PALUBA
April 27, 2024, 07:35:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25   Go Down
  Print  
Author Topic: Morske mine  (Read 224291 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
bagy
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #240 on: November 23, 2013, 02:01:01 pm »

Nasao sam neke fotke mornarickih mina, ali me ne pitajte koje su.  Grin
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo je vježba obaranja mina na minopolagaču tip DTM. Na valjku ispred mine nalazi se sajla koja je zadnjim krajem pričvršćena za minsko sidro i prvo u more ide plovak dok se sajla u potpunosti ne odmota, zatim se obara mina iz minske koljevke. To je bio najgljuplji poso jer sve je trebalo ponovo složiti, oprati i podmazati. Svrha ovoga je bila da se mine ne izgube i vježbe obaranja borbenog kompleta s lijevih i desnih tračnica. To se obično radilo kad je neki časnik polagao za veće zvanje ili promaknuće. Osobno sam to radio u JRM kad sam služio  i uspješnim vježbama izišao sam kao  poručnik bojnog broda minski protuminski. Sad radim u MUP RH kao pirotehničar i minska sredstva iz mora nisu mi nepoznanica. Še tiće treče slike to je velika Brzotonuća dubinska protupodmornička bomba koja se izbacivala s VPB tip Split.

Evo i ja nađoh jednu lepu za ovu temu ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Dodre slike samo zaboravljeno je reći da ona sajla i dio onopa što ide pri vrhu dijela sidra zove se "orepina" i jako je bitna da se lagano odmotava sajla i ograničene je dužine radi umirenja sidrenog polužja jer ovo je plutajuće sidro a ne balasno, što hoće reći da dok se komora ne ispuni vodom sidro lagano pluta. To je bio i osnovni problem ovih sidara jer dolazilo je do grešaka u sidrenju djelovanjem morskih struja i stanju mora tako da je teško blo ispoštovati osnovne a to je pozicije i minske intervale, a pogotovo kod minskih zavjesa namjenjenih podmornicama-

Mina Nekontaktna Sidrena Model 90 (MNS M-90)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Izvor: Wikipedia

Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava, provođenju kadrovske politike i ukupnom stanju u Oružanim snagama Republike Hrvatske 2005. kaže:

 U svrhu opremanja mornaričkom minom u 2003., 2004. i 2005. godini preuzeto je 36 komada mina (MNS M-90) od dobavljača ''RIZ Odašiljači''.

Prema nekim drugim izvorima MNS M-90 se navodi kao proizvod "Brodarskog instituta", a spominje se i u nezavršenim projektima JNA.

Ima li netko više informacija o ovoj mini i da li je ikad ušla u naoružanje JRM, odnosno da li je bila dovršena pred rat ili je njen razvoj nastavljen i dovršen u RH?

Ovo se netko igrao s rashodovim minama, promjenio je sidreni sustav i postavio akustične upaljače.Očito nešto je znao ta je to radila i JNA ali uz jedan akustički upaljač obavezno su bili i olovni rogovi iz jednostavnog razloga jer padom kapaciteta baterije oko jedne godine gubi se i funkcija akustičkog upaljača jer isti za svoj rad treba el. energiju. JNA je u Kumboru kompletirali nekolio pošiljki za Libiju za rat s SAD-eom gdje je  i položien izvjestan broj u zaljevu SIDRA gdje je i oštečeno nekoliko brodova SAD-ea.S standardne SAGE skidali su antene, stavljali jedan akustički upaljač i obavezno samolikvidator za slučaj pada napona ispod granice osjetljivosti da se aktivira smolikvidator koji ne bi aktivirao minu več ćep na minskoj posudi koja bi lagano zračni prostor punio vodom i mina bi potonula na dno.Pokusi su rađeni na poligonu Prevlaka-Lastavica (jugoslavenski Mamula) -Obosnik na ulasku u Bokokotorski zaljev.
Tijela mine radile su u željezari Smederevo, elektronika Nikola Tesla, EI Niš i baterije Zmaj. ovaj sustav nije u potpunosti zaživio jer pojavljivale su se greške a naročito u bateriji čiji je životni vijek bio do dvije godine, a podom mine na morsko dno i ako je imala olovne rogove valjanjem po morskom dnu djelovanjem morskih struja i valova dolazilo bi do aktiviranja.
navodno pred kraj 80 ubačen je akustičko indukcioni upalač sličan na dnu ležečoj mini AIM izbačeni olovni rogovi i pojačan je kvalitet baterija tako da je to postala dosta opasna mina ali nemam podataka jeli taj projekt u cijelosti zaživio.
Iz pouzdanih izvora imam saznanja da dosta navedenih tijela mina ima na navedenom poligonu

Također dosta mina je prodano Aalbaniji što je lako provjeriti na internetu

Ovo ti je tako zvano prekretanje kad se iz brodske štive vade mine i stavljaju na tračnice lijeve i desne. Zamisli sve na ruke ima da izludiš. Ja bio i provo. Kakva hidraulika ili nedaj bože da je na samarici-dizalici bio elektromotor, a da ne govorim da se je poklopac štive na ruke slagao. Imao je 14 polklopaca i slaži jednog po jednog i uvijek od prove prema krmi i tako svaki put. Ovo može biti i slika iz Pule na Katarini je bio stacioniran odred minopolagača DTM

Ok slažem s stobom u večini iznesenog, ali nijemci su bili puno napredniji i izradi avakvih mina pod pokroviteljstvom koncerta AEG koji se bavio elektro industriom, tajno jer Njemačka je bila pod embargom i ograničenom vojnom industrijom a neke inovacije i dan danas se upotrebljavaju.
pogledaj na internetu tragediju broda Novorosinsk bivši bojni brod Gjulio Cezare što suRusi dobili na ime ratne reparacije. Dan danas ne može se sa sigurnošći reći što se dogodilo a sumlja se na trajnost baterija odnosno pomoćnih sustava električne energije u vidu "baterija koje za elektrolit upotrebljavaju more, odnosno određeni slanitet.

Tkođer njemačke mine imale su i odgodu početka prvog aktiviranja na više godina. Baciš mina a ona tek nakon x godina postaje bojeva, a gdje su još zaštite od pomicanje dubine, promjena smjera magnetnog polja, ili odvijanja upaljača na mjestu pronalaska.

Njemci su  za mene bili lumeni
« Last Edit: November 23, 2013, 06:26:08 pm by Рашо » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #241 on: December 23, 2013, 06:06:01 pm »

Austrijske mine u Puli. Identične onoj koju su partizani izvadili.
Mina na brodu je drukčijeg oblika.


* pula mine918.jpg (327.13 KB, 1417x685 - viewed 135 times.)

* mine 1915.jpg (117.57 KB, 655x549 - viewed 123 times.)
« Last Edit: December 23, 2013, 06:26:28 pm by brodarski » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #242 on: January 29, 2014, 09:25:58 pm »

Brodarski postavio si mi pitanje vezano za šećerna osiguranja, koja se ugrađuju u morske mine. Evo, da ti odgovorim u par rečenica.

Možda bi bilo dobro da pročitaš ponovo početne stranice ove teme o morskim minama - i verujem, biće ti sve jasno.

Radi se o veoma jednostavnoj a genijalnoj stvari, koja u mnogome obezbeđuje sigurno rukovanje sa bojevo spremnim minama, dok su one na brodu minopolagaču ili u neposrednoj blizini, nakon polaganja u more.

Šećer specijalni, propisane tvrdoće se postavlja na određene pozicije na mini u toku bojeve pripeme, u minerskoj radionici.
Tek nakon otapanja tog šećera (a to se dogodi nekoliko minuta nakon polaganja mine u more – što znači da je minopolagač dovoljno daleko odmakao), određeni mehanički ili električni sklopovi dolaze u poziciju u kojem je aktiviranje paljbenog uređaja mine moguće.

Konkretno kod mine SAG-2 postavlja se šećerno osiguranje kod slipnog štropa. To je uređaj koji mehanički drži čvrste čelične kape na olovnim rogovima, da bi ih se na taj način osiguralo od slučajnog savijanja. Kada se šećer istopi – opružni mehanizam odbacuje zaštitne kape sa olovnih rogova i tek tada je olovni rog ogoljen i može se saviti tj. tek se tada mina može aktivirati.

Dalje, kod mine SAG-2 ugrađuje se šećerno osiguranje i u strujni krug paljbe, i na taj način se mehanički prekidaju provodnici što dovode struju na detonator. Tek kada se šećer istopi, spajaju se električni kontakti i omogućeno je prenošenje strujnog impulsa sa olovnih rogova do detonatora.

Znači, mina se ne aktivira šećerom, nego šećer, dok se ne istopi, mehanički onemogućava dovođenje paljbenog uređaja mine u ‘’oštro’’ stanje i onemogućava aktiviranje mine, dok je ona blizu broda minopolagača.

Ti topivi ‘’šećerni’’ osigurači su ugrađeni praktično u sve tipove mina sa osnovnim ciljem da mehanički razdvoje neke elemente u strujnom krugu paljbe, i da tako onemoguće aktiviranje mine dok je ona na minopolagaču ili blizu njega. Jednostavni su za rukovanje i savršeno su bezbedni, ako se sa njima rukuje prema propisanim pravilima.
Umesto šećera mogu se koristiti i drugi, u vodi topivi materijali.

U prilog postavljam sliku šećernih osigurača za mine SAG.

Još samo da naglasim - naši mineri na Pristanu, u nedostatku kristalnog šećera iz prodavnice (lude godine 199.. i neke), ovakvim šećernim osiguračima su sladili jutarnju kafu i čaj.

(parola: snađi se!)


* 1.jpg (535.68 KB, 1628x1106 - viewed 151 times.)
« Last Edit: January 29, 2014, 09:32:32 pm by lovac » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #243 on: January 29, 2014, 10:14:10 pm »


Uz šećer ste tako dobijali i potrebnu količinu gvožđa jer je poznato da organizam usvaja samo oksid gvožđa, a ne  i opiljke, koji izlaze nazad kako su ušli napred. Ne stavlja se džaba uveče ekser u jabuku da bi se ujutro ekser izvadio, a jabuka pojela. (?!)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #244 on: January 29, 2014, 10:41:41 pm »

Hvala Lovac. Objašnjenje za pet.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #245 on: January 30, 2014, 07:00:04 pm »

Osiguranje se zvalo šećerno osiguranje ali nije tu bilo ni traga šećera,  osiguranje je od salmiaka, mineralni oblik amonijevega klorida NH4Cl.
Ima slankast ukus, garant, probo.
Nije otrovan i brzo je topan u vodi.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #246 on: January 30, 2014, 09:50:06 pm »

Ne znam ML, možda je bilo više vrsta tog topivog osiguranja u JNA (od različitog materijala koji se topi u vodi, salmiakova so se takođe koristila, to sam čitao u literaturi) - to sam i naveo i u svom poslednjem postu.

Ja sam takođe liznuo - bio je sladak kao kocka šećera. I priča nije izmišljena: u minerskoj radionici na Pristanu, majstori stavljali u kafu i čaj...
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #247 on: January 31, 2014, 07:50:45 am »

Onda je bilo više vrsta, ja sam ga probao u kabinetu minerstva, onda su nam objasnili da to nije šećer.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #248 on: February 13, 2014, 11:59:47 am »

O čemu se ovdje točno radi ?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (66.17 KB, 652x801 - viewed 122 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 884



« Reply #249 on: February 13, 2014, 12:11:09 pm »

O čemu se ovdje točno radi ?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Дубинска бомба управо избачена са бацача.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #250 on: February 13, 2014, 12:14:43 pm »

Najverovatnije sa jednog ovakvog K-gun.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Mk_VII_depth_charge.jpg (86.71 KB, 800x590 - viewed 130 times.)
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #251 on: March 22, 2014, 11:41:45 pm »

Ovo nije morska, već riječna mina. Ali pošto ne postoji topik o riječnim minama neka je ovdije.
Dakle radi se o PLRM 1A...
Plutajuća riječna mina...


* PLRM.jpg (215.49 KB, 547x1024 - viewed 169 times.)
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #252 on: March 22, 2014, 11:43:56 pm »

M73:


* M73.jpg (246.66 KB, 773x768 - viewed 155 times.)
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #253 on: March 22, 2014, 11:45:41 pm »

M71 išla je u dva komada po pakovanju...


* M71.jpg (215.68 KB, 771x768 - viewed 140 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #254 on: March 23, 2014, 06:30:31 pm »

M73:


Mala Dubinska Bomba, bile u naoružanju patrolaca klase Mirna.
Logged
Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.