PALUBA
April 27, 2024, 01:41:02 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 [141] 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154   Go Down
  Print  
Author Topic: Problemi sa računarom, diskusija o hardveru i softveru...  (Read 507621 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #2100 on: October 29, 2016, 04:52:16 pm »

Ma ok, Brok upire u Linux, iskreno razmišljam o tome već neko vrijeme jer je tošibica satelit već odradila svoje.
Ovo me nervira jer uredno održavam sistem i pazim koliko mogu, ako se popravi popravi a čini mi se da nije u pitanju hardver.

Koji je linux sad u igri? Instalirao sam to sestri takođe na jednu stariju mašinu, nije nepoznanica.

poz.
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 268


« Reply #2101 on: October 29, 2016, 05:25:08 pm »

Solaris, mogu da probam da ti pomognem preko Teamviewer-a veceras kad se vratim kuci s posla ako hoces.

Sto se tice Linux-a, koji ces distro koristiti zavisi od tvojih potreba. "Najlaksi" distro je Ubuntu, zajedno sa Linux Mint i elementary OS, po mom misljenju. Najjaci je Arch Linux, ali ne bih ti ga preporucio ako vec nemas iskustvo sa Linuxom. Ja koristim Kubuntu (KDE verzija Ubuntu) i Kali Linux. Ovaj zadnji nije za svakodnevno koriscenje, jer je specificno dizajniran za pentesting.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #2102 on: October 30, 2016, 02:59:10 pm »

Par pitanja. znaci linuxmint.  Roll Eyes
Koji pdf rider skinuti, kako nastimati da mi je jezik hrvatski a engleska tipkovnica mjesa nakove i neka slova, postoje li gadgeti za ovo mjerac bryine i prognoza naprimjer i tako to.
Moze li se iskljuciti pass pri svakom ukljucivanju?

tnx

poz.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #2103 on: October 30, 2016, 03:23:51 pm »

Par pitanja. znaci linuxmint.  Roll Eyes
Koji pdf rider skinuti, kako nastimati da mi je jezik hrvatski a engleska tipkovnica mjesa nakove i neka slova, postoje li gadgeti za ovo mjerac bryine i prognoza naprimjer i tako to.
Moze li se iskljuciti pass pri svakom ukljucivanju?

tnx

poz.
Moje iskustvo u korišćenju tog operativnog sistema kaže, da se taj "password" ne može isključiti niti pri podizanju sistema, niti kada se uključuje, nakon aktiviranja "Screen Saver" ili pak prelaska u "sleep"mod.
Inače, pre nedelju dana sam ga deinstalirao (privremeno), jer mi je na tom starom laptopu trebao Win XP. To je bila neka najmanje zahtevna distribucija, koju mi je Brok preporučio i radila je savršeno.
Kad Brok bude slobodan i dođe u Niš, instaliraću Linuks (najjači) na glavnoj mašini, ali uz uslov da mi podesi, da "bidne ki njegov" (na Linux mislim).
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Љуба



* OS.jpg (12.97 KB, 246x243 - viewed 163 times.)
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2104 on: October 30, 2016, 04:20:05 pm »

Može se isključita pass prilikom svakog dizanja Wink kad instaliraš mint javi se pa će mo to srediti

https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=124779
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #2105 on: October 30, 2016, 04:43:35 pm »

Instaliran je mint na laptop, zajedno sa windozama, dobro, prilagođavam se lagano.
Pronašao sam većinu stvari, trebalo je napraviti nadogradnju i tad se pojavilo sve šta mi uglavnom treba.
Jedino nisam uspio prilagoditi tipkovnicu (ovo pišem na pc), ovo sa pasom ću kasnije.

poz.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2106 on: October 30, 2016, 05:46:26 pm »

Promena keyboarda

Quote
Now to make the keyboard language appear in the Panel:

Menu > Keyboard Preferences > Layouts > Add
The icon 'en' or your language should now appear in the right panel tray. Click it to switch language.

In previous Mint versions, the shortcut for switching language was LEFT SHIFT + CAPS.

It seems now there is no default, and it must be added:

Menu > Keyboard Preferences > Layouts > Options > Key(s) to change layouts.
Keyboard Preferences is also accessible by right-clicking the language icon in the Panel.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2107 on: October 30, 2016, 08:04:00 pm »

Podešavanje autologin-a

http://www.ihaveapc.com/2013/12/enable-automatic-login-linux-mint/
http://www.dedoimedo.com/computers/ubuntu-mint-autologin.html
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #2108 on: October 31, 2016, 11:28:50 am »

Zahvaljujem na savjetima, polako se navikavam ali otkrio sam jednu sitnu manu.
Naime, kako vidim za ovaj mint nema opcija Google earth, pokusao sam verziju za linux-neki ali ne prihvaca.

https://www.google.com/earth/download/ge/agree.html

Pronasao sam i ovdje ali kaze da datoteka ne postoji ??

https://community.linuxmint.com/software/view/googleearth

poz.

Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 268


« Reply #2109 on: October 31, 2016, 06:52:33 pm »

U vecini slucajeva neces naci verziju programa samo za Mint. U tom slucaju skidas verziju za Debian ili Ubuntu, 32 ili 64-bit.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #2110 on: October 31, 2016, 07:01:55 pm »

Mislim da sam pokušao instalirati sa prvog linka (vraga ja, on sam) ovu verziju Debian-32 ali nije prošlo.
Bacio je neku poruku ali sam sad zaboravio tačno koju.

poz.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2111 on: October 31, 2016, 07:23:23 pm »

Daj više podatak koji je Mint tačno u pitanju

I probaj ovako

1- Add 32bit architecture:


 
    sudo dpkg --add-architecture i386 && sudo apt-get update



2- Install 32bit libraries:


 
    sudo apt-get install ia32-libs



3- install googleearth-package:


 
    sudo apt-get install googleearth-package




4- Install google-earth-stable:i386 and not google-earth-stable


 
     sudo apt-get install google-earth-stable:i386


Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #2112 on: November 01, 2016, 02:01:12 am »

Ako je priča o Windowsu i visokom % procesorske aktivnosti još uvek aktuelna, deluje mi kao da je u pitanju Windows Update servis. Već mesecima Microsoft yebava ljude sa preuzimanjem i instalacijom softverskih ispravki u svakom Windowsu koji nije 10. Sveža instalacija Win7 npr, satima nešto drlja i pokušava da sa servera preuzme samo spisak dostupnih ispravki. Proces koji je ranije trajao svega nekoliko desetina sekundi, sada traje satima i danima (ako se u međuvremenu mašina uobičajeno koristi). Sve to radi prisile korisnika na prelazak na smeće pod nazivom Win 10.

Moj savet: potpuno isključivanje i onemogućavanje Windows Update servisa. Ionako samo unapređuju telemetriju i ostali spyware, ničeg pametnog tu nema. A Windows koji se non-stop "krpi", tokom godina se toliko uspori da postane neprepoznatljiv. Bezbednosne ispravke još nikog nisu spasile od malicioznog softvera, jer one bivaju objavljene kada se neki problem omasovi, a tada je obično kasno. Za "čistoću" i bezbednost sistema odgovoran je krajnji korisnik koji mora da zna i da pazi šta radi.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #2113 on: November 01, 2016, 11:34:56 am »

Daj više podatak koji je Mint tačno u pitanju

Linux Mint 18 Cinnamon 32bit - verzija3.0.7

Quote
I probaj ovako

Pretpostavljam da ovo moram ubaciti u konzolu i pokrenuti.

Umetnuo sam ovo  
Quote
sudo dpkg --add-architecture i386 && sudo apt-get update

Pritisnem enter pita lozinku  ja krenem ali tipkovnica kao da je mrtva.
Kad pokrenem konzolu tipkam normalno, nemam ideju sta je sad.

Ako je priča o Windowsu i visokom % procesorske aktivnosti još uvek aktuelna, deluje mi kao da je u pitanju Windows Update servis.

Windoze nisu maknute ali sad uglavnom (na laptopu)radim na ovom pepermintu, malo da se priviknem.
Postoji li jos neka komanda za iskljucenje apdejta osim u postavkama?

poz.

« Last Edit: November 01, 2016, 11:41:53 am by SOLARIS 1972 » Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #2114 on: November 01, 2016, 12:12:40 pm »

...................................

Moj savet: potpuno isključivanje i onemogućavanje Windows Update servisa. Ionako samo unapređuju telemetriju i ostali spyware, ničeg pametnog tu nema. A Windows koji se non-stop "krpi", tokom godina se toliko uspori da postane neprepoznatljiv. Bezbednosne ispravke još nikog nisu spasile od malicioznog softvera, jer one bivaju objavljene kada se neki problem omasovi, a tada je obično kasno. Za "čistoću" i bezbednost sistema odgovoran je krajnji korisnik koji mora da zna i da pazi šta radi.
Ispoštovano iz "cuga"   

Primetio sam zadnjih nekoliko dana, stalno upozorenje na "Microsoft update". Po automotazmu kliknem na "Update and restart" i posle restartovanja, opet isto upozorenje. Ukapiram, nisu tu čista posla pravilo

Љуба
Logged
Pages:  1 ... 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 [141] 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.