PALUBA
March 29, 2024, 04:14:32 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Sinaj YU UN trupe  (Read 63820 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
sokolovac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #165 on: December 26, 2013, 11:50:30 pm »

Pohvala na ovoj zanimljivoj temi koja me privukla da se registiram, slučajno sam nabasao guglajući o UNEF-u i još ranije, pa stoga pozdrav svima iz Slavonije.
Kolekcionar sam znakovlja, medalja, odlikovanja pa mi je interes sve vezano za JNA u mirovnjacima. Imam jednu malu zbirku koju ću kasnije podijeliti s Vama. Vrlo zanimljive priče dobivao sam od kućnog prijatelja i pripadnika UNEF-a koji je nažalost iznenada preminuo ljetos, pa premda sam se još ranije zagrijao za ovu temu, nažalost neću ga moći pitati još puno toga što sam htio.

No, kako vidim da ovdje ima ozbiljnih kolekcionara, molim mišljenje o ovoj beretki. Davno sam ju nabavio na lokalnom buljaku, koji sa trgovinom militarije nema veze. Kupio sam ju kao UN kapu i sada me zanima dali to ima veze sa UNEF-om i UNom uopće - muči me ova špagica gore po vrhu te nema nikakvu podstavu unutra.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* DSC03591.JPG (219.82 KB, 800x600 - viewed 217 times.)

* DSC03590.JPG (179.21 KB, 600x545 - viewed 189 times.)
Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #166 on: December 27, 2013, 07:36:04 am »

suviše je očuvana...verovatno nikada nije ni bila stavljena na glavu jer se ne vide tragovi znoja na kožnom porubu.
ne samo da nema oznake proizvođača sa unutrašnje strane, već nema ni tragova da je ikada bila ušivena. meni lično ovo više liči na škart koji je neki radnik trikotaže izneo.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #167 on: December 27, 2013, 11:27:14 am »

suviše je očuvana...verovatno nikada nije ni bila stavljena na glavu jer se ne vide tragovi znoja na kožnom porubu.
ne samo da nema oznake proizvođača sa unutrašnje strane, već nema ni tragova da je ikada bila ušivena. meni lično ovo više liči na škart koji je neki radnik trikotaže izneo.

A i ovi "repić" na vrhu ja nisam nikad vidio na vojnim beretkama.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #168 on: December 27, 2013, 08:44:33 pm »

Погледао сам опет фотографије наших војника са береткама у овој теми и нигде не примећујем тај "репић". Нема га ни на фотографијама и књизи коју сам поменуо. Скоро сам сигуран да тог "репића" нема на војним береткама, али скоро редовно на цивилним береткама у то време (као што га има и оригинални француски бере). Није било пуно произвођача беретки код нас у то време: "Уча" и "Бегеј" (ова дуга је била у Зрењанину, за прву не могу да се сетим). Можда још неко. Овде две фирме које сам поменуо су 70-тих и 80-тих радили беретке за УН. И сигурно су обе постављале етикету унутар беретке (по средини).

Ова на слици је гарантовано цивилна. Можда је и женска, мада су женске обично имале дужи "репић".
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #169 on: December 27, 2013, 08:53:36 pm »

Taj repić je postojao na svim beretkama ( francuzicama ) koje su se prodavale u trgovinama za građanstvo. Vojne beretke nisu imale repić, tj. završetak od tkanja. Čak i te tamnomodre civilne beretke male su s unutrašnje strane oznaku proizvođača u romboidu. Najčešće neka ukrasna svilenkasta etiketa.
Logged
sokolovac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #170 on: December 28, 2013, 06:42:37 pm »


Hvala svima na pomoći! Znači kapa nije za ništa, ja sam se ponadao da je nekome zaostala u ormaru iz misije, tako sam ju i kupio...no nema veze. Mene je taj repić odmah bunio, to se niti na jednoj fotki ne vidi.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #171 on: December 28, 2013, 06:44:00 pm »

Još jedan u nizu prevarenih kupaca. Šta se sve uvaljuje preko tih oglasa...
Logged
sokolovac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #172 on: December 30, 2013, 03:07:18 am »

Rede nisi pročitao što sam napisao... Bio je to lokalni buvljak gdje jedna baba prodaje sve i svašta. POnekad zna imati dio neke uniformu, značku... i tako je jedno jutro imala beretku plave boje, a na tebi je da nešto prepoznaš i nagodiš se na cijenu.

Nego bio sam danas kod pripadnika UNEFa, brzinski popričao, vidio i nešto uslikao mobitelom, samo imam problema sa prijenosom slike. Čovjek ima album fotki, spomen značku na vijak(!), ali ju nije mogao naći i plavu beretku sa oznakom koju sam fotkao...
Za koji dan se nalazimo samo da iskopa sve stvari. Beretka je proizvođača KANGOL wear limited i čoja je iznimno kruta, podstavljena i ima dvije rupice sa strane za zrak. Definitvno nema veze sa onim što sam gore postavio.
Još se javim uskoro
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #173 on: January 23, 2014, 05:34:34 pm »

Sa aerodroma u Gazi. Ovaj cvetni aranžman kao da su kreirali naši?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* UNEF_ aerodrom u Gazi.jpg (147.15 KB, 1024x710 - viewed 244 times.)
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #174 on: May 11, 2014, 07:00:22 pm »

Čitam Osprey - Essential Histories - The Suez Crisis 1956. kad ono tamo:

A contigent of United Nations peacekeepers, including these Yugoslav soldiers, occupied Sinai in the aftermath of the Suez crisis. (Topham picturepoint)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.JPG (33.37 KB, 661x511 - viewed 215 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #175 on: August 06, 2014, 06:26:08 pm »

Iz Hrvatskog pomorskog muzeja u Splitu:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 20140806_120414.jpg (743.91 KB, 2553x1636 - viewed 228 times.)

* 20140806_120423.jpg (663.26 KB, 1551x2360 - viewed 209 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #176 on: May 26, 2015, 07:58:00 pm »

Sticajem okolnosti dobio sam lični (autentični) zapis - sećanje jednog oficira JNA koji je kao komandir voda vojne policije boravio u sastavu našeg kontigenta UN na Sinaju 1961. godine. Taj oficir se zove Ante Matković. U vreme boravka na Sinaju bio je u činu kapetana. Inače Ante Matković ( 1927-2005.) u penziju je otišao kao major, još davne 1965. godine. Ovaj zapis koji ću postaviti u nekoliko postova je sačinio kasnije, kao penzioner za uspomenu svojim potomcima, a evo i svima nama.

Zapisa sam dobio, uz odobrenje da ga i objavim od njegovog unuka. Čovek nije želeo da se navodi nnjegovo ime i prezime pa ja to neću učiniti. Takođe, uz zapis sam dobio i nekoliko ličnih fotografija


Ante Matković, major

SINAJ

Nikad nisam zaboravio 15.05.1961. godine, kada sam iz Rijeke brodom krenuo na Sinaj. Naravno da su me došli ispratiti supruga Jelica s djecom Jadrankom i Igorom, kao i mnogi prijatelji iz Rijeke. Kada je brod trebao krenuti, mala Jadranka toliko je glasno plakala I vrištala od žalosti, tako da se je to čulo na cijelom brodu. Taj plač i vrisku svog djeteta nikad nisam uspio zaboraviti.

U cijelo vrijeme vožnje s brodom pratilo nas je jako nevrijeme. Puhalo je vrlo jako jugo i brod se je stalno ljuljao na velikim morskim valovima. Koliko se sjećam, u toku cijele plovidbe malo tko je dolazio u brodski restoran da bih konzumirao pripremljenu hranu. Konačno smo stigli u luku Port Said, iskrcali se iz broda i stali na tvrdo tlo, u brod se je ukrcala polovica ljudstva iz Odreda, kojeg smo došli zamijeniti. U Port Saidu smo odmorili nekoliko sati, popili osvježavajuće napitke, prevezeni smo na drugu stranu Sueskog kanala, ukrcali se u vlak i krenuli u Al Aris, gdje se je nalazilo sjedište Odreda JNA-e. Uglavnom vlakom smo putovali noću i nismo mogli razgledati pješčanu pustinju kroz koju smo putovali.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U Odredu mene je posebno dočekao moj prijatelj kapetan Dmitar Knežević kojeg sam došao zamijeniti. Sjećam se da me je častio viskijem, nakon čega sam se išao odmoriti. Odspavao sam nekoliko sati. Kada Sam se probudio izišao sam iz barake, sjalo je jako toplo sunce, oko baraka Odreda JNA, na sve strane protezala se pješčana pustinja, bez ikakva zelenila. Razmještaj jedinice našeg Odreda bio je u drvenim barakama. U Logoru je postojao samo jedan ulaz i izlaz, ostali dio Logora bio je ograđen bodljikavom žicom. U našem Logoru je postojala pekara kruha, nekoliko kuhinja i menzi. Imali smo prvoklasne kuhare i konobare, te odličnu hranu. U neposrednoj blizini našeg logora, pod šatorima se je nalazilo jedno manje palestinsko naselje, u kojem su se nalazile razne trgovine. Neshvatljivo mi je bilo da svi stanovnici ovog palestinskog naselja vrlo dobro govore našim jezikom. Svakodnevno su za potrebe žitelja ovog naselja u našoj vojnoj pekari proizvedene određene količine kruha, koje su im predavane preko dežurne službe Vojne policije.


* Doček Port Said Egipat 1961.jpg (1232 KB, 2856x1872 - viewed 174 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #177 on: May 26, 2015, 08:20:56 pm »

Naš vojni logor nalazio se je udaljen oko 1 km od morske obale, pa smo skoro svakodnevno poslijepodne organizirano išli na kupanje. Imali smo ograđenu plažu, uz koju je bila izgrađena jedna funkcionalna zgrada za potrebe našeg Odreda. Svaku večer na otvorenom prostoru prikazivani su razni filmovi, koje su u toku predstave komentirali naši prevodioci.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U sastavu oružanih snaga UNEF-a, pored pripadnika JNA, nalazili su se Brazilci, Šveđani, Indusi, Kanađani i Škoti. Glavna Komanda UNEF-analazila se u Gazi, komandant svih snaga bio je general Djani, Indus, komandant Vojne policije UNEF-a bio je jedan Kanadski major.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Snage odreda JNA-e pokrivale su najveći dio granice između Izraela I Egipatskog djela Sinaja. Dio snaga našeg Odreda bio je razmješten po karaulama, ček postovima, uzduž granice i vršio je izviđanje granice. Zamjena ljudstva po karaulama vršena je svakih 15 dana. U mom vodu Vojne policije nalazilo se 30 vojnika i 6 podoficira Vojne policije. Bili smo dobro opremljeni motornim vozilima i radio
stanicama. Organizirali smo neprekidnu prijavnu službu na ulazu u Logor. Pripadnici mog voda nosili su privatnu i službenu poštu u našu Ambasadu u Kairu, redovno su osiguravali blagajnika kada bi išao po novac u našu ambasadu, vršili su osiguravanje komandanta Odreda kada bi išao u obilazak jedinica na granici i dr. Redovito smo vršili uviđaje u slučajevima prometnih nesreća i o tome smo pisali pismene izvještaje. Zapisnike sa uviđaja, slali smo u komandu vojne policije u Gazi. Više puta sam službeno išao u Gazu, a nekoliko puta i privatno. Nekoliko puta sam putovao u Kairo u našu Ambasadu i boravio tu po nekoliko dana. Ta putovanja sam iskoristio za obilazak Keopsovih piramida, čuvenih Kairskih muzeja i ostalih kulturno-povijesnih spomenika. Dva puta sam po tri dana boravio u Port Saidu, radi dočeka i ispraćaja djela pripadnika našeg odreda. Uglavnom smo odsjedali u hotelu jedne Slovenke koja je bila udana za nekog Grka. Za pansionsku cijenu po narudžbi smo mogli dobiti neograničene količine hrane i piva. Sjećam se da sam jednom posjetio grad Aleksandriju i da smo tom prilikom razgledali jedan čuveni muzej, u kojem su bile sačuvane mumije iz Keopsova doba, zlatno posuđe i razni predmeti iz vremena prije pojave kršćanstva. Znam da sam posjetio još nekoliko gradova, ali ovom prilikom ne mogu  se sjetiti njihovih imena.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jedan dan bio sam u posjetu Spomen groblju naših izbjeglica iz drugog svjetskog rata. Sjećam se da je tom prilikom u EL ŠATU bio prisutan naš ambasador u Egiptu Joža Brilej, s članovima Ambasade. Često sam posjećivao vojnu policiju u ostalim vojnim jedinicama UNEF-a, mijenjao sam iskustva o radu njihovih jedinica Vojne policije, stručnoj obučenosti, naoružanju, njihovim pravima. Kod svih sam bio odlično primljen i dobro počašćen.


* General Đani vrši smotru komande naših snaga 1961 (1024x753).jpg (400.67 KB, 1024x753 - viewed 206 times.)

* Sinaj na tenku.jpg (312 KB, 1537x1000 - viewed 180 times.)

* Počast na groblju u el Šatu 1961 (782x1024).jpg (348.86 KB, 782x1024 - viewed 166 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #178 on: May 26, 2015, 08:24:32 pm »

Dobro sam surađivao s komandom vojne policije i s civilnom policijom Egipta, razmještenim po raznim mjestima na Sinaju. Oni su vrlo često dolazili u komandu našeg odreda, kao gosti ili u kupovinu cigareta I raznih žestokih pića u našoj vojnoj kantini. No nisu oni nama ostajali ništa dužni. Zvali su nas u goste prilikom proslava njihovih vojnih jedinica, gdje su učestvovale vrhunske balerine, trbušne plesačice i razni humoristi. Više puta pozivani smo na specijalno pripremljene večere. Bio sam kod Arapa kao specijalni gost na proslavi njihovog najvećeg vjerskog praznika BAJRAMA. Tada sam se uvjerio da su bogati Arapi veliki sladokusci. Od jela glavna je bila janjetina pečena na ražnju, pečena prvoklasna riba, a kao specijalitet bili su pečeni mladi golubovi, koji su tek trebali izletjeti iz gnijezda. Bilo je još masu drugih jela, ne sjećam se kako su se zvala. Od pića bilo je uglavnom viski sa sodom i ledom, hladno pivo, razni sokovi i sl.

Ribolov: Dosta slobodnog vremena koristio sam za udičarenje s kraja. Pijesak na obali bio je pun morskih crvića, pa nije bilo problema za mamac. Iako je more bilo vrlo plitko, slično kao na našim Bačvicama,
stalno je puhao dosta jak vjetar i pravio velike valove. Ribu je bilo vrlo jednostavno loviti. Glavno je bilo što dalje baciti kanjčanicu sa dvije-tri udice, naješkanu s živim morskim crvićima i odmah je vući kraju, svaki put bi izvukao 1-3 komarče težine od 30-50 dkg. Ribu bi najčešće predao u oficirsku kuhinju, od koje bi se često pravile marende za komandu odreda, a često puta riba bi se pripremala za večeru u našoj zgradi na obali. Ponekad ne bi znao što ću s ribom, pa bi je podijelio djeci Palestinaca koji bi me promatrali dok sam ribu lovio.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sportska natjecanja: Među jedinicama UNEF-a na Sinaju organizirana su sportska natjecanja: u rukometu, šahu, odbojci, plivanju i streljaštvu. Pri komandi UNEF-a bio je organiziran natjecateljski odbor, koji je vršio organizaciju natjecanja, vodio evidenciju sportskih rezultata i dodjeljivao nagrade za postignuti uspjeh. Bio sam i ja član tog odbora, zadužen za aktivnosti sportskih ekipa našeg odreda.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Drugarske večeri: Nakon nekoliko mjeseci boravka na Sinaju primijetio sam da je veći broj vojnih starješina u nižim jedinicama odreda zahvatila nostalgija zbog odvojenosti od svoje obitelji i nervoza zbog teških klimatskih uvjeta i dosadne službe u pustinji po vojnim karaulama. Pokrenuo sam inicijativu kod komande odreda da se u našoj zgradi na morskoj obali subotom organiziraju drugarske večeri sa svim starješinama odreda koji to žele i koji u tom vremenu nisu na dužnosti. Moja inicijativa je prihvaćena. Uz mali trošak drugarske večeri su redovno organizirane. Uz odlično jelo i piće te spontanu pjesmu ljudi bi bar privremeno bili opušteni i bez opterećenja osobnim problemima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Da na pomenem na kraju da se na svim fotografijama koje sam postavio nalazi major (tada kepetan) Ante Matković. Fotografije su u vlasništvu njegovog unuka i uz nejgovo odobrenje su objavljene.


* El Aris ispred VP .jpg (405.18 KB, 1272x942 - viewed 167 times.)

* Dodjela Medalja 1961Sinaj.jpg (448 KB, 1664x1240 - viewed 150 times.)

* Drugarske Večeri Sinaj 1961.jpg (484 KB, 1632x1230 - viewed 169 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #179 on: May 29, 2015, 07:17:14 pm »

Добио сам још неколико фотографија и текст сећања на боравка на Синају 1961. године од унука ондашњег капетана Анте Матковића (био је на дужности командира вода војне полиције) па их постављам:

K L I M A T S K I   U V J E T I

Klimatske prilike u našoj zemlji, po ničemu se ne bi mogle usporediti s klimatskim uvjetima na Sinajskoj pustinji. U toku našeg boravka na Sinaju nije palo ni kapi kiše. Dnevna temperatura zraka nije se spuštala ispod 40 stupnjeva. Sitni Sinajski pijesak bio je toliko zagrijan da se po njemu nije moglo hodati bosim nogama, za to smo koristili debele drvene natikače. More je bilo previše toplo i teško bi se za vrijeme kupanja u njemu mogli rashladiti. Međutim u toku noći padale bi velike rose, noćne temperature zraka bile bi hladne i udobne za spavanje. Inače, do ručka sam najčešće boravio u oficirskom klubu s klima uređajima, gdje bi redovno popio bar jedan viski sa sodom i ledom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Inače, ćud Sinajske pustinje vrlo je teško točno, a ukratko opisati. Na velikom djelu pustinje živjeli su po plemenima domoroci Beduini, koje su Egipćani zvali Đipsi-Cigani. To je bio siromašan, pošten i ponosan narod. Po Sinajskoj pustinji mogao se vidjeti veliki broj pasa lutalica. Čime su se hranili? Jedino opasni bili su škorpioni kojih je bilo svukuda po pustinji. Viđali smo velike zelene guštere, koje su domoroci ubijali radi prodaje njihove kože.

Na Izraelskoj strani granice nalazile su se nepregledne zelene površine, sa nasadima naranči, limuna, vinove loze i dr. Izraelci su razvili sistem navodnjavanja i od svoje pustinje napravili plodno tlo.


* Logor El Ariš 1961rs.jpg (349.55 KB, 1288x900 - viewed 160 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.