PALUBA
March 28, 2024, 03:58:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9]   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketni sistem PVO Kub-M  (Read 114565 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #120 on: December 20, 2019, 01:23:36 pm »

Da li smo imali KUB M2 ili M3
« Last Edit: December 20, 2019, 01:37:21 pm by Perun » Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #121 on: December 20, 2019, 02:53:26 pm »

Da li smo imali KUB M2 ili M3

To su u osnovi "rolling upgradeovi", kao sto su PIPovi pri HAWKu (npr Hawk PIP III).

Kljucna stvar je raketa 3M9M3E, koju sno imali.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #122 on: November 24, 2020, 04:01:46 pm »

Pitanje za Kubovca ali i za ostale znalce.
Da li raketa RS KUB ima samolikvidator?
Koliko sam ja shvatio nema i to je dosta ogranicavao upotrebu ovog RS `99.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 455



« Reply #123 on: November 24, 2020, 04:09:43 pm »

Pitanje za Kubovca ali i za ostale znalce.
Da li raketa RS KUB ima samolikvidator?
Koliko sam ja shvatio nema i to je dosta ogranicavao upotrebu ovog RS `99.

Rakete sistema PVO Kub-M nemaju samolikvidator. Obzirom da nemaju trenutni upaljač ne bi trebalo da se aktiviraju kod pada na zemlju.
A nemam podataka da je to posebno ograničavalo upotrebu tog sistema, jedino se vodilo računa, ako je to moguće, da baterije ne budu previše blizu kakvog većeg grada da se možda u tom sektoru ne dejstvuje (a može se i uvesti zona zabrane dejstva u određenim sektorima).
Ali nije to bilo često praktikovano, ionako je bio problem uopšte lansirati. Dodatna ograničenja bi još umanjila taj broj.
Uostalom i kod lansiranja raketa sistema Neva, ona "busterčina" pada kao balvan kad se otkači sa rakete. Upoznao sam ženu kojoj je buster rakete Neva pao na garažu. Jedva je ljudi ubedili da nas Rusi ne bombarduju (videla ćirilična slova na raketi)....
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #124 on: November 24, 2020, 05:36:52 pm »

Jedna raketa je 99. Pala ispred bolnice u Pančevu. Propaganda je predstavila to kao bombardovanje NATO pakta bolnice, medjutim bilo je očigledno da je eksplodirala raketa jako male razorne snage. Asfalt ispred bolnice je jedva zagreben na mestu udara , po okolnim trafikama i fasadi se vidi gelerno dejstvo, tako da je to verovatno bila manpad, sudeći po steti.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 455



« Reply #125 on: November 24, 2020, 05:44:45 pm »

Jedna raketa je 99. Pala ispred bolnice u Pančevu. Propaganda je predstavila to kao bombardovanje NATO pakta bolnice, medjutim bilo je očigledno da je eksplodirala raketa jako male razorne snage. Asfalt ispred bolnice je jedva zagreben na mestu udara , po okolnim trafikama i fasadi se vidi gelerno dejstvo, tako da je to verovatno bila manpad, sudeći po steti.

Baš te IC rakete lakih raketnih sistema PVO treba da imaju samolikvidator. Ali eto....desi se da se ne aktivira.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #126 on: November 25, 2020, 02:44:47 pm »

Pitanje za Kubovca ali i za ostale znalce.
Da li raketa RS KUB ima samolikvidator?
Koliko sam ja shvatio nema i to je dosta ogranicavao upotrebu ovog RS `99.

Rakete sistema PVO Kub-M nemaju samolikvidator. Obzirom da nemaju trenutni upaljač ne bi trebalo da se aktiviraju kod pada na zemlju.
A nemam podataka da je to posebno ograničavalo upotrebu tog sistema, jedino se vodilo računa, ako je to moguće, da baterije ne budu previše blizu kakvog većeg grada da se možda u tom sektoru ne dejstvuje (a može se i uvesti zona zabrane dejstva u određenim sektorima).
Ali nije to bilo često praktikovano, ionako je bio problem uopšte lansirati. Dodatna ograničenja bi još umanjila taj broj.
Uostalom i kod lansiranja raketa sistema Neva, ona "busterčina" pada kao balvan kad se otkači sa rakete. Upoznao sam ženu kojoj je buster rakete Neva pao na garažu. Jedva je ljudi ubedili da nas Rusi ne bombarduju (videla ćirilična slova na raketi)....

Ovo za ogranicavanje sektra su mi pricali iz novosadskog 240. puka KUB. Svuda oko NS-a (a i u ostatku vojvodine) neko selo (a vojvodjanska sela dugacka i siroka) Smiley A lepo skoro pravilo rasporedjena i svako na 20 km jedno od drugog.

Sad nije da im je to bio glavni problem ali na svu muku jos i to.


* NS_okolina.jpg (392.44 KB, 1869x965 - viewed 29 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #127 on: September 25, 2021, 12:25:28 pm »



Jedan od dijapozitiva - slajdova, koji sam našao u lotu kupljenih na Kalenić pijaci  Smiley


Kub u JNA, oko 1980. godine.



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Kub - JNA.jpg (269.58 KB, 1688x1048 - viewed 6 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #128 on: December 02, 2022, 09:05:52 pm »

Da li neko zna formaciju 311. ssrp? Koliko lansera je bilo u jednom divizionu?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 455



« Reply #129 on: December 02, 2022, 10:11:57 pm »

Da li neko zna formaciju 311. ssrp? Koliko lansera je bilo u jednom divizionu?

Puk se sastojao od 4 (srednje) samohodne raketne baterije Kub-M, Baterije za upravljanje vatrom, Raketno-tehničke baterije i Čete za održavanje raketne tehnike.
Pored ovih "osnovnih" jedinica sistema Kub, u formaciji su bile i pozadinski vod, lsab PVO 30/2 mm, vod veze, inžinjerijski vod.
Jedno vreme su bile 2 lsab i baterija LPRS Strela-2M (ratna formacija).

U sastavu svake od (srednje) samohodne raketne baterije Kub-M, postojao je
Komandni vod: 1. odeljenje: BRDM-2, 2. odeljenje: UPPC (Uređaj za prenos podataka o cilju), 3. odeljenje: RStON (radarska stanica osmatranja i navođenja), 4. odeljenje: Agregat PES-100 i FAP-2026 (2 kom)
Raketni vod: 1. - 4. odeljenje: SLO (samohodno lansirno oruđe), 5. odeljenje: APPR (automobil za prevoz i pretovar raketa 2 kom.)

Kasnije se formacija i Puka i baterija menjala, pa su ostala samo 2 odeljenja u raketnom vodu sa po 2 SLO-a (2 u rezervi) i 1 APPR (1 u rezervi).
Puk se nazivao "Srednji samohodni raketni puk SSRP" da bi sredinom 90-tih "izgubio" ono "Srednji" i ostalo samo "Samohodni raketni puk".

U vreme transformacije i formacijske reorganizacije u Vojsci Srbije, "pukovi" (3 puka koja su preostala) su postali "divizioni".

Dakle, svaka samohodna raketna baterija je imala 4 samohodna lansirna oruđa (SLO) u vreme postojanja 311. (s)srp PVO Kub-M iz Skopja, odnosno Prištine.

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #130 on: December 02, 2022, 10:13:48 pm »

Mnogo hvala kolega.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.