PALUBA
March 29, 2024, 11:07:16 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Robotizovani sistem za razminiranje BMR-3MA Prohod-1  (Read 6757 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« on: November 27, 2022, 05:16:50 pm »

BMR-3MA Prohod-1

Ruski istraživački institut „Signal“, proizvođač robotskog (opciono sa posadom) sistema za deminiranje pod nazivom Prohod-1 (Проход-1), potvrdio je upotrebu svog sistema od strane ruske vojske tokom rata u Ukrajini.

Vladimir Pimenov, generalni direktor Signala, komentariše ovu upotrebu:

Inženjerski robot Prohod-1 razvijen je po nalogu Ministarstva odbrane. To je sistem za čišćenje mina, opciono sa posadom, koji je dizajnirao VNII Signal (deo konglomerata Rostec). Sistem uključuje robotsko vozilo za deminiranje na gusenicama BMR-3MA i komandno vozilo na bazi Kamaza.
BMR-3MA sa motorom od 1.000 konjskih snaga i poboljšanom zaštitom od mina. Za razliku od sistema Uran-6, on je u stanju da izdrži eksploziju protivtenkovskih mina. Kako je saopšteno u julu, sistem se nalazi u zoni Severoistočnog vojnog okruga, gde učestvuje u razminiranju zemljišta u Donbasu.

Prohod-1 je kreiran da koristi moderne kotrljajuće minske kotrljače KMT-7 i KMT-8. Sistem stvara prolaz širine 4,5 metara u minskom polju. Takođe je opremljen rezačima koji seku žice daljinski upravljanih nagaznih mina i elektronskim sistemom za ometanje radio-kontrolisanih nagaznih mina.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Prohod -1.jpg (206.61 KB, 1280x831 - viewed 6 times.)

* Prohod -2.jpg (533.91 KB, 1600x1066 - viewed 5 times.)

* Prohod -3.jpg (565.62 KB, 1600x1066 - viewed 3 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1 on: November 27, 2022, 05:44:21 pm »

Uh, što ovako nešto nismo imali kada je trebalo.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #2 on: November 28, 2022, 12:17:42 am »




   Imali smo i mi čistače minskih polja koji se montiraju na T-55 od prvog dana.

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #3 on: November 28, 2022, 12:04:32 pm »

Niti jedan na celu nekadašnju "nevidljivu" 252. oklopnu brigadu.
Sem na Palubi na fotkama, nisam nikada imao priliku ni da ga vidim uživo.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #4 on: November 29, 2022, 12:36:34 am »




   Žao mi je ako je bilo tako. Kod mene u 453. je svaki OkB dužio po jedan komplet za razminiranje tenkom. Mi smo ga zvali Kembridž jer su nazubljeni točkovi podsećali na istoimenu poljoprivrednu mašinu za nabijanje travnjaka. Najčešće je ova skalamerija stajala negde sa strane zarasla u travu i zarđala. Sve dok nije zatrebala...


Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #5 on: January 03, 2023, 01:25:55 pm »

Davnih dana dok sam ja bio u završnoj godini SVŠ smer Inžinjerijs je priređena demonstracija rada T55 sa KMT5.Demonstriranje je bilo na poligonu kasarne Logorište u Karlovcu a mešovito PT i PP minsko polje smo sa školskim minama izradili mi pitomci i kadeti sa VA isto smer inžinjerija završne godine.
Kada sam bio par godina u službi sličnu demonstraciju sam video sa nožastim kompletom koji su imali na T72 drugari iz kasarne V.Čarapić tik iza VMA.
Tada je bilo reči da se taj nožasti usvaja i za kompletiranje te godine prikazanih domaćih tenkova M84.
Na žalost i ja sam deset godina kasnije 94. g bio začuđen da u našem mehanizovanom bataljonu čiji sam bio referent OP nema niti jednog kompleta KMT na T55 a godinu kasnije sam zadužio četu M84 bez i jednog čistača na njima.
U toku završnih radova na Asanaciji VU smo dobili na ispomoć jedan T-55 sa KMT5 i sa njim su se čistili delovi njiva i livada po periferiji grada te sam iz prve ruke osetio udarni talas jedne TMM sa bezbedne udaljenosti a na delu gde su špartali točkaši i niko je na sreću nije nagazio pre disk sekcije KMTa.
Prilično je bio pipav posao u sastavljanju i rastavljanju bez formacijskog pribora i alata ali smo se mi inžinjerci snašli i pomoć par sajli i utovarivača je sve skockano po logici i sećanju.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 23 queries.