PALUBA
April 28, 2024, 10:32:05 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Sinaj YU UN trupe  (Read 64494 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
aleksandar9
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 77


« Reply #45 on: January 27, 2012, 11:12:21 pm »

  Svaka čast
 Imam par pitanja,ako neko može da pomogne!
 Kako su se birali ili određivali vojnici za učešće u misiji?
 Da li im je u bukvici upisivano učešće, i ako jeste šta?
Ja imam saznanje od par ljudi koji su bili vojnici JNA i clanovi misije.Ucesce u misiji je bilo dobrovoljno, odnosno vojnik se javi da zeli (po potrebi naravno) da bude clan misije, i onda se izvrsi odabir.Dodatni lekarski pregledi, potom obuka (najcesce dugi marsevi), i odlazak, a rotacija je bila na 6meseci..... Secam se da sam slusao da je u prici jedan od clanova misije rekao da je bio na marsu "od Zagreba do Sarajeva" Wink
Logged
aleksandar9
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 77


« Reply #46 on: January 27, 2012, 11:57:53 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Americko oklopno vozilo M-8 Grejhaund, koristen kao izvidjacko vozilo na Sinaju...(8kom.)
JNA ga koristila u svom sastavu do sedamdesetih....ABHO jedinice kao izvidjacko vozilo.


* m88xr.jpg (22.5 KB, 550x389 - viewed 220 times.)
« Last Edit: January 28, 2012, 12:06:22 am by aleksandar9 » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #47 on: January 28, 2012, 12:27:25 am »

Cxfan@, Мало ко ти овде може рећи да ли је неко био у мисији на Синају. Постоји књига аутора Александар Животића "Форсирање песка" у издању "Медија центра Одбрана". Међутим у њој нема списка свих учесника. То није ни могуће јер је кроз одред, према подацима из те књиге, укупно прошло 14.265 војника. Од тога: 1178 официра, 92 војна службеника, 2014 подофицира и 10.892 војника. Аутор се позива на Војни архив, фонд ОД-1 (Одред ЈНА на Синају): 1956-1968. Можеш се обратити Војном архиву са молбом да прегледају спискове и да ти дају одговор. Наведи тачно име и презиме и чин. Верујем да ће ти одговорити. Адресу  сајтa je : http://www.isi.mod.gov.rs/vojni_arhiv02/
Logged
aleksandar9
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 77


« Reply #48 on: January 30, 2012, 08:38:33 pm »

Da se dotaknemo i plate za pripadnike misija....Secam se da sam davno procitao kako je jedan Makedonac, pripadnik misije JNA na Sinaju,dolazeci kuci,kupio bicikl i radio prijemnik Roll Eyes sto ranije nije imao.Hocu reci da je verovatno bilo i plate.....a kolika je bila za vojnike nisam uspeo saznati.Medjutim ,Branko Delibasic, penzionisani pukovnik Vojske Srbije, govori Dejanu Radulovicu, novinaru Radija Slobodna Evropa, o iskustvu na granici Irana i Iraka gde je boravio osamdesetih kao kapetan I klase tadasnje JNA. Pukovnik Delibasic kaze:
" Devet meseci sam proveo na tromedji Turske, Irana i Iraka, u Kurdistanu, kako ga zovu, a od tih devet meseci, sest i po bas na Putu svile Marka Pola. Izbor je pao na mene verovatno zato sto sam znao engleski, koji sam naucio u skoli JNA, koja je bila dobra skola u to vreme. Kada su me izabrali, bio sam pocastvovan. Bilo je nas 11 pripadnika u tom kontingentu, a za tih dve i nesto godine je kontigentom proslo, cini mi se, oko 23-24 čoveka.
Dobijali smo dnevnicu u vrednosti od 185 ili 187 dolara, od cega samo 80 posto dobijali u dolarima, sto se uplacivalo preko banke u Njujorku, a 20 posto u iranskoj novcanoj jedinici. Tako da je cifra bila oko 5,5 hiljada dolara mesecno, a ovde nam je isla redovno plata. Bilo je bas dobro, zaradilo se dosta para."

UNIMOG (1988-1991) jeste misija u Iraku i Iranu. JNA je ucestvovala sa vojnim posmatracima. Komandant misije je bio general Slavko Jovic.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #49 on: March 03, 2012, 09:44:38 am »

Patrola


* Sinaj UN.jpg (46.41 KB, 639x426 - viewed 91 times.)
Logged
desamp
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #50 on: August 10, 2012, 04:25:39 pm »

  Svaka čast
 Imam par pitanja,ako neko može da pomogne!
 Kako su se birali ili određivali vojnici za učešće u misiji?
 Da li im je u bukvici upisivano učešće, i ako jeste šta?
Ja imam saznanje od par ljudi koji su bili vojnici JNA i clanovi misije.Ucesce u misiji je bilo dobrovoljno, odnosno vojnik se javi da zeli (po potrebi naravno) da bude clan misije, i onda se izvrsi odabir.Dodatni lekarski pregledi, potom obuka (najcesce dugi marsevi), i odlazak, a rotacija je bila na 6meseci..... Secam se da sam slusao da je u prici jedan od clanova misije rekao da je bio na marsu "od Zagreba do Sarajeva" Wink
Evo i mog skromnog doprinosa ovoj zanimljivoj temi. Mislio sam da ću prvi komentar postaviti u temi top 130mm (uz njega sam odslužio ceo vojni rok 87-88) ali nađoh ovi temu koja mi je zagolicala sećanja iz detinjstva. Naima, pokojni ćale je služio vojni rok u Rijeci, auto jedinica (07.1960-07.1962). Na Sinaju je bio u drugoj polovini 1961. godine, neznam koji je to bio kontingent. Ako neko zna neka napiše. Prijavljivanje jeste bilo dobrovoljno ali je selekcija bila vrlo rigorozna: provera fizičke spremnosti, lekarski pregledi i još koješta. Mnogi bi, u to vreme, ko zna kada videli i more a kamoli prevalili toliki put do Egipta, da nisu odslužili vojni rok. Zbog toga su mnogi bili vrlo utučeni ako bi otpali na testovima, pogotovo što su priče onih koji su se vratili sa Sinaja bile vrlo ubedljive, u pozitivnom smislu. Ćaletova grupa se ukrcala u Rijeci na brod i nakon nekoliko dana stigla u Port Said. Sa sobom su nosili lično naoružanje koje su, ako me sećanje na njegove priče dobro služi, koristili sve vreme boravka na Sinaju. Prilikom dolaska sreli su se sa pripadnicima drugih armija i, kako ćale reče, malo su se stideli naših neuglednih uniformi. Međutim i to je brzo prošlo jer su, osim već pomenutog ličnog naoružanja, zadužili svu premu od amerikanaca, pa smim tim i uniforme. Bili su smešteni u blizini El Ariša. Vojnici različitih država su se razlikovali po zastavi koju su nosili na levom rukavu. Pored opreme, svo snabdevanj le bilo obezbeđeno od strane ameri: smeštaj, hrana, piće, američke cigare, plata u dolarima... Zamislite njihove sreće u porađenju sa onim što je mogla da im pruži tadašnja JNA. Tada su još više sažaljevali one što su ostali kod kuće. Bila su u ćaletovoj jedinici dvojica "pametnjakovića" koji su već drugi dan razvukli ligeštul ispred spavaonice da se malo sunčaju, da nabace boju  Cool. Oplela ih žešća sunčanica i odmah su bili ekspedovani za Rijeku  :'(. E ta se tuga nije mogla ničim opisati. Jbga, bili rigorozni propisi, brukaju vojsku, podrivaju borbenu gotovost a neko drugi je ostao kod kuće itd..... Ćale je dužio sanitetsko vozili, američki JMC, zatvorene karoserija sa četiri ležaja. Ako iskopam slike biće i njih. Za tih šest meseci službe imali su i dve nedelje odmora pa su organizovano išli do Damaska i Bejruta za koji reče da je u to vreme bio lep grad samo tako, šteta što ga razvališe u kanijim ratovima ( naravno, nije propustio da pomene da je bilo 52 registrovana "crvena fenjera"). Ako iskop još nešto iz memorije biće pisanja.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #51 on: August 10, 2012, 04:47:31 pm »

Hvala na doprinosu desamp, i dobro nam došao na Palubu  Smiley

Bili bi smo zahvalni ako nađeš vremena da postaviš fotografije i još nešto napišeš o temi.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* UNEF_HQ.jpg (116.61 KB, 905x900 - viewed 255 times.)
Logged
desamp
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #52 on: August 11, 2012, 10:26:52 am »

Našao sam 2-3 fotografije ali su vrlo malog formata (može da ih stane 8 komada na A4 format) ali neznam kako da ih uvećam posle skeniranja pa da ih postavim na forumu. Mala pomoć bi doro došla.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #53 on: August 11, 2012, 10:31:12 am »

Našao sam 2-3 fotografije ali su vrlo malog formata (može da ih stane 8 komada na A4 format) ali neznam kako da ih uvećam posle skeniranja pa da ih postavim na forumu. Mala pomoć bi doro došla.
...samo napred.  Wink
« Last Edit: August 11, 2012, 10:52:47 am by ORIĆAREB » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #54 on: August 11, 2012, 10:33:36 am »

Našao sam 2-3 fotografije ali su vrlo malog formata (može da ih stane 8 komada na A4 format) ali neznam kako da ih uvećam posle skeniranja pa da ih postavim na forumu. Mala pomoć bi doro došla.

Postavi skener na 600 dpi, tako se izvuče iz slike maksimum.

poz.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #55 on: August 11, 2012, 10:45:52 am »

I skeniraj jednu, po jednu  Smiley

I ova dole je malog formata (kontakt kopija otprilike 4x4 cm), i ovo je neki maksimum iz nje.

Patrola Odreda JNA na Sinaju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* odred JNA na sinaju_UNEF.jpg (231.84 KB, 1013x1024 - viewed 273 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #56 on: August 11, 2012, 11:09:06 am »

Evo još dve sa kampom (logorom) JNA odreda na Sinaju. U pesku pored, konzervama sa hranom ispisani pozdravi prilikom obeležavanja Dana Republike i Dana JNA.


Tekst na prvoj.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Quote
Odred JNA - ponos domovine

         Živeo Tito

    Živeo dan republike
         22 XI 1943


Tekst na drugoj.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Quote
     Živeo Tito

Živeo 22 XII Dan JNA


* kamp JNA odreda na sinaju_UNEF.jpg (154.75 KB, 1036x1024 - viewed 265 times.)

* kamp JNA odreda na sinaju 1_UNEF.jpg (157.6 KB, 1030x1024 - viewed 271 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #57 on: August 13, 2012, 03:59:41 pm »

Ćale je dužio sanitetsko vozili, američki JMC, zatvorene karoserija sa četiri ležaja.

Evo desamp, jedan sanitet kakvog je vozio tvoj otac.

Logor odreda JNA na Sinaju snimljeno prilikom nekakvog lekarskog pregleda (možda vakcinacije), tačnu godinu ni rotaciju ne znam. U pozadini se vidi Izviđačko vozilo M8 Greyhound sa taktičkim brojem 4210 i par vozila M3 Scout Car.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* odred JNA na sinaju 1_UNEF.jpg (146.12 KB, 1200x782 - viewed 329 times.)
Logged
desamp
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #58 on: August 14, 2012, 02:48:58 pm »

To bi trebalo da je taj JMC, samo što je ćalet dužio beli.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #59 on: August 15, 2012, 07:26:56 am »

Evo u čemu je stvar.

Tvoj ćale je bio u kasnijim rotacijama, kako kažeš druga polovina 1961. godine i to bi bila neka 10-ta rotacija ili tako nešto slično. Tada su već sva vozila dobila karekterističnu belu UN boju.

Ova fotografija gore je iz 1957. godine (raspitao sam se pobliže u međuvremenu) i to je ili prva ili druga rotacija. Tada, na početku, vozila su bila još uvek u svojim originalnim bojama.
« Last Edit: August 15, 2012, 07:36:56 am by dreadnought » Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.