PALUBA
April 28, 2024, 10:16:23 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 [130] 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 ... 154   Go Down
  Print  
Author Topic: Problemi sa računarom, diskusija o hardveru i softveru...  (Read 508182 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1935 on: September 13, 2015, 08:32:46 am »

Zaboravio sam da napisem. Navodno disk je u trenutku pada bio iskljucen. Kazem navodno posto tada nisam bio kuci a isti je oborio sin pa je pitanje koliko je to tacno.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #1936 on: September 13, 2015, 06:41:48 pm »




   Nije još sve izgubljeno! Najverovatnije je ruka nosač glave diska mehanički zaglavila u svom ležištu i step motor koji upravlja njenim položajem ne može da je izvede iz tzv. PARK položaja u ON. Naime, zbog blokiranja ruke na kojoj se nalaze glave koje čitaju/pišu sadržaj sa diska ili više diskova kao u ovom slučaju, kada je HD ugašen ili u STBY položaju, a da bi se izbeglo nekontrolisano kretanje ove ruke i mehaničko oštećenje diskova postoji mehanizam koji ovu ruku slično ruci sa gramofonskom iglom smešta i zaključava tj. parkira. U nekom trenutku, koji ne mora biti posledica mehaničkog udara ili pada kako navodiš, ruka se jednostavno zaglavila. Diskovi se zavrte prilikom inicijacije HD-a ali ruka čitača ne može da dođe do 0-tog ili BOOT sektora na disku gde su zapisani osnovni podaci o disku kao što su broj sektora, cilindara, glava i šta HD treba da radi kada dobije određenu komandu. Tako i ti čuješ da se diskovi vrte, lampica svetli ali ga računar ne vidi (pošto nije učitao podatke sa BOOT sektora ne može da se predstavi procesoru ko je i šta mu je posao) dok motor koji pokreće ovu ruku bezuspešno pokušava da je iščupa i dovede u željeni položaj. To je onaj zvuk koji se povremeno javi.

   Rešenje:

    1. Pokušaj da otvoriš kućište externog diska i proveriš da li su dobro utaknuti kablovi između HD-a i konektora preko kojeg spajaš uređaj na PC. Treba otkloniti mogućnost da se prilikom pada nešto iščupalo ili otkačilo. Ako je tu sve u redu ili ukoliko ne možeš da otvoriš kućište prelazimo na drugi korak.

   2. Isključen externi disk koji je vraćen u svoje kućište i pravilno pričvršćen uzmemo u otvoreni dlan i počinjemo pljoštimice da tresemo. U početku lagano a zatim sve jače. U jednom trenutku će se ruka sa glavama osloboditi što se može osetiti kao prigušeni KLIK. Nakon toga HD povezati sa računarom i proveriti da li smo uspeli tj. da li ga prepoznaje. Verovatno će neki fajlovi biti oštećeni (siguran znak da je radio kada je pao) što nije problem da se reši nekim softverom za regenerisanje.

   Ukoliko postupak ne uspe iz prve pokušati ponovo. Moguće je da je u pitanju druga vrsta kvara npr. stradala ploča upravljačke elektronike, pregoreo step motor ruke i sl. U tom slučaju preporučio bih ti da HD proslediš nekom ko se time ozbiljno bavi i da NIUKOM SLUČAJU ne otvaraš HD jer ćeš time narušiti sterilnost unutrašnjosti i uništiti podatke (kućna prašina je kao kamenje za površinu diska koji se vrti 7200 obrtaja u minuti.

Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #1937 on: September 13, 2015, 08:39:41 pm »

Eво нашао сам и ово: http://superuser.com/questions/954869/windows-10-file-explorer-crashes

Једино нисам сигуран да су препоруке из тог текста праве, односно да ли ће поправити проблем. Заправо, није ми јасно зашто се проблем уопште јавља. Како се не јавља код других већ само понегде? По мом суду неки је "фелер" у програму који се инсталира.

I resolved the problem by disabling both Microsoft Sign in and UsoSvc services.

The UsoSvc is a service which is used by organizations to install software without having the user login to do it. I did not need it so I disabled it.

Since then my file explorer is really fast and it never crashed again.

  Ne kosta nista da se proba. Gledao sam kod mene na win 7, ja te servise nemam.  Uglavnom, start pa run, i  u polju se ukuca msconfig, i tu se pregledaju servisi, treba se naci taj UsoSvc, i samo se odstiklira.

@KUZMA
 Retko kad se HDD toliko unisti da podaci ostaju nepovratno izgubljeni. Kod HDD su ili kvarovi sa sektorima (bad sectors) ili crkne elektronika koja okrece HDD dok je ploca sa podacima netaknuta. U slucaju pada, najgore sto moze je da je nesto od elektronike zveknulo (ako ne pomogne sto micha kaze). Nisam se mnogo bavio HDD ali u jednom slucaju sam spasio vazne podatke tako sto sam nabavio poptuni isti HDD, u koj sam ubacio plocu iz pokvarenog, i sve je bilo tu.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1938 on: September 13, 2015, 08:53:40 pm »

Imao sam pre par godina situaciju kada je eksterni HDD INTEX pao ali u toku rada sa visine od oko 50 cm i nista nije pomoglo da se bilo sta od podataka sacuva. Bio je u garantnom roku, drzali ga 10-ak dana i na kraju ga zamenili za nov. Ovo je drugi VERBATIM. U svakom slucaju probacu sutra ovo sto je Micha predlozio pa sta mu Bg da.

P.S
Ipak je bio iskljucen. Sin mislio od napajanja da je punjac za mobilni i ubacio u dzep i krenuo pa sa sobom povukao disk.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #1939 on: September 13, 2015, 10:50:21 pm »




   U svakom slučaju treba probati, a ko zna možda i pomogne. U svakom slučaju ne može da škodi a ništa i ne košta. Prebacivanje elektronike je pomagalo do pre nekoliko godina i na externim i na običnim HD. Danas ih tako prave da su elektronike nezamenjljive čak i između dva ispravna potpuno istog proizvođača i modela. Naročito Samsung je jako težak za recovery. Kažem, pokušaj kako je navedeno a ako su podaci vredni posavetuj se sa profesionalcima bez puno čačkanja jer oni su još uvek na hardu samo što su nedostupni. Javi šta si uradio...





Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1940 on: September 14, 2015, 07:45:45 am »

Evo ovako.

Prvi korak - otvaranje i kontrola da se nesto nije otkacilo je prosao bez rezultata. Naime nema nikavih kablova vec samo jedna stampana ploca na kojoj su fiksirani konektori u koje se HDD ubode. Jedini kabal je onaj koji ide do indikatora tj. lampice koja pokazuje da je disk ukljucen.

Drugi korak je dao delimicne rezultate. Tresao sam i sad se cuje ono normalno zujanje tokom rada. Nista ne krcka, ne grebe itd. ali se povremeno cuje zvuk tik-tik-pip. I dalje ga racunar ne vidi. Kontam da je jos zglavljena ta ruka? Mozda da probam jos malo da protresem.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1941 on: September 14, 2015, 01:24:40 pm »

Evo ovako.

Prvi korak - otvaranje i kontrola da se nesto nije otkacilo je prosao bez rezultata. Naime nema nikavih kablova vec samo jedna stampana ploca na kojoj su fiksirani konektori u koje se HDD ubode. Jedini kabal je onaj koji ide do indikatora tj. lampice koja pokazuje da je disk ukljucen.

Drugi korak je dao delimicne rezultate. Tresao sam i sad se cuje ono normalno zujanje tokom rada. Nista ne krcka, ne grebe itd. ali se povremeno cuje zvuk tik-tik-pip. I dalje ga racunar ne vidi. Kontam da je jos zglavljena ta ruka? Mozda da probam jos malo da protresem.

Pnovo otvori kutiju i vidi da nije koji lem pukao na štampanoj između konektora i ploče. Dalje ako se disk čje tako mrka kapa da ćeš ga moći osposobiti. Ali moj prijedlog je da g aukloniš i z kutije i u baciš direktno u neki računar...
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #1942 on: September 14, 2015, 04:10:39 pm »




   U svakom slučaju treba probati, a ko zna možda i pomogne. U svakom slučaju ne može da škodi a ništa i ne košta. Prebacivanje elektronike je pomagalo do pre nekoliko godina i na externim i na običnim HD. Danas ih tako prave da su elektronike nezamenjljive čak i između dva ispravna potpuno istog proizvođača i modela. Naročito Samsung je jako težak za recovery. Kažem, pokušaj kako je navedeno a ako su podaci vredni posavetuj se sa profesionalcima bez puno čačkanja jer oni su još uvek na hardu samo što su nedostupni. Javi šta si uradio...







  Da, to je bilo dosta davno sa 80gb maxtor HDD. Bili su cesti, i imalo ih je svuda. Ne preterano kvalitetni.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #1943 on: September 14, 2015, 08:20:30 pm »




   Zvini Kuzma, zaboravio sam da sam pisao na ovom postu i nisam proveravao dokle si stigao. Baš ta pločica može da napukne i to tako podmuklo da se normalnim okom ne vidi. Ako ne možeš da nađeš sličnu pločicu sa bilo kog externog HDD, onda možeš da probaš da ga spojiš kablovima direktno za PC kako je Trifko naveo.

   Kada si potpuno siguran da nije do elektronike kućišta Ex HDD-a probaj da ga još intenzivnije protreseš. Najčešće je dovoljan jedan energični trzaj iz zgloba da se ruka odblokira.

   U svakom slučaju posle svakog pokušaja priključuj HDD na isključen računar. Prilikom podizanja BIOS-a i operativnog sistema računar će intenzivnije pokušati da odblokira drajv pa su veće šanse da ga prepozna. Znači, neka ti ne bude teško da ga posle probe podižeš sa prethodno isključenog PC-a!

   Bitka se nastavlja, očekujemo vesti sa fronta...

   P.S.

   Trenutno pokušavam da anbrikujem mobilni od starijeg sina koji je pokušao da apdejtuje Android i od telefona napravio ciglu pa se zato nisam javljao.


Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1944 on: September 14, 2015, 08:26:41 pm »

Koji je telefon u pitanju???
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1945 on: September 14, 2015, 08:41:40 pm »

Jedino sto mi preostaje je da pronadjem koji bi bio odgovarajuci kabal za spajanje na drugi racunar. Nisam siguran da imam takav kabal pa je veca verovatnoca da ga ovih dana ipak odnesem kod nekog strucnijeg.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1946 on: September 14, 2015, 09:50:49 pm »

Ili je Sata ili je IDE
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #1947 on: September 14, 2015, 10:25:29 pm »

Koji je telefon u pitanju???


   ZTE Blade III


Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1948 on: September 30, 2015, 07:36:06 pm »

Treba mi jedna informacija u vezi Viber aplikacije ali na PC-u, tačnije Windows XP.
Da bi se instalirala Viber aplikacija na XP-u neophodno je da se ona poveže sa brojem mobilnog telefona, ali me zanima, pošto se izvrši poziv sa Vajbera koji je instaliran na XP-u ka mobilnom koji ima Vajber, na čiji "teret" to ide, i da li se tu samo troše kilobajti interneta na PC-u ili ima još nekih troškova, recimo da li ima nekih izdataka za broj mobilnog preko koga je vezanana Viber PC aplikacija.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1949 on: September 30, 2015, 08:53:37 pm »

Нема никакви издаатак ако не позиваш преко Вибер аут. Једино може имати издатке онај којег позиваш ако користи 3Г интернета па му жедере рачун за пренос податак. У суштини све је бесплатно...
Logged
Pages:  1 ... 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 [130] 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 ... 154   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.