Pripadnici vojske Kraljevine Jugoslavije u zarobljenistvu 1941.-45.godine
<< < (90/90)
metapank:
Quote from: dzumba on October 17, 2023, 06:45:17 pm

Мој отац је пре Другог светског рата завршио Инжињеријску подофицирску школу у Марибору. По завршетку је унапређену активног инжињеријског подофицира (од 1932. године поднаредник, а од 1938 наредник) и распоређен у 1. пионирски пук у Нишу. Из њега је крајем 1938. године прешао у Ваздухопловство где је завршио обуку за везисту. Пред почетак рата распоређен је у  састав 11. самосталне групе за даљно извиђање (аеродром Велики Радинци). Рат је провео у ратном заробљеништву, углавном на раду по сеоским имањима и повремено у логору Stalag VD. Покушао је бекство три пута да би четврти пут прешао у Швајцарску, где је остао до повратка у Југославију (изјаснио се за повратак у земљу). Одмах је примљен у Ваздухопловство ЈА. Службовао је у Скопљу и Нишу где је и остао након пензионисања 1957. године. У ЈНА је имао чин капетана.након пензије је завршио Правни факултет па је радио као правник у више предузећа у Нишу. У "тоталну" пензију је отишао 1973. године. Умро је 2006. године непосредно пред 92. рођендан.

Имаш у овој теми у почетних 10-так страница више постова о њему, односно препричаних његових сећања.

Sad sam se setila da sam pročitala tvoje postove o ocu iz zarobljeništva. Bogat i interesantan život je imao, a ti si imao sreće da ti ispriča.
Ja sam morala da tražim i vadim podatke o svemu vezano za mog deku i tako saznam. Preminuo je 1983. godine u 73. godini. Sutra ću da prepišem sa papira koje imam gde je sve bio u službi. Možda su se i negde sreli... 
Navigation
Message Index
Previous page