PALUBA
June 01, 2023, 07:30:57 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, Dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 ... 98   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 394857 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Global moderator u penziji
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1125 on: June 08, 2018, 06:13:47 pm »

Italija ispituje posledice NATO bomradovanja, stav NATO jasan
Tanjug  08.06.2018.

Italijanski general, komandant KFOR-a Salvatore Kuoči kaže da Italija aktivno istražuje vezu između bombardovanja osiromašenim uranijumom i kancerogenih bolesti kod italijanskih vojnika koji su boravili na Kosovu i Metohiji tokom sukoba, a s druge strane, podseća, da je zvaničan stav NATO-a da takve povezanosti nema.


"To je nešto na šta Italija obraća pažnju. Oformili smo komisije koje treba da saznaju uzrok - šta se tačno desilo. Aktivno rade na tome", rekao je Kuoči u bazi "Bondstil" odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše tvrdnje italijanskih vojnika da su dobili kancer zbog bombradovanja Jugoslavije osiromašenim uranijom, kao i formiranje Komisije za istragu posledica NATO bombradovanja u Srbiji. On je podsetio da je NATO tim 2001. godine uradio istragu u kojoj su, prema njihovim tvrdnjama, dokazali da ne bi trebalo da bude povezanosti između bombradovanja i navedenih bolesti. Kako je rekao, oni poštuju istragu NATO, ali videće šta mogu i sami da saznaju u vezi sa tim. Nedavno je u Skupštini Srbije formirana Komisija za istragu posledica NATO bombradovanja 1999. godine čiji je predsednik poslanik SNS Darko Laketić. Rok za prvi preliminarni izveštaj komisije je kraj 2020. godine, a komisija će imati obavezu da na svakih šest meseci obavesti parlament o radnjama koje je preduzela i rezultatima.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Global moderator u penziji
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1126 on: June 08, 2018, 07:18:20 pm »

Rot: Nemačka nema saznanja o vezi bombardovanja i raka
Tanjug  08.06.2018.

- Vlada u Berlinu nema sopstvenih saznanja o mogućoj vezi između municije korišćene tokom intervencije NATO i slučajeva obolevanja od raka - izjavio je državni sekretar u ministarstvu spoljnih poslova Nemačke Mihael Rot.

On je odgovarajući na pitanje poslanice Levice u Bundestagu Sevim Dagdelen o posledicama upotrebe osiromašenog uranijuma u Srbiji rekao da ne želi da prejudicira rezultate istrage komisije koju je formirala Skupština Srbije tim povodom, navodi se u saopštenju iz kancelarije ove poslanice dostavljenom Tanjugu. Dagdelen je upitala nemačku vladu može li da isključi vezu između učestalih slučajeva kancera u Srbiji i upotrebe municije sa osiromašenim uranijumom, te u kojoj meri savezna vlada deli ocenu ambasadora Kajla Skata da drastičan porast obolelih od raka u Srbiji nema veze sa bombama NATO, već "sa nezdravim načinom života Srba", navodi se u saopštenju.

Rot u odgovoru podseća da je posle intervencije NATO, tačnije 2001. godine, formiran komitet čiji je zadatak bio da ispita eventualnu vezu upotrebe municije sa osiromašenim uranijumom i zdravstvenih rizika, te da je taj komitet na osnovu nezavisne ekspertize zaključio da municija upotrebljena na Kosovu nema trajnih posledica po zdravlje ljudi. Ove rezultate, dodao je, potvrdila je i studija programa Ujedinjenih nacija za zaštitu životne sredine iz 2001. godine. Rot navodi da mu je poznato da je Skupština Srbije 23. maja formirala komisiju za istragu posledica NATO bombradovanja po zdravlje građana i životnu sredinu, ali dodaje da ne bi želeo da prejudicira do kakvih će rezultata ta komisija doći.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #1127 on: June 08, 2018, 07:45:41 pm »

Немачки политичар Михаел Рот покушава да манипулацијом доведе до обмане и позива се на америчког Скота.

Помињање речи "комитет" и "независна експертиза"  указују да Рот покушава да наручено истраживање прикаже као исправно, што му наравно неће поћи за руком.
Logged
MOTORISTA
Global moderator u penziji
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1128 on: June 13, 2018, 12:44:12 pm »

Откривање последица НАТО агресије важно за будућност
уторак, 12.06.2018.

Споразум о оснивању заједничког тела за утврђивање последица НАТО бомбардовања потписан је данас, а министри здравља и заштите животне средине навели су да је овај потез важан за будуће генерације, као и да истраживањем последица бомбардовања Србија не жели никога да осуди, већ да помогне себи.

Министар заштите животне средине Горан Триван рекао је да Србија има обавезу према својим грађанима да утврди све истине везане за НАТО агресију 1999. године и додао да то није само питање истине, већ и питање будућности. „Када схватимо шта се догодило и размотримо све аспекте, знаћемо и шта треба радити да заштитимо своје грађане и свој биодиверзитет и биосферу”, рекао је Триван новинарима након потписивања споразума. Триван је навео да су након бомбардовања извршена озбиљна истраживања и деконтаминације терена који су били загађени пре свега осиромашеним уранијумом, али да је време да се тај процес настави.

Истиче, да споразум не подразумева само последице загађења муницијом која је садржала осиромашени уранијум, већ и загађења која су настала уништавањем петрохемијских, хемијских и других капацитета. „Верујем да највеће последице онога што се десило јесу на КиМ, и они исто имају право на истину и да се позабавимо статистиком обољења. То није питање српске пропаганде, већ питање здравља”, рекао је Триван. Триван је навео да ће поред новоформираног савета постојати и координационо тело и управни одбор на чијем челу ће се налазити он, као и национална лабораторија. Сва тела укључена у процес биће састављена од најеминентнијих стручњака из различитих области, истакао је министар.

Он је додао да нема потребе да било ко буде против оваквог пројекта, те позвао Србију да буде уједињења, јер је једини циљ утврђивање истине, без политичке конотације. „Оно што се десило нашој земљи учиниле су неке бивше администрације и ми нећемо овим да осуђујемо некога, већ да помогнемо себи”, рекао је Триван. Он је навео да је министарство заштите животне средине издвојило 15 милиона динара из буџета за потребе утврђивања последица бомбардовања и додао да ће у финансирању помоћи влада, друга министарства, фондови...

„Не очекујем проблеме у финансирању, али важно је рећи да не треба журити, већ темељно урадити посао и онако како наука налаже. Јавност ће бити обавештена о свему, али потребно је време, ако смо чекали готово 20 година, не треба сада брзати”, рекао је Триван. Министар здравља Златибор Лончар рекао је да је истраживање последица бомбардовања најмање што може да се уради за садашње и будуће генерације, како би се открило шта се тачно том приликом десило. „Не желимо ништа да прејудицирамо, али желимо и због нас и због будућности да откријемо чињенице, да сутра нико нема дилему шта се то десило”, рекао је Лончар. Он је подвукао и да резултати који буду остварени неће бити важни само за Србију, већ и за цео свет.

Начелница Одељења за неуроонкологију Клиничког центра Србије Даница Грујичић истакла је велику подршку државе на утврђивању последица бомбардовања и подвукла да је једини циљ истина, без обзира да ли ће нам се она допасти или не. Објашњава, да ће за почетак бити прикупљани подаци који већ постоје, али који морају да се скупе на једном месту. „Читава Србија ће бити лабораторија и то је велика шанса за младе људе да пишу мастер радове и докторате који ће бити занимљиви целом свету, ово је пре свега питање струке”, рекла је Грујичић и додала да ће за пар година бити познати први резултати истраживања, али да се о коначним последицама може говорити тек за 50 година. „У свим извештајима чланица НАТО пише да се коначне последице осиромашеног уранијума не знају и да је неопходно годинама пратити стање тла и подземних вода”, каже Грујичић. Она наводи да ће у сарадњи са министарством одбране бити утврђене тачне локације бомбардовања у складу са чиме ће се испитивати и одређене болести везане за те области.

Грујичић истиче да нису у питању само малигне болести, већ и утицаји на потомство, аутоимуне болести, проблем стерилитета. „Мене као грађанку и лекара највише иритира што онда када је ово требало да се ради, одмах по бомбардовању 2000. године и после, бачено је под тепих. Наше здравље није било важно људима које смо бирали и то никада не смемо да заборавимо. Сада држава стаје иза овог пројекта и показује одговорност према здрављу својих грађана и према научној истини”, закључила је она.

Професор Машинског факултета Александар Јововић рекао је да је важно утврдити шта се десило током бомбардовања, али и сада, 20 година касније. Добијени резултати показаће да ли можемо да смањимо утицаје бомбардовања, ако их је било, а ако није, да разбијемо митове, каже он.

„Ми формално почињемо данас са радом, али већ имао много података, јер треба све податке који су скупљани 20 година да анализирамо. Средства неће бити мала, али су ограничена. Ово су доста скупа истраживања и морамо да имамо добар план”, рекао је Јововић. Он је рекао да је и НАТО радио своја истраживања, као и да се не „бежи” од сарадње са том организацијом. „Ми не желимо да кажемо да резултати до којих су они дошли нису тачни, али не значи да одговарају правом стању на терену. Не бежимо од сарадње са њима, али не бежимо ни од сукоба око научне истине”, закључио је Јововић. (Танјуг)

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Global moderator u penziji
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1129 on: June 16, 2018, 06:36:37 am »

Leđero: Imam dokaze da je NATO trovao Srbiju
J. MATIJEVIĆ   15. jun 2018.

U Nišu u ponedeljak prvi međunarodni simpozijum o posledicama bombardovanja osiromašenim uranijumom. Kako je obećao, bivši italijanski pilot prezentovaće saznanja o kontaminiranoj municiji

MEĐUNARODNI simpozijum "Posledice bombardovanja SR Jugoslavije osiromašenim uranijumom 1999. godine", održaće se u ponedeljak, 18. juna, u Nišu, prvi put u našoj zemlji. Od 10 časova, u amfiteatru niškog Univerziteta, 19 učesnika ovog skupa iz Italije, Nemačke, Rusije, Kine, Kipra, Švajcarske i Srbije, predstaviće naučne radove kao i dokaze specijalnih komisija svojih zemalja o štetnosti municije sa osiromašenim uranijumom u zonama gde se sa njom dejstvovalo, od Iraka i Avganistana do BiH i SR Jugoslavije.

Među 12 stranih učesnika simpozijuma - oficira, pravnika, stručnjaka za međunarodno pravo i lekara - biće i vojni pilot Domeniko Leđero, jedan od osnivača i odgovorni u organizaciji "Vojna opservatorija", Odeljenja italijanske odbrane, koji se godinama bori da dokaže istinu o posledicama osiromašenog uranijuma na zdravlje vojnika u svetskim misijama. Kako je i obećao u ekskluzivnom razgovoru za "Novosti", Leđero u Niš donosi dokumentaciju o NATO dejstvima municijom sa osiromašenim uranijumom, kao i dokaze o njegovoj povezanosti sa velikim brojem obolelih i preminulih italijanskih vojnika. Baš ove dokaze nedavno je potvrdila četvrta Italijanska parlamentarna komisija upravo zahvaljujući Leđerovoj upornosti.

Napadan, optuživan, ali beskompromisan, Leđero, inače, vodi veliku i intenzivnu medijsku kampanju za istinu. U razgovoru za naš list, najavio je da i će Srbiji ustupiti dokumentaciju o NATO dejstvima municijom sa osiromašenim uranijumom.

- Posedujem dokaze da su SAD, pre više godina, saopštile NATO kakva je opasnost po vojnike osiromašeni uranijum - rekao je Leđero za "Novosti". - NATO je skrivao opasnost od efekata osiromašenog uranijuma. Zašto su američki vojnici na Kosovu imali specijalnu zaštitu, a Italijani nisu? Italijanski vojnici su bili golih ruku i čudili se što su Amerikanci tako opremljeni. Zato što im je bilo saopšteno kakve su posledice po zdravlje od takvog oružja!

Osim Domenika Leđera, na simpozijumu u Nišu, koji organizuju Advokatska kancelarija "Dr Srđan Aleksić" i Advokatska komora Niš, učestvovaće i Florijan Pfaf, major Bundesvera, koji je odbio da učestvuje u agresiji NATO na SRJ i zbog toga bio otpušten iz službe. Među učesnicima su i dr Manfred Mor, profesor međunarodnog javnog prava iz Berlina, osnivač i član upravnog odbora Međunarodne asocijacije advokata protiv nuklearnog oružja (IALANA), dr Eva-Marija Miler, predsednik švajcarske kooperative Zeit-Fragen, koja je prva u Evropi podigla glas protiv NATO agresije na SRJ, dr Toni Šao, profesor Pravnog fakulteta u Pekingu i Antonis Kefalas, advokat sa Kipra, specijalista za međunarodno javno pravo.

Svoje naučne radove u Nišu će u ponedeljak predstaviti i pet ruskih naučnika - dr Sergej Baburin, predsednik Međunarodnog slovenskog veća, profesor Moskovskog i Omskog univerziteta, dr Vladimir Konjahin, šef katedre krivičnog prava i kriminologije Pravnog fakulteta u Krasnodaru, dr Aleksandar Korobejev, šef katedre za krivično pravo Pravnog fakulteta u Vladivostoku, dr Juri Golik, šef katedre za krivično pravo Moskovske akademije istražnog odbora Ruske Federacije, kao i dr Tatjana Minjazeva, profesor krivičnog prava Moskovskog državnog univerziteta.

U diskusiji će učestvovati i Milorad Kojić, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, Živadin Jovanović, nekadašnji ministar spoljnih poslova SRJ, general Slobodan Petković, bivši načelnik ABHO VJ, Margit Savović, nekadašnji ministar za ljudska i prava manjina u Vladi SRJ...

ZNALI ZA POSLEDICE

NATO je još 1994. znao da osiromašeni uranijum izaziva rak, ali je uprkos tome svesno i namerno njime punio bombe kojima je gađao Srbiju - rekao je Domeniko Leđero. - Postoji i video-snimak, koji je napravio Pentagon, na kome se jasno ukazuje na štetnost osiromašenog uranijuma po zdravlje ljudi. Pričaću o tome sve u Srbiji, opširno i detaljno. Posedujem podatke o svemu. I o tome kako su bombardovani Hadžići u Bosni, nakon čega je preminuo veći broj stanovnika te opštine.

IDEMO PRED MEĐUNARODNE SUDOVE

U NAUČNIM radovima i diskusijama naših uglednih gostiju, nedvosmisleno se podržava naša borba za pravdu i istinu - kaže advokat Srđan Aleksić. - Njihovi naučni dokazi potvrđuju štetnost municije sa osiromašenim uranijumom po ljude, živi svet i životnu sredinu. To nam daje za pravo da tražimo naknadu štete za naše građane obolele i preminule od karcinoma posle rata 1999, i to pred međunarodnim sudovima i pred nacionalnim sudovima država koje su učestvovale u nelegalnoj NATO agresiji.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Global moderator u penziji
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1130 on: June 19, 2018, 04:36:31 pm »

Први симпозијум о последицама бомбардовања
понедељак, 18.06.2018.

У Нишу, на међународном скупу посвећеном деловању осиромашеног уранијума, стручне налазе о страдању војника на КиМ је предочио италијански пилот, а потом су говорили адвокати који ће тужити земље чланице НАТО-а

Симпозијуму је окупио велики број академика и стручњака за право, медицину, атомску физику (Фото Танјуг)
Ниш – Први пут у Србији  је у Нишу одржан Међународни симпозијум „Последице бомбардовања СР Југославије осиромашеним уранијумом 1999”, којем присуствује и бивши италијански војни пилот Доменико Леђеро, који се годинама бори да докаже истину о последицама осиромашеног уранијума по здравље војника у светским мисијама.

Леђеро је истакао да је, кад је реч о италијанској војсци, већ доказано штетно дејство и повезаност осиромашеног уранијума и канцерогених обољења, и то још од 1987. године, пре бомбардовања СР Југославије, јавља Танјуг.

– Имамо доказе о том штетном деловању и пре него што су била бомбардовања код вас. Ми поседујемо видео-снимак из Пентагона на којем се указује на штетност осиромашеног уранијума по здравље људи и приказали смо га током овог скупа, а ставићемо га на располагање и вашим службама, јер је то све у служби истине – казао је Леђеро.

Навео је да је у Италији било више од 80 судских поступака, сви ти процеси су добијени, а пресуде су биле у корист војника и осуђујуће за Министарство одбране Италије.

– Војници су добили велика обештећења, а чланови породица војника који су умрли од последица разних канцера захтевају да се направи званични списак свих војника који су страдали у операцијама НАТО-а од последица зрачења осиромашеног уранијума – навео је Леђеро.

Председник Удружења грађана „Осиромашени уранијум” Свето Ного изјавио је да симпозијум представља крај медијске кампање, с обзиром на то да ће се сада оформити радне групе које ће писати тужбе против држава чланица НАТО-а.

Наводећи да се нада да ће на симболичан начин објединити српску интелигенцију, Ного је казао да очекује и да ће сви они који стварно припадају српској интелигенцији стати и подржати пројекат Удружења.

– Ако је неко интелектуалац, он има обавезу према своме народу, а најбољи начин да се одужимо нашем народу јесте да га одбранимо од ове пошасти што нас је задесила када су нас 78 дана бесомучно бомбардовали и након чега из дана у дан све већи број људи оболева од карцинома – казао је Ного и истакао да су и новорођена деца оболела од карцинома.

По његовим речима, иза њиховог пројекта стале су Адвокатска комора Србије, Адвокатска комора Београда и делимично Адвокатска комора из Ниша.

– Очекујем да ћемо крајем септембра и почетком октобра говорити о томе како ће изгледати тужба према чланицама НАТО-а. Ово није колективна тужба и иза ње не треба да стане држава. Ово су појединачне тужбе и тужићемо за материјалну и нематеријалну штету која нам је нанета – навео је Свето Ного.

Истовремено, он је истакао и да ће бити тужене све државе чланице НАТО-а појединачно и додао да ће се прво ићи на пет држава чланица НАТО, које ће одабрати после конференције.

Адвокат из Ниша Срђан Алексић поменуо је да су конференцији присуствовали научници из целог света, што значи и Кине, Русије, западних земаља попут Немачке, Француске, Италије. Он је навео да је најзначајнија пресуда италијанског суда, јер показује да је једна земља чланица НАТО-а доказала узрочно-последичну везу између бомбардовања осиромашеним уранијумом, боравка њихових војника и грађана на Косову и Метохији и обољења која су настала после више година.

– Разговараћемо и указати како ћемо остварити право за наше грађане. Италијанима је требало пет година, нама ће бити потребно мање времена. Ми имамо материјалне доказе од Италијана. Надам се да за две године можемо да очекујемо прву пресуду – казао је Алексић. Додао је да Удружење апелује да се до решења дође мирним путем, те да се грађанима Србије, као и италијанским, исплати одштета. – Говорим само о оним грађанима који живе на територији која је бомбардована осиромашеним уранијумом и онима који су боравили на КиМ – истакао је Алексић.

Сергеј Николајевич Бабурин, који је током деведесетих година у више наврата боравио у Југославији, казао је да сматра да правда мора да буде задовољена. Упитан да ли је Србија закаснила са покретањем овог питања, Бабурин је казао да Србија не само да је закаснила, већ је много закаснила са овим активностима и додао да, ипак, и даље има времена.

– Када су САД 1999. године одбиле резолуцију Савета безбедности УН, требало је предузети мере сталног притиска, што руководство Србије након 1999. није учинило. Али убеђен сам да ствари не треба оставити оваквима какве јесу, осуђени су многи људи који су бранили земљу, а нису осуђени они који су је бомбардовали и сматрам да то не треба оставити тако – приметио је Бабурин. Додао је да се, иако је прошло 20 година, сви морају потрудити да правда буде задовољена, зато што је то дуг према жртвама, мирним житељима који су настрадали.

– И верујем да би ова конференција требало да допринесе путу развоја правичности, да гости који су се окупили, не само из Србије и Русије, већ и из европских земаља, треба да дају свој допринос остварењу правде. Морамо да испунимо сви наш хришћански дух, иначе ћемо сви бити саучесници неправде – навео је Бабурин.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Global moderator u penziji
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1131 on: June 23, 2018, 08:47:15 am »

Albanci znaju da ih je NATO trovao
D. ZEČEVIĆ   22. jun 2018.

I lekari u Prištini upozoravaju da se broj obolelih od malignih bolesti povećava iz godine u godinu. Iako prištinski KBC ima najsavremeniju opremu, leče se i u centralnoj Srbiji

Uprkos tome što se u kosovskoj javnosti retko govorilo o posledicama bombardovanja, evidentno povećan broj obolelih uticao je na oglašavanje ne samo udruženja obolelih od kancera, već i lekara onkološkog odeljenja Kliničkog centra u Prištini. Oni ističu da je poslednjih nekoliko godina broj obolelih od malignih bolesti na KiM udvostručen. Prve zvanične podatke o tome je pre dve godine saopštio dr Ekrem Hiseni sa odeljenja onokologije Univerzitetsko-kliničkog centra, i to u izjavi datoj inostranim agencijama. Tada je kao podatak naveo da je u 2015. godini na toj klinici registrovano 808, a već naredne godine 1.238 obolelih od karcinoma.

- Među obolelima na Kosovu najrasprostranjeniji su karcinomi dojke, pluća i debelog creva - navode u prištinskoj klinici, gde, kako saznajemo, imaju sve neophodne aparate za registrovanje i lečenje ovih opakih bolesti. Ipak, iako prištinska klinika ima najsavremeniju opremu iz inostranstva, srpski lekari s Kosmeta, upoznati sa situacijom u tamošnjem zdravstvenom sistemu, kažu da Albanci i dalje radije odlaze na lečenje kod srpskih lekara u bolnice u centralnoj Srbiji.

- Postoje čak organizovani odlasci na preglede, ali i kasnije, zbog lečenja, u privatne klinike u Beogradu i Nišu - govori nam doktorka iz Prištine, koja ne želi da joj se ime otkriva u javnosti, pogotovu zato što, kako ističe, zvanična politika na Kosovu neće da ističe problem s kojim se žitelji Kosmeta gotovo dve decenije suočavaju, ali i dodaje da albansko stanovništvo shvata posledice koje su ostavile NATO bombe.

- Ono što treba da se razluči jeste to da ne treba zvaničnu politiku Prištine poistovećivati s narodom, pogotovo što političari za nastalu situaciju ne žele da okrive mentore jednostrane nezavisnosti. Dokaz tome je to što pacijenti oboleli od opakih bolesti uglavnom sami plaćaju lekove - ističe dr Nebojša Srbljak iz Kliničko-bolničkog centra u Kosovskoj Mitrovci, koji je sa svojim udruženjem "Milosrdni anđeo" prvi ukazao na povećan broj obolelih od malignih bolesti na Kosmetu.

I dok ističe da se veliki broj albanskih pacijenata koji su prethodno bili na lečenju u VMA ili drugim renomiranim ustanovama u Beogradu kasnije javljao na pregled u njegovu ambulantu, dr Srbljak podseća da je zbog povećanog broja obolelih od karcinoma i drugih maligniteta još 2008. godine tadašnji kosovski ministar zdravstva Agim Gaši sa Onkološkog instituta sklopio ugovor s klinikama u Makedoniji i Turskoj za lečenje pacijenata, koje je plaćala kosovska privremena vlada.

ZABRINjAVAJUĆI PODACI

Napominjući da su se parametri istraživanja broja obolelih od maligniteta odnosili na period od 1997. do 2000. godine u srpskim sredinama na KiM, dr Srbljak ističe da su prvi rezultati predstavljeni 2002. i da su bili frapantni.

- Na primer, karcionom pluća je bio u porastu preko 200 odsto u odnosu na 1997. i 1998, kada smo imali industrijska zagađenja, ali je tada nivo bolesti bio minoran u odnosu na period posle 1999. godine, kada su nam prvenstveno dolazili mladi ljudi, učesnici rata - ističe dr Srbljak. On naglašava da je poslednjih godina i sve veći broj beba koje se rađaju sa deformitetima, ali i da ćemo posledice osiromašenog uranijuma osećati i narednog veka.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #1132 on: June 23, 2018, 08:49:08 am »

Počeće da dolaze u centralnu Srbiju na besplatno lečenje, dobar vam stojim.
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #1133 on: June 24, 2018, 11:27:08 pm »

http://www.prviprvinaskali.com/clanci/dren/ekologija/cinjenice-o-posledicama-koriscenja-osiromasenog-uranijuma-tokom-nato-agresije-na-srj-1999.html

Занимљив чланак.
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #1134 on: June 24, 2018, 11:28:36 pm »

http://www.prviprvinaskali.com/clanci/dren/ekologija/sakriveni-izvestaj-o-bombardovanju-osiromasenim-uranijumom.html

И још један чланак који се бави истраживањем загађења уранијумом током агресије НАТО држава на СРЈ током 1999. године.
Logged
MOTORISTA
Global moderator u penziji
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1135 on: July 06, 2018, 02:29:14 pm »

Италија даје документа у вези са последицама НАТО бомбардовања
петак, 06.07.2018.

Комисија италијанског парламента, која је водила истрагу о смртним случајевима код италијанских војника у војним мисијама у иностранству, уступиће српској Комисији за истраживање последица НАТО бомбардовања њихов извештај и читав низ докумената који ће помоћи Србији у истрази, речено је данас у Скупштини Србије.

Председник српске комисије Дарко Лакетић рекао је на заједничкој конференцији за новинаре са Ђан Пјером Скануом, који је водио италијанску комисију, да је договорено преузимање комплетне документације коју је Италија прикупила, као и доказа у вези са обољевањем становништва и загађењем животне средине. Он је навео да ће чланови италијанске комисије бити консултанти Србији и презентовати све што знају, а на располагању ће, додаје, бити и њихови правни тимови.

„Комисија италијанског парламента је имала могућност и тужилачке истраге”, рекао је Лакетић. Говорећи о сарадњи са колегама из Италије, Лакетић је казао да постоји договор око заједничког деловања према ЕУ, којој ће послати захтев да финансијски помогне да се уради комплетна анализа и контаминација животне средине и асанација тамо где је она потребна.

„Договорили смо да имамо заједнички наступ и везано за то да тражимо додатну помоћ ЕУ за лечење оболелих у нашој земљи тамо где је то неопходно”, истакао је Лакетић. Скану је казао да је формално препознато и признато да је од осиромашеног уранијума страдало више од 400 људи, од азбеста 1.200, а ако се укључе и други разлози, као што су тешки метали и други узроци, говори се о 2.000 мртвих и 7.000 оболелих. Скану је рекао да је убеђен да ће српска комисија урадити одличан посао. (Танјуг)

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Global moderator u penziji
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1136 on: July 15, 2018, 09:09:08 am »

Накнадно тумачење историје
Аутор: Мирослав Лазански недеља, 15.07.2018.

Један наш дневни лист објавио је део књиге „Последњи лет из Дејтона, преговори иза затворених врата”. Писац књиге је наш бивши дипломата Небојша Вујовић, некадашњи отправник послова у нашој амбасади у Вашингтону, који тврди „да су сви папири у Дејтону ишли преко њега”. У књизи има свега и свачега, од појединачних сусрета господина Вујовића и неких америчких сенатора, до разговора у пиџамама. Први пут чујем да су први разговори о Косову, вођени у Рамбујеу, били још у јануару 1998. када правих сукоба на Косову, заправо, још и није било, да је Генералштаб Војске Југославије 2. октобра 1998. добио информацију да су из базе у Рамштајну полетели амерички бомбардери Б-2 да нас бомбардују, а Генералштаб такву информацију никада није добио, као што ни авиони Б-2 тог дана нису ни могли да полете из Немачке, пошто бомбардер Б-2 није тада имао одговарајући хангар и инфраструктуру у Европи, и у акције бомбардовања наше земље 1999. године полетао је само и директно из базе у САД. И враћао се у САД. У књизи се спомиње и „глупаво” питање које је својевремено из Београда отишло Међународном суду правде око једностраног проглашења косовске независности. Будући да сам управо у време прошле власти и управо на овим страницама више пута указивао на тај срамотни потез тадашње власти, која је чак изјавила „да ће Београд прихватити мишљење Међународног суда правде какво год оно било”, то ми је заиста чудно да је нашем бившем дипломати требало толико година да закључи да је питање било „глупаво”.

Углавном, у књизи има и Резолуције 1244 и детаља око Кумановског споразума, али нема ништа о Анексу Б у преговорима у Рамбујеу. О Анексу Б, који нам је издиктиран од стране Американаца неколико сати пре краја преговора. Анекс Б је значио практичну окупацију целе територије СР Југославије од стране НАТО-а. А Вашингтону је управо био потребан да има „разлог” да бомбардује СР Југославије. А тај Анекс Б не би могла да потпише нити једна влада суверене државе, и није то моја констатација, већ мишљење Хенрија Кисинџера. О том анексу је као срамном и немогућем услову, постављеном Београду, писао и Роберт Фиск у „Индипенденту”. Британски је парламент о том анексу обавештен тек седам дана после рата 1999. Уважени господин Вујовић о томе изгледа није обавештен ни после 19 година...

Све у свему, књига је прилично огољени и прозирни покушај да се ситуација на Косову прикаже као непрекидни низ наших грешака, нашег инаћења и наше ирационалности. Господин Вујовић покушава сада да се у својој књизи прикаже као наш Хенри Кисинџер из тог времена. Проблем је само у томе што о тој улози господина Вујовића нико у СР Југославији није знао. Док он сам то сада нама није и открио. А други је проблем, наравно, што то нико не може и да кредибилно потврди. Могу и ја сада да наведем имена барем тројице америчких политичара са којима сам разговарао о Косову у Вашингтону још 1983. године, од Дена Каплана и његовог шефа конгресмена Роберта Едгара, до Тома Лантоша који је још тада лобирао за Косово. Са Капланом и Едгаром имам и заједничке фотке. Докази, господине Вујовићу, докази...

Милошевићев коначни уступак 1999. изненадио је многе у НАТО-у и изазвао огромно олакшање од Вашингтона до Анкаре. Је ли за тај потез бацања пешкира у ринг криво бесомучно бомбардовање наше земље, у трећој фази рата директно и по цивилним циљевима, или је пресудила претња копненом инвазијом, губитак подршке Јељцинове Русије у пресудном моменту, или је кључна ствар заправо била то што је НАТО могао да бесконачно и некажњено настави са бомбардовањем? Док је југословенска војска прошла са релативно малим жртвама, електросистем државе и саобраћајнице претрпеле су тешка оштећења и лако су могле да буду потпуно уништене да се бомбардовање наставило. Претња самим темељима српске привреде натерала је Београд да промени мишљење. Успут је Запад изблефирао Милошевића да ће Београд и остали градови у Србији из ваздуха бити сравњени са земљом и да затим следи копнена инвазија и потпуна окупација Србије.

Веровање елите у Србији да је НАТО спреман да уништи урбану Србију била је обична будалаштина, или намерно пласирање таквих информација, односно изговор за давање Косова Албанцима после дозираног бомбардовања. Јер, западне ваздухопловне снаге нису ратовале на такав начин, барем не у последњих 30 година, то није рађено ни за време рата САД против Северног Вијетнама.

Пентагон је био против копнене операције, једино су Британци на томе инсистирали. Но, нико на терену још није имао довољно снага за такав подухват. Америчке обавештајне службе подвалиле су руским политичарима, амерички изасланик Строуб Талбот преварио је Черномирдина, а овај онда Милошевића. За НАТО је био проблем што концентрација њихових великих војних ефектива није била могућа, не до октобра месеца, већ ни до краја децембра, а онда би се све то морало да се одложи до пролећа, јер терен уз југословенско-албанску границу није проходан зими.

Izvor: www.politika.rs
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1137 on: July 19, 2018, 08:23:20 pm »

Ovu vest nađoh pre neki dan na internetu. Pitam se da li je istina, ili je politički servirana.

ISTINA IZAŠLA NA VIDELO: Tadić je sprečio istragu o upotrebi uranijuma tokom NATO agresije?!
31/05/2018

Bivši predsednik Srbije Boris Tadić, dok je bio ministar odbrane 2003. godine, stopirao je program praćenja dejstva osiromašenog uranijuma iz NATO bombi na naše vojnike, šokantno je otkriće domaćih stručnjaka!

Prema rečima neurohirurga prof. Dr Danice Grujičić, naši vojnici, za koje se sumnjalo da su ozračeni tokom bombardovanja, bili su pod specijalnim medicinskim programom kako bi se pratile potencijalne kancerogene promene u njihovom organizmu. Međutim, taj program je Ministarstvo odbrane stopiralo u proleće 2003, odmah pošto je na mesto ministra došao Boris Tadić. Bilo bi drugačije… Danica Grujičić kaže da bi istina o osiromašenom uranijumu bačenom na Srbiju znatni pre izašla na videlo da taj program nije ukinut posle samo tri do četiri godine.
– Program praćenja naših vojnika koji su bili izloženi dejstvu oružja sa osiromašenim uranijumom postojao je sve do 2003. godine, kada ga je ukinuo ministar odbrane, koji je kasnije bio predsednik države. Bila je to njegova prva odluka po dolasku na funkciju. Tako da je taj program, umesto da traje i dan-danas, ukinut posle samo tri godine – rekla je dr Grujičić, nesumnjivo misleći na Borisa Tadića, koji je na čelo ministarstva odbrane došao u martu 2003. Ona je dodala da nije vredelo ni to što je bilo opšte poznato da se posledice izlaganja osiromašenom uranijumu javljaju tek godinama kasnije.

– Znalo se da se promene na koštanoj srži javljaju tek posle pet do sedam godina, da se solidni tumori uzrokovani različitim hemijskim i radijacijskim materijalima pojave tek posle 15 do 20 godina… Dobro se znalo i da mogu da se jave promene na genetskom materijalu kod dece. Ali je program ipak prekinut. Da nije, istina o osiromašenom uranijumu bi znatno pre izašla na videlo – smatra dr Grujičić. Prema njenim rečima, ranije vlasti su činile sve da istina o NATO bombardovanju ne izađe na videlo.
– Srbija obiluje velikim brojem pametnih i stručnih ljudi, koje u godinama nakon agresije niko nije slušao da, zaboga, ne bi pravili paniku! Oni koje smo na izborima birali pre 20 godina morali su da nas zaštite i da misle o našem zdravlju, a to se nažalost nije desilo – kaže Grujičićeva.

Sačuvani podaci
Sreća u nesreći je u tome što su uzroci uzeti u prvim godinama posle bombardovanja sačuvani. – Dobro je da su naši stručnjaci uzimali uzorke, merili i beležili rezultate, uprkos tome što je tadašnja vlast upozoravala da se ne širi panika. Svi ti podaci sada mogu da se iskoriste u radu Koordinacionog tela koje će istraživati posledice NATO zločina.
Zato će prva faza našeg rada biti analiza rezultata skupljenih od 1999. do danas. Ideja je da u određenom trenutku konsultujemo i naše prijatelje iz svih krajeva sveta, ali tek nakon što naši stručnjaci kažu prvu reč – jasna je Grujičićeva.


Logged
MOTORISTA
Global moderator u penziji
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1138 on: July 23, 2018, 06:36:05 am »

Srbija i dalje zasuta kasetnim bombama
Rade Dragović   22. jul 2018.

I dve decenije od okončanja poslednjeg rata preti ozbiljna opasnost od neeksplodiranih projektila. Kasetna municija je na površini od 250 hektara u šest opština

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

POSLEDNjI rat na prostoru Srbije završen je pre gotovo dve decenije, ali iz tla i danas prete stotine ubojitih bombi, mina i raketa. Najsvežije procene i provere ukazuju da je više od 250 hektara naše zemlje zasuto samo neeksplodiranim kasetnim bombama koje su najopasnije za građane, a posebno za decu. Prema evidenciji Centra za razminiranje koji se već godinama rve sa ovim problemom, najveće površine pokrivene "žutim ubicama" trenutno se nalaze kod Sjenice i u okolini Užica - oko 60 hektara ovih opština i dalje je zasejano kasetnim bombama. Isti projektili na oko 50 hektara locirani su na prostoru Tutina i Bujanovca. Oznake za opasnost još uvek okružuje 19 hektara opštine Raška i 11 hektara nadomak Niša. Poznavaoci ove problematike navode da je svaki rat u prošlom veku Srbiji ostavio poveliko breme neeksplodiranih mina i bombi. Pored NATO agresije i dejstava devedesetih godina, redovno se otkriva municija iz borbi 1914-1918, kao i bombe iz Drugog svetskog rata. Poslednji slučaj otkrivanja i planskog uništavanja kasetnog projektila iz 1999. u niškom naselju Medoševac najbolje pokazuje svu otpornost uspomena iz burne prošlosti.

- NATO je delovao kasetnim bombama na više stotina lokacija u 16 opština u Srbiji, ne računajući opštine na Kosovu i Metohiji. Na ovom spisku su niške opštine Medijana i Crveni krst, kao i Kraljevo, Brus, Preševo, Bujanovac, Kuršumlija, Raška, Gadžin Han, Tutin, Sjenica, Čačak, Vladimirci, Knić, Stara Pazova i Sopot kod Beograda - nabraja direktor Centra za razminiranje Jovica Simonović. - U skladu sa međunarodnim standardima od 2003. godine, kada je Centar osnovan, do danas kasetna municija očišćena je sa ukupne površine od 1.125 hektara.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sagovornik "Novosti" podseća i da su tokom oružanih sukoba na jugu Srbije od 2000. do 2002. godine paravojne formacije lokalnih Albanaca minirale veliku površinu zemljišta u ovom delu zemlje.

- Poslednjih šest godina u potpunosti su očišćena minska polja u opštini Preševo, kao i neke lokacije u opštini Bujanovac - objašnjava Simonović. - Sumnja se i da se, nakon požara i eksplozija u vojnim magacinima u Paraćinu, Kraljevu, Vranju, Leskovcu i Kragujevcu, van vojnih objekata još uvek nalaze različite vrste neeeksplodiranih ubojitih sredstava na površini od oko 1.850 hektara. U periodu od 2009. do danas u opštini Paraćin obavljeno je razminiranje prostora od 538 hektara.


Čišćenje neekskplodirane municije zaostale iz ratova složen je i opasan posao. Osim što dugo traje, zahteva temeljnu pripremu i nosi veliki rizik, provera terena izuzetno je skup posao. Čišćenje jednog kvadrata površine zasejane kasetnom municijom ili nagaznim minama, zavisno od terena i konfiguracije, košta i više od jednog evra. Cena uklanjanja jedne rakete ili avio-bombe, prema gruboj računici, kreće se od 100.000 do 250.000 evra.

- Vlada Srbije je za operacije razminiranja mina u opštini Bujanovac za ovu godinu izdvojila oko 230.000 evra. Ovaj iznos biće preko Međunarodne fondacije za jačanje bebednosti ljudi (ITF), i uz pomoć SAD i Južne Koreje, uvećan tako da će biti sprovedeni projekti razminiranja u opštinama Bujanovac, Sjenica i Niš ukupne površine oko 750.000 kvadrata - kaže direktor Centra za razminiranje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Simonović napominje i da će Ruska Federacija ove godine finansirati projekat uklanjanja neeksplodiranih ubojitih sredstava na prostoru koji je zagađen nakon požara i eksplozija u vojnom magacinu u Paraćinu. Radi se o lokaciji u opštini Ćuprija površine od 60 hektara.

PRETI I "DUNAVSKI VILENjAK"

OSIM na kopnu, neeksplodirane mine i bombe vrebaju i pod vodom. Od bombardovanja naše zemlje 1999. godine, neeksplodirane avionske bombe-rakete nalaze se u Savi i Dunavu na ukupno 11 lokacija. Već dugo se sumnja da se u savskom koritu nedaleko od sremskog sela Jamena nalaze improvizovane minske naprave zaostale iz perioda sukoba 1991-1995. godine. U Đerdapskoj klisuri, bliže srpskoj obali, kod Prahova 1944. godine potopljeni su nemački ratni brodovi sa protivbrodskim minama i velikim količinama municije. U operaciji "Dunavski vilenjak" nacisitička crnomorska flota je potopljena, a i danas ometa plovidbu i preti svojim nevidljivim arsenalom.

NAJVEĆI DONATORI

ZA proces uklanjanja neeksplodiranih mina i bombi od velikog je značaja saradnja sa stranim zemljama koje su i najveći finansijeri tzv. humanog razminiranja. Među donatorima koji su izdvojili najveća sredstva za razminiranje mina, čišćenje kasetne municije i uklanjanje neeksplodiranih ubojitih sredstava u prethodnom periodu izdvajaju se SAD, Ruska Federacija, Norveška, Nemačka, Kanada, Irska, Češka, Španija.

Izvor: www.novosti.rs


* 001.jpg (116.18 KB, 620x393 - viewed 63 times.)

* 002.jpg (89.92 KB, 620x378 - viewed 47 times.)

* 003 Jovica-Simonovic1.jpg (68.9 KB, 620x395 - viewed 43 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1139 on: July 23, 2018, 07:40:05 pm »

Gde može da se nađe karta koja detaljno kazuje koje područje i čime je zasejano.

Konkretno: interesuje me Užice i okolina.
Da li u okolini Tornika na Zlatiboru još ima zaostalih ubojnih sredstava? Tornik je dosta puta gađan.
Logged
Pages:  1 ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 ... 98   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.061 seconds with 22 queries.