PALUBA
March 28, 2024, 09:17:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Pripadnici vojske Kraljevine Jugoslavije u zarobljenistvu 1941.-45.godine  (Read 270766 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #15 on: October 29, 2012, 09:22:23 pm »

Uspomena iz zarobljeničkog logora.


* zl.jpg (52.59 KB, 963x358 - viewed 326 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #16 on: October 29, 2012, 09:39:42 pm »

Slike iz zarobljeničkog logora.


* zl1.jpg (22.62 KB, 395x254 - viewed 1008 times.)

* zl2.jpg (31.47 KB, 590x519 - viewed 324 times.)

* zl3.jpg (33.45 KB, 539x426 - viewed 311 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #17 on: October 29, 2012, 10:01:00 pm »

Dvije iz zarobljeničkih logora. Ima tu i pripadnika stranih vojski.


* z.jpg (26.7 KB, 376x511 - viewed 315 times.)

* z1.jpg (58.27 KB, 953x606 - viewed 323 times.)
Logged
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #18 on: November 19, 2012, 12:28:32 am »

Danas sam nabavio fotku koja je snimljena u Stalag IX A. Da li neko može da identifikuje kojoj vojsci pripadaju ''black pantersi''? Da li su britanske kolonijalne jedinice, US Army ili nešto treće?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* originalslika-11678451 - Copy.jpg (223.44 KB, 1084x744 - viewed 409 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #19 on: November 21, 2012, 04:20:03 pm »

Da li su britanske kolonijalne jedinice ...

Trebalo bi da je ovo ...
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #20 on: November 21, 2012, 04:23:14 pm »

Po fizionomiji podsećaju me na Etiopljane... Smiley
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #21 on: November 21, 2012, 04:54:38 pm »

Vjerojatno kolonijalne britanske trupe (indijci ili Pakistanci).
Logged
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #22 on: November 24, 2012, 09:01:42 am »

Vjerojatno kolonijalne britanske trupe (indijci ili Pakistanci).
Od jednog odlicnog poznavaoca sam dobio informaciju da je rec o zarobljenim francuskim vojnicima.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #23 on: December 01, 2012, 12:17:39 pm »

Šteta što nemamo temu o vojnicima koji su zarobljeni prilikom Aprilskog Sloma i odvedeni u logore širom Evrope...Stevan Jakovljević je jedan od poznatijih logoraša, a taj period svog života je opisao veoma ubedljivo u knjizi "Likovi u Senci". Kasnije ću prepisati jedan tekst iz 1983. o delovanju komunista u logoru u Nemačkoj.

Evo, za početak, našao sam na sajtu Politikinog zabavnika fotografije logoraša Osnabrika, u Nemačkoj.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Plan logora, nacrtan od strane Dragoljuba S. Petrovića
http://img577.imageshack.us/img577/5156/93811467.jpg



* 1.jpg (312.92 KB, 800x516 - viewed 595 times.)

* 2.jpg (183.44 KB, 800x506 - viewed 488 times.)
« Last Edit: January 16, 2013, 12:12:49 pm by dreadnought » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #24 on: December 01, 2012, 02:19:47 pm »

Zanimljiva tema, naročito zato što mi je otac proveo dve godine u italijanskim logorima. Njegov lik opisan je u jednom pasusu romana "Likovi u senci". Slika iz italijanskih logora nemam, ali negde u kući imam par slika posle njegovog bekstva iz logora. Bežao je dvaput, jurila ga je patrola waffen SS-a, pa se skrivao dve noći u bunaru i nekoliko dana u nekoj grobnici. Posle je peške prešao Alpe i našao se u Švajcarskoj, gde je interniran i povezao se sa predstavnicima NOVJ.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #25 on: December 01, 2012, 07:27:00 pm »

Мој отац је такође био у немачком заробљеништву. Променио је више логора, али је као подофицир углавном био на радовима на сеоским имањима. Бежао је четири пута. Чак је и суђен од стране немачког војног суда када је ухваћен трећи пут. Четврти пут је побегао, али је то већ био крај рата (март 1945. године, а налазио се у граду Констанц уз саму границу са Швајцарском, тако да је "бекство" било више шетња до границе јер је пред крај рата немачка пажња знатно попустила). Имам више његових слика из тог периода. неке сам већ поставио у некој сличној теми.

Ево једне пропуснице коју је отац донео (мада сам је, као што рекох већ негде поставио)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Zarobljenici podoficir Konstanc4.jpg (227.83 KB, 1120x756 - viewed 472 times.)

* Poledjina Konstanc4.jpg (271.91 KB, 1120x736 - viewed 368 times.)

* legitimac IMG_0001rzbcr.jpg (71.92 KB, 571x496 - viewed 418 times.)
Logged
Kolton
mornar
*
Offline Offline

Posts: 28


« Reply #26 on: December 01, 2012, 08:00:56 pm »

      U knjizi P. R. Rida "Priča o Koldicu" autor na jednom mestu pominje dva jugoslovenska oficira koji su se takođe nalazila u tom "srećnom" društvu. Dalje opisuje njihove široke crvene pantalone i kao nebo plave izvezene kapute (konjanici ?).
      E sad, naravno da svi znate za Koldic ali da li neko zna ko su bila ta dva "srećnika" ?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #27 on: December 01, 2012, 08:54:04 pm »

По боји униформе рекао бих да су то неки гардисти.
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #28 on: January 11, 2013, 12:52:16 pm »


Listajuci i citajuci materijale i dokumentaciju vezanu za Jugoslaviju u II svetskom ratu, pogotovo deo vezan za aprilski rat 1941.godine i slom vojske Kraljevine Jugoslavije, naisao sam na izraze i pojmove kapitulacija, zarobljavanje, deportacija, logori za zarobljene vojnike…

Pogotovo, sto sam razgledajuci stare vojnicke fotografije porodicnih albuma, naisao na fotografiju svog dede po majci, napravljenu u Nemackoj, gde je bio ratni zarobljenik kao pripadnik rezervnog sastava vojske Kraljevine Jugoslavije. Na poledjini je otisak nekakvog nemackog pecata sa kukastim krstom…

To me je jos vise zainteresovalo pa sam se bacio na detaljnije sagledavanje stanja i prilika vojske Kraljevine Jugoslavije neposredno pred II svetski rat, napad Nemacke, aprilski rat, raspad vojske i drzave, zarobljavanje i odvodjenje u logore i prisilni rad pripadnika VKJ, zivot i rad u logorima, oslobodjenje iz logora, povratak-nepovratak pripadnika VKJ u zemlju nakon zavrsetka II sv.rata…

Sva ta moja “proucavanja” sam obradio po sledecim tezama:
-Opste stanje Kraljevine Jugoslavije pred II svetski rat,
-Pristup KJ trojnom paktu i puc 27.marta 1941.g.,
-Vojska KJ (stanje, prilike, organizacija…),
-Napad Nemacke, aprilski rat i kapitulacija,
-Deportacija i odvodjenje u zarobljenicke logore pripadnika bivse VKJ,
-Logori ratnih zarobljenika pripadnika bivse VKJ, sa tezistem u Nemackoj,
-Zivot, organizacija, red i rad pripadnika bivse VKJ u zarobljenickim logorima,
-Oslobodjenje pripadnika bivse VKJ iz zarobljenickih logora 1945.g., i
-Povratak pripadnika bivse VKJ iz zarobljenistva u domovinu.

Trudio sam se da svaki podatak proverim iz vise izvora, a i dokumentujem. Nisam ni sam u nekim prilikama bas siguran koliko su neki podaci tacni, ja sam ih takve naveo, a vi prosudite sami.
Tema je izuzetno opsirna (na sredjivanje materijala po tezama sam utrosio preko mesec dana rada), ali bih voleo da cujem i vasa misljenja i stavove o istoj. Postovacu materijal, ali se izvinjivam odmah na pocetku sto ce neki postovi biti duzi, takva je oblast…

Pa da krenem…


* Moj deda Dragutin iz vremena zarobljenistva 1941.-45.g..png (43.48 KB, 127x179 - viewed 1235 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #29 on: January 11, 2013, 12:54:29 pm »

OPSTE STANJE KRALJEVINE JUGOSLAVIJA PRED DRUGI SVETSKI RAT

Ujedinjenje Južnih Slavena u jednu državu krajem prvog svetskog rata udružilo je pet različitih, iako vrlo srodnih naroda (Srbe, Hrvate, Slovence, Makedonce i Crnogorce), koji su živeli u osam istorijski relativno jasno definisanih područja (uža Srbija, Makedonija, Vojvodina, Bosna i Hercegovina, Hrvatska-Slavonija, Dalmacija, Slovenija i Crna Gora), ispovedali tri glavne religije (srpsko-pravoslavnu, rimokatoličku i muslimansku), govorili tri bliska, srodna, a ipak različita jezika (srpsko-hrvatski ili hrvatsko-srpski, slovenski i makedonski), i upotrebljavali dva pisma (latinicu i ćirilicu), u novu drzavu Kraljevinu Jugoslaviju.

Tih pet naroda nisu nikada pre bili ujedinjeni u jednoj državi, a njihova politička, kulturna i socioekonomska prošlost umnogo se razlikovala. U srednjem veku i Srbi i Hrvati imali su dobro razvijene države. Hrvati su svoju izgubili 1102, kad su sklopili ugovor s ugarskim kraljevstvom. Ta veza trajala je sve do 1918. Od 1526. do 1918. i Mađarima i Hrvatima vladala je habsburška dinastija. Od 1868. do 1918. Hrvatska je bila autonomni deo ugarske polovine dvojne monarhije. Srpsku srednjevjekovnu državu osvajali su Turci kroz razdoblje od devedeset godina, počevši od bitke na Marici 1371, a završivši s padom smederevske despotovine 1459. U srednjem veku bilo je na crnogorskom prostoru nekoliko državica koje se uopšteno smatraju srpskim, a Crna Gora je pala pod Turke 1499, ali neka njena izolirana, ekonomski i strateški nevažna područja, nikada nisu bila potpuno potčinjena. Sve do stvaranja moderne crnogorske države 1850-tih godina stanovnici tih područja živeli su kao plemenski savez. Bosanska srednjovekovna država, čije su osvajanje Turci dovršili 1463, uključivala je i Hrvate i Srbe. Gotovo celo vreme njenog postojanja u njoj su vladali bogumili, heretička hršćanska crkva, koja se oštro suprotstavljala prodiranju kako katoličke Hrvatske i Ugarske, tako i pravoslavnog Vizanta i Srbije u Bosnu. Napokon su bogumili pretežno prigrlili islam. Većina bosansko-hercegovačkih Muslimana, a 1971. bilo ih je oko milijun i po, potomci su bogumila. Slovenci su takođe imali nekoliko ranosrednjovekovnih kneževina, ali njihove su zemlje ubrzo pale pod vlast nemačkih država i oni su ostali u sastavu Austrije sve do 1918. U Makedoniji je takođe postojala srednjovekovna država, ali je taj prostor, izvorno pod Vizantom, povremeno prelazio pod srpsku, i bugarsku vlast; pod Turke je pao najranije i ostao je pod njihovom vlašću sve do 1913. godine.

U pogledu verske podele, podaci iz popisa 1931. pokazuju da je oko 48 posto stanovništva ispovedalo pravoslavnu veru (Srbi, Makedonci, Crnogorci i razne manjine na područjima naseljenim većinom Srbima), rimokatolika je bilo 37 posto (uglavnom Hrvati i Slovenci), muslimana 11 posto (muslimani slovenskog porekla u Bosni i Hercegovini, te albanska i turska manjina), a manje od 4 posto bili su protestanti i Jevreji. S obzirom da je verska pripadnost vrlo uticala na osjećaj nacionalne pripadnosti većine južnoslavenskih naroda, budući da su odnosi među različitim crkvama bili obeleženi sumnjičavošću i netrpeljivošću  - verska raznorodnost zemlje bila je jedan od njenih velikih problema.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.