PALUBA
March 29, 2024, 03:56:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 [200] 201 202 203 204 205   Go Down
  Print  
Author Topic: Jadrolinija  (Read 1030146 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
ffbikersa
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 224


« Reply #2985 on: December 28, 2022, 06:09:05 pm »

Treba pogledati kad sprovode te ogromne cruisere iz brodogradilišta Meyer u Papenburgu, rijekom Ems do mora. To brodogradilište je inače prije 10ak godina izgradilo dva najveća cruisera na svijetu.

Jedanput je jedan od cruisera zapeo za dalekovod, što je dovelo do raspada strujnog sistema - pola Njemačke i dio susjednih zemalja ostao bez struje.

Logged
ffbikersa
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 224


« Reply #2986 on: December 28, 2022, 06:48:26 pm »

Da li je bio ovaj snimak?
Jugoslavija pri isplovljavanju iz makarske luke


* Screenshot_6.jpg (141.04 KB, 823x545 - viewed 5 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #2987 on: December 28, 2022, 07:14:11 pm »

Sister ship "Jugoslavije" tada je bio "Jadran". Na njemu M/b "Jadran" sam obavio prvu obaveznu ljetnu praksu ,nakon prve godine Srednje pomorske u M.Losinju, u ljeto 1970 godine ako se ne varam.
Posadi je bilo zabranjeno kretanje na gornjim palubama, pod prijetnjom iskrcaja, naravno osim onih koji su radili u baru i kabinama i oficirima. Za nas je bio bar u pramcu broda ispod ovih dizalica. Vozili smo na liniji Venecija -Gruz sa stajanjem u par luka. Bilo je interesantnih momenata, npr neki "zemljak" dovukao luksuzni americki automobil iz USA i mi ga u Rijeci trebali sa jednom od tih dizalica na pramcu podignuti na brod. Nitko nije racunao da to nije evropski auto nego teski amerikanac , nekoliko tona. mission imposible morala je doci specijalna dizalica. Djelio sam kabinu sa novopridoslim motoristom i niko mu nije rekao sa koliko okretaja da sija  kod manevra pristajanaj u Rijeci, mislim da umjesto 160 ili 120 on sa 80 . Kad smo pukli u kut rive nitko nije ostao na nogama, Izbili smo par kamenih blokova i zavrsili dva dana u rijeckom doku na popravku pramca. Drugi smjesni dogadjaj kod pristajanja jer su konopi veliki, debeli i teski prvo se baca tzv "bacalo oli ti pandul" koji je privezan za konop pa tek onda se vuce cima. Jedan mornar na pramcu nije zavezao kraj pandula za konop. mi dosli kao i uvjek pred tadasnju agenciju Jadrolinije preko ceste. Pandul preletio cestu i zavrsio kroz stakleni izlog agencije. Momak dobro bacio a mi popadali od smjeha. Mene su kao praktikanta stalno gotivili. Svako malo od glavnog kuhara po cikaru sladoleda. Nikad nigdje nisam dobio toliko sladoleda. U Veneciji smo nocili i naravno izlazili vani. Bilo je nasih starijih iz posade iz Zadra ili Splita koji su zaradjivali dodatnu lovu ,malim svercom traperica i cigareta. Posto smo bili na carinskom vezu, i prolazili carinu oni bi kupili vise traperica i onda cekali nas koji se vracamo na brod da svatko uzme po koji par traperica i steku cigareta da bi unjeli u brod. Bila je prodavaona traperica zvali su je "Tri Strace", tako da se nije islo samo u Trst po kupovinu.Oni su tako skolovali djecu na studiju, govorili su. Meni je bilo svejedno jedino da im ucinim uslugu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #2988 on: December 28, 2022, 08:21:12 pm »

Занимљива прича Милане. Па ти си и морнар и ваздухопловац...
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #2989 on: December 28, 2022, 09:56:18 pm »

Sister ship "Jugoslavije" tada je bio "Jadran". Na njemu M/b "Jadran" sam obavio prvu obaveznu ljetnu praksu ,nakon prve godine Srednje pomorske u M.Losinju, u ljeto 1970 godine ako se ne varam.
Posadi je bilo zabranjeno kretanje na gornjim palubama, pod prijetnjom iskrcaja, naravno osim onih koji su radili u baru i kabinama i oficirima. Za nas je bio bar u pramcu broda ispod ovih dizalica. Vozili smo na liniji Venecija -Gruz sa stajanjem u par luka. Bilo je interesantnih momenata, npr neki "zemljak" dovukao luksuzni americki automobil iz USA i mi ga u Rijeci trebali sa jednom od tih dizalica na pramcu podignuti na brod. Nitko nije racunao da to nije evropski auto nego teski amerikanac , nekoliko tona. mission imposible morala je doci specijalna dizalica. Djelio sam kabinu sa novopridoslim motoristom i niko mu nije rekao sa koliko okretaja da sija  kod manevra pristajanaj u Rijeci, mislim da umjesto 160 ili 120 on sa 80 . Kad smo pukli u kut rive nitko nije ostao na nogama, Izbili smo par kamenih blokova i zavrsili dva dana u rijeckom doku na popravku pramca. Drugi smjesni dogadjaj kod pristajanja jer su konopi veliki, debeli i teski prvo se baca tzv "bacalo oli ti pandul" koji je privezan za konop pa tek onda se vuce cima. Jedan mornar na pramcu nije zavezao kraj pandula za konop. mi dosli kao i uvjek pred tadasnju agenciju Jadrolinije preko ceste. Pandul preletio cestu i zavrsio kroz stakleni izlog agencije. Momak dobro bacio a mi popadali od smjeha. Mene su kao praktikanta stalno gotivili. Svako malo od glavnog kuhara po cikaru sladoleda. Nikad nigdje nisam dobio toliko sladoleda. U Veneciji smo nocili i naravno izlazili vani. Bilo je nasih starijih iz posade iz Zadra ili Splita koji su zaradjivali dodatnu lovu ,malim svercom traperica i cigareta. Posto smo bili na carinskom vezu, i prolazili carinu oni bi kupili vise traperica i onda cekali nas koji se vracamo na brod da svatko uzme po koji par traperica i steku cigareta da bi unjeli u brod. Bila je prodavaona traperica zvali su je "Tri Strace", tako da se nije islo samo u Trst po kupovinu.Oni su tako skolovali djecu na studiju, govorili su. Meni je bilo svejedno jedino da im ucinim uslugu.

 Motorista ne treba da zna s koliko obrtaja se uplovljava , odnosno vrši manevar . K- Dant . Kapetan broda je taj koji je odgovoran za menavar i broj okretaja . Nije smešno uopšte . Tužno je .
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #2990 on: December 28, 2022, 10:16:11 pm »

Ne slazem se sa tvojom tvrdnjom . Kapetan broda da komandu sto zeli a u motoru motorista treba da zna sa koliko okretaja odgovara svakoj komandi. Mi smo to znali i mi u motoru smo regulirali okretaje. Dakle sa mojim iskustvom od par godina plovidbe po ljeti i bezbroj manovri kazem da ja kao motorista slijedim zahtjeve kapetana i po tome prekrcem motor na natrag ako je kopca ili se ponovo upucuje zrakom sada za voznju na natrag. Opasno je kod pristajanja ako zakaze upucivanje motora, i toga je bilo, dogodilo se i meni u Losinju jednom, ali se broj okretaja regulira shodno komandi sa mosta a to se zna koliko okretaja za koju komandu. Ako hoce kapetan nesto konkretnije onda kaze na doglasnu cijev ili kako se vec zove..Osoba na svakom motoru koja vrsi manovru je za to odgovorna. U tom slucaju koji sam naveo krivi su ovi iz makine koji su ga ne potpuno instrujirali ili je on pobrkao sto su mu kazali.
Kapetani cesto vole tzv "English Manovre" vrlo energicne prilaze obali i tu je malo prostora za greske.
Ne spada u Jadroliniju ali sam na manjim brodovima V.Nazor,Norma, Teuta i Manon po ljeti bio na i kod manovre stotinama puta pa se ne slazem sa tvojom tvrdnjom ali ako tako volis neka ti ostane.Danas je to puno lakse jer se motorima upravlja sa mosta, ali prije 50 godina o cemu ja pricam to nije bilo tako.
Par slicica da vidis da sam i to radio i mislim da znam o cemu pricam. BTW npr Teuta, Manon i Norma su bivsi vojni brodovi , patrolci ili T.Camci starog tipa pa je manovra bila slicna kao i u JRM.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 028.jpg (2366.74 KB, 3507x2550 - viewed 17 times.)

* 168.jpg (2467.93 KB, 3507x2550 - viewed 10 times.)
« Last Edit: December 28, 2022, 10:33:02 pm by milan55 » Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #2991 on: December 28, 2022, 10:31:16 pm »

Занимљива прича Милане. Па ти си и морнар и ваздухопловац...

 Da Dzumba , moji su u  firmi sali govorili da sam trebao raditi na nosacu aviona!!!Ha,ha..
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #2992 on: December 28, 2022, 10:43:27 pm »

kako je EDRA bila lepi brod
znaš možda, gde si slikan sa Edrom?
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #2993 on: December 28, 2022, 10:59:40 pm »

kako je EDRA bila lepi brod
znaš možda, gde si slikan sa Edrom?
Pokusavam ali je bilo davno. Vozili smo jednodnevne izlete Porec, Rovinj, Vrsar ,Piran, Portoroz za Trst
Neka od tih lokacija u portu. Jedan dan je bio i Limski kanal, turisti na skoljke.
To je bilo ljeto negdje 1971/72 mislim Huh?
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #2994 on: December 29, 2022, 12:04:55 am »

hvala
dobro pamtiš
na fotografiji piše oct 71, znači snimljeno ljeti 71
gledajuči Edru, opalila me nostalgija
brod je na fotografiji imao 11 godina, a ja 4.....
Logged
ffbikersa
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 224


« Reply #2995 on: December 29, 2022, 12:24:01 am »

kako je EDRA bila lepi brod
znaš možda, gde si slikan sa Edrom?

EDRA je bila tzv vodeni autobus?
Logged
ffbikersa
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 224


« Reply #2996 on: December 29, 2022, 12:24:52 am »

Sister ship "Jugoslavije" tada je bio "Jadran". Na njemu M/b "Jadran" sam obavio prvu obaveznu ljetnu praksu ,nakon prve godine Srednje pomorske u M.Losinju, u ljeto 1970 godine ako se ne varam.
Posadi je bilo zabranjeno kretanje na gornjim palubama, pod prijetnjom iskrcaja, naravno osim onih koji su radili u baru i kabinama i oficirima. Za nas je bio bar u pramcu broda ispod ovih dizalica. Vozili smo na liniji Venecija -Gruz sa stajanjem u par luka. Bilo je interesantnih momenata, npr neki "zemljak" dovukao luksuzni americki automobil iz USA i mi ga u Rijeci trebali sa jednom od tih dizalica na pramcu podignuti na brod. Nitko nije racunao da to nije evropski auto nego teski amerikanac , nekoliko tona. mission imposible morala je doci specijalna dizalica. Djelio sam kabinu sa novopridoslim motoristom i niko mu nije rekao sa koliko okretaja da sija  kod manevra pristajanaj u Rijeci, mislim da umjesto 160 ili 120 on sa 80 . Kad smo pukli u kut rive nitko nije ostao na nogama, Izbili smo par kamenih blokova i zavrsili dva dana u rijeckom doku na popravku pramca. Drugi smjesni dogadjaj kod pristajanja jer su konopi veliki, debeli i teski prvo se baca tzv "bacalo oli ti pandul" koji je privezan za konop pa tek onda se vuce cima. Jedan mornar na pramcu nije zavezao kraj pandula za konop. mi dosli kao i uvjek pred tadasnju agenciju Jadrolinije preko ceste. Pandul preletio cestu i zavrsio kroz stakleni izlog agencije. Momak dobro bacio a mi popadali od smjeha. Mene su kao praktikanta stalno gotivili. Svako malo od glavnog kuhara po cikaru sladoleda. Nikad nigdje nisam dobio toliko sladoleda. U Veneciji smo nocili i naravno izlazili vani. Bilo je nasih starijih iz posade iz Zadra ili Splita koji su zaradjivali dodatnu lovu ,malim svercom traperica i cigareta. Posto smo bili na carinskom vezu, i prolazili carinu oni bi kupili vise traperica i onda cekali nas koji se vracamo na brod da svatko uzme po koji par traperica i steku cigareta da bi unjeli u brod. Bila je prodavaona traperica zvali su je "Tri Strace", tako da se nije islo samo u Trst po kupovinu.Oni su tako skolovali djecu na studiju, govorili su. Meni je bilo svejedno jedino da im ucinim uslugu.

Zar nije i "Jedinstvo" bilo sister ship, kasniji Atlasov "Ambasador"?
Logged
ffbikersa
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 224


« Reply #2997 on: December 29, 2022, 12:26:08 am »


 Motorista ne treba da zna s koliko obrtaja se uplovljava , odnosno vrši manevar . K- Dant . Kapetan broda je taj koji je odgovoran za menavar i broj okretaja . Nije smešno uopšte . Tužno je .

Zašto je "Bartol Kašić" tako često udarao o obalu?
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #2998 on: December 29, 2022, 09:16:36 am »

Pa po podacima sa neta M/B Bartol Ksic cesto je upleten u nezgode. Ima problema sa elektonikom ali i sa odabirom luka gdje je prisiljen da priestaje i po losem vremenu. Ne pomase ni Bow Thruster.Trajekti imaju ceste manovre dakle povecani riziko od sudara. U trendu je i globalizacija a sa njom i tzv optimizacija, pa se pored postojecih luka koje postoje vjekovima i nastale su kao prirodna zastita stoljecima promatrane ruze vjetrova i shodno tome su gradjene da pruzaju zastitu i kod nevremena. Grade se moderne luke koje su otvorene prema moru bez adekvatnih lukobrana samo da bi se smanjilo vrijeme plovidbe, i "gubitak* vremena radi uplovljavanja u davno izgradjene luke. Ima toga i u zrakoplovstvu npr aerodrom Krk , pista postavljena tako da je cesti vjetar Bura bocni vjetar umjesto da puse uzduz piste.
Noviji primjer da veza Rijeka Zadar ne uplovljava u Luku M.Losinj dugu oko 8 Km radi se nova luka Mrtvaska i pored velikog protesta tamosnjih zitelja. Cesto su ti novi projekti kao i puno drugih stvari u Hrvatskoj gadjeni djelom iz novca poticaja EU pa umjesto struke odlucuje politika.Novi su svi jako pametni i ignoriraju stoljetna iskustva zitelja.
 Par citata sa drugih foruma na tu temu:

U zadarskoj trajektnoj luci Gaženica sinoć su se prilikom pristajanja i uslijed olujnog vjetra sudarila dva Jadrolinijina trajekta, pri čemu je jedan pretrpio znatnija oštećenja, no nije bilo ozlijeđenih.

Ministarstvo prometa, pomorstva i infrastrukture danas je izvijestilo da su se sinoć oko 23.15 sati sudarili putnički brod "Bartol Kašić" i brod "Vladimir Nazor", oba iz Jadrolinijine flote. Prilikom manevra pristajanja "Bartola Kašića" u luku Gaženica, uslijed udara olujnog vjetra došlo je do zanošenja broda i naslanjanja na brod "Vladimir Nazor".

Unatoč upotrebi glavnih pogonskih strojeva, kao i pramčanoga propelera "Bartol Kašić" se nije mogao kontrolirati te je došlo do naslanjanja na drugi brod, pri čemu je došlo do oštećivanja oba broda, ali nitko od članova posade nije ozlijeđen, piše u priopćenju.

Očevidom inspektora zadarske Lučke kapetanije utvrđeno je da su na brodu "Vladimir Nazor" manja oštećenja te je sposoban za daljnju plovidbu, dok je "Bartol Kašić" pretrpio znatnija oštećenja i ne može nastaviti plovidbu. Stoga je Lučka kapetanija Zadar brodu izdala svjedodžbu za jedno nekomercijalno putovanje do luke popravka.

Gazenica je otvorena luka, nema lukobrana i nije ni čudo što se desilo to što se desilo. Dovoljno je videt kako je "stara" luka (gogle maps) zaštićena i pitanje je koliko to malo mulićá može zaštiti trajekte/brodove.

Ja bih ovako na brzinu rekao da nešto nije u redu prvenstveno s tom trajektnom lukom. Luka očito nije zaštićena od olujnog mora (za pretpostaviti je da je netko bacio pogled na ružu vjetrova prilikom projektiranja). Tipičan primjer kako se političari prčkaju u poslove kojima nisu dorasli.
Osim toga, ako si kapetan broda za kojeg znaš, kako je netko rekao, da ima problema s pogonom, onda po takvom vremenu ne pristaješ u nesigurnu luku već se lijepo okreneš i odeš u zaštićeni Zadar gdje se nikad tako nešto nije dogodilo, a svi se ostali mogu buniti koliko hoće.

Ima par snimki na jubitou kako Bartol odustaje od pristajanja na Silbu zbog bure. Za sve one koji neznaju, 23.15 je otprilike po voznom redu koliko mu treba iz Lošinja do Zadra (a kreće oko 16:45-17:00),pa korištenje pogonskih motora i propulzera nije bilo branjenje nego pristajanje
Na Silbu se u doba parobroda gotovo nikad nije ni pristajalo već se radilo s prekrcajem u manja plovila. Ta je luka nezaštićena slično kao i Unije i Susak.

/t "Bartol Kašić" već godinama ima noćni vez ljeti u teretnoj luci u Gaženici na GAT-u br. 4, a u tu olujnu noć s petka na subotu u Gaženicu je bio upućen i m/t "Vladimir Nazor", jer je u luci na Poluotoku bila gužva. Nazor je bio na vezu na GAT-u br. 6 kad je dolazio Bartol Kašić.
Usljed jakog udara jugozapadnog vjetra, koji je bio olujne jačine, brod je otkazao poslušnost, kapetan uz sva nastojanja nije uspio ni prednjim ni bočnim motorom usmjeriti brod i došlo je do dodira s Vladimirom Nazorom i oštećenja.


Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #2999 on: December 29, 2022, 01:46:18 pm »

Ne slazem se sa tvojom tvrdnjom . Kapetan broda da komandu sto zeli a u motoru motorista treba da zna sa koliko okretaja odgovara svakoj komandi. Mi smo to znali i mi u motoru smo regulirali okretaje. Dakle sa mojim iskustvom od par godina plovidbe po ljeti i bezbroj manovri kazem da ja kao motorista slijedim zahtjeve kapetana i po tome prekrcem motor na natrag ako je kopca ili se ponovo upucuje zrakom sada za voznju na natrag. Opasno je kod pristajanja ako zakaze upucivanje motora, i toga je bilo, dogodilo se i meni u Losinju jednom, ali se broj okretaja regulira shodno komandi sa mosta a to se zna koliko okretaja za koju komandu. Ako hoce kapetan nesto konkretnije onda kaze na doglasnu cijev ili kako se vec zove..Osoba na svakom motoru koja vrsi manovru je za to odgovorna. U tom slucaju koji sam naveo krivi su ovi iz makine koji su ga ne potpuno instrujirali ili je on pobrkao sto su mu kazali.
Kapetani cesto vole tzv "English Manovre" vrlo energicne prilaze obali i tu je malo prostora za greske.
Ne spada u Jadroliniju ali sam na manjim brodovima V.Nazor,Norma, Teuta i Manon po ljeti bio na i kod manovre stotinama puta pa se ne slazem sa tvojom tvrdnjom ali ako tako volis neka ti ostane.Danas je to puno lakse jer se motorima upravlja sa mosta, ali prije 50 godina o cemu ja pricam to nije bilo tako.
Par slicica da vidis da sam i to radio i mislim da znam o cemu pricam. BTW npr Teuta, Manon i Norma su bivsi vojni brodovi , patrolci ili T.Camci starog tipa pa je manovra bila slicna kao i u JRM.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Vidi . Znam šta pričam .
 I motorista na Torpednom čamcu i posle toga na R-TOP . Kasnije, Starešina motorista na RPČ tipa 211( u stvari kapo di makina ) . Moje je da izvršavam šta mi se komaduje . Broj okretaja -prekret kopčom . . Ja izveštavam pre manevra da li je kopča ispravna ili ne . Kao motorista ? Ko sam ja da poništavam odluke KOMDANTA - Kapetana Huh? On odlučuje o manevru .  Ja dam br okretaja i zakucamose u obalu ? Ko je kriv ? Motorista ? ILi Kapetan ? Znali smo mi da malo korigujemo motorima manevar . ALI ? Ništa drastično .  Govorim iz iskustva . Ne napamet .
Logged
Pages:  1 ... 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 [200] 201 202 203 204 205   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.