PALUBA
April 27, 2024, 05:01:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 55   Go Down
  Print  
Author Topic: Soko G-4 Super Galeb (N-62)  (Read 375344 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #330 on: September 07, 2011, 01:55:02 pm »

- Galeb 4. ev. oznake 23645 sa dva podvesna tanka sleće na međunarodni aeromiting CIAF-2011 - Čehoslovačka. U nastavku i slika rumunslog IAR-99 Soim iste pogonske grupe kao G4 ali aerodinamički slabije rešen. G4 je manevarbičnošću i agilnošću neprikonsnoven u odnosu na IAR-Soim.

- Međitim rumunski školski mlazni avion je odavno dobio moderan Elbitov glaskokpit. Iz godine u godinu ponavlja se ista priče o dubinskoj modernizaciji G4. Krajnje je vreme da ugledamo toliko najavljivani G4MD sa modernim glaskokpitom i ugradnjom Viper-680 pogonske grupe koga radi i dalje italijanski Piaggio za svoje MB-339. Zamor materijala čini polako ali sigurno svoje. G4 dobija izvesno, jednodelnu još pregledniju kapljastu kabinu.



Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #331 on: September 07, 2011, 02:09:17 pm »

@DOGFIGHT: nema vise Cehoslovacke Smiley Nisam cepidlaka u principu, ovo mi je samo nabodelo oci Smiley
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #332 on: September 07, 2011, 09:41:28 pm »

@DOGFIGHT: nema vise Cehoslovacke Smiley Nisam cepidlaka u principu, ovo mi je samo nabodelo oci Smiley

@SHOOTER, izvinjavam se svima! Naravno, očeigledan mahinalni previd. Jedno je Češka republika a drugo Slovačka koje su lepo, kulturno razišle mirnim putem.

- Ja bih se vratio temi G4 i daljoj modernizaciji, čak bih rekao da je i strateški interes zemlje u ekonomskom jačanju, modernizacija G-4 na veći nivo.

Odličnu smo "inicijalnu kapislu" (tačno sa uloženim iračkim kapitalom) dobili u Lasti 95P2. Samo ću kratko u komparaciju G4 šta rumunskim IAR-Soim 99 sa ravnim krilima i aerodinimički zastarelom koncepcijom. Ugradnjom više Elbitovih MFD (multifunkionalnih displeja), dobili su da se pilot u trenaži nakon prelaska na Lancer sa takođe Elbitovom (elektronikom) lakše snađe i "zaboravi" na mnoštvo analognih isntrumenata. Što se tiče neke agilnosti, manevarbilnosti a i nošenja nekog naprednijeg seta naoružanja sa postoječom pogonskom grupom, Soim  nije vredan neke dublje analize. Šta tek reći o Češkom projektu ALCA - L-159 ? Nikakav izvozni rezultat. Ugradnja modernog Honyewell glaskokipa (koji uzgred nekošta više od maksimalno, plafon- pola miliona dolara, nalazi u funkciji naredne obuke i prelaska na JAS-39 gripen opravdanost ali ugradnja odlične pogonske grupe Honeywell 124 , potiska 28. Kn na potpuno zastareloj aerodinamici i lošoj preglednosti iz kokpita nema nikakvu opravdanost i po meni čist promašaj. Nije ni čudo što Poljska razmišlja samo o iznajmljivanju a ne kupovini odeređenog broja čeških ALCA - L-159 a kasnije o kupovini neuporedivo naprednijeg Alenia Aermacchi M-346 sa istom pogonskom grupom (doduše udvojenom), ali na aerodinimačkom profilu koji je dve generacije ispred i ulasku u nadzvučne vode sa LERX površinama u korenu krila i vortex generatorima ( VN) jasno vidljim na gorrnjoj oplati M-346 radi odvođenja graničnog sloja vazduha, vazdušnog vrtloženja van gornje oplate krila pa i samog aviona, naročito kod velikih napadnoh uglova i ulaska u nadzvućne vode, gde je svaka turbulencija nepoželjna i pribegava se raznim rešenjima. Ovo je najkonkretniji primer rešenja na M-346.

- Što se tiče izvorne aerodinamike, G4 nema čega ni dan danas da se stidi naprotiv, bez obzira na godište prouzvodnje. Ono što je bitno je da vreme prolazi i iz godine u godinu se modernizacija koje je i dalje itekako isplatljiva a i dalje se nadam i verujem da će do iste doći ! Flota naših G4 je 20+ godišta. Nužnim zamorom materijala G4 će kao što sam rekao dobiti novi znatno pregledniji - kapljasti vetrobran i pojedina ojačanja u pojedinim sekcijama zmaja ugradnjom karbon epoxy kompozita..., (dalje  ...otom potom i nadam se još uvek nezaksnele odluke države da se krene u modernizaciju, sa sigurnim partnerom koji bi ispoštovao naše tražene zahteve, naravno i ciljeve kooperanta, eventualno značaknog investitora i igradnje nužne jače pogonske grupe).

- I dalje stoji planiran iznos o ulagannju od 5.miliona evra po jednom G4, gde se iz istog iznosa i te kako mogu značajno produžiti resursi novog G4. Na otvorenom svetskom tržištu nije problem doći do ukomponovanog seta MFD instrumenata ( Thales-Fransuska, Elbit - Izrael, Honeyewell - postoji više ekspozitura širom sveta ili ugradnjom ergonomije glaskokpita viđenom na JAK-130, koji je u osnovi ruska izvedba Thales elektronike).

- Lično bih se opredelio za Thales - Francuska.

- Od modernije varijante G4 traži se ugradnja modernog glaskokpita, inplementancija modernog napadnog - navigacion sistema koji uključuje FLIR ( day and night), za koji opet ima više svetskih ponuđača, mogućnost nošenja-lansirranja LB-250 kao i Groma-B sa TV glavom i raketa V-V kraćeg dometa za samoodbranu. Nevezano za R-60 za koga i dalje imamo licencu i svoj raketni motor (naša pamet), pogotovo danas vezano za rakete v-v kratkog dometa ima više ino proizvođača, kojim nisačim ne uslovlavljaju prodaju, kao i novom generacijom podvesnih  opto- elektro podvesnika.

- Da bi se uopšte prišlo gornjim zahtevima sa eventualnim mogućim izletima u napredniju mehanizaciju krila, (čisto teoretišem), ugradnja pretkrilaca i zakriklaca sa dvostrukim procepom i većim hibridom - (površinom i otklonom), u šta lično neverujem, mada niije nemoguće izvesti, minimimum- minimuma je ugradnja Viper-680 pogonske grupe sa 11% većim potiskom od Viper 632-48. Neka se daljom skromnom a planskom ugradnoh kompozita dobije u minusu i 200.Kg težine - što je izvodljivo, dobija se mnogo u odnosu masa/ potisak i tih 11% povećanja potiska itekako ima svoju opravdanost.

- Velika mana Viper 632-46 pa i jače pogonske grupe Viper 680 (naročito prve izvedbe), je da je veliki potrošač goriva u odnosu na efektivnu datu snagu u jedinici vremena (jednom satu letenja). Kamo sreće da se državni vrh opredeli i za VIPER-680 sa dosta dužim međuremontnim intervalom i životnim vekom uopšte.

- Gledajujući ekonomski, planski na duže staze ako se već ulazi u modernizaciju G4 , mada se u startu platilo više -  (a fond od 5.miliona evra po avionu nudi i više nego dovoljno), svesno bih iz turbomlaznih-jet motora prešao na turbofan tipa Honeywell 124 sa 280.Kn potiska - (istim koji pogoni i ALCU-L-159), eventualno na paletu ponude ruskih Saturn AL-55 i kasnijih derivata, od 20.Kn, pa do 3000.Kn - do izvedbi sa KDS-om
 (cena 1,8 Milona Evra), mada nama nikako nije cilj niti zamisao da G4 uopšte uđe u nadzvučne vode kao kineski L-15 ili italijanski M-346.

- Lično neverujem u reklamirani životni vek AL-55 motora sa 2000.sati, po nekim izvorima i znatno više - (možda grešim, marketing je čudo, a bez uvrede poznajući dovoljno spoljnu trgovinu, pa i namensku vojnu, iskustveno bih se klonio eventualne ruske modernizacije G4 - ličan stav). Isto mogu potkrepiti sa nizom primera vezanim za kopnenu vojsku, avijaciju, PVO i dalje - (Primer - "super" nidimo vam T-72, ali kao deo paketa dobro bi došao i BTR, ... itd).

- Jedan Honeywell sa 28.Kn potiska- turbofan troši 30%goriva manje od turbojet Viper 632-48 sa 17.5 Kn potiska, a  modularna izgradnja  i životni vek koji je nekoliko puta veći kako u međuremontu tako samom životnom veku je samom atribut više da se pristupi istoj odluci.

- Nužno traže se ojačanja zmaja, ne toliko drastična a pukim poređenjem sa ALCA-159 i identičnom ugradnjom ergonomije Honeywell kokpita a naroćito Honeywel pogonske grupe 124. Možda bi usta usisnika morala da dobiju veću srazmeru od postojećih, radi protoka većeg volumena vazduha ka motoru - ali samo "možda" ! Pogledajte u donjem prilogu veličinu usisnika na italijanskom  MB-339 nakon modernizacije kokpita i ugradnjom Viper 680 a nikakva promena u vidu aerodizajna nije rađena.

- Sem ugradnje nove jednodelne kabine i manjeg ali značajnog obima kompozita koji simbolično a i tekako svrhishodno smanjuje težinu letelice, nužna je ugradjna Vortex generatorta na gornjoj oplati krila, (gore pominjanja).

- Zato i navodim iza ozbiljne i zacrtane, ekonomski utmeljene odluke države za modernizacuju G4 po meni su 2. najlogičnija izbora - Viper 680 ili Honeywell 144 (cena 2,2 miliona evra),  čime modernozovani G4 praktično ulazi ceenom/ kvalitetom u vrh ponude. Pogototovo u današnjim vremenima i stanju u vazduhoplovstvu Srbije, istu modernizaciju bih naveo kao nužnom, dok se državni vrh ne umilostivi da u minut do 12. kupi makar minoran set 29.ki kao mogući primer (jednog jednoseda i dvosedog MIG-29 radi kontinuiteta obuke). Godine prolaze, obećanja stižu  obećanja u drugoj rečenoj formi a flota neminovno zastareva i to ubrzano. Ista modernizacija ima apsolutnu opravdanost kako za domaću flotu i mnogo napredniju trenažu kako pilota i zemljskog osoblja, čekajuću neka bolja vremena i dolasku ili remontovanih ili novih multirola, gde se naši piloti nebi našli kao za komandama "svemirskog broda" i komunikacijom sa svetskim kolegama koja si be svela na, banalizujem "yes ... thank you" !

- Takođe se neslažem da je svetsko tržište modernih školsko-mlaznih aviona zasićeno. Dvomotorni M-346 preskupi, nešto jeftiniji JAK-130 ili kineski L-15 imaju svoju cilljanu grupu, ali sam siguran da bi duboko modernizovan G4  sa strateškim partnerom - ( Sa Turskom - TAI u prošlosti a i kasnije su vođeni razgovori ...i sl.) imao sigurno odnosom cena/ ponuđeni kvalitet, svoje kupce.

- SDPR - vođen političkim direktivama, gde se struka najmanje pita, sam Primenjenim marketingom i aktivnim istraživanjem tržišta, bez strateškog partnera, sam to nije u stanju da izgura. Ovo navodim čisto teorijski, a sasvim je izvodljivo da država kao pasivni posmatrač negleda kako joj je rođeno vazduhoplovstvo na izdisaju i mi obični građani se radujemo jednom remontu aviona nakon godinu dana čekanja i pregalaštva MOME , kao da je izašla "cela eskadrila". Odgovorno govorim, da se iz postojeće flote izdvoje 2. G-4-ke i da država kao imperativ pred postojeće stručnjake VTI da zadatak:"Imate ovaj novi set avionike, datu novu  pogonsku grupu na raspolaganju i neophodne alate uz postojeće laboratije i T-35, T-38 tunela,... da u roku godinu dana sprovedete po traženim zahtevima dublju modernizaciju G4, da bi postojeći kadar to i učinio. Znam da ću naići na more osporavanja i negiranja ali stojim iza svog stava bez i malo maštarija.

- Takođe u međudržavnim pregovorima, kada se tačno zna šta se zahteva i šta je cilj, ...koji su planski koraci ka modernicaciji vazduhoplovstva, licenca za jedam G4 i te kako ima ozbiljnu deviznu provivvrednost.

- Link ka osnovnoj ruskoj pogonskoj grupi - Saturn AL-55 ( koja je vremenom evoluirala sa većim potiskom i u zadnjim izveddbama sa KDS-om - moguće za JAK-130 jednosedi nadzvučni jurišnik ). Sami rusi navode da se radi o novim primenjenim tehlogijama i legurama vezano za za novi AL-55F, da se pojedina rešenja na istom mogu videti i na morima namenjenim 5.-oj generecaji.

- Link: http://airbase.ru/hangar/russia/lulka/al/55/  

- Po meni dva najlogičnija izborra za novu pogonsku grupu da bi se upšte pričalo o nekoj eventulnoj značajnoj modernizaciji. Počeću od postojeće Viper 632-46 pa dalje :

 - Rolls-Royce Viper 632-46:

Potisak : 4,000 lb (17.5kN),
Duzina : 65 inča,
Prečnik : 24.5 inča,
P. vazduha : 25.6 kg/s,
Težina : ~800 lb.

 - Rolls-Royce Viper- 680 :

Potisak : 4,400 lb (19.4kN)
Dužina, prečnik i težina motora približno isti kao i kod prethodnika.
Protok vazduha : 27.2 kg/s

   - Honeywell- F124 :

Potisak : 6,300 lb (28.0 kN),
Dužina : 75.8 inča ,
Prečnik : 23.25 inča,
Protok vazduha : 42.7 kg/s,
Težina : 1,100 lb .
 
 -  Nevezano za G-4, kamo lepe sreće da su nam J-22 Orlovi znatno mlađi i ugradnje :

 - Honeywell -F125 sa KDS-om :

Potisak : 6,025 lb (26.8 kN) / 9,250 lb (41.1 kN),
Dužina : 140.2 inča,
Prečnik : 23.25 inča,
PV- (protok vazduha) : 43.3 kg/s,
Težina : 1,360 lb.

- I donji i gornji motor apsolutno odfovaraju ugradnji kako na G4 tako i na žalost zakesnolom odličnom aerodizajnu J-22 - Orao.

- Potpukovnik Miodrag Ristić sa nužno-iznuđenom rešenom pogonskom grupom Viper- 630 sa KDS-om sa 22.Kn na forsažu, nosi ubedljivu zasluženu nagradu sa CIAF-2011. Neka su usudi bilo koji pilot na znatno naprednijem - nekom multirolu i pogonskoj grupi da uopšte iz brišušeg leta sa visine 100.M krene u prvtranje oko ose, bez FBW ni FADEC ( izuzetna trenaža i za okvirno do dve sekunde uz maksimalnu koncentraciju i reflekse , po dizanju nosa aviona nekih 5. jako brzo povezenanih komandi, gde praštanja nema) !

- Takođe u našoj zemlji i tekako postoji proizvođač kompozita i uveliko izlaže na svetskim sajmovima, kao što i postojeće G4-ke već imaju simbolićno ugrađene kompozitne legure.

- Link ka prouzvođaču kompozita u državi Srbiji :

 - Link: http://www.wing.rs/

 - Nastup WING na - AERO-2011:

 - Link: http://www.wing.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=60:wing-doo-on-aero-2011&catid=3:news&Itemid=49

 - Izvinjavam se na opširnom izlaganju ! Razmatram modernizaciju galeba 4 (N-62) iz više uglova, sa jedinom željom da doprinesem temi i nadogradim je.Verovatno je moguće isto navesti još koncinzinije. Pokušao sam najbolje i svesno se ogradio od daljeg izlaganja.

 - Pogledjamo u fotografijama u prilogu kako izgleda moderizovani kokpit MB-339 gledan bočno, sa dve markinare i prectane slike Eurofigtera na ulazu u kokpit - ( Kao da se pilotima "želi reći" ne ulazie u Eurofighter, misleći na moderan glaskokpit) i potom po meni Češkog neuspelog projekta naprednog školsko-mlaznog trenažera na zastareloj aerodinimaci - ALCA- L 159 i kako i dalje savremeno izgleda naš G4 aerodinimački gledano:

  



 

 


* Modernizovani MB-339 - moderan glaskokpit na istoj aerodinamičkoj platfrmi ravnih krila i malim uvodnicima vazduha.jpg (153.63 KB, 1024x683 - viewed 138 times.)

* MB- 339- A pre modernizacije na B i C nivo.jpg (212.31 KB, 1280x850 - viewed 137 times.)

* L-159A-ALCA - Češka.jpg (244.56 KB, 1280x850 - viewed 161 times.)

* Naše G4-ke.JPG (562.33 KB, 2010x1066 - viewed 173 times.)

* Honeywell F 125 sa KDS-om.jpg (152.5 KB, 1024x768 - viewed 246 times.)
« Last Edit: September 07, 2011, 09:51:36 pm by dogfight » Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #333 on: September 07, 2011, 09:58:15 pm »

Videh zanimljive linkove pa rekoh da podelim sa vama i ovo....

http://www.lwserbia.rs/

Deo su vece grupe...

http://www.melaviation.co.uk/companies.html
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #334 on: September 07, 2011, 10:58:32 pm »

@Rotring, svaka čast na donjem linku! Iskreno nisam ni znao za postanje ogranka MEL grupacije na našim prostorima. Ono što znam je da u istu grupaciu nemože ući olako svako. Isto traži izuzetno znalački ljudski kadar, mašinski deo zadnje tehnologije. Ovakve firme su za svaku pohvalu i ulivaju nadu kao donji link gde fabrika WINGS radi namenske-avio kompozite, na čijem je čelu bivši profesor mašinskog fakulteta, svakako zaslužuju mnogo veću medijsku pažnju !

- Vezano za tvoj link, itekako je potrebno znanje i neophodni alati mašine da bi se uopšte prišlo ponudi kako se navodi: Kiseoničkih creva, pilotskih odela - (moguće je da se misli na ant-G - jer je akcenat dat na tehnologiji topljenja - (melt) i namenskog prilagođavanja koji tretira pojam obrade gume...itd), ... pogotovo doslovno prevedeno - sistemi punjenja oružja, do tehnologije radarskog hlađenja, pilotskih maski za lice ...!

- Zaista impozantno!

- Shodno datoj ponudi iza koje stoji i tekao ozbiljna grupacija The Mel group, nadam se da će država uposliti ovu firmu u namenske projekte jer ddefakto ima sa čime i sa ljudima od znanja. Sam podatak o 18.svetskih priznatih licenci da bi se uopšte ušlo u Mel-group mnogo govori.

- Uzgred uz svo poštovanje radnika MOME, šta bi radnici dali da u sadašnjim uslovima imaju makar deo tehnologija u plusu koje ima navedena firma.
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #335 on: September 08, 2011, 01:38:28 am »

- Galeb 4 - i test pilot TOC-a pukovnik Salko Hadzić za komandama u G-4 u prvoj slici u formaciji. Potom još jedna fotografija vrhunskih pilota TOCA-a Batajnica u formaciji  i na kraju formacja galeba 4 gde se na kraju se vidi J-22 Orao -(vreme SRJ). Napomena prve dve su nedavno nastale.
 
- Izvor : Foto galerije samog piloota TOC-a, pukovnika Salka Hadzića, poznatom po uspešnom demo letu na plavoj Lasti 54011 početkom ove godine.
 

 


  


* Vrhunski piloti TOC-a.jpg (37.69 KB, 604x453 - viewed 143 times.)

* G-4, dvosdedi pa jednosedi Orao i Mig-21 - piloti TOC-a.jpg (31.41 KB, 604x453 - viewed 164 times.)

* G-4-ke u formaciji i na krau J-22 ORAO.jpg (34.04 KB, 604x453 - viewed 172 times.)
« Last Edit: September 08, 2011, 01:49:53 am by dogfight » Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #336 on: September 08, 2011, 09:01:04 am »

Dogfight - neznam, kako bi stavio onaj Honeywell- F124 u G4. Čini mi se, da je prečnik veči od onog, kojeg si ti naveo u svojim podacima, a i motor je dulji od Vipera.

Na forumu Mycity kažu, da ima G4 problem sa nošenjem Maverica i to zbog vazdušnog odpora ili težine (znamo, da izvorni nema elektronike, da nosi ovu raketu) i da je bila verzija G4M više san nego realna mogučnost.

Da ima volje, vjerovatno bi se G4 mogao modernizovati, samo kako stvari stoje, na kraju zna Srbija da ostane samo sa Lastom.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #337 on: September 08, 2011, 10:07:24 am »

@janezek67

Lepo receno "da ima volje" jer kad je u pitanju G4 to je toliko isplativa investicija da je niko nemoze osporiti.
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #338 on: September 08, 2011, 12:32:06 pm »

- Lepo kažu iskusni ljudi "prvo skoči, pa kaži hop". Polako, biće i dobre volje viška, kada se blagovremeno skupljaju političli poeni.
U svom postu hronološki iznosim osnovne TT detalje navedenih motora i stojim iza stava da i Viper -680 kao i pomenuti  Honeywell 124 mogu po ojačanju zmaja , što je izvodljivo da se ugrade ili zadnji ugradi u modernizovani G4.

@Janezek67, nikakve ja "naučno-fantastastčne" priče ne iznosim, već ono što je realno izvodljivo i potkrepljujem suksecifinim izlaganjem. Niko ne pominje G4M već dublju modernizaciju galeba 4. Ne iznosim podatke TT motora koji mi se "sviđaju ili čine adekvatnim" i puko  prilagođavam potrebama modernizacije G4 na viši nivo.

- Razlika u dužini id 65.inča do 75,8 inča, nije problem koji je nerešev, naprotiv izvodljiv je !

- Kao doprinos temi i daljoj modernizaciji G4 na viši nivo (ponavljam niko ne pominje G4M), postavljam još par linkova ka Honeywell  i  pogonskoj grupi 124 (bivša Garetti).

 Link: http://www.honeywell.com/sites/portal?smap=aerospace&page=Propulsion_Engines3&theme=T5&catID=CDAB5CA0F-004C-6DBB-B50C-20859E156C16&id=HC4776FB6-2D69-1471-51F3-739EC7B713CE&sel=3

 Link: http://images.mitrasites.com/honeywell-itec-f124.html

 Link: http://customautomation.com/emms.html

 - Nesekiram se ja, kako stvari stoje, Srbija će po "nepisanom pravilu" u minut do 12. dobiti i modernije vazduhoplove a što se tiiče Laste i ona će pretrpeti modifikacije na kojima se radi. ( Otom - potom).
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #339 on: September 08, 2011, 01:28:24 pm »

@ dogfight

Imam jos neke zanimljive linkove za tebe.

http://www.siepa.gov.rs/attach/aviation_industry_in_serbia.pdf

http://lpo.rs/facilities.html

Ima i ovoga  Wink
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* chp 1.JPG (23.8 KB, 502x463 - viewed 279 times.)
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #340 on: September 08, 2011, 06:35:01 pm »

@Rotring, svaka čast na donjim linkovima ! 

- Samo ću reći da se istorija, kada govorimo o vazduhovlopvstvu u ovom slučaju vojnom vazduhoplopstvu, polako i ali sigurno ponavlja !

- Zato i kažem, (otom -potom ili prvo skoči pa kaži hop)! Doći će i vreme zdrave tržišne konkurencije i neće sve vezano za namensku industriju biti pod "patronatom"  SDPR-a i usko politički interesno diktirano sa neka mi neko i zameri - amaterskim, demagoškim marktengom, a ne profesionalnog marketingškog ispitivanja tržišta pa planskog ulaganja u određene projekte. Doći će vreme i to relativno brzo, kada će Zdrava ekonomija da potisne političke interese u drugi plan, gde joj  je i mesto. Zakonom elementarnog opstanka bilo koje zemlje, Zdrava ekonomija mora kad tad da izbije u prvi plan a da je politika samo u službi iste. Vreme je nakonrektniji  nepogrešivi "sudija".

- Zna se gde su koreni duge vazduhoplovne industrije na našim prostorima - ( Ikarus, Utva, Rogožarski, Jastreb ...). Uz svo poštovanje, zna se da su čitave porodice i same pojedine fabrike svojevremeno u SFRJ političkim diktatom razmeštene širom bivše Jugoslavije i niko nije pitao iste radnike i porodice da li isto žele ili ne, već stavljeni pred svršeni čin. Deo moje šire familije je doživeo istu sudbinu. Isto mogu da razumem sa ciljem ravromernog  ekonomskog razvoja svih republika bivše SDRJ ali surovim premeštanjem čitavih porodica, najblaže "nerazumem". Iznosim apsolutnu  istinu i neželim dalje u offtipc.

- Vezano za donje linkove koje postavo koleg a@Rotring, od - Laurence Walter Serbia, pa do fabrike - LPO , kao i nešto kasnije linka koga sam postavo vezano za WINGS - i fabriku namenski rađenih kompozita, a ima ih još par nažalost maje znanih i medijkih sa pravom reklamiranih.

- U prečniku od 30.Km oko Beograda a postoje i manje privatne, nikako značejem manje interesantne firme u unutrašnjosti, formira se zdravo jezgro, gde su UTVA -Pančevo, VTI -(simullirane laboratorije,osposobljen transoninični tunel T-38, novi ultrabrzi centalni kompjuter, polako ali sigurno uvođenje mladih avio inženjera), MOMA -remontni zavod i EDEPRO - (koja i tekako ima veze sa vazduhoplovnom industrijom, ne samo u novim raketnom gorivima, projektu ALAS, pa derivata LORANA za protivoklopnu borbu dometa do 9- Km čije se aktivno testiranje očekuje 2012. godine, napokon zaživelim protivoklopnim BUMBAR, početnim ulaskom i razvojem TM-40-(mali turbo mlazni motor) za sistem ALAS, što je samo početak kao balističke rakete R-400, koja je uzgred jedna od eksponata koji se mogu videti na zidu VTI kao modela za duvanje u vazdušnom tunelu ...itd), da ne pominjem značaj modernizovane Batajnice u vidu dve moderne poletno sletne staze, novog avio tornja, daljeg planiranja investiranja u infrastrukuru samog aerodroma kao nalednika VOC-a (vazduhoplovno opitnog centra) sa TOC-om - (flight center), sa odabranim test pilotima i dalje prisutnom modernom telemetrijom i ultra brzim kamerama , itd.

- Ono što je realno za pohvalu i ekonomski razvoj zemlje, isto ću na realnoj osnovi da pohvalim (bez obzira dali se radilo o avio industriji ili favrici "konditorskih prpizvoda"), a ono što je za realnu kritiku i svesno korišćen izraz "maćehinski" decenijski odnos države ka rođenoj vojsci a naročito vazduhoplovstvu i PVO , gde se politika poput "zaprške" meša u sve živo, isto ću na realnim osnovama da kritikujem.

- Daleko od toga da je stanje u vazduhoplovstvu Srbije "idealno", već svima znano, trenutno na niskoj lestvici maltene pukog opstanka i preživlljavanja mlazne flote, ali defakto u ovom trenutku već postoji zdravo jezgro  za dalji razvoj i neminovno će ekonomija kad -tad pa i u našem slučaju da uzme primat nad politikom, koja će biti samo u funkciji servisa daljeg ekonomskog razvoja zemlje. Živi bili pa videli i opet bez neke kvazi euforije, "spuštam loptu na zemlju", bez nepotrebnih izleta, već novim - ( otom -potom) !

- Sa punim raciom, koristim termin - zdrava tržišna urakmica. Uz svo apsolutno poštovanje ka radnicima UTVE - ( koja se iz godine u godinu renovira ) kao pregalaštvu radnika MOME, ... poštovane kolege, kamo lepe sreće da moderne mašine za obradu metala i obradu  ne u centimetrima, nego mikronima , numeričke upravljane, kao i moderne prese, moderna tehnologija i robotizovane mašine u funkciji zaštite metala itd. nađu i kod njih prrimenu. Racionalnim umrežavanjem znanja i već postojećih mašina za numeričkim upravljanjem, galvanizacije (hemijjski postupak -eletrolize, potapanja metala u hemijski rastvor gde je moguć sadržaj soli ali i nemora da bide)-  putem negativne i pozitivne katode, skidanje sve moguće postojeće rđe i nepotrebnih naslaga do osnovnog sloja, pa nužne zaštite metetala koja je izvodljiva, ... a mi ovde defakto govorimo o visoko-tehnološkoj obradi metala,  livenog čelika, izrade samih avio sklopova, obradi legura ...  koji su u granicama zemlje).

- Sa kojim se to "referencana" svojevremeno Jugohemija pojavljuje kao izvršioc remonta tada postojećih 5. MIG-29-ki, nego "referentno politički interesno obojeno" ?

- I sada imamo i znanja i ljudi i fabrika i dovoljno inicijalno kapitala, koliko smo god osiromašeni, političkim mutivodama, da sami strateškom kupovinom naprednije avionike i bolje-jače pogonske grupe od Viper 17,5 Kn iznesemo modernizaciju G-4 na znatno viši nivo, deo po deo, do jedne cele moderne eskadrile modrnih G4 koja itekako može sa spoljnih nisača da ispaljuje Maveric a i naš GROM-B sa TV glavom, za koga je uspešno završeno originalno modularno raketno gorivo i sl. Pokazaće se na vreme sa i te tako moderne avio platforrme ! Koliko god me neko smatrao utopistom, "paljevinom" i sl, da živim u "oblacima", - otom -potom!  Naravno sa gledište ekonomije i racionalisanja, svaki ino-kooperant je dobro došao, ako već nije i prisutan u međudržavnim pregovorima ? Uključen strateški, znalački marketing u međudržavnim pregovorima, gde je G4 ponavljam i dalje modena aerodimička platforma sa linencom čija se cena meri pozamašnom deviznom svotom i gde smo svakako u situaciji da ako se već odričemo svog znanja i postojećih fabrika- (ekonomskog razvoja zemlje), apsolutno zahtevamo od 3. lica da za cenu od 5. miliona evra po avionu, bez imalo hiperbolisanja dovede tehnološki nivo jednog G4 na približno HAWK-200. Realnost a ne fikcija!

- Primeri modernih mašina i tehnologija koje kolega @Rotring postavio u donjem linku iz LPO - Ada, a takođe se kasnije mogu postaviti i rešenja određenih kompozitnih sklopova i tehnologija koje su takođe već prisutne u zemlji. Država je preživela i dalje proživljava "odliv mozgova" -znanja, ali naslednici profesora  Zlatka Petrovića sa CHP-1 postoje na drugim primenjenim istraživanjima u toku. Nažalost je SIEPA - Serbia Investment and Export Promotion agency, gurnuta u senku za sada , ali ne dugo politički "ustoličenog" - SDPR-a.



 
 

Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #341 on: September 08, 2011, 07:24:50 pm »

- Galerija G4-ki vazduhoplovstva Srbije majstora fotografije Salinger Igora :


* 23645 ...CIAF 2011 ... autor Salinger Igor.jpg (122.6 KB, 700x465 - viewed 175 times.)

* 23737 ...noću - autor Salinger Igor.jpg (91.39 KB, 800x531 - viewed 136 times.)

* G4 ... 23645 na AIR-POWER Austrija 2011..jpg (157.59 KB, 700x465 - viewed 171 times.)

* G4 ... AIRPOWER AUUSTRIA -2011 , autor Salinger Igor.jpg (71.49 KB, 700x465 - viewed 99 times.)

* G-4 ke na stajanci - Batajnica - aitor Salinger Igor.jpg (124.33 KB, 800x531 - viewed 188 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #342 on: September 08, 2011, 11:12:18 pm »

dogfight, jedna molba: postovi su ti u principu jako dobri, sadrzajni, ali su uzasno teski za citanje. ajde ako nije problem da o stvarima o kojima pises pises taksativno? recimo - problem sa motorima, problem sa elektronikom, pordjenje sa drugim avionom... bez preplitanja i mesanja sa trzisnom ekonomijom i sl (svi smo svesni situacije i manje vise delimo misljenje). hvala  (ovo jedino lici na pivo Smiley )
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #343 on: September 08, 2011, 11:49:47 pm »

dogfight, jedna molba: postovi su ti u principu jako dobri, sadrzajni, ali su uzasno teski za citanje. ajde ako nije problem da o stvarima o kojima pises pises taksativno? recimo - problem sa motorima, problem sa elektronikom, pordjenje sa drugim avionom... bez preplitanja i mesanja sa trzisnom ekonomijom i sl (svi smo svesni situacije i manje vise delimo misljenje). hvala  (ovo jedino lici na pivo Smiley )

@ssekir75, iskreno hvala! U silnoj želji da se ne samo nadovežem na odlične linkove kolege @Rotringa u prethodnom postu, želeći samo dobro i nadogradim kreativno temu sa više pristupa ( a svi su logični povezani), ja se rasplinjunjem i iz jedne oblasti ulazim u drugu, uvek se držeći teme ali ne ulazim u sfere "naučne fantastike". Već sam dobio sugestiju da pišem konciznije i iskreno sam "ljut sam na sebe" !  Sad

- Mada povezujem više oblasti i trudim se da izlaganje ima neki logičan tok, kada završim pisanje tek tad vidim koliko sam se "raspisao", mada verujem da isti tekst ima svoju realnu sadržajnu težinu i značenje. Kada završim pisanje - kucanje, pitam se šta da editujem - isečem iz teksta a da hronologija izlaganja negubi smisao i tok?  Zaista moram da povučem što bi se reklo žargonom "ručnu" u izlaganju.

- Hvala najisjrenije!  Kao kraći doprinos nekoliko fotografija G-4-ki :

 


* 23725 ... G4 Republike Srpske - aerodrom Mahovljani.jpg (171.01 KB, 800x536 - viewed 188 times.)

* 23733 ...sa podvesnim rezervoarima goriva..JPG (248.66 KB, 1936x1189 - viewed 195 times.)

* Trojka G4 u formaciji.jpg (263.76 KB, 1958x1469 - viewed 197 times.)

* Trojka G4 u formaciji ...2..jpg (326.83 KB, 1957x1469 - viewed 260 times.)

* Trojka G4 u formaciji i pozadini 2. MIG-21-ce.jpg (205.52 KB, 2000x1341 - viewed 268 times.)
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #344 on: September 09, 2011, 06:38:01 am »

- Lepo kažu iskusni ljudi "prvo skoči, pa kaži hop". Polako, biće i dobre volje viška, kada se blagovremeno skupljaju političli poeni.
U svom postu hronološki iznosim osnovne TT detalje navedenih motora i stojim iza stava da i Viper -680 kao i pomenuti  Honeywell 124 mogu po ojačanju zmaja , što je izvodljivo da se ugrade ili zadnji ugradi u modernizovani G4.

@Janezek67, nikakve ja "naučno-fantastastčne" priče ne iznosim, već ono što je realno izvodljivo i potkrepljujem suksecifinim izlaganjem. Niko ne pominje G4M već dublju modernizaciju galeba 4. Ne iznosim podatke TT motora koji mi se "sviđaju ili čine adekvatnim" i puko  prilagođavam potrebama modernizacije G4 na viši nivo.

- Razlika u dužini id 65.inča do 75,8 inča, nije problem koji je nerešev, naprotiv izvodljiv je !

- Kao doprinos temi i daljoj modernizaciji G4 na viši nivo (ponavljam niko ne pominje G4M), postavljam još par linkova ka Honeywell  i  pogonskoj grupi 124 (bivša Garetti).

 Link: http://www.honeywell.com/sites/portal?smap=aerospace&page=Propulsion_Engines3&theme=T5&catID=CDAB5CA0F-004C-6DBB-B50C-20859E156C16&id=HC4776FB6-2D69-1471-51F3-739EC7B713CE&sel=3

 Link: http://images.mitrasites.com/honeywell-itec-f124.html

 Link: http://customautomation.com/emms.html

 - Nesekiram se ja, kako stvari stoje, Srbija će po "nepisanom pravilu" u minut do 12. dobiti i modernije vazduhoplove a što se tiiče Laste i ona će pretrpeti modifikacije na kojima se radi. ( Otom - potom).


Problem, koji ja vidim nije samo dužina, nego promjer, koji prema vikipediji ima 31'' i ne 24, koji si ti stavijo (ako logički razmišljam, snažnji motor bi trebao imati viši promjer). Tko zna, koji podaci su pravi.
Logged
Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 55   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 24 queries.