PALUBA
March 29, 2024, 12:49:19 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30   Go Down
  Print  
Author Topic: Pripadnici vojske Kraljevine Jugoslavije u zarobljenistvu 1941.-45.godine  (Read 270785 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #420 on: March 19, 2022, 11:14:23 am »

Пре неколико година, сестра и ја успели смо уз помоћ друштвених мрежа да ступимо у контакт са његовим потомцима. Препознали су га на основу слике из младости коју смо ми имали и ту се наша кореспонденција завршава. Прекидају дописивање и избацују нас из пријатеља.
Изгледа да су се Аустралијанци уплашили да им родбина из Оџака не распарча имовину (уколико је Ратко нешто оставио за собом). Па и ако није тако, то су људи (Аустралијанци) без смисла за национални и породични осећај (друге врлине које одликују Србове да и не спомињем). Нема брата док не роди мајка.
Logged
tectonic
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #421 on: March 21, 2022, 08:48:56 am »

Управо тако. И ми смо то помислили. Интересује ме тај часопис Коло у коме је објављена она фотографија. Покушао сам да претражим на интернету, али нисам се снашао.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #422 on: March 21, 2022, 09:31:57 am »

Интересује ме тај часопис Коло у коме је објављена она фотографија. Покушао сам да претражим на интернету, али нисам се снашао.

http://ubsm.bg.ac.rs/cirilica/zbirka/novina/kolo-1942-1944
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #423 on: March 21, 2022, 12:28:38 pm »

Недељник Коло који је у Недићевој Србији излазио од 3. јануара 1942. до 30. септембра  1944. године, имао је илустровану рубрику Наши у заробљеништву. Препоручивао се, као једини српски илустровани и породични лист, који објављивањем слика и разних појединости из живота ратних заробљеника, то чини једино у жељи да, српским породицама, и десетинама хиљада својих читалаца, ублажи тугу за милим и драгим, и да их кроз те драге слике, бар једном недељно, поведе онима који су  далеко од Отаџбине. У написима и сликама, живот српских заробљеника у Немачкој приказиван је идиличним, а највећа пажња посвећена је њиховим спортским и културним активностима. Недељник је често позивао своје читаоце, да помогну тиме, што би редакцији уступили групне фотографије заробљеника, у колико их имају, бар дотле док их редакција не буде добила предусретљивим бригом надлежне немачке власти.
@tectonic. Осим линка који је поставио Kuzma®, дигитална издања листа 'Коло' потражи у колекцији 'Претраживе дигитализоване историјске новине' (Други светски рат), а поменуту фотографију можеш наћи на овој страници.
« Last Edit: March 21, 2022, 12:36:35 pm by JASON » Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #424 on: March 31, 2022, 02:09:59 pm »

Рукописни лист 'Наши дани' излазио је у немачком заробљеничком логору Сталаг XVII-Б, од марта 1942. до фебруара/марта 1945. године. Дигитално издање листа можете наћи на овој адреси:
https://digitalna.nb.rs/view/URN:NB:RS:SD_4D9A35ACD5DBBE6D7E57F3876308CC6E

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Наши дани.jpg (289.02 KB, 664x885 - viewed 14 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #425 on: April 09, 2022, 10:48:41 am »

Неколико српских заробљеника Сталага XVII Б, 1944. год. Фото: 'Коло'.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Сталаг XVII Б..jpg (130.83 KB, 417x529 - viewed 9 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #426 on: May 02, 2022, 12:19:00 pm »

Чланови веслачког клуба 'Београд' у једном Офлагу. У средини г. инж. Михајло Петровић-Обућина, председник клуба (1943.).


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* веслачки клуб.jpg (109.57 KB, 624x373 - viewed 6 times.)
Logged
andricgraci03
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #427 on: April 23, 2023, 04:12:44 pm »

Dobar dan i postovanje!

Naime zelio bih da znam neke informacije vezano za logor Stalag II/D koji se nalazi u gradu Stargardu u današnjoj Poljskoj blizu granice sa Nemackom, jer se moj pradeda nalazio u tom logoru. Citajuci o tom logoru po internetu naisao sam u poljskoj enciklopediji na podatak da je 1942 god. u tom logoru od oko 450 jugoslavenskih zarobljenika formirana grupa koja je poslata na rad u neku zeleznicu u obliznji grad Sčećin, a potom u neki logor u Norveškoj. Takodje se navodi podatak da su tretmani prema tamošnjim Srbima bili nešto oštriji. E sada putem Crvenog Krsta Jugoslavije moj stric je 1995 god. na jedan zahtev dobio podatak da je taj nas pradeda 10.aprila 1941 god. bio zarobljen u Mladenovcu blizu Beograda, da je oslobodjen 1.maja 45' te da se vratio u zemlju 15.8.45'. Moje pitanje se sastoji u sledecem: Dali neko od korisnika na forumu ima vise informacija o nasim zarobljenicima u tom logoru (mozda neke slike/memoare) i gde su oni na kraju zaista zavrsili i kada su tacno oslobodjeni? Hvala unapred na odgovorima..

Послато са SM-A226B помоћу Тапатока

Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #428 on: April 26, 2023, 09:59:28 am »

Koло, бр. 108., 22. јануар 1944.
Група српских заробљеника Сталага II Д.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #429 on: April 26, 2023, 07:15:50 pm »

Dobar dan i postovanje!

Naime zelio bih da znam neke informacije vezano za logor Stalag II/D koji se nalazi u gradu Stargardu u današnjoj Poljskoj blizu granice sa Nemackom, jer se moj pradeda nalazio u tom logoru. Citajuci o tom logoru po internetu naisao sam u poljskoj enciklopediji na podatak da je 1942 god. u tom logoru od oko 450 jugoslavenskih zarobljenika formirana grupa koja je poslata na rad u neku zeleznicu u obliznji grad Sčećin, a potom u neki logor u Norveškoj. Takodje se navodi podatak da su tretmani prema tamošnjim Srbima bili nešto oštriji. E sada putem Crvenog Krsta Jugoslavije moj stric je 1995 god. na jedan zahtev dobio podatak da je taj nas pradeda 10.aprila 1941 god. bio zarobljen u Mladenovcu blizu Beograda, da je oslobodjen 1.maja 45' te da se vratio u zemlju 15.8.45'. Moje pitanje se sastoji u sledecem: Dali neko od korisnika na forumu ima vise informacija o nasim zarobljenicima u tom logoru (mozda neke slike/memoare) i gde su oni na kraju zaista zavrsili i kada su tacno oslobodjeni? Hvala unapred na odgovorima..

Послато са SM-A226B помоћу Тапатока



Одговор на твоја питања се евентуално могу наћи из записа успомена неког од преживелих логораша из тог логора.Е, а да ли их има, и ако има где су тешко је одговорити. На Википедији постоји чланка о том логору али не даје одговоре на твоја питања. Ако је твој деда био обичан војник или подофицир онда је највероватније био распоређен на рад у неку од околних фарми, код немачких сељака (тај део је припадао пре ДСВ Немачкој а не Пољској, као данас). И на Википедији у тексту о том логору пише, као што је мени сведочио мој отац (који је био у логору на југозападу Немачке), они који су радили на фармама су пролазили далеко боље од оних који су били у логору јер су имали редовну исхрану. Наиме, немачки сељаци су заробљенике као радну снагу хранили скоро једнако као што су се и сами хранили. А на селу увек има мало више него у граду, поготову више него у логору.

Не верујем да су Немци слали и Норвешку ратне заробљенике одатле, осим, евентуално по казни. То је евентуално могло да снађе совјетске ратне заробљенике, или африканце (из француских и енглеских колонијалних јединица) јер су они били најнижа каста заробљеника, посебно совјетски (третирани су буквално као робови без икаквог права). Нешто бољи третман имали су Пољаци, а мало изнад њих су били третирани Срби. Још боље су третирани Фарнцузи, а најбоље англосаксонци (Британци-белци, Канађани, Американци).
Logged
andricgraci03
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #430 on: June 05, 2023, 09:44:00 pm »

Koло, бр. 108., 22. јануар 1944.
Група српских заробљеника Сталага II Д.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Odakle vam ova slika? I dali se mozda moze doci do informacije ko se nalazi sve na slici?
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Online Online

Posts: 3 129


« Reply #431 on: June 05, 2023, 10:34:39 pm »

Dobar dan i postovanje!

Naime zelio bih da znam neke informacije vezano za logor Stalag II/D koji se nalazi u gradu Stargardu u današnjoj Poljskoj blizu granice sa Nemackom, jer se moj pradeda nalazio u tom logoru. Citajuci o tom logoru po internetu naisao sam u poljskoj enciklopediji na podatak da je 1942 god. u tom logoru od oko 450 jugoslavenskih zarobljenika formirana grupa koja je poslata na rad u neku zeleznicu u obliznji grad Sčećin, a potom u neki logor u Norveškoj. Takodje se navodi podatak da su tretmani prema tamošnjim Srbima bili nešto oštriji. E sada putem Crvenog Krsta Jugoslavije moj stric je 1995 god. na jedan zahtev dobio podatak da je taj nas pradeda 10.aprila 1941 god. bio zarobljen u Mladenovcu blizu Beograda, da je oslobodjen 1.maja 45' te da se vratio u zemlju 15.8.45'. Moje pitanje se sastoji u sledecem: Dali neko od korisnika na forumu ima vise informacija o nasim zarobljenicima u tom logoru (mozda neke slike/memoare) i gde su oni na kraju zaista zavrsili i kada su tacno oslobodjeni? Hvala unapred na odgovorima..

Послато са SM-A226B помоћу Тапатока



Одговор на твоја питања се евентуално могу наћи из записа успомена неког од преживелих логораша из тог логора.Е, а да ли их има, и ако има где су тешко је одговорити. На Википедији постоји чланка о том логору али не даје одговоре на твоја питања. Ако је твој деда био обичан војник или подофицир онда је највероватније био распоређен на рад у неку од околних фарми, код немачких сељака (тај део је припадао пре ДСВ Немачкој а не Пољској, као данас). И на Википедији у тексту о том логору пише, као што је мени сведочио мој отац (који је био у логору на југозападу Немачке), они који су радили на фармама су пролазили далеко боље од оних који су били у логору јер су имали редовну исхрану. Наиме, немачки сељаци су заробљенике као радну снагу хранили скоро једнако као што су се и сами хранили. А на селу увек има мало више него у граду, поготову више него у логору.

Не верујем да су Немци слали и Норвешку ратне заробљенике одатле, осим, евентуално по казни. То је евентуално могло да снађе совјетске ратне заробљенике, или африканце (из француских и енглеских колонијалних јединица) јер су они били најнижа каста заробљеника, посебно совјетски (третирани су буквално као робови без икаквог права). Нешто бољи третман имали су Пољаци, а мало изнад њих су били третирани Срби. Још боље су третирани Фарнцузи, а најбоље англосаксонци (Британци-белци, Канађани, Американци).

Само да допуним и потврдим ово што је Џумба рекао. Немачке фарме су биле без мушке радне снаге. Српски ратни заробљеници, који су имали искуства са обрадом земље, су им били више него добродошли. Њихови директно надређени су практично биле немачке домаћице. Ако су били живи, мужеви су били на фронту, а све чешће и у заробљеништву. Било је и све више удовица. Заробљеници су веома често јели за истим столом, а није била реткост и да спавају на фармама, посебно ако фарма није била у непосредној близини логора. Немци су имали неке испоставе по селима које су биле задужене за те заробљенике ван логора, али то се најчешће сводило на администрацију, морали су да знају где им је који заробљеник. Како је време пролазило, униформе су пропадале. Обично би носили блузу или шињел када се налазе ван фарме, ради идентификације. Панталоне, кошуље, џемпери, а често и обућа су били оно што би добили од сељака. И једни и други су имали заједнички интерес - да што безболније преживе рат.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #432 on: June 09, 2023, 05:14:26 pm »

Баш тако како си написао. Ако је у неком селу било више заробљеника (десетак и више) на раду онда су увече, након рада долазили у заједничке бараке где су спавали под стражом. Ако их је било мање, онда је за њих одговарао газда (газдарица) имања. Буквално су их дужили "на реверс" јер су распоређивани по плану. Тачно се знало који заробљеник код кога ради. Спавали су обично и сенику или шталама (понекад закључани, понекад не), али неретко и у кућама сељака. Однос сељака према заробљеницима је генерално био добар, мада је то опет зависило о човека (газде). Жене су генерално биле блаже и попустљивије, посебно старије чији су синови били на фронту или заробљеништву. Ако би заробљеник побегао, организовала би се потрага у којој су учествовали сви, од најстаријих до деце и то дословце тако.  Знам из приче мог оца када су га ухватили приликом трећег покушаја бекства. Јурили су га буквално сви из села где је био откривен (уз гласну буку: повике, лупање и сл.).
Logged
andricgraci03
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #433 on: August 11, 2023, 04:36:44 pm »

Saznao sam neke nove detalje što se tiče mog pradede koji je bio učesnik drugog svetskog rata na strani vojske kraljevine Jugoslavije rođenog inače u selu Gornji Graci kod Mrkonjić Grada. Naime pošto je u kraljevini Jugoslaviji postojala vojna obaveza za uzraste od 20 godina moj pradeda je služio vojsku najvjerovatnije na Kosovu gde je učestvovao u gašenju lokalnih sitnih albanskih pobuna poznatiji kao "kačaci" otprilike baš negde tada kad je trebao biti u vojsci (imao 20-ak godina), jer kao što je poznato pokret tih kačaka ugašen je 1924 god. Nakon odslužene vojske bio je u rezervnom sastavu vojske u Bihaću, pošto je to bilo sjedište okruga za sve koji su rođeni unutar pomenutog okruga. Kad je započeo rat, očekivalo se da će Nemci i njihovi saveznici preko Bugarske napasti Srbiju pa su iz rezerve hitno prebačeni na front u Srbiju. Tamo je zadužio jedan mitraljez. Bio je u nekom pešadijskom puku, gde je komandant puka bio jedan Srbin, a zamjenik komandanta neki Hrvat (kasnije je navodno taj zamjenik Hrvat ubio tog komandanta Srbina). Tu negde u Srbiji su utvrdili svoje položaje, ali nedugo zatim bivaju opkoljeni od Nemaca i zarobljeni u selu Ralja nedaleko od Mladenovca u današnjoj opštini Sopot (dio Beograda). Nakon toga su Nemci odvajali vojnike po narodnosti, Srbi na jednu stranu, Hrvati i Slovenci na drugu (neki su se uspeli izvući, lagajući da nisu Srbi). Nekoliko njih su strpali i prebacili u Arad u Rumuniju. Uslovi su tamo bili katastrofalni, zarobljenici su bukvalno jeli šta su stigli. Tu nisu bili dugo i deportovaše ih u pomenuti logor Stalag II/D u Poljskoj blizu Njemačke. Blizu toga logora bio je jedan farmer (verovatno rodom Nemac) čija su dva sina oba bili negde na frontu. Kada su oni poginuli, tražio je neku osobu iz logora da mu bude sluga. Odobrao je mog pradedu i primio ga kod sebe da mu bude radnik. Tamo mu je bilo po priči lepo, gazda se fino prema njemu ophodio, imao je šta jesti, kupati se, itd... Ostao je na tom imanju sve do kraja rata i na kraju se vratio nazad u svoju domovinu.
Logged
metapank
mornar
*
Offline Offline

Gender: Female
Posts: 28


« Reply #434 on: October 10, 2023, 05:56:13 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Imam desetak fotografija koje je pok deka doneo iz zarobljeništva.


* 14.10.1941_Offenburg.jpg (442.67 KB, 1152x784 - viewed 7 times.)

* 14.10.1941_Offenburg_1.jpg (365.04 KB, 1152x780 - viewed 3 times.)

* 20.07.1941_Offenburg.jpg (906.56 KB, 1612x1008 - viewed 8 times.)

* 20.07.1941_Offenburg_1.jpg (836.71 KB, 1612x1008 - viewed 4 times.)
Logged
Pages:  1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.