"Nove" Yugoimportove samohodne haubice

(1/16) > >>

Bozo13:
Na vojnoj vežbi Odlucni odgovor 2009, pored ostalog je predstavljeno i vozilo "Praga", kojoj su na zadnjem delu umesto 2*30 mm PA topova montirali haubicu D-30. Dodane su i dve zadnje noge, koje služe za stabilizaciju kod pucanja.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na Yugoimportovoj brošuri, nalazi se i slika TAM 150, sa kabinom tipa "Lazar" i haubicom 105/33 (M56 A1 105/33 ili M2A1 105/33) na zadnjem delu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ima možda tko koju info više?
Zanima me SUV, BK, polje dejstva, punjač (ručni/poluautomatski/automatski)...


Znači familija samohodne artilerije, koju Yugoimport nudi:
Nora B52/03 155/52
Sora D-30/04 122/38
"SORA" M56 A1 105/33
"Praga" D-30 122/38
"Baby Lazar" 105/33



LPB



Dreadnought:
Dakle ljudima iz Yugoimporta ne manjka "kreativnih" rešenja. Malo im je ove "reciklaže" sirote prage, sad su se okomili i na Lazara ...

PS: Eno ga i pored prage onaj "Kurjak", još jedna od kreacija "progresivnog" tima stručnjaka.

Rocker:
Ovaj "Lazar" deluje zanimljivo. Kabina ipak ima solidnu zaštitu a i turela nije izostala, tako da je vozilo sposobno da se samo odbrani od neposrednog napada. Čak je i kalibar haubice manji, tako da bi ovo moglo da bude solidno oruđe za "hit&run" taktiku jer deluje prilično mobilno. A jadna "Praga" ne znam ni kako se kreće sa onolikom haubicom! ;D

jadran2:
..."zanimljivo" kod "Prage" - dodali toliko oruzje (poprilicna masa), a oduzeli jedan par osovina....

Vladimir Ivanović:
Imam osjećaj da je Jugoimport u gadnim finansijskim problemima, pa pokušava na sve načine da napravi nešto što bi mogao da proda. Ovako da na šasiju staru pedesetak i više godina stavlja haubicu mi ne liči na baš neki projekat. Prikazao je na sajmu u Beogradu modifikovani tenk T55 sa sistemom upravljanja vatrom. Samo se pitam ko će to da pravi. Tri glavne firme koje su to zajedno pravile, Čajevac, Zrak i Teleoptik više nemaju šanse da to naprave, jer su propale i radnici su ih napustili. Ako misli SDPR da napravi to sa Remontom iz Čačka gadno je pogriješio ili možda namjerava nekoga da navuče da da pare. To mi liči na proizvodnju tenka u 14 oktobru Kruševac.

Možda bi bilo bolje završiti neke sisteme koje je naveo Trpe Grozni u

http://www.mycity-military.com/Ostalo/Nezavrseni-projekti-JNA.html#770166

Ali dok čitam ovaj tekst naviru  mi sjećanja, jer sam na dosta ovoga radio, a nešto sam već i zaboravio.

Međutim, prije neki dan sam tražio neke podatke o mojim radnim kolegama i naišao sam na jedan sajt  http://slikeinovosti.blogspot.com/ gdje sam našao podatke o ljudima koji su započeli veliki dio ovoga što navodi Trpe i dosta toga priveli kraju.

Kad smo kupili licencu za radar Žirafa, Ante Anušić i njegova žena Vesna su za mjesec dana spojili Žirafu i PA top Bofi, Ante je napravio hardver, a Vesna softver. Prije toga su dosta toga radili na sistemu Sonic, DPPI, ADAPT P-15, APP, VOST, EPS. Vidim da su u Ontariju. Taj njihov sistem se nalazi u velikim količinama u Iranu. Švedska po svom zakonu ne smije da izvozi borbene sisteme zemljama u ratu, pa je nama (bivša SFRJ) izvozila radar Žirafu i PA topove Bofi. Njih dvoje su spojili radar, top i još neke elemente i napravili borbeni sistem

Mladen Vujinić, Čađo i njegova žena Zlata su radili na ovome istom. Veliki dio softvera na tenku M84 je napravila Zlata.  Čađo je bio jedan od glavnih inžinjera na ovim projektima.  Sada su u  Connecticutu.

Kecman Vlado i njegova žena Zinka su napravili veliki dio ovoga. Keca je sam napravio radarski ometač S opsega (ROM-S, radarski ometački sistem S opsega) koji je odlično radio. Kasnije je radio na Novom domaćem avionu i napravio veliki dio elektronike. I oni su sada u Americi.

Vidim ovdje i Višnju Matošević koja je završila Avionski nišanski sistem i napravila SUV za Novi domaći avion. I još puno toga.

Sveto Vrhovac, moj i njihov šef, potpukovnik, je nakon penzionisanja predavao u elektro školi, ali više ne predaje.

Kad ovakvi ljude napuste projekte i zemlju mislim da je sve završeno, ali uvijek ima nada. Ali opet se pitam kome bi to sad trebalo.


Navigation

[0] Message Index

[#] Next page