PALUBA
April 27, 2024, 11:55:34 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 154   Go Down
  Print  
Author Topic: Problemi sa računarom, diskusija o hardveru i softveru...  (Read 507577 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #225 on: November 04, 2010, 06:17:17 pm »

Za stari hardware ima drivera, nije problem.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #226 on: November 04, 2010, 06:27:05 pm »

Za stariji HW evo Linux distroa koji dosta dobro rade. Ovo su distribucije kojima je potrebno svega 64 MB RAM-a.


Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #227 on: November 04, 2010, 07:14:41 pm »

... OK narode, hvala na pomoci, sve mi je ovo od pomoci , i siguran sam da cu isprobati sve ove varijante ... savete sam vece dobio u smislu sta i kako, tako da ostaje samo da izaberem najbolju varijantu ... konkretno, problem se pojavio pre 15.-ak dana , kada sam na drugom racunaru dosao do tacke kada nisam mogao da podignem sistem ... konkretno,radi se o Linux Ubuntu 10.04 ... formatiran je bio HDD, inace 30 Gb sto je i vise nego dovoljno, tako da u tom smislu problem nije do hardvera ... nakon mesec dana besprekornog rada, izlazi poruka da je izvrsen update kernela , nesto kao "32bit to 64bit", i da se sistem ne moze podici ... nakon toga, sistem radi savrseno u LIVE rezimu, pri cemu mi prikazuje da na HDD vec postoji OS, i to Ubuntu 10.04.1 LTS ... da li je moguce sa 10.04.1 preci ( vratiti se !!!) na 10.04 ?! Kada podize sistem, odradi sve besprekorno, izvrti memoriju, pojavi se ljubicasti ekran, i taman kada treba da pokaze desktop, tu stane i zamrzne , i ni makac ... e sad, konsultovao sam se sa nekoliko (desetina!) ljudi, i svi su mi uglavnom dali manje-vise isto, ili slican odgovor ... ili je uradjen update kernela, i tu nema pomoci do clean install, ili je u pitanju hardver, pri cemu se, nekoliko nedelja pre toga, konstantno culo zveckanje iz kucista, kao da ATX kuciste pokusava da se ugasi ... neki su rekli da su to procesi koji opterecuju HDD i da je HDD pred crkavanjem, neki su rekli da je stvar do napajanja, tj. da su nabubreli neki kondenzatori i da polako razmisljam o kupovini novog napajanja ... bilo sta oko ovog kucista jednostavno nebi bilo rentabilno, tako da ako je nesto od toga, ovo kuciste ide u istoriju ... ako ima neko neki pametan predlog ili misljenje, tu sam , pa da vidimo ...
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #228 on: November 04, 2010, 07:29:05 pm »

Meni to zvuči kao crkavanje hdd-a.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #229 on: November 05, 2010, 05:51:07 am »

Da imaš bilo koji sistem u radu lakše bi otkrili šta je u pitanju. Ovako jedino da imaš jedan isparavan hard, nema veze kolike veličine, neka je i od 3-4 GB da na njega digneš recimo Ubuntu ili PCLinuxOS pa da se proveri onda kako radi.

Ne znam zašto bi odustajao od svega, naručito ako nisi pri parama, hard disk od 40 GB možeš naći aman na poklon, ono ako nije poklon ne može biti više od 300 do 500 dinara.

Za inastalaciju recimo Ubuntu distrao ti ne treba više prostora od 4 GB, možda i manje. Ja recimo ne znam šta sve nemam instalirano od softwera i opet je zauzelo nepunih 7 GB.

Evo stanja kod mene, a kada bi počeo da nabrajam šta sve ima instalirano, to bi bio baš posao. 14 meseci sistem.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Imaš i ovu varijantu, to sam ti već pominjao. Linux Puppy, znači njegovu iso sliku spakuješ na USB stick (192 MB), podigneš ga, i po prvom restartu od te pita koliko češ da odvojiš prostora za čuvanje, daje ti četiri opcije, 256 MB, 512 MB, 1 GB i 1.5 GB, ako je USB recimo od 2 GB možeš odbrati ovu najveću opciju, tu biraš i mesto, u ovom slučaju sdb1 tj, USB stik i time imaš na USB-u ceo OS.
Mislim kada smo se čuli da sam ti pominjao ovu opciju.
USB stick od 2 GB je isto tako 400-500 dinara, možda može da se nađe i jeftinije.

Tih sada se seti, za USB opciju ipak nisam nisguran da može baš ovako, zato što ne verujem da ti matična podržava butanje sa USB-a. Ali u ovom slučaju ti treba da iso sliku narežeš na CD, i sve ostalo ide isto, podatke sačuvaš na USB-u.


* Selection_001.jpeg (92.26 KB, 1074x653 - viewed 71 times.)
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #230 on: November 05, 2010, 08:49:41 am »

... ma OK, sve je to OK, ali meni treba neko trajnije resenje ... meni on dize u LIVE bez problema, tako da ja lagano mogu da sacuvam sve podatke , pricamoo racunaru, tj. pokusavam da dijagnostifikujem o cemu se ovde radi ... sto se USB-a tice, imam nekih 15-ak komada, od 512 pa do 32Gb ... investicija nije problem u finansijskom smislu, vec rentabilnost ulaganja u tako nesto ... nemam obicaj da ulazem u crknutog konja, a s'obzirom koliko je ovaj prevukao, mislim da je ipak vreme da ide u penziju, definitivno ... mada, videcemo jos, mozda uradim clean install sa Win98SE i ostavim ga za net, mail i ostale stvari, a sledeca masina ne sme da bude nista ispod QuadCore na 3.0 Wink
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #231 on: November 05, 2010, 10:12:37 am »

Ljudovi, sta da radim sa eksternim HDD. Imam HDD od 320 GB valjda je western digital, jedan mi crkao pre isteka garancije i uspem da u garantnom roku dobij drugi u zamenu. Ajd` manje-vise sto sam izgubio gomilu podataka, ali sada me zeza i ovaj novi. Nekada nece da otvori nista, komp ga x puta ne prepozna da je prikacen... Evo dok ovo kucam najzad ga je prepoznao pa koristim priliku da copiram podatke sa njega u HDD kompijutera.

Ajte neki predlog koji bi to eksterni HDD bio dobar za duzi vremenski period da ne rizikujem da skupljam muziku, knjige, fotografije i da mi samo tek tak rikne?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #232 on: November 05, 2010, 10:59:37 am »

Dali je to disk sličan tome na slici?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ja imam takav, WD 320 G HD, i izuzetno sam zadovoljan njime.
Sječam se, da sam na starom laptupu imao problem sa učitavanjem USB klučeva, slično kao kod tebe. Nekad da, nekad ne, i na kraju ustanovio, da mi je USB na laptopu crkava.
Dali se ti HD isto ponaša i na drugom USB portu (ne na tom pored ovog, nego na drugoj strani laptopa) i dali si probao promeniti kabel.
Znam da je glupo, ali ipak pitam.
Dali koristiš kabel sa dva USB za kompjuter i jednim mini USB na HD ili "normalan" kabel (USB <-> mini USB)?

Inače USB rado crkne na PC, kada samo izvadiš USB napravu. Pravilni je da stopiraš USB napravu preko control panela ili desno ispod.

Nadam se da to nije i kod tebe tako.

LPB


* 551873.jpg (4.74 KB, 175x175 - viewed 65 times.)
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #233 on: November 05, 2010, 12:09:26 pm »

... ljudi, sto se memorija, USB, HDD i svega slicnog tice, Kingston je zakon ... koji god hard, karticu, ili bilo koju vrstu prenosive memorije da uzmete, ovaj brend nema premca ... ponekada, kada je veci kapacitet u pitanju, postoji razlikau ceni, ali verujem da su pravi korisnici spremni da je plate ... ova konfiguracija (iz snova!!!) koju upravo slazem (u glavi!!!) imace iskljucivo KINGSTON unutra ... sto se HDD tice, izasli su SSD, tako da, jos uvek nisu zaziveli u komercijali 100%, ali manjih kapaciteta ima, 30Gb, 64Gb, i naravno 128Gb ... dok ja "sklopim" komp, to ce biti standard, u najavi ... ima li neko da je upoznat sa radom SSD, ili ga mozda ima?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #234 on: November 05, 2010, 01:34:53 pm »

@Bozo

Nije, ovo je tzv, HDD rack, dakle aluminijumsko kuciste INTEX, unutra HDD WD 320GB, ima posebno napajanje (iz mreze ne preko USB) i USB kabal. Nisam probao ove varijante, probacu pa cu javiti da li je uspelo, ali sumnjam na hard zato sto mi povremeno umesto zelene svetli crvena lampica kada je ukljucen a ponekad ne svetli uopste iako je ukljucen.

P.S.
Koliko sam skonto  obicno dobro radi kad je `ladan, cim se zagreje pocinju problemi.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #235 on: November 05, 2010, 01:38:07 pm »

Nego sad nesto gledam, a cini mi se da sam to negde procitao, da li je moguce da ustvari zajebava USB kabal zato sto je upetljan sa strujnim kablovima od laptopa i od HDD-a? Mozda je glupo pitanje ali rekoh da ipak pitam.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #236 on: November 05, 2010, 01:51:17 pm »

Da nije HDD rack problem? Ako negde pravi kratak spoj ili ako mu je oštećen ata/sata kablić ili konektor može doći do ozbiljnih problema sa HDD-om. Pretpostavljam da kada ti je crkao stari HDD da si samo njega menjao a ne i rack?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #237 on: November 05, 2010, 02:11:23 pm »

Probaj raspetljat kable. Indukcija je zaje*ana. Ne vidi se, a zna da smeta i da pije živce.

LPB
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #238 on: November 05, 2010, 05:58:39 pm »

Jeste Dexy HDD rack i upravu si da nisam menjao kuciste. Medjutim sve je radilo perfektno po zameni. Videcemo, ipak za svaki slucaj vec kopiram te datoteke na laptop, doduse kada mi sam hard to dozvoli. U medjuvremenu sam raspetljao kablove, USB od HDD-a sam pomerio od ostalih kablova i promenio USB port po Bozinom savetu pa da vidimo. Trenutno radi, ali  danas je radilo pa posle nekog vremena stalo.



P.S.

Ukoliko je problem rack, da li moze da se ovaj hard ubaci u PC?
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #239 on: November 05, 2010, 06:08:39 pm »

Naravno, možda je to i najbolji način da utvrdiš da li je rack, ako radi bez problema u računaru, onda je do rack-a.
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 154   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.