PALUBA
April 27, 2024, 01:32:27 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21   Go Down
  Print  
Author Topic: Poluautomatska snajperska puška 7.9 mm M76  (Read 272644 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Steel
mornar
*
Offline Offline

Posts: 13


« Reply #150 on: January 05, 2012, 08:58:32 am »

Pa imao sam priliku probati M76 i G3, M14 i SR25 nisam... KOnkretno G3 jos uvijek koristi KSK u afganistanu kao P.snajp.pusku, dok m14 i njene verzije, te Stoner-a (sr25) koriste Seal Team-ovi.  Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #151 on: January 05, 2012, 07:41:21 pm »

Steel@ мислим да помало грешиш у оценама. Као прво шта је критеријум за твоју оцену. Ако узмемо намену М-76 да буде поуздана, издржљива, јефтина и масовно израђивана прецизна пушка, онда је се она може окарактерисати као солидна. Нико озбиљан овде није ни тврдио да је врхунска. Прављена је да је користи по један војник у сваком стрељачком (пешадијском) одељењу. Ако си пратио ову и њој сличне теме могао си прочитати да смо кроз дискусију утврдили да се код тако масовне употребе није никад могла спроводити квалитетна обука. Њен главни проблем су били стрелци. Дакле, када узмемо њен коцепт, и цену, па и резултате који су постизани, то је сасвим добра снајперска пушка. Када би ту пушку дао оном убитачном америчком снајперисти можда не би имао толико погодака, али би свакако имао много више него наш масовни "снајпериста" са оном коју је он користио.
Logged
Steel
mornar
*
Offline Offline

Posts: 13


« Reply #152 on: January 06, 2012, 12:26:13 am »

Pa da u principu slazem se, lijepo si ovo srocio:D... Samo sam iziritiran glorificiranjem, a vecinom od strane osoba koji se bas i ne razumiju i nemaju iskustva sa snajperskim oruzjem... Ne mislim sad konkretno na nekoga s foruma, vec citav zivot slusam o toj puski neke "legende"... A stoji da je skooooro prosjek, bar pomeni:) A sad o nasoj filozofiji(s nasih prostora) "snajpera" kao zanimanja bi mogli do ujutru, jer se stvarno ima razglabat i bilo bi mozda interesantno pokrenut temu;)
 Grin
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #153 on: January 06, 2012, 02:24:24 am »

Pa da u principu slazem se, lijepo si ovo srocio:D... Samo sam iziritiran glorificiranjem, a vecinom od strane osoba koji se bas i ne razumiju i nemaju iskustva sa snajperskim oruzjem... Ne mislim sad konkretno na nekoga s foruma, vec citav zivot slusam o toj puski neke "legende"... A stoji da je skooooro prosjek, bar pomeni:) A sad o nasoj filozofiji(s nasih prostora) "snajpera" kao zanimanja bi mogli do ujutru, jer se stvarno ima razglabat i bilo bi mozda interesantno pokrenut temu;)
 Grin

Puska ne ulazi u legende - covek/strelac ulazi...
Logged
banebeograd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 276



« Reply #154 on: January 06, 2012, 08:49:08 am »

Samo sam iziritiran glorificiranjem, a vecinom od strane osoba koji se bas i ne razumiju i nemaju iskustva sa snajperskim oruzjem...
mnogi bi tvoje pisanije ozbiljnije shvatili kad bi napomenuo cime se to ti kvalifikujes u ozbiljne kriticare oruzja o kojemu pises.
elem, pitanje bi bilo ,
koliko LICNOG iskustva sa gore pomenutom "strelom" ti imas?
koliko metaka si ispalio, kad i gde si to cinio, sta ti je zasmetalo prilikom koriscenja , sta si jos koristio od slicnih modela pa mozes da poredis....

ps. isto pitanje vazi i za M76
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #155 on: January 06, 2012, 03:34:55 pm »

M76 kada je koristi soidan strelac bez problema prvim metkom pogadja grudnu metu na 600 m - recimo 5 od 5 puta.
Ista prica i za PM metu na 800 metara, a to su daljine i ciljevi za koje je ova puska i pravljena.

Ako je koristi odlican strelac sa puskom koja je u odlicnom stanju rezulati su jos bolji. Ipak treba imati na umu da je poluautomatska puska konstruisana 70-tih godina i masovno proizvedena.
Takodje i sama formaciska optika ogranicava efikasan domet.

Inace secam se komentara vodnika komadira voda VP iz VaK-a posle jednog gadjana. Nedaj boze da moram da idem u akciju sa ovim mojim koji duzi snajper (u tom vodu tj odelenju su bili svi vonici po ugovoru).
Tako da je najbitnija obuka i trenaza.

Takodje mogu ti reci da kad je neko dobar strelac on moze iz recimo PM M72B da na 100 m ima 5 pogodaka u krugu od 2-2.5 cm tj da su svi pogoci povezani. A taj PM je sa ratis i nije bio bas u najboljem stanju ali je zato strelac odlican a PM upucan.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #156 on: January 06, 2012, 10:08:16 pm »

Сложио бих се са Стеел-ом око неке врсте глорификације која би се могла посредно приписати коришћењу М-76. Врло често се у "ратним-ловачким" причама говрило како је некога "погодио снајпер". Томе су посебно доприносили новинари и разни "ратни" извештачи. Када би неко на овим нашим несретин ратиштима страдао готово у 60% случајева би се чуло "погодио га снајпер". Ваљда се желело дати на значају страдалом, као и ономе који прича "причу". Колико су стрелци наоружани овом пушком стварно били ефикасни то је врло тешко рећи. 
Logged
Kolekcionar 08
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 313



« Reply #157 on: February 01, 2012, 08:13:11 pm »

Da i ja dam svoj doprinos, i da mi kazete da li sam pogrijesio kad sam ovo pisao ?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #158 on: February 01, 2012, 08:50:27 pm »

Što se mene tiče, korektno.

Ako može pitanje, to je deo knjige ili šta to pišeš. Ako je samo owerwiew onda je ok, ali ako je priručnik onda bi mogla još pokoja slika oko rastavljanja. Sve odvisno šta je želja kod pisanja.

Ako trebaš pokoju pomoč, tu su i znalci.

LPB
Logged
Kolekcionar 08
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 313



« Reply #159 on: February 02, 2012, 02:17:32 pm »

Ma nije prirucnik , ja sam to pisao za sebe jer nema prirucnika u boji .Mozda cu napraviti malo opsirnije uz pomoc pravog prirucnika kojeg imam u pdf formatu na kompu.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #160 on: February 02, 2012, 03:47:50 pm »

Svaka čast Kolekcionar. Ovakve, autorske, stvari su više nego poželjne na Palubi.
To zapravo i jeste "Paluba Way".
Logged
Kolekcionar 08
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 313



« Reply #161 on: February 02, 2012, 04:17:17 pm »

Hvala !
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #162 on: February 03, 2012, 02:48:00 pm »

Фино. Убаци у приручник фотографију (гро-план) оног гасног регулатора, уз објашњење када се ставља у коју позицију.
Logged
Kolekcionar 08
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 313



« Reply #163 on: February 03, 2012, 02:54:44 pm »

dzumba@
tu bi mi trebala mala pomoc imam fotografiju al mi treba objasnjenje
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #164 on: February 03, 2012, 02:57:34 pm »

Погледај мало у овој теми већ је то неко написао. Мислим, када се ставља која позиција (1,2,3,).
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.