Video je mislim postavljen preključe, a danas sam pitao jer o takvom oružju ne znam puno, znam naravno šta je suzavac... ali simptomi koji se javljaju kasnije nisu uopšte zanemarijući, još pri tome recimo letiš.
Evo članka od pre 10 godina o Hibini sistemu.
Ruski sistem Hibini ili Hibini sistem (Hibini)12.04.2014.
10. aprila 2014. godine američki razarač „Donald Kuk“ sa krstarećim raketama „tomahavk“ ušao je 10. aprila u neutralne vode Crnog mora. Cilj je bio demonstracija sile i zastrašivanja u vezi sa pozicijom Rusije u Ukrajini i na Krimu. Pojava američkih ratnih brodova u ovim vodama je u suprotnosti sa Konvencijom iz Montrea o prirodi i trajanju boravka u Crnom moru vojnih brodova zemalja koje ovo more ne pere. Američka vojska nikada nije direktno opovrgla tvrdnje o ometanju i ignorisale su ih zapadni mejnstrim mediji.
Kao odgovor, Rusija je poslala nenaoružani bombarder Su-24 da obleti američki razarač. Međutim, stručnjaci kažu da je ovaj avion bio opremljen najnovijim ruskim kompleksom za elektronsko ratovanje. Prema ovoj verziji, „Idžis“ (najsavremeniji američki sistem upravljanja borbenim dejstvima) je izdaleka uočio avion koji se približavao i oglasio alarm. Sve je prošlo normalno, američki radari su izračunali brzinu približavanja cilja. I odjednom su svi ekrani postali prazni. „Idžis” više nije radio, a rakete nisu mogle da dobiju informaciju o cilju. U međuvremenu, Su-24 je preleteo palubu razarača, izvršio bojni okret i simulirao raketni napad na cilj. Zatim se okrenuo i ponovio manevar. I to 12 puta.
Po svemu sudeći, propali su svi napori da se „Idžis“ oživi i da se obezbede ciljne informacije za odbranu. Ruska reakcija na vojni pritisak Sjedinjenih Država bila je duboko mirna, smatra ruski politikolog Pavel Zolotarev:
Demonstracija je bila dovoljno originalna. Bombarder bez ikakvog naoružanja, ali sa ugrađenom opremom za ometanje radara neprijatelja, radio je protiv razarača opremljenog „Idžisom“, najsavremenijim sistemom PVO i protivraketne odbrane. Ali ovaj sistem mobilne lokacije, u ovom slučaju brod, ima značajan nedostatak. Odnosno, mogućnosti praćenja cilja. Oni dobro funkcionišu kada postoji veliki broj ovih brodova koji mogu nekako da koordiniraju jedan sa drugim. U ovom slučaju postojao je samo jedan razarač. I, po svemu sudeći, algoritam radara u sistemu "Idžis" na razaraču nije se učitao pod uticajem ometanja od strane Su-24. To nije bila samo nervozna reakcija na činjenicu da je ruski bombarder letio okolo. što je bila uobičajena praksa tokom Hladnog rata. Reakcija Amerikanaca je bila zbog činjenice da većina modernih sistema, posebno njegov informativni ili radarski deo, nije funkcionisala na odgovarajući način.
Nakon incidenta, strani mediji su preneli da je „Donald Kuk” hitno ubačen u luku u Rumuniji. Tamo je svih 27 članova posade podnelo ostavku. Čini se da je svih 27 ljudi napisalo da neće rizikovati svoje živote. To posredno potvrđuje i saopštenje Pentagona prema kojem je akcija demoralisala posadu američkog broda.
Sistem kojim je ruski Su-24 šokirao američki razarač „Donald Kuk” ima kodni naziv „Hibini” (Hibini). Ovo je naziv planinskog lanca na poluostrvu Kola u Arktičkom krugu. „Hibini“ je najnoviji kompleks za radioelektronsko ometanje neprijatelja. Oni će biti instalirani na svim naprednim ruskim avionima.
Nedavno je kompleks prošao redovne vežbe testiranja na terenu u Burjatiji. Po svemu sudeći, testovi koji su sprovedeni u uslovima što je moguće bliže stvarnim, bili su uspešni.
Hibini (L-175V) (Hibini) (L-175V) je ruski sistem elektronskih protivmera (ECM) za avione. Sistem je dizajniran za radio-direktor i sondiranje izvora zračenja, omogućavajući mu da izobliči parametre reflektovanog signala. Ovo pomaže da se:
- odloži otkrivanje aviona;
- Maskirajte pravi subjekt od lažnih refleksija;
- Izazivaju poteškoće u pronalaženju dometa, naime u brzini i ugaonim pozicijama;
- Degradirajući režim održavanja "na prolazu" pri skeniranju radara antenskog snopa;
- Povećajte vreme i poteškoće snimanja objekta tokom aktivnog skeniranja u realnom vremenu.
Prvi rad u vezi sa stvaranjem ECM „Hibini“ započeo je u Kaluškom istraživačkom institutu za radiotehniku (KRIRE; Kalužskij naučno-issledovatelьskij radiotehničeskij institut) 1977. godine. Plan je bio da se stvori jedinstven set elektronskih protivmera za sve oružane snage, gde je zadatak KRIRE bio razvoj SIGINT blokova opreme „Proran“ i radio ometača (RJ) „Regata“, koji je uspešno završen sa zaštićenim naučnim istraživanjima 1980. godine.
„Proran“ i „Regata“, a nakon ECM-a u celini, koji uključuje mnoga razvoja na srodnim temama (uključujući korišćenje akumuliranog iskustva u razvoju RJ „Sorpcija“, koji je planiran da se instalira na Su-27 ). Kada je počelo istraživanje i razvoj sa novim ECM, kasnije nazvanim "Khibini", trebalo je da ujedini sve jedinice, obezbeđujući da blisko sarađuju sa avionikom Jetsa.
Prvi primerci „Khibinja“ bili su daleko od idealnih, jer po težini i parametrima veličine nisu bili pogodni za ugradnju u avion. Da bi rešio ovaj problem, KRIRE je blisko sarađivao sa Suhojem, radeći pod upravom Rollana G. Martirosova. Saradnja na avionskom integrisanom ECM-u (primljeni kod „proizvod L-175V“) nije ličila malo na uobičajenu praksu u takvim slučajevima. Tipično, proizvođač opreme izdaje konstruktorskom birou aviona specifikaciju za postavljanje proizvoda koji predstavljaju kompletan set projektne dokumentacije i daje preporuke o postavljanju njenih delova sa ograničenjima dužine veze između njih. U ovom slučaju, oprema „Khibini“ je odmah ubačena u dizajn aviona u razvoju. Kao rezultat bliske saradnje do kraja 1980-ih, završena je prva faza istraživanja i razvoja.
Izvor
Kumbore, hvala ti puno.