PALUBA
March 28, 2024, 08:31:35 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Raspored brodova JRM 1991  (Read 57797 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
zorankol1
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9


« on: March 04, 2008, 10:17:21 pm »

da li bi tko mogao pisati o toj temi(baze,raspored jedinica).sto je sa podmornicama jrm klase sava i drava
« Last Edit: March 29, 2008, 11:53:39 am by Rade » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #1 on: March 05, 2008, 09:12:52 am »

Prvo - ne postoji klasa "Drava". Drava je druga (od dve) podmornice klase "Sava". Sava => 831, Drava  =>832.

Drugo, šta te konkretno interesuje?

Ukratko - u organizacionom smislu, operativna zona delovanja JRM na moru nazivala se VPO (Vojno-Pomorska Oblast) i obuhvatala je celokupni akvatorij od Ankarana na slovensko-italijanskoj granici do ušća Bojane na CG-Albanskoj granici. VPO je bila podeljena na 3 sektora - VPS (Vojno-Pomorski Sektori) - a to su bili Pulski, Šibenski i Kumborski VPS. Pored ovih sektora, postojala su i tri VPU (Vojno-Pomorska Uporišta), a to su bili Mali Lošinj, Vis i Lastovo. Ova uporišta su bila prirodna barijera ispred kontinentalnog dela obale, bila su obezbeđena kompletnom logistikom i pozadinskim kapacitetima za prijem i opskrbu brodova i ukopana za odsudnu odbranu.

Svaki VPS imao je svoju Mornaričku Pozadinsku Bazu (sa pripadajućom pozadinskom radionicom), jedinicu desantnih i jedinicu pomoćnih brodova. Najveću zonu odgovornosti, najveću tehničku opremljenost i u svemu ostalom se isticao Šibenski VPS. Najveći deo jedinica Flote bazirao je upravo u ovom sektoru, ali i neki specifični odredi koje druga 2 sektora nisu imala - npr. OPOMBr (Odred Pomoćnih Brodova) u Divuljama, OŠBr (Odred Školskih Brodova) u Lori, Protivminski divizion u Pločama (2 protivminska odreda), itd. Kada govorim o Floti, mislim na UPS (Udarne Pomorske Snage) - jedinice namanjene za nanošenje neposrednog vatrenog udara. Oni su uglavnom bazirali u Lori i tu ubrajamo raketnu brigadu kojoj su pripadali divizioni raketnih čamaca i raketnih topovnjača (ovi prvi u doktrini JRM bili su neposredni nosioci raketnog udara, a drugi više u formi obezbeđenja), zatim torpedna brigada (divizioni torednih čamaca), protivpodmornički divizion (brigada patrolnih brodova) kojoj su pripadali odredi starih PBR-ova i Odred VPBR-ova i brigada (flotila) podmornica.

Logged
zorankol1
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9


« Reply #2 on: March 05, 2008, 09:29:21 am »

konkretno sluzio sam vojni rok u puli 2001-vojarna monumenti(otok katarina)zanima me sto je bilo tamo 1990.
Logged
zorankol1
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9


« Reply #3 on: March 05, 2008, 09:52:51 am »

pored te vojarne bila je i podmornička baza ili zaklon za brodove(uvala zonka-tako smo je zvali).da li bi tko mogao postaviti sliku iz tog vremena;konkretno zanima me i desantno jurišni čamci(bilo ih je više od 20 komada gradjeni su na korčuli 80.godina).Dosta velika vojarna(znam da se je nekada na otoku nalazila i baro komora).Da li postoji kakva mogućnost da se vidi film iz tog vremena(brodovi,podmornice,mornarička pješadija).Pula je bila oduvijek vojni grad,i njezina vojna povijest dosta je zanimljiva(glavna luka A-U mornarice,VPO sj.jadran(JRM),vojni aerodrom,
Logged
zorankol1
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9


« Reply #4 on: March 05, 2008, 10:20:10 am »

možda puno tražim,da li bi netko mogao postaviti slike iz tog vremena.ovo sada je smiješno(talijani rade što ih je volja,nekada nije bilo tako;neznam da li ste slušali govor tita iz 1962 godine(vidi na you tube)
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #5 on: March 05, 2008, 11:47:34 am »

Quote
... konkretno sluzio sam vojni rok u puli 2001-vojarna monumenti(otok katarina)zanima me sto je bilo tamo 1990.

Na Katarini je do sredine 80-tih bio poligon s ronilačkim tornjem na kome je uvežbavano izranjanje diverzanata iz podmornice i spasavanje posade potonule podmornice. 1984. izgrađen je veći toranj u Divuljama i sve je preseljeno tamo, ali je stari toranj ostao na Katarini i još uvek je tamo (naravno - van funkcije). U Puli je sve do kraja 70-tih bazirala podmornička flotila, ali je u to vreme predislocirana u Split, iz praktičnih razloga (blizina BSO). Bio je odred graničnih patrolnih čamaca (stari tip 131), bio je i Odred desantnih brodova (DTM, DSM) i tsl.
Logged
zorankol1
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9


« Reply #6 on: March 05, 2008, 01:35:34 pm »

hvala.postoji li koji film dokumenarni film o JRM
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #7 on: March 05, 2008, 03:34:36 pm »

Što se tiče filmova u vezi JRM ima jih nešto "ZASTAVA FILM" Beograd.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #8 on: March 05, 2008, 03:39:56 pm »

FF, jesi li siguran da je bio Šibeniški a ne Splitski sektor. Ipak je Šibenik selo "kontra"Splita. Znam recimo, da je bila komanda VPO u Splitu.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #9 on: March 05, 2008, 03:52:41 pm »

Jesam, siguran sam. U Splitu je bila KVPO koja je pod sobom imala sva tri VPS, uključujući i Šibenski.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #10 on: March 05, 2008, 04:10:53 pm »

Dobro FF, samo da se zna ko je bio glavni Grin
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #11 on: March 05, 2008, 08:01:58 pm »

Pa ja sam već na početku napisao da su sva 3 VPS (kumborski, šibenski i pulski) bila podređena k-di VPO, samo nisam naveo da se k-da VPO nalazila u Splitu. To je opšte poznato, ako po ičemou onda po tome što je onaj vojnik JNA davljen 1991. (ne i zadavljen kako mnogi misle) upravo pred ulazom u k-du VPO. Tu smo sliku svi gledali x puta na TV-u.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #12 on: March 23, 2008, 11:06:27 am »

VPS Pula

11. GMO sa PC 132, 133, 134, 135 i 136 (Tip 80), CMP 11-14
Divizion desantnih brodova sa 4 DTM i CJC (ne znam tocan broj)
Odred pomocnih brodova sa mjesavinom brodica, barkasa, remorkera, desantnih splavi, itd...
2 jahte (Jadranka i Podgorka)
Obalna baterija 130 mm Barbariga
Obalna baterija Muzil
VPU Losinj sa BROM i nekoliko obanih baterija ukljucujuci otok Molat
Brigada mornaricke pjesadije
Baza
OROST Savudria, Brioni, Losinj

VPS Sibenik

Granicni mornaricki divizion sa 9 PC tipa Mirna (PC 171-176, 180-181)
Divizion desantnih brodova (1 DBM, nekoliko DTM i jos vise DJC)
Odred (ili divizion?) pomocnih brodova (PO 91, 92, 93, PN, PV, ...)
VPU Vis, Lastovo i Korcula
BROM Lastovo
BROM Vis
Veliki broj obalnih baterija (kalibari 85, 88, 90, 130 mm) rasporedjenim po otocima
Brigada mornaricke pjesadije
Baza
OROST Dugi otok, Vis, Lastovo

VPS Boka
Granicni mornaricki odred 2 PC naprednog tipa 80 i 2 tipa Mirna (PC 137, PC 140, PC 178 i PC 179)
Divizion desantnih brodova sa DTM? i CJC (ne znam tocan broj)
Odred pomocnih brodova sa mjesavinom brodica, barkasa, remorkera, desantnih splavi, itd...
BROM
Odredjeni broj obalnih baterija razlicitih kalibara
Brigada mornaricke pjesadije
Baza
OROST Mljet i Obosnik

Flota JRM
Divizion raketnih brodova (6 Rtop i 10 RC)
Divizion torpednih camaca (14 TC)
Divizion VPBR (VPBR 31, 32, 33 i 34)
Divizion patrolnih brodova (PBr 519, 520, 521 , 524, 551 i 552)
Divizion podmornica (P 821, 822, 823, 831, 832, 911-916?)
Komandni brod Vis
SB Galeb

Odred skolskih brodova:
SB Jadran
ML 117
Barkase, rekorkeri, jedrilice, itd...

Odred minolovaca (Ploce)
ML 141-144
ML 151-153
ML 161

Divulje:
PS 12 Spasilac
PB 201?

Hidrografski institut
PH33
Hidrografske barkase

Napomena:
Svaki VPS je imao i jedan moderni mobilni radar (OROST) tipa 9KR409

Molim da se spisak dopuni.
Hvala unaprijed



Logged
konjićev skok
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 59



« Reply #13 on: June 02, 2008, 07:00:28 pm »

Prvo - ne postoji klasa "Drava". Drava je druga (od dve) podmornice klase "Sava". Sava => 831, Drava  =>832.

Drugo, šta te konkretno interesuje?

Ukratko - u organizacionom smislu, operativna zona delovanja JRM na moru nazivala se VPO (Vojno-Pomorska Oblast) i obuhvatala je celokupni akvatorij od Ankarana na slovensko-italijanskoj granici do ušća Bojane na CG-Albanskoj granici. VPO je bila podeljena na 3 sektora - VPS (Vojno-Pomorski Sektori) - a to su bili Pulski, Šibenski i Kumborski VPS. Pored ovih sektora, postojala su i tri VPU (Vojno-Pomorska Uporišta), a to su bili Mali Lošinj, Vis i Lastovo. Ova uporišta su bila prirodna barijera ispred kontinentalnog dela obale, bila su obezbeđena kompletnom logistikom i pozadinskim kapacitetima za prijem i opskrbu brodova i ukopana za odsudnu odbranu.

Svaki VPS imao je svoju Mornaričku Pozadinsku Bazu (sa pripadajućom pozadinskom radionicom), jedinicu desantnih i jedinicu pomoćnih brodova. Najveću zonu odgovornosti, najveću tehničku opremljenost i u svemu ostalom se isticao Šibenski VPS. Najveći deo jedinica Flote bazirao je upravo u ovom sektoru, ali i neki specifični odredi koje druga 2 sektora nisu imala - npr. OPOMBr (Odred Pomoćnih Brodova) u Divuljama, OŠBr (Odred Školskih Brodova) u Lori, Protivminski divizion u Pločama (2 protivminska odreda), itd. Kada govorim o Floti, mislim na UPS (Udarne Pomorske Snage) - jedinice namanjene za nanošenje neposrednog vatrenog udara. Oni su uglavnom bazirali u Lori i tu ubrajamo raketnu brigadu kojoj su pripadali divizioni raketnih čamaca i raketnih topovnjača (ovi prvi u doktrini JRM bili su neposredni nosioci raketnog udara, a drugi više u formi obezbeđenja), zatim torpedna brigada (divizioni torednih čamaca), protivpodmornički divizion (brigada patrolnih brodova) kojoj su pripadali odredi starih PBR-ova i Odred VPBR-ova i brigada (flotila) podmornica.



Svojevremeno sam  u periodu 1970/80 više godina uzastopno letovao u Žmanu na Dugom Otoku.Sa ribarima sam ga oplovljavao više puta kao i Kornate,čak sam se i peo na vrhove nekuh brda odakle se video kraj otoka prema Šibeniku.Nikada nisam čuo da je u tom periodu na njemu bilo vojske, mada su mi pričali da je bilo ranije (predpostavljali su da je na mestu zvanom Vela straža, sa spoljne strane otoka bila hidrofonska stanica).Ovo za radar me je iznenadilo, a netvrdim da mi je možda pored jedrilica, glisera i drugih plovila sa raznim razgolićenim strankinjama i promaklo.U koliko neko ima malo više o tome bio bih mu zahvalan.Jedino što sam od vojnih instalacija na Dugom Otoku video to je najverovatnije iz kasnijeg perioda, ali takođe iz doba JNA, na nekom hrvatskom vojnom sajtu tunel- sklonište za neko plovilo uklesano u stenu ali sa veoma i iz daljine jasno uočljivim crveno belim oznakama oko otvora-ulaza.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #14 on: June 03, 2008, 08:08:16 am »

Na Dugom otoku se nalazi potkopi i podzmna skladišta za prihvat i opskrbu jedinca UPS. Pričam napamet, ali čini mi se da su ti potkopi među zadnjim koji su napravljeni. Potkopi na Dugom otoku su između ostalog poznati po tome što su novostvorenoj Hrvatskoj ratnoj mornarici poslužili za sklanjanje prvih borbenih jedinica koje je Hrvatska preuzela u remontnom zavodu V.Škorpik u jesen 1991 - RTOP, TČ i RČ koje je JRM ostavila tamo.
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.