PALUBA
March 28, 2024, 05:10:38 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 21   Go Down
  Print  
Author Topic: Poluautomatska snajperska puška 7.9 mm M76  (Read 259467 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« on: November 09, 2007, 01:41:52 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Primarni zahtev za ovakvu vrstu proizvoda: ”Velika preciznost na velikim distancama” ispunjen je i potvrđen prilikom eksploatacije u najtežim uslovima.
Korišćeni su visokokvalitetni materijali, uz veliku preciznost izrade.
Najbolji rezultati se postižu na daljinama do 800 m.
Mogućnost nišanjenja sa optičkim nišanom je 1000m.
Za mete visine 30cm (silueta glave), efikasan domet je približno 320m, za siluetu grudi (visine 50cm) je 450m i za siluetu u pokretu (150cm) efikasan domet je 650m.

Najvažnije karakteristike:

- Mogućnost prilagođavanja različitim terenima radilakšeg nišanjenja
- Ergonomski konstruisana
- Savršeno izbalansirana
- Lako se kontroliše
- Lako korišćenje i održavanje
- Mogućnost montaže različitih optičkih instrumenata
- Mogućnost ugradnje prigušivača

Konstrukcija poluautomatske snajperske puške M76 se zasniva na poznatom sistemu Kalašnjikov, uz mogućnost regulacije protoka barutnih gasova i stekla je reputaciju izuzetno pouzdane i izdržljive puške i intenzivno je korišćena u svim borbenim situacijama.

Kalibar - 7.9;7.92x57 Mauser; 7.62x51mm NATO;7.62x54R
Masa oružja - 4600g
Dužina oružja - 1135mm
Dužina cevi - 550mm
Sistem bravljenja - Rotirajući zatvarač
Mogućnost montaže - Optički/noćni nišani
Početna brzina - 730m/s
Maksimalni efektivni domet - 1000m
Okvir - Odvojiv, 10 metaka

M76 sa noćnim nišanom
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

M76 sa optičnim nišanom
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




Izvor - www.zastava-arms.co.rs


* zwsniperriflem76002.jpg (13.52 KB, 600x225 - viewed 1796 times.)

* zwsniperriflem76001.jpg (14.82 KB, 600x225 - viewed 2293 times.)

* zwsniperriflem76005.jpg (24.91 KB, 450x338 - viewed 2552 times.)
« Last Edit: January 22, 2010, 05:02:21 pm by trpe grozni » Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #1 on: November 09, 2007, 01:44:44 pm »

Е сад, пошто је ова пушка заправо копија SVD Dragunov-a хтео бих да додам следеће

Quote
Dragunov SVD was designed not as a "standard" sniper rifle in its Western meaning of the term. In fact, main role of the SVD in Soviet / Russian Army is to extend effective range of fire of every infantry squad up to about 600 meters and to provide special fire suppor
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #2 on: December 01, 2007, 12:17:18 pm »

Quote
Kalibar - 7.9;7.92x57 Mauser; 7.62x51mm NATO;7.62x54R
Треба напоменути да се у калибру 7,62Х54R производи, заправо, други тип пушке- М91, управо рађен по узору на СВД Драгунов.
Линк: http://www.zastava-arms.co.rs/
« Last Edit: January 17, 2010, 07:14:19 pm by trpe grozni » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 880


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #3 on: December 01, 2007, 01:36:45 pm »

Moja draga (puška je ženskog roda Smiley) nikada prežaljena, dužio sam je jedno vreme ali sam imao priliku da sa njom da "radim" samo sa zrakovim optičkim nišanom, ali podjednako je ona efikasna i sa mehaničkim nišanom.
Ovaj noćni nišan (prikazan na slici) nisam nikada koristio.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #4 on: December 08, 2007, 04:08:28 pm »

Na sajmu naoružanja koji je održan ove godine u Beogradu, video sam nov model zasnovan na ovome, ali kod koga su u potpunosti drveni delovi zamenjeni plastikom. Puška je prelepa i veoma lagana a na njoj je bio montiran Teleoptikov prigušivač. Da li neko možda zna koja je njena oznaka? Čini mi se da se proizvodi samo u 7.62x54R kalibru.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #5 on: December 09, 2007, 12:45:10 pm »

Quote
Da li neko možda zna koja je njena oznaka? Čini mi se da se proizvodi samo u 7.62x54R kalibru.
Претпостављам да се ради о М-91.
Logged
sunburn
mornar
*
Offline Offline

Posts: 34



« Reply #6 on: February 14, 2008, 05:39:10 pm »

M-76 POLUAUTOMATSKA PUSKA
TEHNICKE KARAKTERISTIKE:
Kalibar: 7,9 mm
Masa puške bez optickog nišana: 4,6 kg
Masa optickog nišana sa nosacem: 0,65 kg
Duzina puške: 1135 mm
Duzina cevi: 550 mm
Broj zlebova u cevi: 4
Pocetna brzina zrna: 730 m/s
Kapacitet okvira: 10
Maksimalni pritisak barutnih gasova: 3200 bar
Jedna od najpopularnijih snajperskih pusaka na ovim prostorima , poluautomatska snajperska puška M76 u kalibru 7.9 mm razvijena je sedamdesetih godina u fabrici "Zastava" na osnovu M70 ap 7,62 mm, a kao naslednik pušaka M48A i M69. Proizvedena je u ogromnom broju i masovno je korišcena u svim sukobima na ovim prostorima.
Kao i sve ostale snajperske puske tako i ova, M76 je namenjena za uništavanje vaznijih pojedinacnih zivih ciljeva na vecim daljinama. Efektivno se moze dejstvovati do daljina od 1000 m, a optimalno najbolji rezultati se postizu na dometima do 800 m. Puška M76 je bazirana na sistemu "Kalašnjikov", ali naravno prilagodjenom za snajperska dejstva i kalibar 7,9 mm. Puska funkcioniše na modifikovanom principu pozajmice barutnih gasova i samim tim kao i vecina snajperskih pusaka, omogucava dejstvo samo jedinacnom vatrom.
M76 se sastoji od: cevi sa razbijacem gasova, gasne komore sa regulatorom gasova, sanduka sa rukohvatom i poklopcem, gasnog cilindra, mehanizma za okidanje, zatvaraca sa nosacem zatvaraca i klipom, povratnika, drvene obloge, kundaka, nišana, okvira i rezervnog alata i pribora. Koristi snajperski metak 7,9 mm (7,92 x 57 Mauser) sa univerzalnim i obelezavajucim zrnom. Puni se okvirom kapaciteta 10 metaka. Efektivna tj. standardna brzina gadanja je 30 metaka u jednoj minuti.
Za nišanjenje se koristi opticki nišan ON M76 sa uvecanjem 4x i osvetljenom koncanicom, a zadrzan je i mehanicki nišan. Pocetkom devedesetih godina dodatno je razvijen opticki nišan M93 sa uvecanjem 6x, a na pušku se moze postaviti i pasivni nišan 5x80. Na oruzje je moguce postaviti prigušivac pucnja.
Snajperska puška M76 korišcena je u svim sukobima na nasim prostorima pocev od Slovenije pa sve do Kosova i Metohije i juga Srbije i to sa zadovoljavajucom efikasnošcu. Kao i sva oruzja sistema «Kalašnjikov» puška se pokazala kao izuzetno pouzdana i jednostavna za upotrebu i odrzavanje. Na kraju, njene karakteristike, pre svega preciznost i ergonomija, nisu bas na nivou savremenih (uglavnom zapadnih) snajperskih pušaka ali i pored toga ona spada u red trazenijih i siroko rasprostranjenih snajpera.
Takodje treba napomenuti da je M-76 vec duze vreme standardna snajperska puska svih nasih snaga bezbednosti i specijalnih jedinica.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #7 on: February 14, 2008, 05:42:15 pm »

Jedina mana je što materijal i nije tako dobar, te se cev vrlo lako krivi...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 880


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #8 on: February 14, 2008, 05:54:46 pm »

Boga mi odlična je to puška, to da je cev izrađena od lošeg materijala je možda zakačilo neku seriju, ja imam sasvim drugačija iskustva, sve je na toj pušci sve je vrlo stameno i pouzdano........
Dobro ja sam generalno gledajući fan te puške.......što ja volim da kažem AP M70 mi je bila žena, a M76 ljubavnica Grin nijedna me nije prevarila Cool
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #9 on: February 14, 2008, 05:56:47 pm »

Iz pouzdanih izvora... prilikom napuštanja "vojarni" tokom svima poznatih dogadjaja, snajperi su bili jedan od prioriteta za uništavanje. Prvo sekačima, a onda se neko setio da zaglavi cev izmedju rebara radijatora i da "odgurne" kundak od sebe... cev se krivila bez greške...
Logged
sunburn
mornar
*
Offline Offline

Posts: 34



« Reply #10 on: February 14, 2008, 06:10:56 pm »

Iz pouzdanih izvora... prilikom napuštanja "vojarni" tokom svima poznatih dogadjaja, snajperi su bili jedan od prioriteta za uništavanje. Prvo sekačima, a onda se neko setio da zaglavi cev izmedju rebara radijatora i da "odgurne" kundak od sebe... cev se krivila bez greške...

Pa bilo je toga - moj kolega koji je igrom slučaja služio v.rok u Pazariću kraj sarajeva kaže da su bili blokirani pa su uništavali kšta god su stigli samo da ne ostane čitavo. Malo jeste off ali mi je pričao da su uspeli da iskrive cev od tanka T-55 - taj sigurno nije gađao tamo gde treba Grin
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 880


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #11 on: February 14, 2008, 06:18:32 pm »

Sada neznam tačno na šta misliš kada kažeš prilikom napuštanja vojarni, ako je za vreme povlačenja JNA iz nekih kasarni uništavano je mnogo toga i ostavljano je mnogo toga, naravno da je prvo uništavano ono najbolje da im ne bi palo ruku....
Ako je pak ovo drugo "Velika seča", verovatno samo odlično smišljen izgovor.
Znaš kako da sam ja sam u toj tvrdnji pa da i kažem zapalo mi dobar komad, mnogi imaju smo reči hvale.

Nesumnjam baš ni malo naručito kada ti navedeš da imaš info iz pouzdanih izvora, ali šta da ti kažem, moguće je sve od serije do serije............bilo je verovatno loših serija, ja ih na sreću nisam upoznao.

Kada već Sunburn pomenu krivljenje cevi topa na T-55, npr. kod topa na četvorci, ako nema onih tankih limova oko cevi topa (termo-izolacione obloge) cev bi se vrlo brzo iskrivila.
Logged
kNikS
mornar
*
Offline Offline

Posts: 21



« Reply #12 on: June 17, 2008, 12:05:33 pm »

Quote
Kalibar - 7.9;7.92x57 Mauser; 7.62x51mm NATO;7.62x54R
Треба напоменути да се у калибру 7,62Х54R производи, заправо, други тип пушке- М91, управо рађен по узору на СВД Драгунов.
Линк: http://www.zastava-arms.co.rs/
machak, moram da te ispravim - M91 (kao i M76) koristi sistem rada kalasnjikov, ne dragunov. Sto se tice M91, mislim da bi zastava trebalo da umesto SVD kundaka napravi sinteticki sklopivi kundak (a i prednji rukohvat) poput onog na SVD-S, kad vec to mogu da rade na M21.

'Custom' rukohvat na zandarmerijskoj M76:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* plasticm76.jpg (74.97 KB, 603x425 - viewed 2477 times.)
« Last Edit: January 22, 2010, 05:05:47 pm by trpe grozni » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 880


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #13 on: June 17, 2008, 02:50:07 pm »

Off

E ovo je pravo maskiranje, mislim na vojnika (ili policajca , šta li je već) na gornjoj fotografiji

Prosto se i puška i on utapa u okolinu.

/Off
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #14 on: June 17, 2008, 04:37:29 pm »

Quote
machak, moram da te ispravim - M91 (kao i M76) koristi sistem rada kalasnjikov, ne dragunov. Sto se tice M91, mislim da bi zastava trebalo da umesto SVD kundaka napravi sinteticki sklopivi kundak (a i prednji rukohvat) poput onog na SVD-S, kad vec to mogu da rade na M21.
@kNikS:
Ја сам конкретно мислио на изглед пушке. Иначе не ради се о пукој копији, на М-91 је задржана већина решења која су примењена на М-76.
Ево текста из Одбране, наслов довољно говори:  Grin
Quote
Конкретно код Драгунова носач затварача и клип су одвојени, а код М-91 су спојени, исто као код њене предходнице М-76, постоје и разлике у систему окидања. М-91, за разлику од Драгунова има и регулатор протока гасова као и М-76. Калибар, дужина цеви, број жљебова, смер њиховог увијања, број метака у оквиру су исти код Драгунова и М-91. Укупна дужина оружја, почетна брзина зрна и маса се разликују.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 21   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.