Malo o brodomaketarstvu

(1/7) > >>

budvaa:
eto da prvi razbijem led i poslusam "brokera"
pocecu sa nekim osnovama a ostali nek se pridruze

kako poceti ?

ako zelite da se bavite sa ovim prelijepih hobijem kao i za svaki treba Vam malo pripreme . Za pocetak pozeljno je da imate radni prostor koji mozete da i uprljate i zaprasite i malo testerom ostetite . dobar sto je jako bitan , lucna testerica (ona sto smo u skolu koristili ) , nekoliko vrsta ljepoka (drvofix , sintelan , super lijepak) , skalpel , lenjiri , hvataljke ili bar jake štipaljke , nekoliko turpijica , poželjno i mini bušilica .
kao što vidite ,ako imate prostora , ne treba neko veliko ulaganje .
kada ste objezbedili prostor sledi odabir i kupovina makete koju cete raditi . nažalost na ovim prostorima to nije nimalo jednostavno jer prodavnica nema gdje bi mogli da podjete i da više puta razgledate . ostaju Vam dva načina ili da naručite preko neta (mantua , amati i jos sijaset proizvođača) ili da to kupite kod nas (npr moj savjet . bašić željko beograd)
kada ste odabrali maketu koju ćete raditi i gdje to kupiti opet imate dva izbora kupovati materijal ili kupiti gotov kit . kit znaci da dobijete sve sto vam treba za određenu maketu (letvice , sperploča , furnir , zabice , topove , konope , nacrt , upustvo i slično ) ili da kupite nacrt pa da sami kupujete sto vam treba ( za nase prilike nepovoljna varijanta za pocetnika jer trebat cete sigurno bar dva tri puta kupovati sto ste previdjeli ).
znači moj savjet je kupiti kit
i to za početak kit neke uslovno rečeno lakše makete za rad , što maketa ima više detalja više jedara jarbola konopa i ostalog samom tim je teža za rad .kupiti recimo kit bracere je sasvim primereno za početak , sve što vam treba da naucite za rad na meketi a da se ne upetljete i odustanete .

eto toliko od mene za sada  .

vranac.rs:
 :klap  Pratim :)
Da poslušamo brikera
Slažem se sa budvom.Definitivno kako početi kad nema nikakve mogućnosti izbora mislim na kit komplete.Teško je naći i pravi kanap.Ja ga pravim sam, ali to nije za početnike, kad čuju odmah će odustati :-\.Ipak može da posluži za šivenje ili heklajne ima ga u radnjama gde se prodaje koža i skaj , platna za presvlake tapeciranje.
Kit koplete najbolje da vam donese neko ko dolazi od preko.
Imate i kod nas it solidan izbor kod Zorana iz Pančeva
Što se tiče alata za rad vreme će vam pokazati ali ono osnovno je budvaa već rekao .
Može i ovako ali nemojte odmah žuriti.Toliko za sada. :)

budvaa:
jos malo dalje ako ima zainteresovanih

ako ste kupili kit (bracere recimo , sve sa alatom nebi trebalo da pređe sto evra , jeste skuplje od plastike ali i krajnji proizvod je mnogo upečatljiviji ) sledi vam početak rada .

prvo i osnovno je da dobro proučite plan , i upustvo ako ga imate  . kostur broda uglavnom dobijete laserski rezan i na vama je samo da ga zalijepite . za to koristite drvofix . njemu treba dugo da zalijepi tako da je najbolje da zalijepite i ostavite do sutradan .

sledece je postavljanje letvica . e tu najvise njih odustane . postoje više načina za postavljanje . najbolje je  pratiti plan iz kita i ici sa takozvanom duplom oplatom . prva oplata je od letvica druga o duplog furnira . same letvice mozete lijepiti na više načina
pre lepljenja treba uzeti i saviti letvice . mozete uh kuvati u vreloj vodi ili lakše uzmete klijesta za sječenje žice i sastavite po dve letvice i blago ih pritiskujete sječicama  na svakim par cm . vidjećete kako se savijaju u polukrug . to savijaje je bitno da vam nebi letvice pukle kada ih budete lijepili. lijepite

 mozete sa drvafiksom je dobar način i jako spor , možete ga kombinovati i sa malim ekserčićima koje ukucavate na kostur . možda najlakši način je lijepit sa plastikom (pistolj za plastiku je oko pet evra) , vidjecete da to nije neki problem . ako ste zavrslili prvu oplatu tesko da cete biti zadovoljni da tako i ostane (naravno to smo svi prosli ) . zato smirglu u ruke i po potrebi malo kita . pa smirgl kit i sve tako dok ne bude bez ispupcenja i udubljenja . kada ste zadovoljni sa postignutim mozete ici dalje . ili ici sa bojom preko (postici efekat glatkog trupa) ili krenuti na lijepljenje duple oplate . ona se lijepi sintelanom . a kada lijepite sa njim postujete upustvo . sintelan se nanosi na obje povrsine koje se lijepe . znaci i na furnir i na trup i obavezno ostaviti da ostoji 15-20 minuta pa tek onda zalijepiti . naravno furnir po furnir


za sada toliko

budvaa:
primer kako izgleda rad sa prvom oplatom , koristene letvice bukove i lipove 2mmx5mm , ova oplata ce uz manje dorade tako i ostati (bez druge)

vranac.rs:
Poštovani Budvaa kažete da ća tako i ostati koliko sam razumeo?
Ono može i tako ali u pravom svetu modelarstva je greška tako postaviti letvice to jest letvica mora da ide sa kraja na kraj.
Ja ću postaviti slike i crteže onako kako treba da bude u stvarnosti.
važno je u startu uraditi pravilno. Ponavljam može da prođe kao što je budva uradio međitim na takmičenjima je to siguran gubitak poena

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page