PALUBA
April 27, 2024, 07:21:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Преко Јадрана-Будва-Бари-Будва  (Read 7052 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« on: February 25, 2008, 06:05:10 pm »

  Прошло љето сам мојом једрилицом "Агапе"типа Коронадо 35 (Coronado 35) препловио Јадран између Будве и Барија (112 нм).Можда вама искусним морским вуковима то и није неки подвиг, али мени који сам први пут запловио на сопственом броду неки мјесец прије тога , та пловидба ми је била својеврсан испит за анализирање брода и себе за неке веће подухвате које планирам.Са морем другујем читав живот, али нијесам пловио никада толико далеко.Ово је моје искуство са тога пута.

                 Брод сам преузео у доста запуштеном стању негдје у фебруару 2007, и дао се на сређивање и довођење брода у ред.Иако је дјеловала запуштено, једрилици су биле исправне све виталне "функције" и таква је могла слободно запловити али ја сам је добро претресао и промијенио све што сам сматрао да треба.То је брод који је прављен за тешко море и два пута је са бившим власником ишао преко Атлантика.Надао сам се да ће и мене служити бар упола као њега, и нијесам се преварио.

              Испловио сам 17.07.2008 негдје око 20 часова, рачунајући да ћу у непознату луку бити по дану.Курс сам израчунао прије испловљења, унио све податке у GPS, и изарчунао да ће ми до Барија при брзини од 5 чворова, требати око 19 сати.Упалио сам ауто пилот кад смо били на неких 10 нм од обале и ставио га на море 3, да би могао да правовремено одреагује и коригује курс.Мени је остало само да надгледам GPS пратим функције рада мотора.
             Имао сам вјетар право по прамцу па сам на једра могао да заборавим.Мотор сам држао на једно 70% снаге и кретао се лагано брзином 5 чворова.У току ноћи море се подигло тако да сам прамцем често сјекао доста велике валове.Како нијесу била дигнута једра, бродић је доста "вергулао" а ја сам се трудио да идем под неким углом од 45 степени у односу на правац валова.Видио сам да због своје тежине (8/5 т) и високог прамца једрилица мекано "гази" море не ударајући ни прамцем ни крмом не "глисирајући".
         Пратио сам на GPS занос брода у односу на курс и с времена на вријеме га кориговао.Пратио сам температуру на мојем малом мотору Волво али казаљка је стајала стабилно у зеленом.
                      Ноћна вожња је без радара јако напорна, тако да сам буљио очи у ноћ до изнемоглости.Уочавао сам често свјетла бродова и пратио њихову путању у односу на нас.Јел црвено ил зелено...који му је правац.Замор.

               Један циник на једном другом форуму када сам запитао за савјет у вези избора радара за мој бродић је рекао "да уштедим паре за радар, јер тај брод није ни издалека способан изаћи на море гдје ће му требати радар".Јадна душа у сваком случају.Није вриједан спомена,иако је тобож наутичар.

                     Нашу обалу сам могао да угледам са скоро 35 нм, а Италијанску тек на неких 4-5.Била је измаглица па сам полако пришао обали претећи GPS .Невјерватно добра спрaвица довела ме на "уста" луке Бари.Осјећао сам се као Колумбо. marinero

                       Очекивао сам велики саобраћај у и око луке, међутим то је све било зезанција за љетње гужве у Будви.Полако и опрезно сам на врх гаса упловио у луку и везао се у марини Лунгомаре која је доста далеко од центра града.Био сам одушевљен љубазношћу, миром и тишином у марини, у којој је било највише једрилица.Увјерио сам се у приче мојег пријатеља да на западу су моторни бродови права ријеткост, јер западњаци предност дају једрилицама.Код нас је наравно све другачије. Wink

        Наставак слиједи...
         

                 
               
« Last Edit: April 12, 2009, 07:13:02 pm by Rade » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #1 on: February 25, 2008, 06:11:25 pm »

Imaš lep brod. Smiley
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #2 on: February 25, 2008, 06:15:52 pm »

Хвала!!!
Logged
Boba-No1
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 91



« Reply #3 on: February 25, 2008, 09:18:39 pm »

Jesi li sam išao?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #4 on: February 25, 2008, 09:35:09 pm »

Stvarno izuzetno iskustvo, avantura koja se pamti, a i brod ti je stvarno lep. Imam i ja nekoliko pitanja, ali najbolje prvo završi topic pa ćemo onda da pitamo i razvijemo diskusiju.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #5 on: February 26, 2008, 12:28:32 am »

Quote
Jesi li sam išao?

Били су са мном супруга и један рођак, али ми нијесу били од било какве помоћи у навигацији и вођењу брода, јер су заиста лаици.Помагали су ми око других ствари.Она у кухињи, а он на палуби приликом пристајања и подизања једара.

У Италију сам ишао на ходочашће код Светог Николе првенствено.Од Будве ме испратио Свети Никола (наше острво) а у Италију ме дочекао на самом улазу у луку, види се велика катедрала Светог Николе која доминира улазом у луку са сјевероисточне стране.
        Пошто су ме савјетовали другари који дуго година плове да чим упловим одем у лучку капетанију и пријавим свој долазак, да не бих имао проблема са њиховом полицијом (знајући колко нас воле), извртио сам се по луци, пристајући на неколко мјеста за која су ми се учинила да би могла бити капетанија.Капетанија се налазила са друге стране луке и једноставно до тамо сам морао отићи пјешке.Послије подоста перипетија напокон сам средио сву потребну папирологију и били смо слободни.Е та папирологија је онај одвртни дио поморства и пловидбе уопште.Увијек налетите на неког бирократу који тупи о неким глупавим стварима као марица у крив к....
              Морам напоменути да смо у Италију отишли без виза, и да смо од лучких власти добили тзв. шор пас за боравак у граду са ограниченим времеским трајањем.Лагао бих ако бих рекао да су Италијани правили било какав проблем или нас условљавали са било чим.Чак су нам дали пуних 7 дана за разгледање њиховог града што је мени било више него довољно.Могао сам тај шор пас продужити да сам хтио по истеку одређеног датума.
           Пратио сам временску прогнозу на интернету, па сам се према томе управљао за одлазак.Гориво сам натанковао на бензинској пумпи у граду, јер вјеровали или не  постоји мјесто гдје бих могао натанковати гориво у марини. Grin
             Један од радника марине је био толико љубазан па ме одвео својим колима да натанкујем бидоне.Није хтио да узме новац кад сам га хтио частити, али није одбио боцу домаће лозоваче.Рекох већ да сам изненађен био њиховом љубазношћу.
             Пумпа за бродове додуше постоји  али се налзи са друге стране града и врло је неприступачна за једрилице, због великих плићина и стијена у близини.
               Испловио сам 25.07.  тачно у 6 сати и узео повратни курс ка Црној Гори.Дувао је лијеп западњак па сам подигао ђенову и главно једро."Агапе" се нагнула на лијеви бок, легла у бразду и појурила брзином од 7 чворова.Лијеп је осјећај кад брод иде на једра, као да лети.Иако је било таласа, једра дају додатну стабилност броду па не може да вергула.
         Послије пређених двадесетак миља вјетар је промијенио смјер и сада је дувао неки лагани југоисток који је постепено појачавао и дизао таласе.Упалио сам и мотор али једра нијесам спуштао.Током пловидбе пратили су нас јата делфина, а и један млади соко је одмарао на кратко на сајли од главног јарбола.Неколико пута сам видио сабљарку која се праћакнула близу нас.

        Панулу коју сам вукао за собом изгубио сам у оба правца јер је нека велика риба ударила и откинула је.За такво рибање на отвореном ипак требају специјални штапови и најлони.
             Саобраћај на Јадрану је релативно чест само уз обалу док даље на отвореном мору ријетко када сретнете по неки ферибот који саобраћа између двије обале.
             На неких 30 миља од наше обале небо се зацрнило са сјевера, па сам спустио једра очекујући јак вјетар који је био све јачи дувајући ми у прамац.Имао сам осјећај  ако дуне јаче да ће ме вратити у Италију. Grin
              Срећом преварио сам се, била је то само пролазна краткотрајна олуја, која ме закачила својим крајем али не пуном  снагом.Одтутњала је даље према Албанији и Грчкој.
            Послије 16 сати непрекидне пловидбе сем ,једном да се окупамо на половини Јадрана, у Будву на своју плутачу сам се везао тачно у 22 и 30 и угасио мотор.Иза себе сам оставио око 225 нм и потрошених 80 литара нафте.Бука од околних кафића је била толика да нијесам могао чути свој глас док сам издавао наређење за спуштање сидра.Моментално сам зажалио за миром Лунгомаре.Једно лијепо и незаборавно искутво.
« Last Edit: January 23, 2010, 05:31:46 pm by dreadnought » Logged
mwolf
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 231



WWW
« Reply #6 on: February 26, 2008, 07:32:29 am »

lepo
lep brodić, lepo iskustvo
svaka čast Cheesy
sad znam kada budem sledeći put u budvi koji brod da slikam Cheesy
ko zna možda ga imam i slikano moram da proverim Cheesy
Logged
Boba-No1
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 91



« Reply #7 on: February 27, 2008, 12:38:04 am »

Prelepo...nadam se da ćeš nas obradovati i ovog leta nekom sličnim iskustvom!
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #8 on: February 27, 2008, 11:20:29 am »

@SailorCG:
Леп брод, лепе слике, свака част!  Smiley Чиме си ово сликао?
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #9 on: February 27, 2008, 02:53:21 pm »

Quote
Чиме си ово сликао?

Са фуји с5500.Хвала на комплиментима за брод.Није најљепши,али није ни најружнији.Мени је драг.Чини ми се јако поуздан, иако већ размишљам о мало већем и јачем броду.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #10 on: February 28, 2008, 05:05:59 pm »

Imam jedno pitanje u vezi naziva broda "Aгапе". Je li taj naziv nastao u Pravoslavnom smislu (Агапе-трпеза љубави-буквално, гостопримство) ili ima neki drugi značaj. 

Inače imao sam i ja čast da plovim Bar-Bari, Bari-Bar. Sramota me da kažem sa čim, jer to nikako ne može da bude doživljaj kao tvoj avanturistički Kolumbo fazon. Bilo je to u odlasku sa feribotom "Stefan", a u povratku ne sećam se imena, ali koliko me služi pamćenje je bio britanski feribot. Ipak za mene koji sam čitav život proveo daleko od obale to je bilo nesvakidašnje iskustvo.

Исто као и ти прво сам отишао да се поклоним моштима св.Николе. Никада нећу заборавити јако пријатан oсећај у kaтедрали, a наручито kaдa сaм пришao дa сe поклоним ћивоту (гробу) св.Николе.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #11 on: February 28, 2008, 09:51:20 pm »

Quote
Imam jedno pitanje u vezi naziva broda "Aгапе". Je li taj naziv nastao u Pravoslavnom smislu (Агапе-трпеза љубави-буквално, гостопримство) ili ima neki drugi značaj.

           Мој кум је дао име броду, и значи управо то што си навео. Smiley

           Искрено, лијепо је име, али ја да сам се питао брод би се звао "Душан силни" , " Цар Лазар"  или чак "Ђенерал Младић"...и наравно ја бих тако одлучио, али мала једрилица попут моје није достојна да носи таква имена.Биће надам се ускоро брод који ће бити достојан да носи једно од ова три имена. Wink

   
Quote
Исто као и ти прво сам отишао да се поклоним моштима св.Николе. Никада нећу заборавити јако пријатан oсећај у kaтедрали, a наручито kaдa сaм пришao дa сe поклоним ћивоту (гробу) св.Николе.

             Е то је право, а то са чиме си пловио до тамо и назад је најмње битно.Ја сам стицајем околности ишао мојом бродицом, али да је нијесам имао отаишао бих као и ти фериботом.

       
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.