PALUBA
April 27, 2024, 07:20:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Pripadnici vojske Kraljevine Jugoslavije u zarobljenistvu 1941.-45.godine  (Read 275970 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #225 on: February 21, 2015, 04:55:50 pm »

Jedna fotografija Oficira Jugoslavenske kraljevske Vojske u ratnom zarobljeništvu u nekom od Oflagera. Snimljena je početkom 1944.
godine, treća godina u zarobljeništvu što se i primjećuje na licima snimljenih. Možda netko i prepozna nekog od svojih predaka.

Logged
LXV
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #226 on: March 10, 2015, 09:16:54 am »

Oslobodjenje Oflag XIII-B Hammelburg:


Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #227 on: March 10, 2015, 07:37:43 pm »

Занимљив и интересантан снимак. Иако у наслову снимка пише да има и других заробљеника приметно је да су југословенски преовлађујући.

Да поставим једну слику коју сам нашао преврћући очеву оставштину.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Мој отац је изгледа једини подофицир и једини је у ваздухопловној униформи. Зато су га вероватно и поставили у центар скупа. На полеђини пише: "Успомена мојој драгој мајци и брату" 10.8.1941. г. Офенбург i/B (скраћеница је написана латиницом). Такође, по средини полеђине фотографије је и печат логора Oflag V D.

Мој отац је касније додао запис који гласи: "Овде су само ужичани". Дакле, на фотографији су официри родом из ужичког краја или самог Ужица. Ја наравно не познајем никога а оца нема да неке идентификује.


* zarobljenistvo 1.jpg (655.61 KB, 1624x1000 - viewed 164 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #228 on: March 16, 2015, 10:15:09 pm »

Да се вратимо старим фотографијама. Ево фотографије друга мог оца из заробљеничких дана. На полеђини пише да се звао Недељко Поповић, пешадијски наредник.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Popovic Nedeljko.jpg (98.98 KB, 744x976 - viewed 92 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #229 on: March 17, 2015, 03:07:31 pm »

Да се вратимо старим фотографијама. Ево фотографије друга мог оца из заробљеничких дана. На полеђини пише да се звао Недељко Поповић, пешадијски наредник.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Na fotografiji je izgledao vrlo mlad čovjek, a već sa činom narednika. Ne znam kako se je u vojsci Kraljevine Jugoslavije brzo dobivalo i
napredovalo u podoficirskim činovima. Čini mi se da bi ondašnji čin narednika odgovarao približno činu starijeg vodnika ili starijeg vodnika
I klase u JNA. Zato mi dijeluje mlad za čin koji je nosio.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 146



« Reply #230 on: March 17, 2015, 03:29:06 pm »

Na fotografiji je izgledao vrlo mlad čovjek, a već sa činom narednika.
То је ствар перцепције која се, како године пролазе, мења. Мени на пр. данас и заставници прве класе у пензији изгледају веома млади.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #231 on: March 17, 2015, 04:01:29 pm »

Na fotografiji je izgledao vrlo mlad čovjek, a već sa činom narednika.
То је ствар перцепције која се, како године пролазе, мења. Мени на пр. данас и заставници прве класе у пензији изгледају веома млади.

Svakako, ali za postati zastavnik I klase u JNA trebalo je odraditi dvadeset i nešto godina službe u JNA. Moj pokojni otac je postao
zastavnik I klase sa 47. godina, dobro tada je bio deset godina mlađi od mene sada pa bih i ja mogao reči da je bio mlad. Neki su išli
i malo brže još ako im se posrećilo i jedno vanredno unapređenje, ali to je bilo rijetko.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #232 on: March 17, 2015, 08:56:37 pm »

Мој отац је завршио подофицирску школу 1932 године, а нареднички испит је положио крајем пролећа 1938. године а одмах потом (после месец-два) је унапређен у наредника. Тада је имао пуне 24 и 1/2 година живота. Био је млад, али са искуством од 6 година службе. Дакле, све у свему наредници су постајали релтивно млади. Овај на слици , као и мој отац били су "обични" наредници. Виши чин је био наредник водник и то у три степена - наредник водник треће, друге и прве класе.

Наредник је већ био старешина у пуном смислу речи. Имао је право на сабљу, шапку, камгарну (штофану) униформу, а када би напунио 27 година могао је да се ожени и да више не станује у касарни. Као наредник, ако је живео у касарни био је у одвојеној наменској соби са другим наредницима или у посебној соби (најчешће и канцеларији). Поднаредници су најчешће спавали у спавоницама са војницима (осим четних старешина), једино им је кревет био одељен параваном.

Подофицири који су живели у касрани су се харнили у подофицирској мензи која је била у касарни (одвојено од војничке кухиње, осим на терену када су сви јели "на казану"). Храну су плаћали. Добијао се додатак на плату, нешто као хранарина од чега се то плаћало,а понекад и додавало (зависи шта су абоненти хтели да им се спреми). Од тога се плаћала храна, као и особље које је спремало храну. Тај додатак (хранарину) су добијали и ожењени али у новцу или намерницама.

Сличан режим, када је у питању обавезно становање у касарни и право на женидбу, је задржан и у ЈНА све до краја 50-тих година. Мислим да је то укинуто негде око 1960-те године.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #233 on: March 18, 2015, 08:17:00 am »

Мој отац је завршио подофицирску школу 1932 године, а нареднички испит је положио крајем пролећа 1938. године а одмах потом (после месец-два) је унапређен у наредника. Тада је имао пуне 24 и 1/2 година живота. Био је млад, али са искуством од 6 година службе. Дакле, све у свему наредници су постајали релтивно млади. Овај на слици , као и мој отац били су "обични" наредници. Виши чин је био наредник водник и то у три степена - наредник водник треће, друге и прве класе.

Наредник је већ био старешина у пуном смислу речи. Имао је право на сабљу, шапку, камгарну (штофану) униформу, а када би напунио 27 година могао је да се ожени и да више не станује у касарни. Као наредник, ако је живео у касарни био је у одвојеној наменској соби са другим наредницима или у посебној соби (најчешће и канцеларији). Поднаредници су најчешће спавали у спавоницама са војницима (осим четних старешина), једино им је кревет био одељен параваном.

Подофицири који су живели у касрани су се харнили у подофицирској мензи која је била у касарни (одвојено од војничке кухиње, осим на терену када су сви јели "на казану"). Храну су плаћали. Добијао се додатак на плату, нешто као хранарина од чега се то плаћало,а понекад и додавало (зависи шта су абоненти хтели да им се спреми). Од тога се плаћала храна, као и особље које је спремало храну. Тај додатак (хранарину) су добијали и ожењени али у новцу или намерницама.

Сличан режим, када је у питању обавезно становање у касарни и право на женидбу, је задржан и у ЈНА све до краја 50-тих година. Мислим да је то укинуто негде око 1960-те године.

Hvala na zanimljivim informacijama o podoficirima u vrijeme Kraljevine Jugoslavije.

Što se tiče poslijeratnog razdoblja otac mi je pričao da su oni kao mladi podoficiri stanovali u kasarni po dva u zajedničkoj sobi i da su se
tamo i hranili, ostalih detalja se ne sjećam. Njima u mornarici je najveći problem bio što su dugo vremena morali kada su bili i na slobodnom vremenu i izlazili u grad morali biti u uniformi i s opasačem. Zimi im to nije bio problem ali ljeti kada su morali izići u bijelim uniformama, a
imali su opasače iz nekog čudnog materijala koji je ostavljao pruge na uniformi to je bila muka, jer se bluza nakon svakog izlaska morala
prati ili nekako očistiti. U to vrijeme oficiri su mogli izlaziti u civilu. Tako je otac na kraju tražio da zbog toga ide na raport drugu Titu lično
(tako mi je pričao jer je maršal tada bio na Brijunima), odmah su ga suspendirali i spremili za penziju, ali ga je izvukao komandant kasarne
čiji stric je bio general i valjda ađutant kod maršala (ili tako nešto) i ovaj ga je primio i saslušao. Otac mi je pričao da je sutradan po njega
došao kurir i da su ga pod hitno vratili u službu i partiju, a nakon mjesec dana je došla naredba da se i podoficiri kod izlaska u grad u
slobodno vrijeme mogu kretati u civilu. Tako mi je to otac ispričao ali bilo je to davno prije četrdesetak godina, pa ne znam da li se svega
još točno sječam baš svakog detalja.

Inače otac je već od početka pedesetih stanovao u gradu kao podstanar i kada se 1954. oženio nastavio je isto tako. Ja sam se rodio
1958. a prvi stan je dobio tek 1961. godine. Početkom pedesetih godina je u Puli bilo puno praznih stanova jer su mnogi Talijani emigrirali i
kasnije optirali za odlazak u Italiju.

Malo sam skrenuo od teme ali možda nije na odmet kao dodatna razmjena informacija.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #234 on: March 20, 2015, 11:27:43 pm »

Ево фотографије још једног колега мог оца.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
На полеђини је посвета и име. Зове се Момчило Говедарица.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Човек је имао леп рукопис. Како су мој отац и он веома личили један на другог ословљавали су се са "буразеру", што је и наведено у посвети.


* Govedarica.jpg (130.15 KB, 812x1140 - viewed 94 times.)

* Govedarica 2.jpg (431.73 KB, 844x1148 - viewed 82 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #235 on: March 21, 2015, 07:57:43 am »

Ево фотографије још једног колега мог оца.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
На полеђини је посвета и име. Зове се Момчило Говедарица.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Човек је имао леп рукопис. Како су мој отац и он веома личили један на другог ословљавали су се са "буразеру", што је и наведено у посвети.

Vidim da je po činu bio narednik. Fotografija ima datum 1943. godine, naziv mjesta baš ne mogu najjasnije pročitati. Da li je možda bila
snimljena dok je gospodin bio u zarobljeništvu kao ratni zarobljenik?
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #236 on: March 21, 2015, 11:20:19 am »

Ево фотографије још једног колега мог оца.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
На полеђини је посвета и име. Зове се Момчило Говедарица.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Човек је имао леп рукопис. Како су мој отац и он веома личили један на другог ословљавали су се са "буразеру", што је и наведено у посвети.

Vidim da je po činu bio narednik. Fotografija ima datum 1943. godine, naziv mjesta baš ne mogu najjasnije pročitati. Da li je možda bila
snimljena dok je gospodin bio u zarobljeništvu kao ratni zarobljenik?

Stalag V B    Villingen
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #237 on: March 21, 2015, 12:52:01 pm »

Ево фотографије још једног колега мог оца.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
На полеђини је посвета и име. Зове се Момчило Говедарица.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Човек је имао леп рукопис. Како су мој отац и он веома личили један на другог ословљавали су се са "буразеру", што је и наведено у посвети.

Vidim da je po činu bio narednik. Fotografija ima datum 1943. godine, naziv mjesta baš ne mogu najjasnije pročitati. Da li je možda bila
snimljena dok je gospodin bio u zarobljeništvu kao ratni zarobljenik?

Stalag V B    Villingen


Hvala na dobro pročitanom nazivu, pretpostavljao sam da se radi o zarobljeničkom logoru po godini i nejasnom nazivu mjesta, ali nisam bio
baš siguran u naziv.

Nadam se da se taj čovjek živ i koliko je moguće zdrav, vratio kući iz tog logora.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #238 on: March 22, 2015, 12:54:16 am »

Ево фотографије још једног колега мог оца.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
На полеђини је посвета и име. Зове се Момчило Говедарица.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Човек је имао леп рукопис. Како су мој отац и он веома личили један на другог ословљавали су се са "буразеру", што је и наведено у посвети.

Vidim da je po činu bio narednik. Fotografija ima datum 1943. godine, naziv mjesta baš ne mogu najjasnije pročitati. Da li je možda bila
snimljena dok je gospodin bio u zarobljeništvu kao ratni zarobljenik?

Stalag V B    Villingen


Hvala na dobro pročitanom nazivu, pretpostavljao sam da se radi o zarobljeničkom logoru po godini i nejasnom nazivu mjesta, ali nisam bio
baš siguran u naziv.

Nadam se da se taj čovjek živ i koliko je moguće zdrav, vratio kući iz tog logora.

Фотографију је мој отац добио од наредника Говедарице док су били у заробљеништву. Да ли је тада сликана или пре рата не знам. Град је Филинген (мислим да се тако чита) где је био логор. Овај наредник је највероватније преживео рат, али му даљу судбину не знам.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #239 on: March 23, 2015, 07:51:50 pm »

Grupa zarobljenih generala i viših oficira Vojske Kraljevine Jugoslavije snimljena u Aprilu 1941. godine. Po izgledu neki od njih su već bili
zaista stari "čiće" pa se teško moglo očekivati od njih neko moderno i dinamično ratovanje.

Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.