PALUBA
April 26, 2024, 01:23:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatski školski brod "Kraljica mora"  (Read 125749 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #210 on: June 06, 2012, 01:00:12 pm »

Brod po mom mišljenju nema nikakvih problema sa stabilitetom, kad uhvatim vremena to ću podkrjepiti podacima. Površina jedara je u srazmjeri, kakva odgovara tom tipu broda i stabilitetu. Mišljeno je na brod jedrenjak u obalnoj plovidbi.
Logged
markantun
desetar
*
Offline Offline

Posts: 127


« Reply #211 on: June 06, 2012, 03:59:04 pm »

Po tvom nema misljenja sa stabilitetom a u Grebenu mu naknadno krcali prosle godine tone i tone dodatnog balasta i dragi Bogi zna sta jos radili na brodu....
Logged
markantun
desetar
*
Offline Offline

Posts: 127


« Reply #212 on: June 06, 2012, 04:03:25 pm »

Pita @Jadran2-"Da li (hrvatska)  brodogradilista koja grade dobre trgovacke, putnicke brodove, u proslosti i podmornice mogu napraviti i dobar jedrenjak - iz prve? Da li je problem u projektu, izvedbi.....?"

pa jesi vidio na prijmeru "Kraljice mora" kakv jedrenjak umiju napravit? Da se, recimo ,odluce na drugi brod, evc bi to, pouceni isusktvom na "Kraljici", uvjrene sam, bio kudikamo bolji jedrenjak. Jednostavno, asi skverovi nisu nikada gradili skolske jedrenjake. U slucaju "Kraljice"evidentno je da se radi o losem projektu, u prvom redu.
Logged
pino
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14



« Reply #213 on: June 06, 2012, 04:09:50 pm »

Ono šta ja znan iz prve ruke je da brod itekako ima problema sa stabiliteton. stoji u splitu pod rivon i valja se ko krava. zašto? jarboli su teški ko sam vrag i puno balasta. šta se dobije, ogromni momenti prekreta i stabiliteta i brod se ne može umirit. jedan od velikih nedostataka u izgradnji. očito da nije proračunato sve kako se priča, da ne govorin ko je radio proračune.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #214 on: June 06, 2012, 04:52:21 pm »


 Nije da branim kolege iz Hrvatske, iz raznih Škverova. Problem je u projektu! Ljudi su samo napravili ono što je neko nacrtao a samim tim i proračunao?! Dajte dobar projekt i pare i da vidite. Ima i nosač aviona da naprave.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #215 on: June 06, 2012, 07:39:06 pm »

Po tvom nema misljenja sa stabilitetom a u Grebenu mu naknadno krcali prosle godine tone i tone dodatnog balasta i dragi Bogi zna sta jos radili na brodu....
Stabilitet broda je jeko egzaktna stvar mjerljiva i može se prezentirati u brojkama i diagramima. Tu baš nema odokativne metode. Ono ogromni momenti prekreta i stabiliteta, pored najbolje volje ne mogu razumijet.
Po tvorcima:
Proračun stabiliteta proveden je za neoštećeni brod i za navedena plovna stanja
uzimajući u obzir IMO A.749 standardne kriterije za neoštećeni brod [5] te, za stabilitet pod
jedrima, pravila "Germanisher LLoyd" [3] za jahte veće od 24 m te MCA [7] 11.2.3 Sailing
vessels. Informativno su uzeti u obzir i rezultati proračuna u skladu sa standardom ISO
12217.[6]
Uvjeti stabiliteta za brodove s jedrima pri propisanim plovnim stanjima uzeti su u obzir
u skladu s navedenim kriterijima u skladu s kojima su dani i rezultati za utjecaj momenata sile
vjetra obzirom na izloženu površinu jedrilja.
Površine jedara i površine presjeka na KVL su oko  3:1 što je normalno.
Okomita raspodjela je rješavana u nedostatkuo sličnog broda radi usporedbe s projektiranim brodom  prema Middendorfu.
Uglavnom sve je i naknadno kontrolisano i stručno izvedeno.

Za brod velike MoG je normalno da je bez jedrilja živahan na vodi i da ima izrazito brze amplitude ljuljanja, ali to je daleko od pojma slab stabilitet broda.
Logged
markantun
desetar
*
Offline Offline

Posts: 127


« Reply #216 on: June 06, 2012, 07:42:24 pm »

Zijev....
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #217 on: June 06, 2012, 07:45:09 pm »

Tvoja replika dosta govori, samo čitajuči šta si do sada napisao jasno mi je da nisi pomorske struke.

za bolje razumijevanje materije preporučujem:
http://www.hrbi.hr/brodogradnja/images/stories/SORTA/sorta10/hrvatski/t1-1%20loncaric_F.pdf

tema OSNIVANJE ŠKOLSKOG BRODA JEDRENJAKA TIPA LOGER
« Last Edit: June 06, 2012, 07:58:56 pm by ML » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #218 on: June 06, 2012, 07:56:03 pm »

Zijev....

Markantune mislim da bi trebao imati više poštovanja prema članovima ovog foruma, a posebice prema onima kojima njihovo obrazovanje (primjerica Mornarička vojna akademija) i dugogodišnje iskustvo rada u pomorstvu i/ili brodogradnji omogućava razumijevanje problematike i argumentirano pisanje za razliku od novinara kojeg stalno ističeš.

Ovaj post dokazuje, kao što je ML rekao, da ne poznaješ problematiku o kojoj pokušavaš pisati, a k tome je i jako bezobrazan.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #219 on: June 06, 2012, 08:11:10 pm »

Kraljica mora ima:
-problema sa stabilitetom, brod je improvan, naknadno stavljali nekoliko tona olova u brod, ajme...
-neujednacena snaga dva pogonska stroja, inace proizvedena u Kini
-razvijenih jedara tesko sluza i drzi kurs, pa se dodatno pali i autopilot
-na palubi, tocnije izmedju podnog lima i drva nakuplja se voda. Dakle, drvo se nije sljubilo sa podom.
-na kitanje oplate broda potroseno preko 5o tisuca eura, jer limari i varioci nisu dobro obavili posao.

 
Brod je "dobar" jer u moje vrijeme nismo imali nista osim m/b Jurja Carica na mrtvom vezu u Lori - ono, iz perspektive ex studenta, danas aktivnog kapetana.
Da nije savrsen, nije. Da nema tradiciju i karizmu, nema ni nece. AlI s obzirom da je napravljen za ucenike, OK je.
Ja ga samo nebi gurao u neke drzavnicke i proceduralne svrhe tipa HRM ili OS jer nije reprezentativan. Svako lito na Jadranu ima privatnih jedrenjaka puno ljepsih i zanimljivijih kojima ne moze parirati. Preslab je to igrac za neko "guranje" pomorske tradicije itd...
Jedan pomorski pozdrav iz Norveske.

evo i "Jurja Carica" u Rogacu (sigurno ga se mnogi iz splitske Pomorske s nostalgijom sjecaju -- " MB " Juraj Caric " izgradjen je 1952. godine u Splitu. Od 1960 godine sluzi kao školski brod Pomorske skole Split, na kojem ucenici obavljaju strucnu praksu.
        Brod je 1999. godine, zbog dotrajalosti, prodan").


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Juraj Caric.gif (23.44 KB, 302x227 - viewed 197 times.)
« Last Edit: June 06, 2012, 08:16:20 pm by jadran2 » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #220 on: June 06, 2012, 08:17:18 pm »

Negdje u davna doba kad sam učio o stabilitetu govorilo se o slobodnim površinama koje su jedan od čimbenika stabiliteta. Stupio sam na palubu Kraljice mora kao gost. Nisam na njoj plovio da bi mogao reći neku umjesnu riječ. One koje zanima što je to stabilitet neka napune kajin ( lavor ) do pola vode i prenesu ga desetak metara. Tu imaju sve, brod ( lavor ) slobodne površine, stabilitet, oluju i bonacu. Stabilitet je znanost i teško je raspravljati kakav je stabilitet broda na kojem nisi plovio.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #221 on: June 06, 2012, 08:34:37 pm »

Sa tim se uopšte ne bih složio, stabilitet i sama nauka o stabilitetu je veoma egzaktna i točno se može predvidjeti kako će se brod ponašat.
Konkretno za Kraljicu koja ima izrazito veliku početnu MoG je jasno da će biti veoma živahna i neugodna za posadu. Ovoliki MoG je uvijetovan sa površinm jedara, deplasmanom i težištem jedara iznad osnovice. Slobodne površine nemaju kod ovog broda nekog izrazitog uticaja, slobodne površine smanjuju MoG , pa bi učinile brod tromiji ( može se čitati i ugodniji)
Inače ove vrijednosti (balasta i MoG) su posve primjerljive sa sličnim školskim plovilima u svijetu.
@Brodarski gazio sam dosta brodova i sa večim MoG, čak tamo do 2.0m i znam jako dobro šta to znači za razliku od 0.30m. Dovoljno je pogledati knjigu stabiliteta i ko je mijenjao brodove znat će odprilike kako će se ponašati, i koliko će biti ugodan za posadu.
Da nije tako izgradnja i projektovanje brodova bila bi tombola.

Karakteristike primjerljivih brodova [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Loger( Kraljica mora)
Kratice su jasne, samo za S(m2), bi napomenuo da je površina jedara.

Uvijek nešto za nadodat i ona eta je misterjozna( to je ona predzadnja rublika)
            S x l
eta=------------------
            D x MoG
Koji prema Middendorfu za pojedine tipove jedrenjaka veoma karakterističan.
Veličina eta  može imati sljedeće vrijednosti:
Za jedrenjake duge plovidbe (Indija) 26-24
- II - atlanske plovidbe 24-21
- II - europske plovidbe 21-19
- II - velike obalne plovidbe 19-17
- II - male obalne plovidbe 17-14
Srednje vrijednosti ete iznose kod velikih jedrenjaka u natovarenom stanju za križnjake,
kad su razapeta sva jedra (23), a kad su razapeta samo donja jedra (12).
Za križnjake kad su razapeta sva jedra 19,5
Za škune sa šošnim jedrima 16,5
Ove vrijednosti su veoma zgodne kod osnivanja jedrenjaka, jer zadaju površini jedara
gornju granicu, kod koje se brod još ne smatra da nosi previše jedara.


* DSCF8360.JPG (56.47 KB, 640x268 - viewed 150 times.)
« Last Edit: June 06, 2012, 09:01:43 pm by ML » Logged
markantun
desetar
*
Offline Offline

Posts: 127


« Reply #222 on: June 06, 2012, 08:40:36 pm »

Isprika ako sam nekoga uvrijedio. Nece se ponoviti.
Logged
markantun
desetar
*
Offline Offline

Posts: 127


« Reply #223 on: June 06, 2012, 08:42:28 pm »

No, ne dozvoljam da se meni odrice pravo na strucnost, a drugima dje. To je kudikamo nepristojnije od moje provokativnosti.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #224 on: June 06, 2012, 08:53:14 pm »

No, ne dozvoljam da se meni odrice pravo na strucnost, a drugima dje. To je kudikamo nepristojnije od moje provokativnosti.
"markantun"-e, bez nervoze. Polako, pusti ljude ima mjesta i za tebe. Za sve ima mjesta. Moraš shvatiti da se ovde radi o
ljudima od struke i debate nisu diletantske. Nitko nema ništa protiv tebe, samo malo smanji žestinu... OK.. Wink
Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.