PALUBA
April 27, 2024, 03:17:59 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 55   Go Down
  Print  
Author Topic: Soko G-4 Super Galeb (N-62)  (Read 375335 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #405 on: November 23, 2011, 11:34:04 pm »

U donjem postu može se u središnjem delu videti nova izvedba podvesnog, ojačanog pajlona. Dalje, otvorena je opcija da postojeći podvešeni top GŠ-23 mm, nezauzima toliko prostora u središnjem delu. Osim podvesnog kontenjera znatno manje izvedbe od 12.7 mm, moguća je i integracija podvesnog kontenjera -  topa od 20 mm, domaćih koćećih bombi kao i precizno navođenog naoružanja v-v i nove generacije v-z.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]






* G-4M - Odlična aerodinamička osnova za dalji razvoj __.jpg (75.74 KB, 608x421 - viewed 625 times.)

* G-4 i Leteće Zvezde _ Br.2..jpg (191.48 KB, 888x1289 - viewed 434 times.)

* G-4 i Leteće Zvezde __ Br.3..jpg (232.43 KB, 899x1245 - viewed 431 times.)

* G-4 i Leteće Zvezde _ br.4..jpg (205.25 KB, 878x1275 - viewed 343 times.)

* G-4 i Leteće Zvezde _ br.5..jpg (258.16 KB, 872x1266 - viewed 332 times.)
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #406 on: November 24, 2011, 01:03:31 am »

U razvojnom putu Super Galeba (N-62) svakako treba pohvaliti remontni zavod Zmaj u Zagrebu, čiji radnici unose vremenom niz poboljšanja u konstrukciji i invetivnost.

Tokom Nato bomardovanja u fabrici aviona Utva - Pančevo uništeno je dosta započetih zmajeva G4 ali su neki i sačuvani. Iz fabrike aviona Soko- Mostar, dislocirano je dosta nezavršenih delova zmaja kako G-4 ali i J-22 Orao.

Cilj je bio dalji kontuniutet proizvodnje ne samo familije elisnih avina UTVA, od uništenih predserijskih 6 Lasti već i dalja proizvodnja i evolucija G-4.

Istine radi, treba naglasiti da je puno učinjeno u daljem osposobljavanju i obnovi fabrike. Početak proizvodnje Laste 95 je u mnogo čemu doprineo tome. Zato u prilogu ciljano stavljam izgled fabrike aviona Utva - Pančevo iz ptičije perpesktive gledan, pre pokretanja projekta Lasta 95 i dalje serijske proizvodnje.

Za par godina krovni paneli su značajno pokriveniji kao i sam enterijer i tehnološka snabdevenost fabrike koja uključuje i mašine sa numeričkim upravljanjem stare i novije generacije. A krenulo se bukvalno "od štapa i kanapa" sa najelementarnijim alatima u izuzetno lošim uslovima za rad. Danas je to prošlost.

U namenskoj fotografiji u pravcu gde piše jabučki put je sever (Novi Sad), kontra gledano jug, na zapadu Beograd a istočno Rumunija i Mađarska.

Red je navesti evidencijske brojeve uništenih G4, koji su pripadali akro grupi Leteće Zvezde, u samom hangaru aerodroma Golubovci tokom Nato bombardovanja 1999:

G-4 Leteće zvezde – ev. oznake 23693 – Aerodrom baziranja -Golubovci,;
G-4  Leteće zvezde – ev. oznake 23694;
G-4  Leteće zvezde – ev. Oznake 23695;
G-4  Leteće zvede – ev oznake 23696;
G-4 Leteće zvezde –ev. oznake  23697;
G-4 Leteće zvezde – ev. oznake 23698;
G-4 Leteće zvezde – ev. oznake 23699.

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 Napredna aerodinimakika i otvorena vrata dalje modernizacije :

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 
 

 
 

Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #407 on: November 24, 2011, 07:30:32 am »

a ir je ispitan i razoružan dakle?pretopostavljam da su avioni morali proći neku komisiju da bi dobili tu oznaku?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #408 on: November 24, 2011, 08:42:36 am »

То је радила она (оне) комисија (екипа) за "подрегионалну контролу" разоружања земаља бише СФРЈ. Пријавиш да си та и та средства разоружао и задржао за помоћну (неборбену) намену (која је била строго дефинисана: опитовање, тестирање, музеј, учило и сл.)
Logged
zixo
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 555


« Reply #409 on: November 24, 2011, 09:45:38 am »

Mislio sam da je IR ustvari Istraživanje i razvoj.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #410 on: November 24, 2011, 11:29:46 am »

IR je ili istrazivanje i razvoj ili istrazivacnki radovi tako nesto.
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #411 on: November 24, 2011, 01:36:41 pm »

Mislio sam da je IR ustvari Istraživanje i razvoj.
To sam i ja pročitao negdje,vjerovatno na ABG
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #412 on: November 24, 2011, 03:30:18 pm »

Ovaj "IR" bi treba o da bude 23730 na kome je poginuo Ištvan Kanas. Ja sam bio u vojsci na Batajnici dok je još bio u ovim starim bojama. Ubrzo po mom odlasku na Lađevce, dobio je onu fantastičnu modro-plavu boju, tako da ga nikada uživo nisam video u novom izdanju.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #413 on: November 24, 2011, 06:23:16 pm »


 Iz fabrike aviona Soko- Mostar, dislocirano je dosta nezavršenih delova zmaja kako G-4 ali i J-22 Orao.


Poštovani, molim može li objašnjenje ove rečenice, naime koliko je meni poznato Soko koji spominjete je zapravo: SOUR Vazduhoplovna Industrija Soko, Mostar, Bosna i Hercegovina što bi značilo da je u pitanju društveno vlasništvo (prema legsativi ex SFRJ) radnika udruženih u njoj. Ukoliko mislite na odnošenje nezavršenih letjelica, alata, strojeva/mašina i osobne/lične imovine u vlasništvu pravnog subjekta onda tako i napišite ovako ispada da je netko to dobrovoljno dao ili je samo "privremeno" izmješteno. Bez ljutnje, ali......

A kad Ste se već dotakli teme, koliko je meni poznato i to prema informacijama iz prve ruke (same tvornice) od te mogućnosti, mislim na nastavak proizvodnje N-62 (ili G-4 ako Vam je draže) nikad nije bilo ni M. Naime i ono što je po Vama "dislocirano" je zapravo samo bilo pokupljeno na brzinu i nagomilano/uskladišteno bez nekog smisla. Za to nije bilo mogućnosti niti u periodu 1991-1999, a kamoli nakon 1999, danas još i manje. Osobno smatram da je načinjena šteta u svakom slučaju (i da nije "dislocirano" pitanje je što bi bilo sa svim), a to se najbolje pokazuje danas, kad niti jedno od preostala 4 RZ zemalja u regiji (ex SFRJ) nema moderan mlazni školski avion. G4 (kao i moguća izvedenica jurišnika-jednosjeda po principu Galeb/Jastreb recimo figurativno G6) po meni je najbolje što je avio-industrija bivše države uspjela sklopiti i siguran sam da bi daljnjom evolucijom (uz odustajanje od načela (glavne zablude ex JNA) da sve mora biti domaće proizvedeno - mislim na motor i avioniku) danas bio respekatbilan školski i solidan pomoćni jurišni zrakoplov/vazduhoplov, naravno uz 1 ili 2 eskadrile glavnih strojeva/mašina.

BTW da smo malo pametniji na osnovi G-4 (i da se obnove alati) mogla bi se raspodjelom poslova izgraditi "manja" serija od cca 50 (neka je svaki 3.000.000 $ to je 150.000.000 $, a za te pare se isplati mrdnuti dupe) aviona za RZ unutar regije, projektna dokumentacija postoji, ti avioni lete i postoje i sasvim bi zadovoljili potrebe školovanja za cca bar 20 god. Riječ je o ŠKOLSKOM avionu, znači ne treba mu nadzvučna brzina niti radar (možda meteo), ono što se ne bi moglo izgraditi može se kupiti bilo gdje (danas je 2011, a ne 1984!) tko ima love u Švedskoj ili SAD tko nema u Kini!

P.S. kolega dogfight ne mislim ništa loše niti u smislu čl.11, ali istine radi......
« Last Edit: November 24, 2011, 06:29:24 pm by proxy1969 » Logged
EXIT78
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #414 on: November 24, 2011, 06:41:46 pm »

@proxy1969

Istine radi dragi kolega taj isti Soko je nastao tako sto je dislocirana fabrika Ikarus i kompletan vazduhoplovni basen iz Beograda u Mostar sa sve radnicima i njihovim porodicama! Tako da je ovo neko "vracanje kuci" i ispravljanje istorijske kradje u bivsoj nam drzavi a da ne govorimo da su sve te fabrike bile u privatnom vlasnistvu a ne drustvenom u koju je ulagala cela SFRJ a ne radnici fabrike Soko...

Takodje je dezinformacija da G-4 nije bio sklopljen u Utvi posle 1992 godine od donetih delova a uz odredjena ulaganja kompletan zmaj mogao bi da se radi za dve-tri godine u Pancevu a da li je to ekonomski isplativo ostavimo da o tome misli neko drugi.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #415 on: November 24, 2011, 06:57:18 pm »

Može li jedno pitanje za znalce, zbog čega su svi Galebovi/Jastrebovi pa čak i N-62/G-4 imali far u nosu? Čemu je zapravo služio? Zar se to mjesto nije moglo iskoristiti za ugradnju boljih ciljničkih/nišanskih sprava i uređaja recimo kao ovi dole na slici? Mislim da je to uz taktiku koju su koristili (a drugu uz korištenje mahaničkih nišanskih sprava nisu ni mogli) piloti ex RV i PVO JNA doleta, pregleda te nakon toga u ponovljenom krugu djelovanja/dejstvovanja zapravo i jedan od razloga što se broj letjelica naglo smanjio(valjda je svima jasno o čemu govorim) pri tom ne ulazeći u razloge i motive već se koncentrirajući isključivo na taktičku primjenu aviona kao borbenog sredstva. Za starije modele to mi je donekle i jasno, premda je Rv i PVO JNA zahvaljujući američkoj tehnici iz ranijeg perioda imao iskustava s ipak malo modernijim spravama, ali za avion koji je uveden u službu sredinom 80-tih malo mi je čudno da nije bio bolje opremljen.


* Su.jpg (93.1 KB, 383x397 - viewed 272 times.)
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #416 on: November 24, 2011, 06:58:09 pm »

90-tih godina nikome zdravog razuma u okrnjenom delu Yu nije padalo napamet da pokreće proizvodnju bilo kog borbenog aviona u Pančevu. Samo 4-ki je tada bilo preko 80-kom u upotrebi!? 90-tih na aerodromima u Srbiji i CG nije bilo mesta za smestiti sve te letelice. Sećam se a. Ponikve 1992/93. - 10-tine MiG-21 na stajanci do tada pomoćnog aerodroma. Posle 99. je sasvim druga priča. Tada, i da se htelo, nije se moglo. Danas je to, ako ne (a nije) tehnički moguće, ono sigurno komercijalno apsolutno nedopustivo.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #417 on: November 24, 2011, 07:18:49 pm »

Može li jedno pitanje za znalce, zbog čega su svi Galebovi/Jastrebovi pa čak i N-62/G-4 imali far u nosu? Čemu je zapravo služio? .

То је мода 60-тих. Није ваљда да си то први пут видео на нашим авионима.
Први млазни школски авион "Fouga Magister" имао је на истом месту тај фамозни фар.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Сад фар се може искористит у више случајева, али превасходно за осветљење. Једна халогена сијалица 200-300 watt, могла се поприлично добацити. Па рецимо као зрно 12,7мм


* far.jpg (81.23 KB, 332x560 - viewed 211 times.)
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #418 on: November 24, 2011, 07:53:10 pm »

То је мода 60-тих. Није ваљда да си то први пут видео на нашим авионима.
Сад фар се може искористит у више случајева, али превасходно за осветљење. Једна халогена сијалица 200-300 watt, могла се поприлично добацити. Па рецимо као зрно 12,7мм



Pa i napisao sam da mi je jasno za ove iz 60-tih, ali mi nije jasno za ove iz 80-tih valjda je izašlo iz mode kad ga ni IAR-99 nije više imao. Sad ovo s osvijetljavanjem cilja/mete je valjda pošalica.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #419 on: November 24, 2011, 08:57:58 pm »

Ja mislim da nije far u nosu bez veze. Dobro osvetljava mračnu pistu, a bilo je i takvih. Jedan od TT uslova za G4 bilo je korišćenje slabije uređenih letelišta.
Logged
Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 55   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.