PALUBA
April 27, 2024, 10:56:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 55   Go Down
  Print  
Author Topic: Soko G-4 Super Galeb (N-62)  (Read 375385 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 383



« Reply #105 on: August 26, 2010, 01:22:05 am »

G-4 MD će moći da nosi pametno oružje a ne dve ručne bombe, produžiće mu se i resursi. Nije bilo planiran da mu se dodaju podvesne tačke tek tako, na prototip G-4M su stavljena druga krila, očigledno veći i skuplji zahvat, koji se možda i ne isplati za 15 aviona.

Bilo bi pametno da se kupi paket koji su imali Italijani za poboljšanje postojećih motora i povećanje snage bez posebnih izmena ni na motoru niti na zmaju (oko 170 000 USD), ali da li ga i dalje imaju u ponudi je pitanje. Zamena motora i nema nekog smisla, jer ako zameniš motor, kompletnu avioniku, produžiš resurse zmaja, šta ostaje? Pametnije je onda kupiti nov avion.

Sad ne valja što se menjaju analogni instrumenti? Menjaju se sa razlogom, ako su pametni uzeće rezervne delove, ali kakve to opet ima veze? Neki novi avion će u svakom slučaju imati nove instrumente, onda bolje i da ne kupujemo novi avion?

Znam da želiš najbolje i da si zbog toga iznerviran ali očigledno radimo onoliko koliko smo u mogućnosti. I ovo ako bude biće dobro. Nije stvar samo u novim instrumentima, već i u simulatoru radara, otkaza sistema i sl. gde će G-4 da dobije potpuno novi kvalitet u obuci a borbena vrednost će mu porasti uvođenjem mogućnosti za integraciju navodjenih sredstava, od Maverika kojeg već imamo (ili Grom B), do laserski navodjenih bombi. Nije zlatno ali je napredak.

Evo videcemo sta ce od svega toga biti na kraju. Naravno da treba da zamene analogne instrumente ma ne nek ih ostave ali to noje dovoljno. Kada se sve to nakaci i dodaju nove podvesne tacke kako ce taj avion da leti uopste sa starim motorom? Kada je poleteo prvi put prototip G-4M sa nakacenim svim novim detaljima da ih ne nabrajam znas li koju je brzinu u letu postigao (raspitaj se ako nisi upoznat)? Samo fantasticnim poznavanjem aviona i jos boljim pilotiranjem je to uspeo da uradi probni pilot Dragojlo Grozdanović. Bez novog i jaceg motora moze dobiti samo nesto od toga predvidjenog. Ja stvarno postujem tvoje komentare i tebe jer vidim da si jako na zemlji i uvek sa novim informacijama i sve jako korektno ali da navijamo za nesto sto za nas avion nije najbolje za planiranih 5 miliona dolara ne bi trebali da radimo, ja necu. Moze mnogo bolje za te novce evo proprati komentare decka MarkoFTE koji vec radi na nekoliko projekata u svetu kako on vidi G-4MD za 5 mil. na drugom forumu gde si i ti isto clan. Ja sam se licno odusevio sa deckom i covek je komentarisao do trenutka kada je saznao da ce to biti ovako. Strana dvadeset i peta sa MyCity Military foruma od pre skoro dve godine.

Citiram: ,,Na G-4 se nece raditi nista osim digitalizacije kokpita i to koliko sam ja razumeo samo PFD i MFD -a, u taj posao nece biti ukljuceni ni nasi inzenjeri ni nasi radnici, dolazi foirma iz inostranstva i ubacuje njihov kokpit (verovatno slican rumunskom 99) i to je to.

Izgleda da u nasoj vojsci izgleda svi rade tudji posao a niko ne radi svoj a pogotovo ljudi u nabavci.

Sto se mene tice ova tema je zatvorena i nemam sta vise da dodajem, G-4 ce dobiti onakav kokpit od kakvog ljudi sa strane mogu najvise da zarade (citaj da se ugrade) kao i svaki tender u Srbiji, a ko te pita sta je potrebno za skolovanje dobrih pilota kad smo mi i onako jako daleko od toga.

Ovo sluzi da me cisto malo podseti zasto sam u inostranstvu"

Vise nikada nista nije komentarisao. Evo i jednog od njegovih predloga motora svaki je objasnio zasto i kako.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Stvarno me interesuje sta mislis o svemu ovom pa napisi ovde da komentarisemo.

 @dogfight
Sa onog modela (funkcionalnog) kabine za NA nikada nista nije primenjeno, a da li ce se to desiti cisto sumnjam jer ce drugi raditi sve u modernizacije aviona G-4MD, a onaj novi elektronski nisan cija je slika postavljena u temi o NA je nisan koji nema veze sa NA i razvijan je pre svega za Orla i G-4M u koji je jedan ugradjen. Samo pogledajte slike ta dva nisana i sve ce vam biti jasno tako da novac ide u tudje ruke. Ja sam prvi za to da sto vise urade nasi ljudi i da sve budo sto bolje ali tesko ce se to desiti u ovom danasnjem vremenu.


* 112019_93688006_f125.jpg (152.5 KB, 1024x768 - viewed 365 times.)
Logged
stegonosa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 68


« Reply #106 on: August 26, 2010, 01:51:57 pm »

@BSD

Znam sta je pisao i Marko FTE, kao sto znam i za G-4M, on je radjen po starom projektu koji je predvidjao i modernizaciju motora koju nismo mogli da uradimo 90-ih, zato i nije imalo smisla kaciti mu jos veci teret. Ocigledno G-4MD nece imati novo krilo, ni nove podvesne tacke. G-4 ce verovatno biti omoguceno nosenje navodjenog naoruzanja i to je to, nema dodatnog tereta i podvesnih tacaka. Cifra od 4,5 miliona USD je navedena okvirno, mi ne znamo koliko ce to na kraju da kosta i sta ce se raditi, mozda je ta cifra predvidjena uz ulaganje u lokalnu infrastrukturu koja bi podrzala takav avion (Utva, Moma i sl.) ali ne znamo ni sta je bilo ukljuceno (deo znamo iz planova VTI), koji priključci, mozda i oni podvesni kontejneri za lasersko obeležavanje ili nesto drugo? G-4 jos nije mrdnuo sa mrtve tacke a kada ce ne znamo, ni sta ce ni ko ce biti izabran. Jos uvek je dosta stvari u igri.

Mi rezonujemo na osnovu dostupnih informacija koje mogu da budu i nepotpune, jer od juče do danas ko zna šta je sve izmenjeno ili se planira, po kojoj cifri, šta ulazi u kompletan paket ali i koja je raspodela troškova. Juče čujem da su 100% Italijani (koji to mozda najbolje i mogu da urade, čak i unapredjenje motora jer se Viper još upotrebljava kod njih), danas se G-4 vodi u Berlin, sutra ko zna gde.

Pogledajmo sa druge strane, ako se sve menja na avionu (krilo, avionika, motor, produženje resursa zmaja itd) koji će da leti još maksimum 15 godina (od 2015. do 2030. a neki možda samo jos 10 godina do 2025.) koja je svrha ulaganja tolikog novca? Onda bolje da pravimo neki novi avion, možda čak turboprop koji bi skoro u svemu parirao G-4 a koji može da rade VTI i Utva, upotrebljavaju se iste tehnologije kao za Lastu, znači ništa nedostižno za nas. G-4MD kakvog bi mi voleli bi bio realan da je odrađen pre 5 ili 10 godina, sa životnom rezervom od narednih 20-25 godina.

Dobro je modernizovati G-4 koliko god to bilo, voleo bih ja novi motor i još što šta ali je pitanje koliko je to realno ali i isplativo? Čak i da su neke igre iza toga ne treba trošiti živce. Treba se pre svega nadati onom delu koji bi obezbedio podizanje i obnovu Mome (koji je pomenuo i Živak), obnovu dela linije za G-4 (ako bude bilo pameti) kako bi se mogli nadati da jednog dana, makar za 15-20 godina ponovo počnemo da pravimo mlazne avione. Voleo bih ja i pre, da već za 10 godina forumi bruje o nečem novom, ali bolje da se ne nadamo previše, ako bude bilo obradovaću se kao malo dete, ako ne bude nećemo se mnogo razočarati. Najbolje bi bilo da svako ko ima i malo uticaja pritisne ka tome da se nešto kvalitetno uradi ali kod nas je teško planirati ozbiljnije i za sledeću godinu, a kamoli za 10 ili 15.

Najizglednije je da, kao sa Lastom, neko nešto zatraži Jugoimportu a onda se mi "naprasno" setimo kako nešto imamo u novčaniku, a da bi se to desilo moraćemo da sačuvamo ovo što imamo i da makar malo razvijemo dalje. Takva nam je sudbina, ali kako god da nam se ne desi kao 2004. kada su Libijci hteli da kupe 60 ili čak 80 G-4 a mi im odgovorili da ne možemo da ih proizvedemo. Žalosno je što nam sudbina avioindustrije zavisi od stranih kupaca i Jugozdrpa, ali oni su nam spasli i Utvu i avioindustriju.
« Last Edit: August 26, 2010, 01:59:58 pm by stegonosa » Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #107 on: August 26, 2010, 03:57:48 pm »

Pa i korak po korak nije lose resenje. Prioritetno je da se modernizuje kokpit, pa za par godina ako se bude moglo da italijani pojacaju Viper, onda bi se opet dobio ubojitiji G4.
 U principu ni G4 ni Orao bez jacih motora ne mogu da nose ni sadasnji maksimum tereta a kamoli nesto vise. Poznato je da Orao sa 12 bombi jedva leti, o nekoj pokretljivosti se tesko moze pricati. Isto je i sa G4 kad je natovaren .
 Za skolsku obuku sa novim kokpitom koji ce omoguciti lak prelazak na novi visenamenski avion i sa naoruzanjem koje sad poseduje , mislim da ce biti dovoljno za pocetak.
 Ipak je aviacija trenutno skoro pa cist otpad, ali zamislite eskadrilu modernizovane Laste, pa jednu G4MD i jednu novih visenamenskih. To je vec nesto, to je ipak sistem koji ima i temelje i nadgradnju.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #108 on: August 26, 2010, 04:37:00 pm »

Najbolje bi naravno bilio da se obezbede novi motori sa vecim potiskom koji ne bi zahtevali vece zahteve na zmaju aviona. Koliko znam G-4MD nije predvidjao novo krilo vec ojacavanje postojeceg i dodavanje dve podvesne tacke za rakete V-V i uvodjenje vodjenog naoruzanja V-Z kao i povecanje nosivosti postojecih podvesnih tacaka (potkrilnih).

U svakom slucaju zbog povecanja tezine i pogorsanja aerodinamike zbog povecanja broja podvesnih tacaka i kolicine naoruzanja trebalo bi makar za G-4MD da se obezbede motori sa komorama za DS (recimo ovi sa Orla). Do duse nisam siguran dali bi to uopste bilo dovoljno i da li bi se isplatilo.
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #109 on: August 26, 2010, 05:34:25 pm »

Apsolutno se slažem sa onim i što je @Kljun i @stegonosa i @BSD...rekli. Takođe decidirano mislim dok se politika=polip sa svim metastazama ne iskoreni iz svih domena zdravog ekonomskog razdvoja države možemo samo u nedogled pisati puni entuzijazma i optimizma o razvoju naše vojne avijacije, Vojske Srbije, namenske industrije i monopolisanog SDPR-a. Na stotine vrhunskih inžernjera svih grana vojske kako VTI, primemenjenih istraživanja koja spadaju u svetski vrh je revoltirano nipodaštavanjem i stavljavanjem političkih interesa iznad znanja otišlo u svet i sada vodeći konstruktori u sijaset moćnih zemalja širom sveta.

Kada bih najodgovornije naveo samo od nekih primenjih rešenja koja su išla ispred svog vremena a bili hladno političkim dekretima ugašeni kao "neperspektivni" a isti našli primenu i hvalospeve u drugim armijama mnogi bi na forumu "čupali kosu" ili rekli da pričam bajke a to nikako ne želim. Jednom sam se opekao počevši o tome čak i sa namerom da slikovito neke prezentujem i na mene se osulo dvlje i kamenje. Zato nemam nameru da o tome govorim uopšte a vreme će naročito mlađim ljudima na forumu pokazati i dokazati istinu. Stoga ću samo da posmatram i pratim dešavanja koja su zvanično objavljena bez ikakvih priča šta bi bilo da je bilo!

Što se tiče G-4 bez obzira na vremešnost idejnog projekta odgovorno tvrdim da je aerodinamikom i dan danas u svetskom vrhu. Italijani su mudro na vreme razvili u saradnji sa Englezima Viper 680 koji bi i G-4 i J-22 Orlu da je volje dali mnogo bolje letne perfomanse i izbegli bi višegodišnjue mučenje da nakalmimo KDS na znatno slabiji Viper 632. Niko me ne može ubediti da zavod Orao nije u stanju da proizvede licencno isti ili da bi nam ilo stavljao veto za kupovinu istog (Viper 680). To bi G-4 danas omogućilo osim odličnih letnih osobina i nošenje za svoju klasu naravno u skromnijoj formi i težini lepezu samonavođenog naouražanja i znatno savremeniju i napredniju obuku a Orlu znatno veći resurs motora i zmaja i u punom smuslu reči transonični borbeni avioion sa odgovorajućim odnosom potiska i mase.

Kako lepo reče koga Kljun:korak po korak ...! Nažalost ne koracima od sedam milja već kako samo to mi znamo "dva koraka napred pa veliki korak nazad". Nadam se i verujem da će doći dan makar bio i dekica da o našim modernim avionima proizvođenim pre svega vođenim znanjem, zdravom ekonomskom logikom i našom iventivnošću... bez upliva političkih lobista i mutivoda srećan gledam ekonomski razvoj zemlje.
« Last Edit: August 30, 2010, 06:13:14 pm by Boro Prodanic, Reason: Pravopis, pravopis... » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #110 on: August 26, 2010, 05:56:53 pm »

Koliko sam upoznat sa radom u Orlu oni nisu u stanju da proizvedu motor, bilo 632 bilo licencno neki drugi. Da bi to mogli bilo bi potrebno uložiti mnogo sredstava a to se jednostavno ne isplati za malu seriju od 15 motora koliko nama treba, pa čak i da je duplo veća potreba to je malo da bi bilo rentabilno i maštati o licencnoj proizvodnji. Pored toga to je motor dizajniran 50-ih godina prošlog veka, tako da čak i ako bi se razmišljalo o proizvodnji, valjalo bi razmišljati o motorima novije generacije.

Mislim da će ono što sada bude urađeno na modernizaciji G-4 biti i poslednje što se na njima radi u tom smislu. Novi motori ako sada ne budu stavljeni, nikada ni neće biti. Mogućnosti G-4 za nošenje ubojnog tereta ostaće ograničene, tako da će u slučaju potrebe jurišnih dejstava i podrške trupama na zemlji, najveći deo tereta pasti na budući višenamenski avion, i eventualno Orlove ako se vrate u stroj, dko će G-4 samo pripomagati u skladu sa skromnim mogućnostima.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #111 on: August 26, 2010, 06:26:40 pm »

Potseti me sad sa ovim odbacenim "neperspektivnim' izumima na sistem za vazdusno zatvaranje vrata na autobusima koji je izmislio neki nas covek pa je morao patent da proda Austrijancima.
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #112 on: August 26, 2010, 08:31:06 pm »

Idejna zamisao komjuterskom obradom i animacijom Super G-46.Mašta al je makar lepo videti:

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/SgQSj3Cig0k?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
stegonosa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 68


« Reply #113 on: August 26, 2010, 09:18:12 pm »

@dogfight

A zasto bi proizvodio Viper 680? Postojeci motor na G-4 se moze unaprediti na Viper 680 paketom koji proizvode Italijani (o tome sam pisao iznad, to je bilo predvidjeno studijama jos sa kraja 80-ih, pocetkom 90-ih), dobilo bi se par KN vise, ali bez komore za DS, nema mesta za to. Pre izvesnog vremena je taj paket kostao 170.000 USD, i mislim da je mogao da ga proizvede VZ Orao. Mixeloti sa Mycity-ja je pisao o tome, a ako neko zna to je on.

http://www.mycity-military.com/Avijacija-i-PVO/G-4-Supergaleb-Sta-i-kako-dalje_6.html#687602

I da, da nije politike ne bi ni imali mlaznu avijaciju, u smislu sopstvene industrije. Ekonomski nije bila isplatljivo ulaganje milijardi u Orla itd, ali je kao politicki projekat, kao projekat podizanja ukupnog tehnoloskog nivoa zemlje itekako imao tezinu, taj projekat je rodio i G-4 u rekordnom roku zbog toga itd. Politka ima svoje mesto, samo sto nekad vuce u jednu a nekad u drugu stranu. To je zivot.
Politika je rodila Orla, ali mu je zeznula motor, to je ironija sudbine... i politike.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #114 on: August 26, 2010, 09:27:09 pm »

Стегоноша, ово за политику,  одлично објашњено и изврстан пример.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 383



« Reply #115 on: August 27, 2010, 12:32:01 am »

@dogfight

A zasto bi proizvodio Viper 680? Postojeci motor na G-4 se moze unaprediti na Viper 680 paketom koji proizvode Italijani (o tome sam pisao iznad, to je bilo predvidjeno studijama jos sa kraja 80-ih, pocetkom 90-ih), dobilo bi se par KN vise, ali bez komore za DS, nema mesta za to. Pre izvesnog vremena je taj paket kostao 170.000 USD, i mislim da je mogao da ga proizvede VZ Orao. Mixeloti sa Mycity-ja je pisao o tome, a ako neko zna to je on.

http://www.mycity-military.com/Avijacija-i-PVO/G-4-Supergaleb-Sta-i-kako-dalje_6.html#687602

I da, da nije politike ne bi ni imali mlaznu avijaciju, u smislu sopstvene industrije. Ekonomski nije bila isplatljivo ulaganje milijardi u Orla itd, ali je kao politicki projekat, kao projekat podizanja ukupnog tehnoloskog nivoa zemlje itekako imao tezinu, taj projekat je rodio i G-4 u rekordnom roku zbog toga itd. Politka ima svoje mesto, samo sto nekad vuce u jednu a nekad u drugu stranu. To je zivot.
Politika je rodila Orla, ali mu je zeznula motor, to je ironija sudbine... i politike.

Glupo mi je bilo da kazem direktno na MyCity Military forumu i rekao sam to indirektno.
Cim sam procitao izjavu Zivaka u kojoj je on rekao da nam je motor u G-4 odlican odmah sam posumnjao u to da nismo dobili odobrenje za drugi od nasih evropskih saveznika. Da ne idem van teme, na tom forumu sam takodje izjavio da ovi u Kinu nisu isli zbog aviona i da im je avion prikazan cisto da ga imaju u vidu posto su isli tamo da traze ,,nesto" ali su me obrisali i evo sada iz intervju Zivaka vidim da sam bio u pravu mozda se Stegonosa seca toga dva puta sam prokomentarisao to! Ovo kazem iz cistog razloga sto mi moramo da se osvestimo i uradimo ono sto nam treba bez njih, a za to nam trebaju novi inzinjeri i politicari koji se nece obazirati nego raditi kako za interes aviona G-4 tako i za nas licni interes kao pojedinaca i drzave!Moram citirati sta je Mixelotti rekao!
Citiram:
,,Modifikacija izvodljiva na motorima u upotrebi, VZ Orao poznaje tematiku i modifikacija bi orjentirno koštala 170.000 $ po motoru".

,, ali ... (uvek ima neko ali)
uz modifikaciju koja se već radi i o kojoj će biti priče kada dođe vreme
ponovo dobijamo avion koji bode oči i ima svoje kupce u ozbiljnoj količini tj. izlazimo iz dozvoljenog poslovanja "banana republika" u koje spadamo i naravno da neće moći ove noći   "

Mogu reci da dogadjaji koji su se zbivali nekada i koji ce se zbivati u buducnosti prate nasi komentari sto je dobro i mi se svi ovde jako dobro slazemo i upotpunjujemo ali pitanje je da li to rade oni od kojih zavisi modernizacija aviona G-4 i moj licni zakljucak je da oni ne izvlace pouke! Ja se slazem sa Dogfightom da je nas avion aerodinamicki izuzetan(u toj klasi je prava elegancija), e ja sam za to da mu pomognemo da ta aerodinamika dodje jos vise do izrazaja.
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #116 on: August 27, 2010, 12:36:05 am »

Lepo je rekao naš kolega @stegonosa: "Politika je rodila orla ali mu je zeznula motor"! Sada imamo priliku da sa jednim "udarcem" iznedrimo nov motor sa vrhunskom eletronikom i to na dva modela ( i N-62 i J-22 sa istom pogonskom grupom i glasskokpitom), primenom tehnologija sa jednog vrhunskog školsko-borbenog trenažera, ruskog Jak-130, mada je to nažalost za J-22 Orao jako teško izvodljivo.
U svakom slučaju Jak-130 je primer najmodernijeg školsko-borbrnog aviona današnjice i svaka eventualna modernizacija G-4 koja bi imala dodirnih tačaka makar u sferi glasskokpita i te kako dobro je došla.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/F4KapkdL6xo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: August 27, 2010, 12:44:49 am by dexy, Reason: Ispravljen pravopis. » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #117 on: August 27, 2010, 12:52:37 am »

BSD ne slažem se sa konstatacijom da bi G-4 nekome mogao da bode oči pukom modernizacijom, mogao bi jedino obnavljanjem proizvodnje, ali misli da nismo sposobni u ovom momentu to da uradimo, niti se o tome razmišlja.
Orao je dost uradio na osvajanju remonta Vipera, a koliko čujem rade i na osvajanju (ili je i to završeno) još jednog motora. Ali, proizvodnju ne mogu da pokrenu jer mašine treba remontovati ili zameniti novim da bi se moglo početi sa proizvodnjom. Za to je potrebno odvojiti sredstva a to je isplativo samo ako se ima tržište koje oni nemaju.
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #118 on: August 27, 2010, 02:05:26 am »

U prilogu data je slika Viper-680 motora potiska 19,57 Kn i par linkova ka detaljnom opisu istog.

http://www.aircraft.co.za/Encyclopedia/A/190.php



* RR Viper 680..JPG (333.25 KB, 1600x1200 - viewed 169 times.)
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 383



« Reply #119 on: August 27, 2010, 08:14:12 am »

Evo nekadasnjih opcija koje se mogu naci na internetu, a ko zna koja ce biti sada.


* g-4md1.jpg (32.45 KB, 819x609 - viewed 181 times.)

* g-4md2.jpg (41.87 KB, 803x541 - viewed 261 times.)

* g-4md3.jpg (48.66 KB, 785x589 - viewed 145 times.)

* opcija3.jpg (31.23 KB, 763x521 - viewed 100 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 55   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.