PALUBA
March 19, 2024, 08:23:10 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Sistem mini bespilotne letelice "Vrabac"  (Read 43615 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #15 on: February 05, 2010, 02:47:23 pm »

Evo i u Hrvatskoj se piše o Vrabcu:  Smiley

Besposadni sustav Vrabac

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ministar obrane Republike Srbije Dragan Šutanovac, tijekom nedavnog obraćanja predstavnicima novinstva najavio je da će u proljeće ove godine biti službeno predstavljen prvi srpski mini taktički besposadni sustav Vrabac. Riječ je o projektu koji su prije dvije godine pokrenuli stručnjaci Vojnotehničkog instituta, u suradnji sa zavodom "Moma Stanojlović" iz Batajnice, s kojima su u listopadu prošle godine uspješno obavili prvi probni let. U razvoj Vrapca ugrađena su dosad stečena iskustva u uporabi besposadnog sustava Orbiter, koji je Republika Srbija nabavila od Izraela prije dvije godine.

Vrabac pokreće elektromotor izlazne snage 600W, a očekivana autonimija boravka u zraku iznosi 1,5 sati, uz operativni radijus od 12 kilometara. Maksimalna brzina koju Vrabac može postići je 91 km/h, dok prosječna krstereća brzina iznosi 61 km/h. Operativni raspon leta se kreće od 300 m do 500 m. Maksimalna težina na polijetanju iznosi 5,5 kg, dok težina "korisnog" tereta iznosi 0,9 kg. Raspon krila je 2,8 m, dok dužina trupa (s vertikalnim stabilizatorom) iznosi 1,94 m. U nosnom dijelu trupa nalaze se dnevna i termovizijska žirostabilizirana kamera. Vrabac se poput većine mini besposadnih letjelica lansira "iz ruke", dok se spuštanje obavlja dovođenjem letjelice iznad željene točke te njezinim "prevlačenjem". Letjelicom može upravljati operater sa zemlje, a može letjeti i automatizirano po prethodno zadanoj ruti.

Autor: I. Skenderović
Izvor: Hrvatski vojnik http://www.hrvatski-vojnik.hr/


* Vrabac_foto magazin Odbrana.jpg (28.82 KB, 200x162 - viewed 475 times.)
« Last Edit: February 05, 2010, 11:46:26 pm by Broker » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #16 on: February 05, 2010, 02:57:09 pm »

Ovo je interesantno, možda grešim, ali prvi put da neko pominje način sletanja, prevlačenjem.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #17 on: February 05, 2010, 05:56:14 pm »

Грешиш, већ је помињано у Арсеналу.  Grin
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #18 on: February 05, 2010, 06:45:37 pm »

Očigledno sam prevideo taj "detalj", hvala Smiley
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #19 on: February 05, 2010, 11:20:01 pm »

evo i slika ove prve domace bl sa tv-a


* yu bl 1.jpg (60.67 KB, 720x576 - viewed 356 times.)

* yu bl 4.jpg (71.54 KB, 720x576 - viewed 351 times.)
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #20 on: February 08, 2010, 06:42:07 pm »

A zna li neko u slučaju otkaza motora ili ako se baterije istroše, koliko je "Vrabac" sposoban dugo da jedri sa npr. 500m visine?
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #21 on: February 08, 2010, 06:57:17 pm »

Dalo bi se izračunati kada bi bili poznati svi podaci potrebni za to, ali ovako to znaju samo oni koji su radili na letelici Smiley
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #22 on: February 08, 2010, 07:07:56 pm »

I ja bih imao jedno pitanje ...

Na fotografiiji koju je postavio Vladimir je koliko mi se čini novija verzije prve BL koja je razvijana od sredine 90-tih ... Dalje, pvanja je postavio fotografije (opet koliko mi se čini) ranije verzije prve BL.

Kakva je priča oko te prve BL? Koliko sam nešto načuo i pročitao, tu letilicu su razvijali studenti mašinskog fakulteta i ETF-a a kasnije se u to uključio i VTI? Ovo pitam jer sam pre nekoliko godina u nekoj nabavci fotografija došao do tri fotografije najranije verzije ove BL (što se, opet koliko se meni čini kao laiku za ove teme, vidi po detaljima repa letilice). Snimci su nastali dok se nalazi (kako mi je rečeno) na samom mašinskom fakultetu i jedne sa testiranja ...

Slike prilažem, a voleo bih da mi se malo pojasni sve ovo i možda neka priča o ovoj prvoj BL.

Unapred hvala!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* bpl.jpg (38.49 KB, 734x585 - viewed 297 times.)

* bpl-1.jpg (37.48 KB, 730x586 - viewed 286 times.)

* bpl-2.jpg (23.51 KB, 721x579 - viewed 261 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 819


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #23 on: February 08, 2010, 07:32:45 pm »

Izvini Dread što sećem, samo kratko.
Ja za bespilotne letelice 90-tih u nabolju ruku sam smatrao da je laž odnosno propaganda morala radi. Prvo, nisam je ja tada ni zamišljao ovakom jel u "kićenim" pričama to je bio bezmalo borbeni avion bez posade.
U prilog tim pričama je bila i eskadrila MiG-ova 31 koji su se "krili" u strogoj tajnosti na nepoznatoj lokaciji, pa onda četa tenkova Vihor koji je smešten isto na "tajnoj" lokaciji sa sve posadama. Ovo pominjem iz razloga, sve ovo kada se sakupi, šta čovek da misli nego da je ovo patološka laž. Ali za bespilotne letelice (da su se tada razvijale) sam bio kao i mnogi drugi u krivu.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #24 on: February 09, 2010, 10:49:23 am »

A zna li neko u slučaju otkaza motora ili ako se baterije istroše, koliko je "Vrabac" sposoban dugo da jedri sa npr. 500m visine?
Sve je pitanje kako je izvedeno napajanje.
Ako postoji posebno napajanje za komande leta i/ili eventualno za vezu onda moze i da leti neko vreme i da recimo se okrene u kursu za vracanje u bazu ako je tako isprogramirana (ili da je operater prizemlji) u suprotnom ce brzo izgubiti kurs i zavisno najvise od vremenskih prilika odjedriti u nepoznatom pravcu i strusiti pre ili kasnije. Zbog max visine leta od 500m reko bih da moze da odjedri u najbolje slucaju oko par km.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #25 on: February 09, 2010, 03:14:47 pm »

Verujem da je napajanje komandi leta rešeno posebno ili da makar ima neku rezervnu bateriju dovoljne snage da napaja samo komande. Ili u krajnjem, da upravljačke površine makar žiroskop stabiliše, da ne padne s neba baš kao kamen ako presuše baterije. Što se visine leta tiče, 500m je navedeno kao operativna visina, verovatno zbog optike koja na većim visinama nije dovoljna za osmatranje. Ne vidim zašto sama letelica ne bi mogla da se popne za još koju stotinu metara više. Interesuju me i magistrale za prenos podataka, kako za samo upravljanje, tako i za prenos informacija, ali to je verovatno tajna, bar za sada. Smiley
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #26 on: February 10, 2010, 04:36:15 pm »

Quote
Kakva je priča oko te prve BL? Koliko sam nešto načuo i pročitao, tu letilicu su razvijali studenti mašinskog fakulteta i ETF-a a kasnije se u to uključio i VTI? Ovo pitam jer sam pre nekoliko godina u nekoj nabavci fotografija došao do tri fotografije najranije verzije ove BL (što se, opet koliko se meni čini kao laiku za ove teme, vidi po detaljima repa letilice). Snimci su nastali dok se nalazi (kako mi je rečeno) na samom mašinskom fakultetu i jedne sa testiranja ...
Група студената машинског и електротехничког факултета је конструисала своју БПЛ, а модели које је пројектовао ВТИ постојали су и пре и после тог студентског пројекта. 
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #27 on: February 24, 2010, 04:59:39 pm »

Tehnoloski demonstrator

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* tehnoloski demonstrator VTI.jpg (250.55 KB, 2160x1374 - viewed 290 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #28 on: March 22, 2010, 03:32:31 pm »

Ova BL koju je Vlada okacio na prosloj strani je dosta slican Americkom Shadow 600 (to je dalji razvjoj RQ-2 PIonner-a i RQ-7 sa jacim motorom).

Evo jos jednom Vladine slike
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A ovo je Shadow 600 rumunskog RV-a u Iraku
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo sta kaze wiki na tu temu
http://en.wikipedia.org/wiki/RQ-7


* bespilotna letjelica vojske srbije smanjena.jpg (202.71 KB, 1000x750 - viewed 259 times.)

* 800px-RQ-2_CM2.jpg (40.41 KB, 800x316 - viewed 251 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #29 on: April 30, 2010, 11:49:12 pm »

01. 05. 2010.

„Vrabac” vidi s visine od 500 metara

Prva srpska bespilotna letelica

T. N. Đaković | Foto: N. Marković

Ne može da joj promakne ništa. Njen snimak beleži i boru ili trzaj na licu čoveka, usred mraka u gustoj šumi. Nečujna je. Registruje svaki pokret, ali i najmanje temperaturne promene, prepoznajući objekte, tela čoveka ili sitne životinje. Može da se spakuje u vojnički ranac. Ona je superšpijun – prva domaća bespilotna letelica „vrabac“.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Projektovao je Vojnotehnički institut, a proizvodi Vazduhoplovni zavod „Moma Stanojlović“. Početkom iduće godine trebalo bi da se nađe na listi naoružanja i opreme Vojske Srbije, a pre svega za kontrolu Kopnene zone bezbednosti. Biće tri puta jeftinija od izraelskog tipa „orbiter“ koji trenutno koriste snage Srbije. Već zainteresovani kupci su zemlje regiona, ali i arapskog sveta.


- Računamo na kupce iz okruženja - Slovence, Slovake, Ukrajince, ali sigurno su među njima i Irak, Alžir, Libija, Egipat i ostale arapske zemlje - kaže Zijah Burzić, načelnik vazduhoplovnog odeljenja VTI.

Ova letelica, u čiji razvoj je uloženo oko 10 miliona dinara, projektovana za bliska osmatranja i direktni prenos informacije na razdaljini do 12 kilometara, sa visine do 500 metara, primarno je planirana za potrebe Vojske Srbije. Ali zbog široke primene u civilnom sektoru, na nju računaju i za potrebe granične policije. Koristiće se i za izviđanje terena prilikom poplava i požara, nadgledanje dalekovoda i kontrolu saobraćaja.


„Vrabac“ je lagan i za razliku od drugih bespilotnih letelica, poput izraelske, koja zahteva katapult ili takozvanu praćku, vojnik ga izbacuje iz ruke. Opremljen je klasičnom i infracrvenom kamerom, a za prenos podataka koristi linkove imune na smetnje. Sastavljen je od šest rasklopivih elemenata i prenosi se u vojničkom rancu do poletanja. Posadu čine dva operatera, pilot-navigator i tehničar elektroničar, posebno obučen na Vojnotehničkom institutu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Mini bespilotne letelice inače koriste moderne armije za trenutno informisanje o stanju na terenu, poziciji prijateljskih ili neprijateljskih snaga. Ona snima odozgo, prikupljajući podatke, i potom ih preko donje veze prebacuje ka stanici na zemlji. Na konstruisanju ove letelice radio je dve godine tim od dvadeset stručnjaka, od kako je uvezeno devet izraelskih „orbitera“, koji omogućavaju prenos informacija u realnom vremenu.


VTI trenutno radi na projektu taktičke bespilotne letelice sa radijusom kretanja i snimanja od više od 100 kilometara. Sve što vojna industrija danas izvozi projektovano je mahom u ovom institutu, u kome radi 500 zaposlenih.
Vojna industrija je jedina industrija u Srbiji, koja se vratila na puteve stare slave koju je imala jugoslovenska industrija.


- Kada se gleda statistika, izvoz naoružanja koji je ostvarivala SFRJ je i premašen. Po prihodu po glavi stanovnika, već u ovom momentu izvozimo više čak i od bivše SFRJ - kaže Burzić.


Samo ovog proleća srpska vojna industrija očekuje sklapanje ugovora vrednih milijardu evra, što će je činiti najvećim izvoznikom u ovoj grani na Balkanu.
U najvećoj vojnoj naučnoistraživačkoj ustanovi u Srbiji proteklih šest decenija, razvijeno je i uvedeno u upotrebu oko 1.500 sredstava naoružanja i vojne opreme.


Komande sa zemlje

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
- velika crna kutija sa palicom - za kontrolu leta
- desna palica (logitec džojstik) - za upravljanje osmatračkom opremom
*Posadu čine dva operatera, pilot navigator i tehničar elektronike, posebno obučen u VTI
*Deo je komandno-informacionog sistema


Namena

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
- izviđanje i osmatranje na malim daljinama u vojne (za trenutno informisanje o stanju na terenu, poziciji snaga) i civilne svrhe
- uočavanje cilja
- pogranična i obalska služba

- nadgledanje požara
- kontrola saobraćaja
*Opremljena je klasičnom infracrvenom kamerom, a za prenos podataka koristi linkove imune na smetnje


Korisna i za vreme katastrofa

U vreme katastrofa može da posluži za izviđanje terena kod poplava i požara, nadgledanje dalekovoda i kontrolu saobraćaja. Letelica je namenjena posebno za specijalne jedinice VS, kao deo komandno-informacionog sistema.
I kad počne da se proizvodi biće jeftinija od stranih.


Osnovne karakteristike

- optimalna krstareća brzina 61 kilometar na čas
- trajanje leta 1 čas
- visina leta od 300 do 500 metara
- radijus kretanja, domet osmatranja i snimanja 12 kilometara


Izvor: Blic

Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.