PALUBA
June 22, 2025, 03:29:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Dobrodošli na balkanski vojni forum Paluba.Info!
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6]   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketni sistem PVO "Aster 30 SAMP/T"  (Read 14020 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 12:23:51 am
Posts: 12 826



« Reply #50 on: April 14, 2025, 08:52:30 pm »

MBDA skraćuje predugačke rokove za proizvodnju projektila Aster

Uprkos veštački konstruisanoj komplikovanoj logistici, panevropski raketni konglomerat MDBA je ipak uspeo da ubrza proizvodnju raketa za sistem PVO SAMP/T i drugih raketa.

konglomerat MDBA je odavno poznat. Još početkom 2023. godine govorili smo o tehnološkom ciklusu sa teško razumljivim periodom od 40 meseci za jednu protivvazduhoplovnu raketu. Naravno, ne govorimo o jednoj raketi koja se proizvodi za 40 meseci, već o seriji. Ali hitno naručivanje dodatnih Astera početkom 2022. kako bi ih primili bliže letu 2025. - naravno, nije izdržalo kritike. Zbog toga je francusko Ministarstvo odbrane najavilo planove za smanjenje ovih rokova bar na 18 meseci pre više od dve godine.

Ali to nije postignuto. Kako piše Fajnenšel tajms, u stvarnosti, MDBA se suočio sa nemogućnošću restrukturiranja tehnoloških ciklusa, jer nije bilo moguće postići dogovor između svih učesnika konglomerata. Podsećamo da su akcije MDBA raspoređene na sledeći način: po 37,5%  Airbus (koji je i sam konglomerat) i britanskom BAE Systems, i još 25% u italijanskom Leonardu. Zbog želje akcionara da održe podelu rada, protivvazduhoplovne rakete Aster, koje se sastoje od više od 10 hiljada komponenti i dalje su prinuđene da nekoliko puta prelaze Alpe u različitim tehnološkim fazama rada. Konkretno, kako piše publikacija, upravo je francuski deo MDBA (Airbus-a) insistirao na održavanju ovog pristupa umesto da svu proizvodnju prebaci u Italiju.

Ali MDBA je kupio dodatne robotizovane mašine, uključujući iznajmljivanje japanskih koje su korišćene za demonstracije na izložbama, a takođe je povećao broj zaposlenih proširivanjem broja radnih mesta vikendom. Kao rezultat toga, tehnološki ciklus je smanjen sa više od tri godine na više od dve godine.

Odnosno, cilj od 1,5 godine nikada nije postignut. Ali MDBA još uvek radi na tome. Konkretno, ulaganja u proizvodnju prema planu od 2023. do 2028. trebalo bi da iznose najmanje 2,4 milijarde evra. Ali malo je verovatno da će logistički užas nestati. I ne govorimo samo o protivvazduhoplovnim raketama Aster za SAMP/T. Zato što je sličan transnacionalni pristup korišćen za proizvodnju raketa za LPRS Mistral i Akeron ATGM. I iako druge rakete nisu imenovane, vredi podsetiti da među raketama MDBA, čija se proizvodnja može podeliti, moguće je pomenuti raketu vazduh-vazduh velikog dometa Meteor i krstareću raketu Storm Shadow / SCALP.

Lansiranje rakete Aster-30 iz lansera raketnog sistema PVO SAMP/T (MAMBA):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* SAMPT launch.jpg (20.54 KB, 480x360 - viewed 52 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 12:23:51 am
Posts: 12 826



« Reply #51 on: April 24, 2025, 10:51:09 am »

Thales izaziva američki Patriot sa radarom Ground Fire 300 koji će uskoro biti u funkciji u evropskom sistemu PVO SAMP/T

U vreme kada vazduhoplovne i balističke pretnje postaju sve brojnije i raznovrsnije, francuska grupa Thales je predstavila Ground Fire 300 (GF300), multifunkcionalni radar nove generacije dizajniran da zadovolji rastuće potrebe oružanih snaga u sposobnostima nadzora i presretanja. Razvijen u Francuskoj, sistem predstavlja značajan tehnološki napredak u protivvazduhoplovnoj i protivraketnoj odbrani, sa ciljem da se direktno takmiči sa uspostavljenim američkim sistemima, posebno sa Raytheon-ovim Patriot-om.

GF300 je zasnovan na 4D AESA (Active Electronically Scanned Array) anteni koja koristi module izrađene od galijum nitrida (GaN), omogućavajući digitalno formiranje snopa na nivou elementa. Ova napredna tehnologija nudi potpunu hemisferičnu pokrivenost—360° po azimutu i ​​90° po visini—sa dometom detekcije do 400 kilometara. Radar može istovremeno da prati do 1.000 ciljeva, uključujući dronove, stelt avione, supersonične i podzvučne rakete i taktičke balističke rakete. Takođe obezbeđuje autonomno otkrivanje balističkih projektila i podržava navođenje projektila, uključujući i familiju projektila Aster, u okviru integrisanih sistema protivvazduhoplovne ili protivraketne odbrane.

Dizajniran od samog početka za operativnu fleksibilnost, GF300 se ističe svojom visokom pokretljivošću i sposobnošću brzog postavljanja. Smešten je u ISO kontejner od 20 stopa i teži manje od 11 tona, pogodan za transport kamionom, vozom ili taktičkim avionima (kao što su C-130 ili A400M). Postavljanje na licu mesta traje manje od 15 minuta, a raspremanje je moguće za manje od 10 minuta – što je suštinska karakteristika za brzo rasporedive snage ili nestabilna okruženja. Sistem je takođe optimizovan za brzo održavanje, uključujući redundantnost u svim kritičnim komponentama (moduli za prenos-prijem, motori, ventilatori, izvori napajanja), ugrađeni sistem za testiranje (BITE) i interaktivni digitalni priručnik koji podržava dijagnostiku na terenu.

Operativno, GF300 se dobro ponaša u složenim okruženjima, zahvaljujući naprednoj Doplerovoj obradi i mogućnostima koje ima protiv raketa, artiljerije i minobacačkih projektila (C-RAM). Može da otkrije male objekte u zagušenim vazdušnim prostorima i prilagodljiv je novim pretnjama, kao što su rojevi mini-dronova ili hipersoničnih projektila. Njegova softverski definisana arhitektura omogućava kontinuirane nadogradnje kako bi se ispunili zahtevi na bojnom polju u razvoju.

Za poređenje, sistem Patriot, iako se dobro dokazao u borbenim scenarijima, oslanja se na radar AN/MPQ-65, koji je tipa PESA (pasivni elektronski skenirani niz) sa ograničenom pokrivenošću azimuta od 120°. Potrebno je mehaničko (fizičko) premeštanje ili više radara da bi se postigao potpuni nadzor. Štaviše, Patriot-ova modularna arhitektura uključuje komandno mesto (ECS), mobilni generator napajanja (EPP-III) i komunikacionu antensku jedinicu (AMG), što rezultira težim i složenijim logističkim otiskom. Međutim, Raytheon trenutno nadograđuje sistem razvojem radara LTAMDS, koji ima pokrivenost od 360° i slične tehnologije onima koje se nalaze u GF300, što ukazuje na približavanje standardima koje Thales sada promoviše.

Izbor GF300 za opremanje sistema protivvazduhoplovne odbrane SAMP/T NG (Nove Generacije) je jasna potvrda njegovih performansi. Ovaj radar bi trebalo da zameni radarski sistem Arabel koji trenutno koriste francuske oružane snage kao deo inicijative za modernizaciju koju vodi francuski generalni direktorat za naoružanje (DGA) i koordinira sa OCCAR. Radar je nedavno prošao fabrička testiranja, a prve isporuke se očekuju francuskim vazduhoplovnim i kosmičkim snagama do 2026. Ovaj program je deo šireg industrijskog zamaha: od 2022. Thales je utrostručio stopu proizvodnje radara — sa 10 na 28 jedinica godišnje — sa ciljem od 35 jedinica do 2026. godine, što ga čini strateškim nosiocem Grupe.

Sa uvođenjem Ground Fire 300, Thales uvodi više od novog radara—on uspostavlja evropsko merilo u oblasti protivvazduhoplovne odbrane, dizajnirano da ispuni zahteve sukoba visokog intenziteta i da se integriše sa odbrambenim arhitekturama sa više domena. U kontekstu obnovljenih pretnji na državnom nivou i ubrzanih evropskih odbrambenih inicijativa, radar nudi tehnološko i operativno suvereno rešenje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* GF300 radar.png (826.15 KB, 921x523 - viewed 0 times.)

* SAMPT launch 1.jpeg (309.87 KB, 1360x2043 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 12:23:51 am
Posts: 12 826



« Reply #52 on: May 19, 2025, 06:10:09 pm »

Italija prebacuje još jedan SAMP/T u Ukrajinu — mediji

Italija će, u okviru jedanaestog paketa vojne pomoći, Ukrajini obezbediti još jedan protivvazduhoplovni raketni odbrambeni sistem SAMP/T. Ovo prenosi italijanska publikacija Formiche.

Prema navodima publikacije, paket uključuje 400 guseničara M113, municiju i sistem PVO SAMP/T, koji se smatra neophodnim za suprotstavljanje kontinuiranim ruskim raketnim napadima. Pored toga, Italija će nastaviti da pruža satelitsku podršku za praćenje kretanja ruskih trupa, koristeći vazdušno-kosmičku mrežu u koordinaciji sa NATO-om.

Ukoliko se potvrde informacije novinara, ovaj sistem će biti treći SAMP/T sistem za Ukrajinu. Prvi sistem su zajedno prenele Francuska i Italija. Njegov transfer je dogovoren u februaru 2023, a stvarno raspoređivanje u Ukrajini objavljeno je u junu 2023. Drugi sistem je prenet bez učešća Francuske. Italijanska vlada je u maju 2024. uključila dodatnu bateriju protivvazduhoplovnog raketnog sistema SAMP/T u novi paket vojne pomoći Ukrajini. A u septembru iste godine, italijanski ministar odbrane je najavio da će sistem stići u Ukrajinu „do kraja meseca“. S obzirom na dosadašnje iskustvo prijema ovih sistema, stvarni dolazak sistema u Ukrajinu možemo očekivati na jesen 2025. godine.

Raketni sistem PVO SAMP/T

Italijanska verzija sistema je instalirana na kamion Iveco M320 ili ACTL HD8. Njegova baterija se sastoji od četiri samohodna lansera, samohodnog radara i komandno-upravljačkog punkta.

Moderna verzija rakete Aster 30 Block 1 može da presreće aerodinamičke ciljeve na udaljenosti do 120 km i visini do 25 km, a balističke ciljeve poput operativno-taktičkih raketa sa dometom leta do 600 km — na udaljenosti do 30 km.

Sledeća generacija raketa Aster 30 NT1 imaće povećan domet do 150 km i moći će da presreće balističke rakete daljine lansiranja do 1.500 km.

Baterija raketnog sistema PVO SAMP/T italijanskih oružanih snaga u Kuvajtu:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 12:02:03 pm
Posts: 23 257


« Reply #53 on: May 26, 2025, 07:28:56 pm »

Баш данас је неколико западних медија објавило како се Украјинска команда се жали на недостатак ракета за постојеће системе САМП-Т које већ поседује.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 12:23:51 am
Posts: 12 826



« Reply #54 on: May 27, 2025, 05:57:52 pm »

Баш данас је неколико западних медија објавило како се Украјинска команда се жали на недостатак ракета за постојеће системе САМП-Т које већ поседује.

Nastavlja se saga..... Wink

Italija će udvostručiti proizvodnju presretača raketa pošto Ukrajini ponestaje

RIM — Italija će sledeće godine udvostručiti proizvodnju raketa za svoje baterije protivvazduhoplovne odbrane SAMP/T, rekao je italijanski ministar odbrane, pošto Ukrajini navodno ponestaje zaliha za svoje dve baterije.

U intervjuu za italijansku TV u ponedeljak, ministar Gvido Krozeto rekao je da će italijansko ogranak evropske raketne kuće MBDA povećati proizvodnju raketa Aster za 40% ove godine i 100% u 2026. Ali dodao je, „prve isporuke koje će stići biće za godinu, godinu i po dana”.

To će biti slaba uteha Ukrajini. Francuski list Mond je u ponedeljak objavio da je Kijevu ponestalo raketa za svoje baterije, baš kada Rusija pojačava raketne i bespilotne napade na zemlju. Ukrajinske vlasti saopštile su da je Rusija u nedelju uveče lansirala svoj najveći napad bespilotnih letelica na zemlju, koristeći 355 dronova tipa Šahed i devet krstarećih raketa. U ponedeljak je nemački kancelar Fridrih Merc rekao da „više nema ograničenja dometa“ na rakete koje zapadni saveznici isporučuju Ukrajini, što znači da bi vojni položaji u Rusiji mogli biti gađani.

Ukrajina je dobila dve donirane SAMP/T baterije iz Italije i Francuske, a druga je stigla iz Italije u decembru. Italija i Francuska su zajedno isporučile prvu bateriju Ukrajini 2023. SAMP-T je taktički protivvazduhoplovni sistem zasnovan na kamionima dizajniran za uništavanje neprijateljskih krstarećih raketa, aviona sa posadom i bespilotnih letelica i taktičkih balističkih projektila.

Baterija koju je Italija poslala prošle godine bila je jedna od pet koje je Italija koristila. Prošlog septembra, Krozeto je rekao da će Italija naručiti deset novih baterija. Italijanski ministar je tada rekao da se evropske demokratije bore da na brzinu nabave i proizvode oružje. „Ovo je samo početak i već kasnimo jer nismo spremni da se suočimo sa današnjim izazovima“, rekao je on i dodao: „Spori smo jer živimo u svetu demokratija koji će uvek gubiti od diktatura“.

Lanser SAMP/T i projektil presretač Aster izloženi su na sajmu u Parizu u junu 2023.:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* SAMPT pp.png (681.27 KB, 782x523 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 12:23:51 am
Posts: 12 826



« Reply #55 on: June 02, 2025, 06:56:06 pm »

Italijanski raketaši na bojevom gađanju

Italijanski raketaši na raketnom sistemu PVO SAMP-T izveli su vežbu sa bojevim gađanjem ciljeva u vazdušnom prostoru na poligonu Salto di Quirra.
Na fotografijama koje su pronašle put do javnosti vidimo da su raketaši izveli bojeva gađanja na dron-metu tipa Mirach, na koju su lansirane dve rakete Aster-30, sa uspešnim presretanjem.

Vežba sa bojevim gađanjem izvedena je krajem maja meseca ove godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Itali sampt1.jpg (284.56 KB, 2048x1364 - viewed 0 times.)

* Itali sampt2.jpg (289.58 KB, 2048x1422 - viewed 0 times.)

* Itali sampt3.jpg (744.19 KB, 3410x2274 - viewed 0 times.)
Logged
Perun
Urednik
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 08:24:26 pm
Posts: 5 221


« Reply #56 on: Yesterday at 07:31:45 am »

Četvrti talijanski SAMP/T NG radar za protuzračnu obranu završio ključno ispitivanje

Organizacija za zajedničku suradnju u naoružanju (OECD) objavila je završetak tvorničkih primopredajnih ispitivanja četvrtog Kronos radara za talijansku varijantu sustava protuzračne i raketne obrane SAMP/T NG (nove generacije).

Ispitivanje se održalo u Leonardovom pogonu Fusaro u Italiji, a procjenjivale su se značajke i performanse senzora.

Naručeno 2021. godine, ključno ispitivanje označava međuprekretnicu za program SAMP/T NG, koji će biti isporučen talijanskim oružanim snagama u nadolazećim godinama.

Kronos višenamjenski radar
Kronos Grand Mobile High Power K6, višenamjenski radar C-pojasa, dizajniran je za nadzor i obranu od zračnog i raketnog napada.

Može raditi i u kopnenom i u priobalnom okruženju te ima domet detekcije i praćenja od preko 250 kilometara (155 milja) i domet nadzora od preko 300 kilometara (186 milja).

Senzor koristi svoju aktivnu elektronički skeniranu antensku rešetku za optimizaciju detekcije, praćenja, klasifikacije prijetnji i navođenja projektila protiv više ciljeva.

Prema riječima programera Leonarda, „može istovremeno pratiti više ciljeva s brzinom ažuriranja do 1 sekunde za ciljeve koji se jako manevriraju.“

SAMP/T NG
Italija je naručila ukupno 10 SAMP/T NG sustava kako bi osigurala poboljšanu sposobnost presretanja prijetnji poput hipersoničnih projektila.

Baterija SAMP/T NG sastoji se od do šest lansera s osam Aster projektila svaki, višenamjenskog radara i jednog modula za djelovanje.

Francuska verzija sustava, također naručena od strane Francuske, ima radar Thales Ground Fire 300.

Ima prijavljeni domet od preko 150 kilometara (93 milje) i poboljšanu sposobnost presretanja hipersoničnih projektila.

https://thedefensepost.com/2025/06/11/radar-samp-t-italian-leonardo/
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 23 queries.