PALUBA
April 29, 2024, 04:26:18 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Brodovi od nacionalnog značaj propadaju na rekama u Srbiji  (Read 4349 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« on: January 04, 2010, 08:28:04 pm »

Скоро сам овде на форуму видео слике неких напуштених и запуштених   српских речних бродова (монитор Сава). Можда је неко од новинара то видео, мало је прошетао по обали и ево приче о томе како се односимо према сопственој историји и значајним, као се у тексту види, "културним добрима".


Бродови од националног значаја пропадају на рекама

„Жупа” је била оклопни ратни брод, данас труне у Сави. – Руинирана „Крајина”, некада краљевска путничка јахта


Зарђали парни брод, укотвљен на Сави у Београду, између Бранковог и Старог железничког моста, непрестано је на удару јаке струје. На њему више нема имена. Улазак на стари парњак спречава само танка жица уплетена око капије. Одбачена гумена чизма, поцепана папуча, празне пивске боце и шарени графит на једном од вентилационих отвора, који приказује неког морнара, наизглед су једина обележја на горњој палуби и потпалубљу. Брод делује трошно, боју на њему одавно су прекриле рђа, паучина и маховина, али два огромна бочна погонска точка и парни котлови још су на свом месту...

– „Жупа” је то, „Жупа” – добацио нам је ужурбани радник на доку, кад смо га упитали како се пловило зове.

Од мр Соње Зимонић, директорке престоничког Музеја науке и технике сазнајемо да је реч о првом броду значајном за историју бродарства наше земље који је ова установа, уз помоћ бродомоделара из удружења „Панон”, заштитила и утврдила за културно добро, и то пре четири године. Овај теретњак изашао је из пештанског бродоградилишта 1913. године као „Уна”. За време Првог светског рата био је оклопни наоружани брод. Као део угарске ратне дунавске флотиле, учествовао је у бомбардовању Београда 1915. године. Сада је имовина предузећа „Иван Милутиновић”.

– „Жупа” је остала у нашој земљи као део ратних репарација. Била је потопљена. Извађена је на копно и реновирана. Релативно је сачувана, осим што јој је скинута командна кућица, али то би могло да се замени. Има и машину. Уз ангажовање могла би да се среди, можда чак и да се стави у погон – објашњава за „Политику” Ђорђе Латовљевић, капетан унутрашње пловидбе и истакнути бродомоделар.

У Србији не постоји адекватан, велики музеј речног бродарства. Ипак, ентузијазам појединаца попут Ђорђа Латовљевића и Владимира Пожега, не јењава. Потоњи је публициста чији ће „Веб музеј поморства и речног бродарства Милан Спасић” „запловити” Интернетом 1. јануара 2010. године.

Поред „Жупе”, међу пет историјски највреднијих бродова у Србији Ђорђе Латовљевић сврстава и монитор (речни бојни брод) „Сава”. Заштићен је такође 2005. Некада се звао „Бодрог”. Направљен је у бродоградилишту „Данубијус – Шунихен и Хартман” у Будимпешти, 1904. године. И он је био у саставу аустроугарске дунавске војне флотиле. Касније је постао део флоте Краљевине СХС, а потом и ЈНА.

– Он се налази у Новом Саду, припада предузећу „Херој Пинки” и служи као помоћни пристан за багер „Тису”. Одлажу на њега цеви, старо гвожђе... То му штети, а ружно и изгледа. Стављен је под заштиту државе, али ништа се не предузима. Требало би да се извуче на суво, офарба, очисти, комплетно реновира – оцењује наш саговорник.

Још један брод на његовом „списку” је „Крајина”, некада бела, краљевска путничка јахта „Драгор” којом је краљица Марија дошла у Србију из Румуније. Нажалост, брод на којем је боравио и Тито изгорео је у новобеоградском бродоградилишту почетком јануара 2007, током снимања филма „На лепом плавом Дунаву”. Сада плива у жабокречини, опкољен пластичном амбалажом, неколико стотина метара од „Жупе”. У приватном је власништву.

– „Крајина” је требало да буде понос, а све што је било вредно, поскидано је. Остао је голи лим. На броду су биле парне машине које сте могли ставити у погон. То је извађено из брода и растурено у делове. Поскидане су интарзије по плафону, кад је прављена кафана. Исечени су прозори и оџак, точкови скинути... Мислим да више никада неће запловити – прича Латовљевић.

Последњи пароброд који је код нас пловио је парни тегљач „Србија” (некада „Истер”). Конструисан је у Регенсбургу 1917. године. У новембру 1918. преузела га је Краљевина СХС. Служио је као миноловац од 1944. И он је заштићен, 2005.

– Сада је на Ади Хуји код фабрике папира. Служи ЈРБ-у за прање пловила воденом паром – котлови су још у функцији. „Србија” је била најмоћнији парњак нашег бродарства, од 1.200 „коња”. Говорило се „што ’Србија’ не повуче, то неће повући нико”. Скинути су јој точкови, али добар део брода је сачуван – наводи наш саговорник.

Латовљевићеву листу закључује „Ковин”, један од првих путничких бродова. Некада парњак, данас функционише као ЈРБ-ов моторни туристички брод. Саграђен је у Будимпешти 1922. године, а културним добром је проглашен 2005. године.

Тереза Бојковић [објављено: 04/01/2010

Извор: Политика http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Brodovi-od-nacionalnog-znachaja-propadaju-na-rekama.sr.html


* BROD-ZZUPA.jpg (44.27 KB, 478x291 - viewed 280 times.)
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #1 on: January 05, 2010, 12:41:58 am »

Na "Župi" sam bio par puta, naravno, uz dozvolu radnika PIM-a, i enterijer i delovi mašina su sačuvani bolje nego što sam očekivao! Recimo, kreveti na sprat su još uvek originalni, i mislim da bi brod mogao da se pretvori u turističku atrakciju. Što se "Krajine" tiče, to je jedna tužna priča, i na njoj sam bio, kada je bila privezana ispred hotela "Jugoslavija", kada je još uvek bila predsednički brod. Sećam se da je imala grb SFRJ, i unutrašnjost je bila zaista reprezentativno uređena. Velika šteta, čuo sam i da je stradala u požaru, a poslednji put sam je video vezanu ispred galerije na Savskom pristaništu, potpuno ogoljenu i oronulu. Bojim se da za nju više nema nade. Sad
Logged
old_company_83
mornar
*
Offline Offline

Posts: 39



« Reply #2 on: March 27, 2010, 09:52:43 am »

Žalosno ali mi Srbi smo takvi kavki jesmo molo se tu moze uciniti Župu sam video jednom neznam s cim da uporedim kao neki truo drveni camac kraj obale Roll Eyes žalosno.
U NovomSadu ima lep parobrod ispod mosta izmedju Petrovaradina i NovogSada sigurno je neko od vas video.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #3 on: March 27, 2010, 10:08:16 am »

Ajde uslikaj pa postavi sliku na Palubi.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #4 on: March 27, 2010, 01:40:29 pm »

Slazem se Dread.

Koliko je ovdje na Palubi postavljeno brodova "koji trunu" na rijekama i moru.

Ali, spasava ih se u Madjarskoj ("Leitha", sada "Lajta" kao brod muzej), u Austriji, Italiji, o Poljskoj da ne govorim; molim kolege iz Slovenije za nadopunom - nadam se da je tamo situacija sa ocuvanjem pomorske tradicije drugacija......

Postavlja se pitanje - kakav to , nad (ostalim) prostorima lebdi  "usud" da se najvise mrzi kontinuitet i tolerancija - a kontunuitet povijesti se i temelji na takvim postavkama.

Kod nas se ljudi koji se bave ocuvanjem ostataka (pomorske) proslosti smatraju nastranima, "redikulima" u najboljem slucaju - cudacima.

Gdje su za to odredjeni "kulturisti" vlada, gdje je "gdja Nensi" i ostale gospodje?  Vjerujte, u paklu egzistencije do kojega su nas perfidno dovele gladne ili site "elite" nema mjesta za prosloscu (nazalost i za buducnoscu).

Ispada da smo mi Palubarci - "cudjenje u svijetu". 
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #5 on: March 27, 2010, 01:50:25 pm »

Ne znam da li ovo spada u politiku - ali za svaku rijec imam poprilicnu cinjenicnu "podrsku" i ne zanima me zamjeram li se onima - blizim ili daljnim zapadnjacima ili bilo kome tko nam kroji "oktroiranu" - zapecacenu !!! pecalnu sudbinu.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #6 on: March 27, 2010, 07:45:28 pm »


Ispada da smo mi Palubarci - "cudjenje u svijetu". 


Bilo mi je vrlo drago pročitati ovaj tvoj post, Jadrane. Najviše zbog toga što su nam razmišljanja slična.

Za ovo što kažeš da smo mi Palubarci čuđenje u svetu - pa zar nam se ponekad ne čude i u vlastitim porodicama? Budimo objektivni, jesmo čudaci. Biti zaljubljen u nešto imaginarno, kao što smo mi, biti toliko zaluđen da satima radiš bez nadoknade, kao što mi radimo, biti toliko lud da danas misliš da su prošlost i kontinuet važni - a ne biti čudan većini? Nemoguće!

Ali, mislim da nas to pa ni gore od toga neće omesti. Plod da nikne, potrebno je seme...

Često pričam anegdotu o nekom Italijanu koji je izmislio prvi kišobran pre nekoliko vekova. Kad je izašao sa njim na ulicu po jakoj kiši, sugrađani ga umalo nisu ubili misleći da je đavo! Međutim, mi danas po kiši koristimo kišobrane - njega znači ni linč nije sprečio. Nas za sada puštaju da slobodno radimo, zato radimo, bez obzira šta ko misli!
Logged
treciclan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 175



« Reply #7 on: March 27, 2010, 08:20:21 pm »

Kada pricamo o recnim brodovima ne treba zaboraviti i  putnicki parobrod Car Nikola II, brod koji je izgradjen 1898 godine u nemackom brodogradilistu Christof Ruthof- Werft,Mainz- Kasel. Kupljen je za prvo kraljevsko parobrodsko drustvo.Kapacitet mu je bio 800 putnika i 30 tona robe.Do pocetka drugog svetskog rata koristen je kao putnicki brod.Interesantno je da su su na njemu 1939 godine skoro godinu dana bili Jevreji iz Beca i drugih evropskih zemalja koji su bezali od nacista,cekajuci granicne dozvole.
Posle rata bio je tagljac pa ponovo putnicki brod.
Od 1952 godine je penzionisan i kao brod Split radio kao restoran pored Brankovog mosta u Beogradu.
Devedesetih godina je otegljen u Kladovo i propada na doku kladovskog brodogradilasta
Logged
treciclan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 175



« Reply #8 on: March 27, 2010, 09:29:45 pm »

Slika  Cara Nikole II [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* carnikolaII523235df.jpg (73.61 KB, 863x557 - viewed 165 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.055 seconds with 22 queries.