PALUBA
April 25, 2024, 07:54:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25   Go Down
  Print  
Author Topic: Ministarstvo obrane Republike Hrvatske (MORH) - aktivnosti  (Read 157821 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #195 on: October 24, 2014, 05:50:00 am »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split

U mimohodu HV-a njemačke haubice i američki oklopnjaci
  
Hoće li Ministarstvo obrane RH sljedeće godine na Dan pobjede i domovinske zahvalnosti održati veliki vojni mimohod? U MORH-u su nam potvrdili da se o mimohodu razmišlja i da će se ideja razmotriti s braniteljskim udrugama. Ako do mimohoda uopće dođe, sve detalje tek treba razraditi. U medijima su se pojavile informacije kako će se mimohod održati čak u Kninu ili Splitu. No, u MORH-u takve napise ocjenjuju kao čistom spekulacijom. Ako se mimohod organizira, glavni hrvatski grad bit će mjesto gdje će odzvanjati vojnički korak i brundanje tenkova.

Dok su mediji proteklih dana javljali o spektakularnoj vojnoj paradi u Beogradu, ostalo je nezabilježeno kako je ta parada raritetna u vojnoj povijesti. Naime, pokazana je identična vojna tehnika kakva je prodefilirala na zadnjoj paradi JNA davne 1985. godine. Od raspada Jugoslavije do danas Srbija doslovce nikakve nove ratne tehnike nije kupovala, već njezina vojska koristi isključivo sredstva naslijeđena od JNA.

S druge strane, ako se održi vojna parada u Zagrebu, hrvatska oružana sila imat će što pokazati - nove jurišne puške i uniforme, finske oklopne transportere patria, njemačke haubice phz 2000 koje dolaze krajem ove godine, njemačke vojne kamione MAN, američka oklopna vozila MRAP, M-ATV i HUMMER, ruske helikoptere Mi-171, kao i remontirane MiGove-21. Međutim, za razliku od parade HV-a iz ratne 1995. godine, današnja oružana sila neće se moći pohvaliti posjedovanjem balističkog PZO sustava, jer je jedan takav, onaj ruski S-300 prikazan na Jarunu, proslijeđen u inozemstvo.

Također, nećemo moći pokazati borbene helikoptere Mi-24, jer se ta komponenta HRZ-a u međuvremenu ugasila. Mi-24 su bili najubojitija leteća platforma na Balkanu koja je mogla nositi čak 2 tone naoružanja. Danas nešto slično HV ne posjeduje. Ukratko, od 1995. godine do danas, HV je povećao broj prijevoznih sredstava, ali, generalno, smanjio je taktičku i strategijsku vatrenu moć.

DENIS KRNIĆ
« Last Edit: October 31, 2014, 09:10:35 am by leut » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #196 on: October 30, 2014, 12:41:34 pm »

Vir: Defender.hr

MORH mora prijedlog Plana obrane RH dostaviti hrvatskoj Vladi do travnja 2015.
 
Datum objave: 30.10.2014

Republika Hrvatska je jedina članica NATO saveza koje nema jedan od temeljnih nacionalnih dokumenata u području obrane, a to je Plan obrane. To bi trebalo biti ispravljeno do travnja 2015. Barem tako kaže današnja odluka Vlade RH kojom je usvojila Metodologiju utvrđivanja sadržaja, načina izrade i ažuriranja Plana obrane Republike Hrvatske te planova djelovanja civilnih nositelja obrambenih priprema u stanju neposredne ugroženosti neovisnosti, jedinstvenosti i opstojnosti Republike Hrvatske.

Pored svih problema u hrvatskom obrambenom sektoru, a koji su najvećim dijelom posljedica nedostatka novčanih sredstava, do danas je postojao i taj veliki, pomalo neshvatljivi problem. On je isključivo rezultat ljudskog nemara i lijenosti najodgovornijih ljudi kroz sve hrvatske vlade i obrambene garniture koje su prodefilirale MORH-ovim hodnicima.

Plan obrane je zakonska kategorija, Predsjednik RH daje suglasnost na Prijedlog plana obrane Republike Hrvatske, a Vlada ga donosi. U njegovu izradu moraju biti uključene državne institucije, lokalna uprava i općine. Plan obrane Republike Hrvatske je dokument kojim se definira funkcioniranje države i društva u stanju neposredne ugroženosti i ratnom stanju.

Plan obrane sadrži: uvod, procjenu scenarija prijetnji, utjecaj scenarija na glavna područja društvenog djelovanja, obrambene mjere te proces aktiviranja i provedbe.

Plan obrane je metodološki i sadržajno kompatibilan sa sustavom mjera odgovora na krize NATO saveza, ponajprije u odnosu na komponente „Protuiznenađenje“ i „Protuagresija“, u sklopu kojih se razrađuje i postupanje na nacionalnoj razini u slučaju aktiviranja članka 5. Sjevernoatlantskog ugovora.

Detaljnije o danas usvojenoj Metodologiji možete pročitati putem poveznice.
« Last Edit: October 30, 2014, 12:48:51 pm by leut » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #197 on: October 30, 2014, 07:09:49 pm »

Ценим да ће највише проблема бити код израде планова одбране жупанија и Града Загреба, односно деловања, како стоји у Методологији. Војска ће свој део најбрже урадити. Остали ће отезати јер су сви заборавили како се то ради и још више зашто се то ради. Такође, ту ће бити проблем и неке обавеза привредних субјеката из енергетског и класичног индустријског сектора јер их треба прописати и одредити трошкове. Ово је барем овдашње искуство и искуство из времена СФРЈ, која је имала таква план.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #198 on: October 30, 2014, 08:39:58 pm »

Plan obrane je postojao i postoji. Pitanje je kako se ažurira i jeli usklađen sa sličnim planom NATO-a i EU? Notorna glupost je izričito tvrditi da nema Plana obrane.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #199 on: October 30, 2014, 09:24:12 pm »

Sigurno postoji onaj "vojni deo" (plan upotrebe vojske), ali gotovo sigurno  nema onog "civilnog" dela (plan odbrambenih mera civilnih struktura). Tako je to bilo u svim državama nastalim iz SFRJ, pa je najverovatnije tako i u Hrvatskoj.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #200 on: October 30, 2014, 09:46:31 pm »

Sigurno postoji onaj "vojni deo" (plan upotrebe vojske), ali gotovo sigurno  nema onog "civilnog" dela (plan odbrambenih mera civilnih struktura). Tako je to bilo u svim državama nastalim iz SFRJ, pa je najverovatnije tako i u Hrvatskoj.
Slažem se s tvojim mišljenjem. Pošto smo nastajali u turbulentnim vremenima onda se zaboravilo da se vojna komponenta mora na nešto i osloniti a i s nekim surađivati. Nekada se to zvalo Plan obrane zemlje. Postojao je i takav odjel u okviru MORH-a tijekom rata. Postoji li danas to ne znam. Planiranje i izrada dokumenata se prepušta profesionalcima. Od njih se očekuje da je plan usklađen  u svim segmentima. Vjerujem da ekipa u MORH-u može to bez problema napraviti u zadanom vremenu. Mislim da ono o lijenosti ne stoji. Za svaki posao mora postojati zapovijed, nalog a i naputak za izradu. Oni koji izrađuju planove takav nalog dobivaju od ministra i predsjednika vlade. 
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #201 on: October 31, 2014, 08:47:49 am »


 Naime, pokazana je identična vojna tehnika kakva je prodefilirala na zadnjoj paradi JNA davne 1985. godine. Od raspada Jugoslavije do danas Srbija doslovce nikakve nove ratne tehnike nije kupovala, već njezina vojska koristi isključivo sredstva naslijeđena od JNA.



Apsolutno netacna konstatacija.

Puska M21
Komletno naoruzanje Specijalne brigade
Bespilotne letelice
JCB kopaci
Cetelmajeri
FAP 1118
sredstva veze
Hameri
avioni Laste
...

Osim toga 1985 na paradi nije bio Mig29, komplet pontonskog mosta PM M71 je tada bio na starim Fapovima (verovatno manje bitno)...

Zatim prikazani su SORA, NORA, Lazar 1 i 2, modularni sistem Morava...


 Nista novo?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #202 on: October 31, 2014, 08:52:13 am »

Eto nove su i uniforme, posto gospodin novanar to navodi kao drugu stavku cime bi se OS RH mogle pohvaliti na eventualnoj paradi.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #203 on: November 01, 2014, 04:34:42 pm »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split

MORH će se u iduće tri godine riješiti 978 djelatnih vojnih osoba te 1472 službenika
 
Iako je u ovom trenutku ne moguće predvidjeti kad će se i kako okončati aktualni prosvjed branitelja ispred zgrade resornog im ministarstva u Zagrebu, nije posebno teško predvidjeti sadržaj jednog od idućih. Samo vjerojatno ne više u Savskoj, nego lako moguće na Trgu kralja Petra Krešimira IV., gdje se nalazi Ministarstvo obrane.

Naime, Nacrt prijedloga Dugoročnog plana razvoja Oružanih snaga RH 2015.-2024. predviđa daljnje smanjivanje broja zaposlenih u Oružanim snagama. Preciznije, predviđa se da do konca 2017. godine na platnoj listi bude 14.380 djelatnih vojnih osoba i 620 državnih službenika i namještenika.

Po stanju s početka ove godine, u Oružanim snagama je bilo ukupno 17.450 zaposlenih, od čega 15.358 djelatnih vojnih osoba i 2092 službenika i namještenika. Dakle, u iduće tri godine plan je nekako se riješiti 978 djelatnih vojnih osoba te 1472 službenika!

Klement Bakota, čelnik Neovisnog sindikata javne, državne i lokalne uprave, upozorava da i među službenicima ima puno branitelja i dragovoljaca, koji će se “nakon svega naći na cesti, kao da su paraziti u državi za koju su se borili”.

“Broj službenika će konačno biti umanjen za 230 posto, a njihov udio u broju ukupno zaposlenih će se u ove tri godine smanjiti s 14 na svega četiri posto”, upozorava splitski sindikalist. Kaže, svjestan je kako je dugoročno smanjivanje Oružanih snaga u odnosu na ratne brojke nužnost, ali nikako ne odobrava način izvedbe.

“Javnost se zabavlja pričama o kupnji novih aviona, a u MORH-u se sprema brutalni rez koji će brojne branitelje egzistencijalno uništiti. Strah me posljedica i reakcija pojedinih branitelja, jer i oni su u kreditima, mnogi imaju i zdravstvenih problema, onda većina ima djecu... Recite mi tko će zaposliti nekoga tko ima 50 godina?!” pita se Bakota.

Male otpremnine

“S otpremninama koje će dobiti, ti ljudi neće moći bogzna što učiniti. Ako je prosječna plaća u sustavu oko 2300 kuna, onda će malo tko dobiti više od 50.000 kuna otpremnine! To je jedna menadžerska plaća”, upozorava Bakota. Drži kako su rezovi morali biti humanije isplanirani, da se broj zaposlenih smanjuje prirodnim odljevom, redovnim odlascima u mirovinu, a “ne sjekirom”.

“Neka puste ljude da odu dostojanstveno. I zato me posebno zanima kako to da se drastični rezovi uvijek poduzimaju baš u MORH-u, a ne i u drugim ministarstvima, državnim tijelima i agencijama? A stalno se gura teza da su branitelji privilegirani!” ogorčen je naš sugovornik.

Ljuti ga i to što MORH, nije pokazao sluha za socijalni dijalog, što iščitava i iz činjenice da je “njegov” sindikat nacrt prijedloga zakona dobio tek nakon isteka roka za raspravu! Veli, pisao je i premijeru, i predsjedniku Republike, i šefu Hrvatskog sabora, i ministru Kotromanoviću, no odgovora nije dočekao. “

Uslijedit će val žalbi

Nema pravednosti, ali ni zakonske podloge u masovnome MORH-ovu otpisivanju ljudi, tvrdi Bakota, dodajući da će sve to ionako platiti – porezni obveznici. “Sigurno da će uslijediti val novih tužbi jer uopće nije jasno po kojim kriterijima će se oni dijeliti”, ističe Bakota.

Hrvoje Prnjak

 
GUBE POSAO

978  djelatnih vojnih osoba

1472 službenika
 
« Last Edit: November 11, 2014, 02:12:01 pm by leut » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #204 on: November 04, 2014, 04:27:50 pm »

Vir: Defender.hr

MORH potpisao 740 ugovora o prijemu u djelatnu vojnu službu
 
Datum objave: 04.11.2014

Ministarstvo obrane RH potpisalo je 740 ugovora o prijemu u djelatnu vojnu službu vojnika i mornara, koji su tijekom ponedjeljka, 3. studenoga 2014., pristigli u postrojbe Oružanih snaga RH. Sklapanjem ovih ugovora u cijelosti je realiziran Plan prijema vojnika/mornara u djelatnu vojnu službu za 2014. godinu od ukupno 940 vojnika i mornara, s obzirom da je u ožujku 2014., već primljeno 200 vojnika i mornara u Oružane snage RH. Također, realiziran je i dio Plana koji se odnosi na pomlađivanje vojničkog kadra, te je dosadašnji prosjek od 33 godine ovim prijemom smanjen na 31,6 godinu.

Vojnici i mornari specijalističku obuku provest će u središtima i postrojbama za provedbu specijalističke vojne obuke u Republici Hrvatskoj, i to u postrojbama Zapovjedništva za obuku i doktrinu HKoV-a, Pješačkoj pukovniji, Inženjerijskoj pukovniji, Pukovniji PZO, Topničko-raketnoj pukovniji, zatim Bojni NBKO i Pukovniji veze HKoV-a, Središtu za obuku i doktrinu logistike ZzP-a te Obučnim središtima HRM-a i HRZ i PZO-a.

Najveći broj kandidata upućen je na obuku za borbene rodove, 417 kandidata u pješaštvo, oklopništvo i pomorstvo. Zatim, 207 kandidata je upućeno na obuku za rodove borbene potpore, u topništvo, PZO, inženjeriju, vezu i NBKO. Preostalih 116 kandidata upućeno je na obuku u tehničku, intendantsku, prometnu i graditeljsku službu. Po završetku specijalističke vojne obuke novi vojnici rasporedit će se u postrojbe OS RH.

Kandidati, vojnici i mornari odabrani su temeljem javnog natječaja za prijam u djelatnu vojnu službu, i to njih 522, dok su ostali kandidati, njih 188, dragovoljni ročnici iz 2. uputnog roka za dragovoljno vojno osposobljavanje, u 2014. godini. Od primljenih kandidata 668 je muškaraca i 72 žene. Najviše kandidata dolazi iz Splitsko-dalmatinske županije, zatim Osječko-baranjske te Vukovarsko-srijemske županije.

Ovo je prvi ugovor o vojničkoj službi koji se s Ministarstvom obrane RH potpisuje na tri godine. Nakon isteka prvog ugovora u skladu s potrebama službe s djelatnim vojnikom/mornarom može se sklopiti drugi ugovor o vojničkoj službi u trajanju do pet godina te u skladu s potrebama službe, ovisno o potrebama popune postrojbe može sklopiti i treći ugovor o vojničkoj službi u trajanju do šest godina.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* article-main-1415111913_509.jpg (51.69 KB, 476x269 - viewed 120 times.)
« Last Edit: November 11, 2014, 02:09:19 pm by leut » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #205 on: December 10, 2014, 02:19:42 pm »

Vir: MORH

10.12.2014.

Izvješće MORH-a o izvršenju Plana nabave za 2014. i Plan za 2015.

Ministar obrane Ante Kotromanović i suradnici održali su danas, 10. prosinca 2014. godine, u Ministarstvu obrane radni sastanak sa članovima Odbora za obranu Hrvatskog sabora te Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije Hrvatskog sabora.

Tijekom tog sastanka prezentirano je Izvješće o realizaciji Plana nabave MORH-a za 2014. godinu te Plan nabave MORH-a za 2015. godinu.

MORH i OS RH su na radnom sastanku predstavljali ministar obrane Ante Kotromanović, zamjenica ministra Višnja Tafra i načelnik GS OS RH general zbora Drago Lovrić, saborski Odbor za obranu predvodio je predsjednik Tomislav Ivić, a Nacionalno vijeće za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije Hrvatskog sabora potpredsjednica Vesna Fabijančić Križanić.

Ministar obrane Ante Kotromanović izrazio je zadovoljstvo realizacijom Plana nabave MORH-a za 2014. godinu naglasivši da je ovo treća godina za redom da MORH javno prezentira Plan nabave. „Na ovakav način javno prezentiramo Plan nabave i upoznajemo javnost s postupcima javne nabave. To je naša agenda, da budemo što transparentniji i jačamo odgovornost na svim područjima u Ministarstvu obrane, uz racionalno trošenje proračunskih sredstava“, rekao je ministar Kotromanović. Dodao je kako bi bili što uspješniji ove godine, MORH je donio metodologiju upravljanja razvojnim projektima, te je osnovan Odbor za nadzor, kontrolu i odlučivanje koji raspravlja o svakom pojedinom projektu.

Također, ministar je izvijestio kako je u 2014. godini proračun prvotno iznosio 4.520.469.671,00 kuna, a rebalansom je smanjen na 4.265.802.080,00 kuna. Dodao je kako se proračun za 2015. godinu neće mijenjati u odnosu na 2014. godinu, te kako će dio sredstava biti osiguran i od prodaje viškova naoružanja te nekretnina. Ta sredstva će se koristiti za poboljšanje uvjeta života i rada, i za opremanje i modernizaciju OS RH. Spomenuo je i ovogodišnje značajne projekte u sve tri grane OS RH kao što su: nabava obalnog ophodnog broda za Obalnu stražu, remont helikoptera i aviona, nabava zrakoplova Air Tractor A802 Fire Boss (dvosjed namijenjen za obuku), predaja na uporabu borbenih oklopnih vozila, nabava haubica PzH 2000 i donacija vozila iz SAD-a i SR Njemačke, te obnova postojeće infrastrukture, nabava borbene opreme, odjeće i obuće za pripadnike OS RH.

Prezentaciju Plana nabave MORH-a održao je načelnik Samostalnog sektora za javnu nabavu MORH-a Branko Pribolšan istaknuvši kako je u 2014. godini provedeno 1126 postupaka javne nabave i sklopljeno 1593 ugovora, te 206 okvirnih Sporazuma. Pribolšan je naglasio da je do 1. prosinca ugovoreno 95,8% planiranog, a u tijeku je i provedba ostatka predmeta nabave poput modernizacije radara Enhanced Peregrine, dopunskog zdravstvenog osiguranja, remont motora Rolls Royce, održavanja radara FPS117 i ostalih manjih predmeta nabave. „U 2014. godini ostvarene su znatne uštede od provedenih postupaka javne nabave u iznosu oko 100 milijuna kuna, što je prenamijenjeno u druge predmete nabave ili je ušlo u smanjenje proračuna, te je znatno umanjilo negativne posljedice smanjenja proračunskih sredstava“, rekao je Pribolšan.

Među značajnim novim ovogodišnjim projektima, Pribolšan je spomenuo nabavu protupožarnog aviona Air tractora, jurišne puške, haubica PzH 2000, borbene opreme i odora, streljiva i komunikacijske opreme, te remont helikoptera i izgradnju infrastrukture, kao i postupke nabave koji se u ovoj godini nastavljaju iz prethodnih godina poput izgradnje smještajnih objekata u Petrinji i skladišnih objekata u Doljanima, rekonstrukcije objekata na HVU, izgradnje obalnog ophodnog broda, remont aviona i helikoptera, te raketne topovnjače “Kralj P. Krešimir IV”, revizije tenka i vozila iz donacije SAD-a.

Osvrnuvši se na 2014. godinu, Pribolšan je naveo i predmete javne nabave koji su provedeni po članku 10. Zakona o javnoj nabavi s hrvatskim tvrtkama ZTC (dijelovi i materijal za održavanje helikoptera Mi8-MTV/Mi171Sh, održavanje zrakoplovne tehnike i remont helikoptera), Pleter usluge (usluge prehrane, smještaja i čišćenja) i Agencija Alan (međunarodne usluge vezano za NVO, usluge nabave rabljenih vozila iz SAD-a i SRNJ), te klasificirane predmete javne nabave koji su provedeni po članku 11. Zakona o javnoj nabavi poput komunikacijske i mrežne opreme.

Za 2015. godinu, prema projekcijama proračuna MORH-a, koji iznosi 4.272.934.500,00 kuna, za nabavu sredstava za materijalno zbrinjavanje predviđeno je 1.263.500.000,00 kuna. Od navedenog iznosa, najveći dio, 50% odnosi se na kategorije po Zakonu o javnoj nabavi i Uredbi o javnoj nabavi za potrebe obrane i sigurnosti, te objavu u Oglasniku javne objave i Narodnim novinama, 20,75% odnosi se na rezervirana sredstva za višegodišnje ugovore, 13,6% su predmeti javne nabave po članku 10. Zakona o javnoj nabavi, 9,62% su predmeti središnje javne nabave i preostalih 5,64% odnosi se na predmete javne nabave po članku 11. Zakona o javnoj nabavi. U 2015. godini planira se provesti preko 900 postupaka javne nabave.

Potpredsjednica Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije Hrvatskog sabora Vesna Fabijančić Križanić istaknula je da je MORH jedino ministarstvo koje na ovakav javni način prezentira realizaciju postojećeg Plana nabave i financijski plan za iduću godinu. Izrazila je zadovoljstvo transparentnim načinom rada Ministarstva obrane, a posebno je naglasila pozitivno smanjenje klasificiranih postupaka javne nabave u protekle tri godine s 50% na 5,64%.

Također, predsjednik Odbora za obranu Hrvatskog sabora Tomislav Ivić izrazio je zadovoljstvo transparentnošću postupaka javne nabave u Ministarstvu obrane i pohvalio uspješnu suradnju između saborskog Odbora za obranu i MORH-a.
« Last Edit: December 10, 2014, 03:34:46 pm by leut » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #206 on: January 16, 2015, 04:29:13 pm »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split

MORH: Od 21. siječnja prijave maturanata za vojne studijske programe

Ministarstvo obrane RH obavještava sve maturante zainteresirane za upis sveučilišnih studijskih programa Vojno inženjerstvo i Vojno vođenje i upravljanje da će se od srijede 21. siječnja moći prijaviti preko popisa studijskih programa na portalu Postani-student.hr., koji je objavio Središnji prijavni ured (SPU).

Naime, prijave zbog tehničkih poteškoća prije spomenutog datuma nisu moguće, priopćilo je danas Ministarstvo obrane (MORH).

Dobna granica za prijam u kadetsku službu je godina rođenja 1993. ili mlađi, a uvjeti upisa za školsku godinu 2015./2016. isti su kao i za školsku godinu 2014./2015.

Iz MORH-a ujedno podsjećaju zainteresirane kandidate da je uz prijavu studija preko stranice Postani-student.hr., potrebno prijaviti se i na natječaj Ministarstva obrane za prijam u kadetsku službu, koji će biti objavljen na web stranicama MORH-a, početkom veljače 2015. .

Uvjeti upisa i informacije o samim studijskim programima dostupni su na web stranici Ministarstva obrane – Hrvatsko vojno učilište "Petar Zrinski" na adresi www.morh.hr/hr/hrvatsko-vojno-uciliste/upisi-studijski_programi.html, priopćio je MORH.  
« Last Edit: January 20, 2015, 01:10:36 pm by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #207 on: February 13, 2015, 01:43:08 pm »

12.2.2015.

Susret ministara obrane Hrvatske i Mađarske

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Foto: MORH/ J. Kopi

U okviru službenog posjeta Ministarstvu obrane Republike Hrvatske, ministar obrane RH Ante Kotromanović, danas 12. veljače 2015. održao je sastanak s ministrom obrane Mađarske Csabom Hendeom.
Ministri Kotromanović i Hende potvrdili su opsežnu i sadržajnu  obrambenu suradnju te razgovarali o perspektivama daljnjeg proširenja i intenziviranja suradnje dviju država, kako na bilateralnoj, tako i multinacionalnoj razini. Posebni naglasak stavljen je na suradnju regionalnih inicijativa poput Srednjoeuropske obrambene suradnje (CEDC) te u okviru NATO-a i EU.

Na sastanku hrvatskog i mađarskog ministra obrane razgovaralo se i o aktualnoj političkoj i sigurnosnoj situaciji u Jugoistočnoj Europi i istoku Europe, nestabilnosti na Bliskom istoku i njegovu utjecaju na sigurnost u Europi, te planovima i inicijativama NATO-a nakon summita u Walesu.

U okviru navedenih konzultacija, ministri su pozdravili najnoviji mirovni plan iz Minska te ga ocijenili kao pozitivni korak prema de-eskalaciji sukoba na istoku Ukrajine. Po pitanju stanja u regiji JI Europe ministri su se složili da su održiva stabilnost i sigurnost strateški nacionalni interesi Hrvatske i Mađarske.

U tom kontekstu ministar Kotromanović istaknuo je snažnu i kontinuiranu predanost i potporu Hrvatske euroatlantskoj perspektivi država JI Europe. "Hrvatska ostaje predana pružanju podrške i pomoći tim državama na njihovom putu euroatlantskih integracija", rekao je ministar Kotromanović.
Ministar Hende je također podržao politiku proširenja euro-atlantskih integracija na području JI Europe.

Ministar Kotromanović je naglasio i interes za produbljivanjem suradnje na području obuke i zajedničkog uvježbavanja. Među ostalim, istaknuo je kako je Hrvatska zainteresirana za daljnje intenziviranje suradnje hrvatskih i mađarskih specijalnih snaga unutar inicijative Srednjoeuropske obrambene suradnje (CEDC), kao i suradnju na području obuke prednjih motritelja (JTAC) te na području pomoći kod katastrofa.

"Mi možemo ponuditi svoje sposobnosti i kapacitete drugim CEDC partnerima na ovom području. Multinacionalni zrakoplovni obučni centar (MATC) vrlo je značajan projekt koji ima veliki potencijal u budućnosti kroz moguće širenje aktivnosti uključivanjem novih partnera i novih platformi i obučnih programa", naglasio je ministar Kotromanović.

Mađarski ministar obrane Hende istaknuo je visoku razinu hrvatsko-mađarskih odnosa, naglasivši kako inicijative o kojima se razgovaralo, otvaraju i daljnje mogućnosti proširenja obrambene suradnje.

Pozdravljen je i nastavak zajedničkog angažmana u okviru NATO-ove misije u Afganistanu Resolute Support.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
morh.hr


* mo_hun_12022015_v.jpg (150.96 KB, 1200x848 - viewed 109 times.)

* mo_hun_12022015_03.jpg (240.06 KB, 1200x848 - viewed 124 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #208 on: February 13, 2015, 02:12:11 pm »

Kotromanović očito želi biti prvi ministar obrane u regionu. Pitanje je može li to postati?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #209 on: February 13, 2015, 09:10:30 pm »

Па свако од њих жели да буде онај који предводи. Него, на овој задњој слици се по ставу који је заутео лепо види да је војник. Да има униформу на себи помислио бих да се он спрема да преда рапорт, а не да га прими laugh.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.