PALUBA
April 28, 2024, 11:50:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Stolne strateške igre  (Read 9378 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« on: December 28, 2009, 08:45:39 pm »

Međunarodno natjecanje u IGRANJU STOLNIH STRATEŠKIH IGARA

U MORH-ovoj Galeriji "Zvonimir" 12. i 13. prosinca održano je Međunarodno natjecanje u igranju stolnih strateških igara, pod nazivom AGRAM ARENA ZIMA 2009. Organizator natjecanja je Udruga minijaturista, maketara i igrača stolnih strateških igara "Agram", koja ovakva natjecanja organizira već sedmu godinu za redom. Na natjecanju se igrala stolno-strateška igra Warhammer fantasy, a natjecatelji su osim iz Hrvatske (Split, Varaždin, Sisak, Karlovac, Zadar, Sl. Brod i Zagreb) bili i iz inozemstva (Slovenija, Italija i Srbija). Pobjednik natjecanja je Blaž Ravnikar iz Slovenije, na drugom mjestu je Renato Cipriani iz Italije, koji je proglašen i najboljim generalom, a na trećem mjestu Marin Tuđman iz Siska.

Dodatnu nagradu za najbolje obojanu vojsku dobio je Boris Samec, također iz Siska. Udruga minijaturista "Agram" registrirana je još 2003. godine i ima 150-ak članova u dobi od 10 do 40 godina. Udruga surađuje s Policijskom upravom Zagrebačkom a ovo je i prva godina suradnje s MORH-om. Natjecanje se održava dva puta godišnje od 2004. pod pokroviteljstvom Gradskog ureda za zdravstvo, rad, socijalnu zaštitu i branitelje Grada Zagreba i Zagrebačke zajednice tehničke kulture, a od 2008. godine i Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport Grada Zagreba u sklopu programa prevencije neprihvatljivog ponašanja djece i mladeži. Udruga nudi besplatno sudjelovanje u školi stolnih strateških igara kao i besplatno sudjelovanje u radionici za izradu prostornih maketa. Ovakav oblik udruga zaslužuje sve pohvale zbog ideje kako maknuti mladež s ulica.

Autor: M. Protega
Izvor: Hrvatski vojnik http://www.hrvatski-vojnik.hr/

U novom (dvo)broju Hrvatskog vojnika sam naišao na ovaj članak. Zna li netko nešto više o stolnim strateškim igrama? Postoji li još koja osim spomenute (Warhammer fantasy)? Koji je princip igranja? Gdje se mogu nabaviti?
« Last Edit: December 29, 2009, 03:16:22 pm by leut » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #1 on: December 29, 2009, 07:07:51 pm »

Ja sam igrao jedared Warhammer-a.

A čak sam i posetio sajam igara u Kanu prošle godine. E tu sam se svega nagledao. Jedino me duša zabolela kad sam video da niko nije došao sa Star Wars figurama, a okolo gomila vilenjaka, trolova, orka...

Ima nekoliko igara Warhammer, princip je sličan. Na osnovu njih su pravljene RTS igre na kompjuterima. (Warcraft, Starcraft)
Kod Warhammer-a i sl. svaki igrač prvo kupuje svoju vojsku, koju farba u svoje boje. Figurice su olovne, neke i od plastike. Nađete se sa protivnikom, napravite teren, kažete do koliko poena može da ima vaša vojska, napravite raspored i počinje borba.

Svaka figurica ima svoje karakteristike, koliko poena vredi, koliki je oklop, domet i snaga oružja. Na primer, imate 20 strelaca koji gađaju protivničke pešake. Baca se 20 kockica. Kockice koje imaju 4 i više pogađaju, pa se one uzimaju i ponovo bacaju. Ako protivnik ima oklop 4, kockice koje dobiju 5 ili 6 iz drugog bacanja ubijaju protivnika.
Itd... Tu su i topovi, dvokolice, zmajevi.

Ima i igara koje su rađene po principu Drugog svetskog rata, pa ima igara gde se odvijaju klasične bitke itd.

Pošto sad žurim, postaviću kasnije slike i malo više teksta.
Sama igra i nije baš strateška, ali na svu sreću znam još igara.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: December 29, 2009, 11:21:10 pm »

Ja sam svojevremeno ( pre 15-tak godina) igrao ovu igricu sa ortacima do iznemoglosti.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* AxisAndAlliesBox.jpg (32.06 KB, 300x194 - viewed 172 times.)

* Axis_&_Allies_Map_&_Pieces.jpg (203.52 KB, 720x540 - viewed 131 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #3 on: December 30, 2009, 09:14:15 am »

Motorista dal ima da se kupi negde ovaj komplet pošto bi se igrao sa sinom. Smiley
Polako da ga spremam za poziv. Smiley

Ne, ne, nisam ja od onih roditelja koji nameću detetu šta će da radi u životu, neka bude šta hoće, neka bira, tenkista, pešak, pilot, mornar itd... to je njegov izbor. Grin Grin Grin
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: December 30, 2009, 09:24:44 am »

I meni se sviđa ova igra ... rado bih je pazario  Smiley
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #5 on: December 30, 2009, 09:57:11 am »

Motorista, može li malo o pravilima?
Ovako se čini da je neka varijanta Rizika.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #6 on: December 30, 2009, 11:51:27 am »

Evo nekoliko slika Warhammer igre

Na prvoj slici vidimo turnir u Warhammeru
Na drugoj slici je armija u krupnom kadru.
Treća slika je deo Warhammer 40k, smeštena u budućnost, i dalje sa Orcima i ljudima...
Četvrta slika je ekipa koja igra drugu igru, to je pravljenje pravih bitki iz istorije. Kako se i vidi, ekipa je prilično proseda, za razliku od mlađe.
Na petoj slici je Warhammer na manjoj tabli, sukob vojske Orka i ljudi. Lepo se vide i kockice za igru, sa lenjirima za merenje dometa.


* P1070010.JPG (145.33 KB, 800x600 - viewed 126 times.)

* P1070012.JPG (152.51 KB, 800x600 - viewed 128 times.)

* P1070016.JPG (125.65 KB, 800x600 - viewed 120 times.)

* P1070017.JPG (138.48 KB, 800x600 - viewed 110 times.)

* P1080063.JPG (144.32 KB, 800x600 - viewed 106 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #7 on: December 30, 2009, 12:11:59 pm »

U Beču sam bio u poseti Warhammer klubu/prodavaonici.
To što rade sa figurama, više liči na umjetnost nego na igru. Na žalost nisam uzeo slike. Sledeči put, kada idem gore, poslikat ču, za osječaj šta se da sve napraviti...

LPB
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #8 on: December 30, 2009, 12:24:47 pm »

Slična Warhammeru je i igra Flames of War, o kojoj je pre koju godinu pisao magazin Odbrana.
Ovde se koriste figure koju su uzete iz II svetskog rata, sa približnim karakteristikama pravih.

http://www.flamesofwar.com/
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* TotalWarEvent-09.jpg (114.53 KB, 690x518 - viewed 120 times.)

* EasternFront-SU-06.jpg (44.79 KB, 500x229 - viewed 106 times.)
« Last Edit: August 17, 2010, 08:37:07 pm by kuzmar, Reason: slike u atachment » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #9 on: December 30, 2009, 12:29:50 pm »

Warhammer je lepa stvar, svet za sebe ... Ali iziskuje mnogo slobodnog vremena u farbanju figurica a iziskuje i mnogo finansija .. Da ne pričam koliko prostora zauzimaju table ...Zato se i organizuju klubovi u kojima se nalaze tereni ... Koliko sam upoznat, u Beogradu se klib nalazi negde na Neimaru ...
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #10 on: December 30, 2009, 12:43:31 pm »

Ima više klubova u Beogradu gde se igra Warhammer, kao i dosta drugih igara.
Najviše se igraju igre sa kartama - Magic: the gathering, i Yugi-oh, (donose najviše prihoda od prodaje karata).
Malo manje ima Warhammer igrača, ali uzimaju više mesta Smiley

Nego, Leute, ti postavi temu i zbrisa.
Ne reče nam šta te u stvari zanima od ovoga...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #11 on: December 30, 2009, 03:02:14 pm »

Meni lično se više sviđa Flames of War od Warhammera, zato što ipak igrajući Flames of War možeš dosta naučiti o WW II, dok je Warhammer malo više bajkovit, mada je sigurno zanimljiv čim je ovako popularan.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #12 on: December 30, 2009, 04:04:52 pm »

Искрено говорећи, све овде набројане игре нису мисаоно захтевне. Доста утицаја има коцка, могу да се брзо науче.
Код игара са картама (Меџик) има више утицаја знање, али и код њих може да се лако деси да почетник добије искусног играча, док је код Југио-а то још драстичније.

Ја сам за ове игре мислио да нису интересантне, али сам се предомислио кад сам видео да их нека деца играју дуго, вредно спремају војске и шпилове карата, и такмиче се. Ако имате дете кога тако нека игра занима годину дана, онда утрошак пара за то и није толико велик, а боље него да се игра којекаквим глупостима.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #13 on: December 30, 2009, 05:15:58 pm »

Dali ima sada da se pazari kod nas...teško, jedino ako neko bude išao u inostranstvo na zapad, pa tamo da vidi, ili da se vidi sa ljubiteljima ovakvih igrica gde može da se nabavi.

Ufff...pravila, ako se dobro sećam, postoji spisak teritorija gde imaš industriju na početku, a zatim i spisak jedinica. Ovde ima malo više o samoj igri:  http://en.wikipedia.org/wiki/Axis_%26_Allies

Sećam se još jedne igrice ( ne mogu da se setim kako se zove), u kojoj su korištene desetostrane kockice.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #14 on: December 30, 2009, 06:08:37 pm »

Nekad je bilo u Beogradu da se kupi Axis & Allies, ali nisam odavno video.
U svakom slučaju evo par linkova:
http://www.wizards.com/default.asp?x=ah/aa/welcome
http://www.boardgamegeek.com/image/87713/axis-allies-europe
http://www.axisandallies.org/
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.