PALUBA
April 29, 2024, 01:49:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Topnicki dnevnici  (Read 10159 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Damac
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 51


« on: December 11, 2009, 04:20:35 pm »

Moze li mi netko objasniti sto je to i kako to izgleda ko to vodi itd.
Zahvaljujem
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #1 on: December 11, 2009, 05:03:46 pm »

Koliko sam ja skontao to je izveštaj komandanta artiljerijske jedinice o dejstvu po neprijateljskim ciljevima.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #2 on: December 12, 2009, 02:15:13 am »

Dok netko od artiljeraca ne da odgovor, stavit ću ulomak iz teksta koji je objavljen u Slobodnoj Dalmaciji:

Quote
Međutim, vojna terminologija je vrlo jasno definirala što su to topnički dnevnici i oni nisu pravni dokumenti ili spisi. Čemu služe topnički dnevnici? Topničke dnevnike vode stručne osobe, specijalizirane u topničkoj vještini, a na temelju tih dnevnika može se steći uvid u obavljeno artiljerijsko gađanje, dakle u upotrijebljeno oružje, streljivo, postrojbu, cilj, mjesto i odgovornu osobu koja je izvršila gađanje.

U cijeloj priči oko potrage za dnevnicima ključan je detalj što Ministarstvo obrane nikada nije izdalo naputak o eventualnoj primjeni pravila bivše JNA, jer da su ista primijenjena, na temelju njih bi se u vrijeme rata 90-ih vodili topnički dnevnici, te osnovala učilišta za obuku topničkog kadra.

“Slobodna Dalmacija“ je još u ožujku ove godine prva objavila izgled topničkog dnevnika koji je koristila JNA, a koje bi, da su postojali, koristile i postrojbe HV-a u topničkom djelovanju.

Čini se da nadležni državni organi ne poznaju vojnu terminologiju. Da poznaju, znali bi da topničkih zapisa koje poznaje vojni jezik jednostavno - nema.

Može se govoriti o Tablicama pripremljenih vatri, koje neupućeni brkaju sa Zapisnikom o artiljerijskom gađanju. Tablica pripremljenih vatri je dokument kojim se samo planira borbeno djelovanje, ali kao takav uopće ne mora biti primijenjen na bojištu.

S druge strane, Zapisnik o artiljerijskom gađanju prikaz je ostvarenog djelovanja topništva. Kada je riječ o bilježenju topničkoga gađanja, onda se misli na tri povezana zapisa o istome predmetu: zapisnik izvršitelja gađanja, zapisnik računarskog odjela bitnice i zapisnik o artiljerijskom gađanju na paljbenom položaju.

Na temelju navedenih dokumenata sastavlja se izvještaj o djelovanju na ciljevima i utrošku ciljeva. I sama situacija koja je vladala na bojištu ide u prilog činjenici da topnički dnevnici ne postoje.

Naime, poznato je da na većini topničkih cijevi, koje je HV zarobio u Domovinskom ratu, nije bilo ciljničkih sprava. HV nije raspolagao ni laserskim daljinomjerima, meteostanicama, a još manje rezervnim dijelovima.

Cijeli članak: http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/83057/Default.aspx

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Autori: Denis Krnić i Branko Galić
Izvor: Slobodna Dalmacija http://www.slobodnadalmacija.hr/


* TOPNICKI DNEVNIK.jpg (41.64 KB, 468x336 - viewed 562 times.)
« Last Edit: August 03, 2014, 02:55:23 pm by Rade » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #3 on: December 12, 2009, 09:28:14 am »

za sada pat pozicija - valjda uvijeno traze razliku izmedju prikazanog i potrosenog......trebalo bi zavrsiti nekom nagodbom.





Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #4 on: December 12, 2009, 09:36:52 am »


Zapisnik o artiljerijskom gađanju prikaz je ostvarenog djelovanja topništva. Kada je riječ o bilježenju topničkoga gađanja, onda se misli na tri povezana zapisa o istome predmetu: zapisnik izvršitelja gađanja, zapisnik računarskog odjela bitnice i zapisnik o artiljerijskom gađanju na paljbenom položaju.

Na temelju navedenih dokumenata sastavlja se izvještaj o djelovanju na ciljevima i utrošku ciljeva.


Hvala Leute.
Sa tim, da se posle gađanja i iz račnarskog odeljenja oddaje grafički prikaz situacije na planšeti sa svima korekturama (zaboravio izraz Sad ). Isto tako mislim, da je i deo "topničkog dnevnika" i dnevnik vezista, koji prenose podatke iz izviđačkog odeljenja do računača. Jedino snisam siguran, koji dokumenti se vode na izviđačkom položaju, pošto nisam nikada bio tako kod gađanja.
Bit svega toga je, da ako šta pođe naopako, da se vidi kde je greška ostvarena.
Ovo bi trebao važiti za mirnodobsko vreme, ali u ratu, pošto to nije prioritet jedan, pitanje koliko se to stvarno vodilo i koliko nije. Ali to su več teme, o kojim na Palubi ne raspravljamo.

LPB
Logged
Dejan84
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11



« Reply #5 on: February 01, 2010, 05:58:00 pm »

Za izveštaj o gađanju znam da vodi komandir rač. odeljenja, ali on je često prezauzet dr. poslovima pa taj izveštaj retko kada bude potpun.
« Last Edit: February 01, 2010, 06:12:25 pm by Dejan84 » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #6 on: February 01, 2010, 06:25:36 pm »

@Dejan
Koje poslove imaš u mislima?
Računarsko odelenje sastoji se, ili se bar sastojalo, od 3 člana, planšetista, računača i komandira odelenja. Planšetista urisuje na planšetu, dodaje popravke,pararelno računač izračunava osnovne elemente sa popravcima, pa daje konačni azimut i evalvaciju komandiru odelenja, koji upiše to u svoj listič, te onda dalje javlja komandiru baterije, koji upisuje u isti takav listič podatke, koje onda dalje javlja komandirima oruđa, koji isto upisuju u takav listič.
u ratu zna biti da je puno drugačije, ali generalno tako ide postupak izračunavanja elemenata.

LPB
Logged
Dejan84
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11



« Reply #7 on: February 01, 2010, 06:39:01 pm »

Ne znam kako je to kod vas bilo regulisano, ali ja sam napredovao od kontrolnog planšetiste do komadnog (imamo 2 planšete), na kraju završio kao komandir(ne pravi već više kao zamenik). I mogu vam reći da kada je bojevo gađanje, retko ko se obazire na taj izveštaj jer se ponekad rezultati proveravaju 2-put, a mora se delovat u roku norme! pravilo
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #8 on: February 01, 2010, 07:00:11 pm »

Dali možeš reči malo više o tome, kako je bilo organizirano računsko odelenje. Dali jsu onda bila dva planšetista, računač i komandir odelenja?

Kad sam ja imao bojevo gađanje, išlo se na to, da se napravi takva rutina, da se uvek svi papiri vode. Jedino razlika je u borbenom dejstvu, ali o tome možemo preko PP, jer je to zabranjeno pravilnikom.

LPB
Logged
Dejan84
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11



« Reply #9 on: February 01, 2010, 07:10:31 pm »

Kod nas je bilo 2 planšetiste (kontrolni i komadni) i računač koji je istovremeno bio i komandir. Zaboravio sam da napomene i izradu meteo-biltena, od kojeg imam traumu. Mislim da se on potpuno radi u roku od 20 min. Još imaš i dešifrovanje izveštaja od meterologa...pa gde stigneš da popunjavaš glupi izveštaj!
Jedan od dela pakla je što je azimut na laseru za određivanje daljine bio američki (kao i ceo laser), a mislim da je kod njih 60, a mi smo imali ruske topove kod kojih je 64, ako se sećam ili je obrnuto i onda moraš vršiti interpolaciju-zlo!
Naravno bio je i laptop s programom s pomoću kojeg si moga sve da uradiš za minut, ali što bi bilo lako, kada može biti teško!
Imao sam samo bojevo gađanje, ali nisam borbeno, 84 sam godište! Cheesy
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #10 on: February 01, 2010, 07:38:12 pm »

Drago mi je, da nisi imao borbeno gađanje.
Imam i ja napravljen VEZ za računača, tako da su mi poznate muke prilikom pretvaranja iz 60-00 na 64-00 i obrnuto. A meteo izveštaj.. kad samo pomislim na dugu kobasu podataka, (ak ome pamčenje ne vara, za svakih 100 metara visine, smer i brzina vetra i temperatura) koje smo dobili, pa onda računanje..

Kod nas je komandir odelenja imao mali kompjuter , sa kojim je vršio kontrolu. I ja sam se poigrao na PC, pa napravio u Excel-u "program" koji je preračunavao azimut i evalvaciju, pa popravke, čak i graf nacrtao (kvazi planšeta). Znaš kako je, kad imaš viška vremena u vojsci.
A na kraju, kad sam zadnji put bio u rezervi, več smo se igrali sistemom za upravljanje vatrom (laptop), GPS, sistemom za merenje izlazne brzine zrna na svakoj cevi.. ali još nije bilo spojeno u celinu.

LPB
Logged
Dejan84
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11



« Reply #11 on: February 01, 2010, 08:47:15 pm »

Samo smo mi u artiljeriji koristili mozak! Grin Šala..
Inače znam jedan slučaj kada smo gađali iz umetnute cevi 20mm i kada je komandir(tada nisam to bio ja, ja sam zeznuo nešto dr. Grin) i nije proverio proračun za mesnu spravu. Koristio je digitron na kome je bilo namešteno deg. umesto rad.(ako znate one casio digitrone s fun.) i ispalio projektil za koji se ne zna gde je završio, a na početku se videlo da nešto gadno ne valja. Meta je bila u podnožju brda, a cev topa kao u PVO!
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #12 on: February 01, 2010, 08:56:41 pm »

uf...
MI smo miali probleme, kad smo sa TN90, 155mm gađali u rezervi.. tenkisti dovukli "novcat" T34 za bušenje na položaj cilja, a izviđači dali koordinate tenka.. i kad ne treba, pogodili tenk iz prve...
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 22 queries.