PALUBA
April 30, 2024, 08:31:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna suradnja Hrvatske i Srbije  (Read 71936 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #45 on: April 24, 2011, 01:19:32 pm »

Не разуме зашто се расправљате. Вест је објављена у хрватским новинама и за тамошњу публику па је нормално да су чинови усклађени са рангом хрватских официра, односно означавању у ХВ. У Хрватској војсци нема чина "поптуковник", већ тај ранг носи назив "пуковник", а ранг пуковника "бригадир".  Према чиновима у Војсци Србије (већини других европских) Илић је и даље пуковник, а Богдановић ппуковник.

У неким војскама има необичних назива чинова. ЈНА, а касније и ВЈ постојао је чин "капетана 1. класе" што је збуњивало многе у иностранству. Неки су тај чин "преводили" само са "кептан", неки нису већ су га преводили дословно. Кинези имају чин пуковник 1. класе (на еполети за више официра носи четири звездице). Војни изасланик у Србији је имао тај чин (не знам шта је по чину садашњи), али су га ипак сви овде ословљавали са  "пуковник".

Примећујем да ппуковник Богдановић носи ознаку службе информатике, па ће бити да је дипл.инж информатике а не саобраћајне службе. Иначе, Илић је магистар војних наука.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #46 on: April 24, 2011, 01:22:49 pm »

Примећујем да ппуковник Богдановић носи ознаку службе информатике, па ће бити да је дипл.инж информатике а не саобраћајне службе. Иначе, Илић је магистар војних наука.
Ne dzumba. treci na slici je ....dipl.inz.saobracaja
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #47 on: April 24, 2011, 01:26:25 pm »

Da li se za slučaj, da u Republiku Srbiju dodje lice čina maršal, ili admirala flote, ostavljaju bez oznaka činova, pošto nemamo takve činove u našem sistemu označavanja?
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #48 on: April 24, 2011, 01:29:41 pm »

jok. mi cemo njima iz kurtoazije dati jos veci cin...narodni heroj 1. vrste...druge....malo na salu Grin
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #49 on: April 24, 2011, 01:32:10 pm »

Ma daj ljudi smirite se. Osnovni je red da se ljudi oslovljavaju po činu koji im je dat u matičnoj vojsci,
ako će mo da se poštujemo. Pustite novinarska trućanja.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 001


« Reply #50 on: April 24, 2011, 06:55:57 pm »

Moram ispraviti poštovanog Džumbu: u kineskoj vojsci ne postoji čin "pukovnik I klase" nego "stariji pukovnik". Znam to iz prve ruke jer sam negde 2005. sa suprugom bio na večeri kod gospodina vojnog izaslanika Kine. Tom prilikom osetilo se iskreno prijateljstvo i uvažavanje, koje nisam osetio u kontaktima sa, na primer, američkim oficirima, bugarskim, engleskim, kanadskim... i još nekim. Sa kanađaninom sam se čak žestoko posvađao (uz dozvolu generala koji je bio šef naše ekipe) oko istorije: čovek je bio magistar istorijskih nauka a mislio je da je Kosovo bila nezavisna država krajem XIX veka i slično. Na kraju mi se izvinjavao ali gorak ukus je ostao.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 036


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #51 on: April 24, 2011, 07:08:46 pm »

Ne zanam šta bih dao da sam mogao da prisustvujem ili bar da čujem kako si preslišavao tu kanadsku neznalicu.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 001


« Reply #52 on: April 24, 2011, 07:16:44 pm »

Ne zanam šta bih dao da sam mogao da prisustvujem ili bar da čujem kako si preslišavao tu kanadsku neznalicu.

Odosmo u off, ali oprostiće mi se, valjda.

Stvar je u tome što žena, službeni prevodilac MO Srbije nije dobro prevela njegove reči pa smo samo Đokić i ja ukapirali šta je rekao. General Đokić, Načelnik Sektora za logistiku, baš je uživao slušajući moju lekciju tom naduvenku. Rekao sam mu da ne razumem odakle mu titula kad je njegovo znanje istorije ispod nivo 5-og razreda osnovne škole, kako bi morao da zna elementarne činjenice o domaćinu kod kojeg ide u posetu a ne da se ponaša kao učitelj u razredu i svašta još. Trajalo je to 20 minuta, pauza se produžila jer nisam puštao šefa da uđe u prostoriju gde je bio sastanak.

Imam još njegovu vizit kartu, čuvam je da se podsetim kako nikada ne treba pretendovati da znaš prilike u kući bolje od domaćina.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #53 on: April 24, 2011, 07:56:58 pm »

Rasprava je malo žustra. U Hrvatskoj se službeno ne prevode strani činovi. Neslužbeno, novinari, razni TV i radio izvjestitelji daju sebi previše  slobode u izvješćivanju. Zbog toga i dolazi do nedoumica i zabuna.
Službeno, postoji usporedni grafički i slikovni prikaz činova HV-a i stranih vojski. Točno se znade koji čin HV-a odgovara nekom činu iz strane vojske. 
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 036


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #54 on: April 24, 2011, 08:06:42 pm »

A šta ako toj čin ne postoji u HV što nije nemoguće, onda verovatno ide čin po njegovom izvornom imenu.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 001


« Reply #55 on: April 24, 2011, 08:15:06 pm »

Mislim da nepotrebno zaoštravamo diskusiju. Svi znamo koliko slobode sebi uzima većina novinara u izveštavanju, često čak i u interpretiranju onog što je sagovornik rekao.

Ono što je napisano nije službeni stav hrvatske Vlade ili Vojske, nego lični stav loše informisanog novinara.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #56 on: April 24, 2011, 09:56:09 pm »

A jel' neko od vas ikada sreo nekog severnokorejskog vojnog izaslanika? Ako jeste, kakvi su bili utisci?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 001


« Reply #57 on: April 24, 2011, 10:08:43 pm »

A jel' neko od vas ikada sreo nekog severnokorejskog vojnog izaslanika? Ako jeste, kakvi su bili utisci?

Opet odosmo u off...

Na jednom prijemu u Domu Vojske u Beogradu, 2004. upoznao sam i severnokorejskog vojnog izaslanika, ali osim vrlo učtivog pozdrava, nije bio raspoložen za razgovor. Tada je japanski izaslanik lepo i kulturno sa nama razgovarao, a Bugarin je toliko pričao o tome da smo braća da je već bio smešan.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #58 on: April 24, 2011, 10:44:06 pm »

Najbolje je kad novinari prevedu činove, pa prevedu


colonel  sa pukovnik
lieutenant sa poručnik
pa na osnovu toga Lieutenant Colonel  (Lt.colonel) sa  poručnik pukovnik, mjesto sa potpukovnik.


Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #59 on: April 24, 2011, 10:47:47 pm »

Боро у праву си. Чин у кинеској војсци је "старији пуковник".
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 23 queries.