor na hard drajvu već (neformatiran) unapred pripremljen:

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Jbik-C0sw_A?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Inače reč je o ubedljivo najbržoj distribuciji Linuxa, i pored toga što je najbrži (daleko brži od svakog Windowsa Grin) preporučujem ga početnicima u Lunux svetu. Razlog je jednostavan, čim se instalira on već ima sve neophodne aplikacije instalirane za rad, tako je isto i sa gro drajvera.
Jedina mana mu je nešto slabija podrška, kakvu recimo ima Linux Ubuntu.

Instalacija najnovijeg Linux Ubuntua 10.10, kodnog imena Maverick Meerkat:

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/cT1JzdWf7pA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


Svi Linuxi rade bez problema u dual bootu, znači možete zadržati recimo Windows, Mac ili UNIX pored novoinstaliranog Linuxa i pri startovanju mašine birati sistem.
Primer dual boota:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ja recimo na jednoj mašini imam dual boot, a na drugoj triple boot, znači tri operativna sistema na jednoj mašini. Wink


* dual_boot_boot_loader.jpg (34.8 KB, 720x400 - viewed 90 times.)
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #201 on: October 17, 2010, 05:20:53 pm »

Koliko bi trebala da bude jaka masina da bi podrzala dva operativna sistema bez problema
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #202 on: October 17, 2010, 05:22:29 pm »

Nije bitno pošto ne rade dva operativna sistema istovremeno, znači na nju se instaliraju oni sistemi koje mašina može fizički da gura. Ako može da gura Win7 i ovaj Ubuntu pojedinačno, mogu oba da se instaliraju na istoj mašini i onda se po potrebi pali jedan ili drugi sistem.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #203 on: October 17, 2010, 05:33:14 pm »

Hvala , Dexy
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #204 on: October 17, 2010, 05:40:16 pm »

Dexy je dao prvi deo odgovora, znači ne rade dva sistema istovremeno.

Za PCLinuxOS 2010. sa GNOME grafičkim okruženjem evo šta se kaže na matičnoj stranici:

Quote
Hardware requirements
Processor

Modern Intel or AMD processor.
Memory & storage

RAM : 512 MB minimum, 1 GB recommended.

Hard disk : 3 GB minimum, 10 GB or more recommended if you plan to install additional software from our repository.
Video card

nVidia, ATI, Intel, SiS, Matrox, VIA.

3D desktop support requires a 3D instructions set compatible card.
Sound card

Any Sound Blaster, AC97 or HDA compatible card.
Other

CD/DVD drive required

Za Ubuntu, isto GNOME grafičko okruženje, koje je i u video klipu a i ja lično ga najviše forsiram:

Minimum RequirementsDesktop
Processor1 GHz
Memory512 MiB (moja preporuka 1 GB RAM-a)
Hard Drive (free space)5 GB
Monitor Resolution1024×768

Za obe distribucije treba manje RAM-a ako ideš sa LXDE grafičkim okruženjem.

Premda su ovo potpuno besplatni sistemi evo linkova gde možeš preuzeti i sve isprobati.
Po preuzimanju narežeš iso sliku, i odmah možeš da ga isprobaš u live režimu, a da pri tome ne remetiš postojeće stanje:

Linux Ubuntu:
http://www.ubuntu.com/desktop

PCLinuxOS:
http://www.pclinuxos.com/?page_id=184

Ako se odlučiš i zatreba pomoć, slobodno se javi.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #205 on: October 17, 2010, 10:24:28 pm »

Hvala na pojasnjenju  Broker videcu nisam jos nista odlucio , hvala jos jednom
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #206 on: October 18, 2010, 08:07:47 am »

Za testiranje preporučujem igranje sa Virtualnom mašinom.

Ja na svom sistemu, koristim kao osnovu Win7, a imam 5 virtualnih mašina (3*XP, 1* SUSe,1*Ubuntu), koje palim po potrebi, ali nikad ne ide više od jedna, mada radi i sa 3 paralelno (4 sistema ukupno) ali su performance tome skladne. A postoji i problem kod deljenja resursa (Lan, RAM etc..) kod paljenja paralelno više sistema.

Za probu preporučujem program Sun Virtual Box (free) koji se može skinuti sa Virtual Box

LPB
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #207 on: October 18, 2010, 11:29:02 am »

Ne preporučujem ikakvu vurtuelzaciju barem bez dva jezgra procesora i da pri tome rade na višem taktu, a i RAM-a treba imati barem 2 GB.
A da ima čak i više jezgara, recimo 4, čak ni onda virtelizacija nije to "to". Nije to ono pravo.
Najpribližnije pravom testiranju Linuxa je live režim rada koji ne narušava postojeći sistem na mašini, mada i to nije sve što može pružiti Linux.
Najbolja varijanta je odvojiti 10 GB harda i instalirati Linux.

Da ne bude zabune, koristim i ja vitruelizaciju ali za uputstva ili za distroe koji nemaju live režim. Baš ove klipove sam radio tako, PCLOS sam recimo radio na VMware Workstation (komercijalni) a Ubuntu na Virtual Box-u (free).

Teram Mac OS X 10.5 Snow Leopard na virtelnoj mašini, mada sam razočaran tim sistemom i ako je Mac u osnovi FreeBSD za kojeg smatram da je sistem nad sistemima, znači Mac mu dođe nešto kao komercijalna varijanta UNIXA tj. FreeBSD-a.

I na kraju moja predviđanja (a uveliko se već priča i planira) da će recimo AMD-ov procesor Magny-Cours sa 48 jezgra u sadajstvu sa "oblakom" istisnuti prvo hard diskove, a potom i mašine, imaćemo samo terminale i internet sve resto će biti na serverima što bi virtuelizacija u pravom smislu reči.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #208 on: October 18, 2010, 06:30:29 pm »

Kad već pominjete virtuelizaciju, nije zgoreg napomenuti da taj posao daleko bolje obavljaju procesori koji imaju hardversku podršku za nju. Jeftiniji dual core je nemaju, a nisam siguran da li baš i svi quad core procesori imaju ovu podršku. Razlika u brzini kada se pokreće virtuelna mašina u hardverskom modu nije zanemarljiva.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #209 on: October 18, 2010, 08:30:35 pm »

Ja virtualizaciju upotrebljivam zbog:
Testiranja konfiguracije na mojoj virtualnoj mašini umesto na živom serveru.
Nadzorni programi su specifični, pa zahtevaju čiste win, brez drugih sistema. Rade i skupa ali imaju problema, a ni vendori ne preporučuju dva ili više programa na jednoj mašini.
Kod normalne upotrebe PC, ne prčkaš po virtuelnoj mašini, znači njena konfiguracija radi uvek kad zatreba.
Uvek imam jedne čiste win XP2 (koji rade), na koje mogu naložiti program po izboru.

NIje virtualizacija da idu dve mašine paralelno, ali za to što ja trebam, odlične su.

LPB
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 154   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.