PALUBA
March 29, 2024, 09:52:18 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 [87] 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 ... 111   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 518335 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1290 on: July 15, 2018, 09:09:08 am »

Накнадно тумачење историје
Аутор: Мирослав Лазански недеља, 15.07.2018.

Један наш дневни лист објавио је део књиге „Последњи лет из Дејтона, преговори иза затворених врата”. Писац књиге је наш бивши дипломата Небојша Вујовић, некадашњи отправник послова у нашој амбасади у Вашингтону, који тврди „да су сви папири у Дејтону ишли преко њега”. У књизи има свега и свачега, од појединачних сусрета господина Вујовића и неких америчких сенатора, до разговора у пиџамама. Први пут чујем да су први разговори о Косову, вођени у Рамбујеу, били још у јануару 1998. када правих сукоба на Косову, заправо, још и није било, да је Генералштаб Војске Југославије 2. октобра 1998. добио информацију да су из базе у Рамштајну полетели амерички бомбардери Б-2 да нас бомбардују, а Генералштаб такву информацију никада није добио, као што ни авиони Б-2 тог дана нису ни могли да полете из Немачке, пошто бомбардер Б-2 није тада имао одговарајући хангар и инфраструктуру у Европи, и у акције бомбардовања наше земље 1999. године полетао је само и директно из базе у САД. И враћао се у САД. У књизи се спомиње и „глупаво” питање које је својевремено из Београда отишло Међународном суду правде око једностраног проглашења косовске независности. Будући да сам управо у време прошле власти и управо на овим страницама више пута указивао на тај срамотни потез тадашње власти, која је чак изјавила „да ће Београд прихватити мишљење Међународног суда правде какво год оно било”, то ми је заиста чудно да је нашем бившем дипломати требало толико година да закључи да је питање било „глупаво”.

Углавном, у књизи има и Резолуције 1244 и детаља око Кумановског споразума, али нема ништа о Анексу Б у преговорима у Рамбујеу. О Анексу Б, који нам је издиктиран од стране Американаца неколико сати пре краја преговора. Анекс Б је значио практичну окупацију целе територије СР Југославије од стране НАТО-а. А Вашингтону је управо био потребан да има „разлог” да бомбардује СР Југославије. А тај Анекс Б не би могла да потпише нити једна влада суверене државе, и није то моја констатација, већ мишљење Хенрија Кисинџера. О том анексу је као срамном и немогућем услову, постављеном Београду, писао и Роберт Фиск у „Индипенденту”. Британски је парламент о том анексу обавештен тек седам дана после рата 1999. Уважени господин Вујовић о томе изгледа није обавештен ни после 19 година...

Све у свему, књига је прилично огољени и прозирни покушај да се ситуација на Косову прикаже као непрекидни низ наших грешака, нашег инаћења и наше ирационалности. Господин Вујовић покушава сада да се у својој књизи прикаже као наш Хенри Кисинџер из тог времена. Проблем је само у томе што о тој улози господина Вујовића нико у СР Југославији није знао. Док он сам то сада нама није и открио. А други је проблем, наравно, што то нико не може и да кредибилно потврди. Могу и ја сада да наведем имена барем тројице америчких политичара са којима сам разговарао о Косову у Вашингтону још 1983. године, од Дена Каплана и његовог шефа конгресмена Роберта Едгара, до Тома Лантоша који је још тада лобирао за Косово. Са Капланом и Едгаром имам и заједничке фотке. Докази, господине Вујовићу, докази...

Милошевићев коначни уступак 1999. изненадио је многе у НАТО-у и изазвао огромно олакшање од Вашингтона до Анкаре. Је ли за тај потез бацања пешкира у ринг криво бесомучно бомбардовање наше земље, у трећој фази рата директно и по цивилним циљевима, или је пресудила претња копненом инвазијом, губитак подршке Јељцинове Русије у пресудном моменту, или је кључна ствар заправо била то што је НАТО могао да бесконачно и некажњено настави са бомбардовањем? Док је југословенска војска прошла са релативно малим жртвама, електросистем државе и саобраћајнице претрпеле су тешка оштећења и лако су могле да буду потпуно уништене да се бомбардовање наставило. Претња самим темељима српске привреде натерала је Београд да промени мишљење. Успут је Запад изблефирао Милошевића да ће Београд и остали градови у Србији из ваздуха бити сравњени са земљом и да затим следи копнена инвазија и потпуна окупација Србије.

Веровање елите у Србији да је НАТО спреман да уништи урбану Србију била је обична будалаштина, или намерно пласирање таквих информација, односно изговор за давање Косова Албанцима после дозираног бомбардовања. Јер, западне ваздухопловне снаге нису ратовале на такав начин, барем не у последњих 30 година, то није рађено ни за време рата САД против Северног Вијетнама.

Пентагон је био против копнене операције, једино су Британци на томе инсистирали. Но, нико на терену још није имао довољно снага за такав подухват. Америчке обавештајне службе подвалиле су руским политичарима, амерички изасланик Строуб Талбот преварио је Черномирдина, а овај онда Милошевића. За НАТО је био проблем што концентрација њихових великих војних ефектива није била могућа, не до октобра месеца, већ ни до краја децембра, а онда би се све то морало да се одложи до пролећа, јер терен уз југословенско-албанску границу није проходан зими.

Izvor: www.politika.rs
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1291 on: July 19, 2018, 08:23:20 pm »

Ovu vest nađoh pre neki dan na internetu. Pitam se da li je istina, ili je politički servirana.

ISTINA IZAŠLA NA VIDELO: Tadić je sprečio istragu o upotrebi uranijuma tokom NATO agresije?!
31/05/2018

Bivši predsednik Srbije Boris Tadić, dok je bio ministar odbrane 2003. godine, stopirao je program praćenja dejstva osiromašenog uranijuma iz NATO bombi na naše vojnike, šokantno je otkriće domaćih stručnjaka!

Prema rečima neurohirurga prof. Dr Danice Grujičić, naši vojnici, za koje se sumnjalo da su ozračeni tokom bombardovanja, bili su pod specijalnim medicinskim programom kako bi se pratile potencijalne kancerogene promene u njihovom organizmu. Međutim, taj program je Ministarstvo odbrane stopiralo u proleće 2003, odmah pošto je na mesto ministra došao Boris Tadić. Bilo bi drugačije… Danica Grujičić kaže da bi istina o osiromašenom uranijumu bačenom na Srbiju znatni pre izašla na videlo da taj program nije ukinut posle samo tri do četiri godine.
– Program praćenja naših vojnika koji su bili izloženi dejstvu oružja sa osiromašenim uranijumom postojao je sve do 2003. godine, kada ga je ukinuo ministar odbrane, koji je kasnije bio predsednik države. Bila je to njegova prva odluka po dolasku na funkciju. Tako da je taj program, umesto da traje i dan-danas, ukinut posle samo tri godine – rekla je dr Grujičić, nesumnjivo misleći na Borisa Tadića, koji je na čelo ministarstva odbrane došao u martu 2003. Ona je dodala da nije vredelo ni to što je bilo opšte poznato da se posledice izlaganja osiromašenom uranijumu javljaju tek godinama kasnije.

– Znalo se da se promene na koštanoj srži javljaju tek posle pet do sedam godina, da se solidni tumori uzrokovani različitim hemijskim i radijacijskim materijalima pojave tek posle 15 do 20 godina… Dobro se znalo i da mogu da se jave promene na genetskom materijalu kod dece. Ali je program ipak prekinut. Da nije, istina o osiromašenom uranijumu bi znatno pre izašla na videlo – smatra dr Grujičić. Prema njenim rečima, ranije vlasti su činile sve da istina o NATO bombardovanju ne izađe na videlo.
– Srbija obiluje velikim brojem pametnih i stručnih ljudi, koje u godinama nakon agresije niko nije slušao da, zaboga, ne bi pravili paniku! Oni koje smo na izborima birali pre 20 godina morali su da nas zaštite i da misle o našem zdravlju, a to se nažalost nije desilo – kaže Grujičićeva.

Sačuvani podaci
Sreća u nesreći je u tome što su uzroci uzeti u prvim godinama posle bombardovanja sačuvani. – Dobro je da su naši stručnjaci uzimali uzorke, merili i beležili rezultate, uprkos tome što je tadašnja vlast upozoravala da se ne širi panika. Svi ti podaci sada mogu da se iskoriste u radu Koordinacionog tela koje će istraživati posledice NATO zločina.
Zato će prva faza našeg rada biti analiza rezultata skupljenih od 1999. do danas. Ideja je da u određenom trenutku konsultujemo i naše prijatelje iz svih krajeva sveta, ali tek nakon što naši stručnjaci kažu prvu reč – jasna je Grujičićeva.


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1292 on: July 23, 2018, 06:36:05 am »

Srbija i dalje zasuta kasetnim bombama
Rade Dragović   22. jul 2018.

I dve decenije od okončanja poslednjeg rata preti ozbiljna opasnost od neeksplodiranih projektila. Kasetna municija je na površini od 250 hektara u šest opština

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

POSLEDNjI rat na prostoru Srbije završen je pre gotovo dve decenije, ali iz tla i danas prete stotine ubojitih bombi, mina i raketa. Najsvežije procene i provere ukazuju da je više od 250 hektara naše zemlje zasuto samo neeksplodiranim kasetnim bombama koje su najopasnije za građane, a posebno za decu. Prema evidenciji Centra za razminiranje koji se već godinama rve sa ovim problemom, najveće površine pokrivene "žutim ubicama" trenutno se nalaze kod Sjenice i u okolini Užica - oko 60 hektara ovih opština i dalje je zasejano kasetnim bombama. Isti projektili na oko 50 hektara locirani su na prostoru Tutina i Bujanovca. Oznake za opasnost još uvek okružuje 19 hektara opštine Raška i 11 hektara nadomak Niša. Poznavaoci ove problematike navode da je svaki rat u prošlom veku Srbiji ostavio poveliko breme neeksplodiranih mina i bombi. Pored NATO agresije i dejstava devedesetih godina, redovno se otkriva municija iz borbi 1914-1918, kao i bombe iz Drugog svetskog rata. Poslednji slučaj otkrivanja i planskog uništavanja kasetnog projektila iz 1999. u niškom naselju Medoševac najbolje pokazuje svu otpornost uspomena iz burne prošlosti.

- NATO je delovao kasetnim bombama na više stotina lokacija u 16 opština u Srbiji, ne računajući opštine na Kosovu i Metohiji. Na ovom spisku su niške opštine Medijana i Crveni krst, kao i Kraljevo, Brus, Preševo, Bujanovac, Kuršumlija, Raška, Gadžin Han, Tutin, Sjenica, Čačak, Vladimirci, Knić, Stara Pazova i Sopot kod Beograda - nabraja direktor Centra za razminiranje Jovica Simonović. - U skladu sa međunarodnim standardima od 2003. godine, kada je Centar osnovan, do danas kasetna municija očišćena je sa ukupne površine od 1.125 hektara.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sagovornik "Novosti" podseća i da su tokom oružanih sukoba na jugu Srbije od 2000. do 2002. godine paravojne formacije lokalnih Albanaca minirale veliku površinu zemljišta u ovom delu zemlje.

- Poslednjih šest godina u potpunosti su očišćena minska polja u opštini Preševo, kao i neke lokacije u opštini Bujanovac - objašnjava Simonović. - Sumnja se i da se, nakon požara i eksplozija u vojnim magacinima u Paraćinu, Kraljevu, Vranju, Leskovcu i Kragujevcu, van vojnih objekata još uvek nalaze različite vrste neeeksplodiranih ubojitih sredstava na površini od oko 1.850 hektara. U periodu od 2009. do danas u opštini Paraćin obavljeno je razminiranje prostora od 538 hektara.


Čišćenje neekskplodirane municije zaostale iz ratova složen je i opasan posao. Osim što dugo traje, zahteva temeljnu pripremu i nosi veliki rizik, provera terena izuzetno je skup posao. Čišćenje jednog kvadrata površine zasejane kasetnom municijom ili nagaznim minama, zavisno od terena i konfiguracije, košta i više od jednog evra. Cena uklanjanja jedne rakete ili avio-bombe, prema gruboj računici, kreće se od 100.000 do 250.000 evra.

- Vlada Srbije je za operacije razminiranja mina u opštini Bujanovac za ovu godinu izdvojila oko 230.000 evra. Ovaj iznos biće preko Međunarodne fondacije za jačanje bebednosti ljudi (ITF), i uz pomoć SAD i Južne Koreje, uvećan tako da će biti sprovedeni projekti razminiranja u opštinama Bujanovac, Sjenica i Niš ukupne površine oko 750.000 kvadrata - kaže direktor Centra za razminiranje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Simonović napominje i da će Ruska Federacija ove godine finansirati projekat uklanjanja neeksplodiranih ubojitih sredstava na prostoru koji je zagađen nakon požara i eksplozija u vojnom magacinu u Paraćinu. Radi se o lokaciji u opštini Ćuprija površine od 60 hektara.

PRETI I "DUNAVSKI VILENjAK"

OSIM na kopnu, neeksplodirane mine i bombe vrebaju i pod vodom. Od bombardovanja naše zemlje 1999. godine, neeksplodirane avionske bombe-rakete nalaze se u Savi i Dunavu na ukupno 11 lokacija. Već dugo se sumnja da se u savskom koritu nedaleko od sremskog sela Jamena nalaze improvizovane minske naprave zaostale iz perioda sukoba 1991-1995. godine. U Đerdapskoj klisuri, bliže srpskoj obali, kod Prahova 1944. godine potopljeni su nemački ratni brodovi sa protivbrodskim minama i velikim količinama municije. U operaciji "Dunavski vilenjak" nacisitička crnomorska flota je potopljena, a i danas ometa plovidbu i preti svojim nevidljivim arsenalom.

NAJVEĆI DONATORI

ZA proces uklanjanja neeksplodiranih mina i bombi od velikog je značaja saradnja sa stranim zemljama koje su i najveći finansijeri tzv. humanog razminiranja. Među donatorima koji su izdvojili najveća sredstva za razminiranje mina, čišćenje kasetne municije i uklanjanje neeksplodiranih ubojitih sredstava u prethodnom periodu izdvajaju se SAD, Ruska Federacija, Norveška, Nemačka, Kanada, Irska, Češka, Španija.

Izvor: www.novosti.rs


* 001.jpg (116.18 KB, 620x393 - viewed 63 times.)

* 002.jpg (89.92 KB, 620x378 - viewed 47 times.)

* 003 Jovica-Simonovic1.jpg (68.9 KB, 620x395 - viewed 43 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1293 on: July 23, 2018, 07:40:05 pm »

Gde može da se nađe karta koja detaljno kazuje koje područje i čime je zasejano.

Konkretno: interesuje me Užice i okolina.
Da li u okolini Tornika na Zlatiboru još ima zaostalih ubojnih sredstava? Tornik je dosta puta gađan.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1294 on: July 30, 2018, 10:36:19 pm »

NATO zasipao nepoznatim molekulima
V. ILIĆ   30. jul 2018.

Šta piše u izveštaju Štaba civilne zaštite Moravičkog okruga o bombardovanju 1999. godine. Na Gornji Milanovac bacan žuti prah, a u njivama pronađeni sitni kristali

NEDAVNO osnovanom Vladinom Koordinacionom telu za utvrđivanje posledica NATO bombardovanja uskoro će biti dostavljen izveštaj Štaba civilne zaštite za Moravički okrug, koji obiluje detaljima vezanim za dejstva NATO avijacije 1999. godine. U jednom od sačinjenih dokumenata zabeleženo je da su avioni čitavu opštinu Gornji Milanovac 8. i 9. aprila te ratne godine zasipali žutim prahom nepoznatog porekla, a nekoliko dana kasnije i sitnim kristalima, koji su kod ljudi izazivali alergijske reakcije...

- Sećam se da su ljudi primetili u njivama sitne kristale, veličine zrna šećera. Ako bi nekim slučajem ta čestica dospela do očiju ili u dodir sa kožom, došlo bi do burne reakcije u vidu suzenja, svraba... - rekao je "Novostima" jedan od žitelja milanovačkog sela Donji Branetići, koji se priseća ovog događaja iz 1999. godine. - Čuo sam da su i u selu Brusnici ljudi imali slične probleme. Tamo je jedna žena bila sva u pečatima dok je skupljala pokošenu travu, pa su joj ti kristali padali po rukama, nogama i licu. Uzorci ovih kristala poslati su na VMA u Beograd radi hemijsko-toksikološke analize. U prvom nalazu iz ove medicinske ustanove utvrđeno je da "nisu nađene toksične supstance iz grupe bojnih otrova". To, međutim, nije bilo sve u ovom zaključku, te se pored ostalog navodi i ovo: "Primenom infracrvene spektrometrije utvrđeno je da se radi o sintetskom ugljovodoničnom polimeru nepoznatog spektra, odnosno o - nepoznatom molekulu".

OSUŠILE SE ŠUME

Fitopatolozi Instituta za voćarstvo u Čačku utvrdili su na biljkama tragove krajnje neuobičajenog oboljenja. Odmah nakon bombardovanja, naprasno i bez određenog razloga, osušile su se brojne šume na Zlatiboru i Tari, oblastima za koje postoji sumnja da su takođe zaprašivane nepoznatom materijom.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 810


« Reply #1295 on: July 31, 2018, 06:32:59 pm »

Našli su zamorčiće na kojima da isprobaju dejstvo nečega. Ali ne bojte se, sve je to demokratski, nema veze, mi smo prijatelji. To prijatelji rade jedni drugima danas, a mi smo Balkanci, zaostali, ne razumemo...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1296 on: August 01, 2018, 08:42:48 pm »

Ne znam kako da komentarišem prethodni članak iz novosti. Očito ga je pisao novinar iz fotelje.

Evo, ja sam na Zlatiboru već skoro 3 meseca, i baš smo pre neki dan konstatovali, da Zlatiborske šume nikada nisu bile bujnije i lepše, a šire se velikom brzinom. Radi se o samoniklim šumama, koje masovno osvajaju Zlatiborske pašnjake.
Trenutno nisam u mogućnosti, ali kada dođem kući, postaviću paralelne slike kako je Zlatibor (grad Zlatibor, okolina Ribnice, Jablanice i skijališta Tornik) izgledalo pre 30 godina, a kako izgleda danas. Šume napreduju, to je činjenica. Tamo gde pre 30 godina nije bilo traga borovima, sada su guste mlade šume, u ekspanziji.

I još nešto: danas je kod skijališta Tornik otvoren novi spomen park civilnim žrtvama bombardovanja. Spomen ploče i obeležja koja su stajala uokolo unutar parka skijališta sada su premeštena na jednu lokaciju. Radove su finansirali skijališta Srbije i centar Čigota.

Fotografije ću naknadno postovati.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1297 on: August 01, 2018, 09:38:58 pm »

Ја се ипак сећам тих кристала који су доспели на тло. Не знам чему је то служило. Могуће је да су испитивали нека тада нова средства.
Logged
banebeograd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 276



« Reply #1298 on: August 01, 2018, 10:02:26 pm »

Ја се ипак сећам тих кристала који су доспели на тло. Не знам чему је то служило. Могуће је да су испитивали нека тада нова средства.
sta god da je bilo sigurno se uklapalo u osnovnu ideju "milosrdnog andjela" te nam je kasnije donelo neko zlo i nevolje koje za ko zna jos koliko vekova necemo ispraviti...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1299 on: August 13, 2018, 06:20:59 am »

У октобру прве тужбе због болести изазваних бомбардовањем
Аутор: Александра Петровић субота, 11.08.2018.

Америка, Енглеска, Немачка, Италија и Француска биће првих пет земаља у којима ће грађани Србије тужити пилоте НАТО-а, министре одбране, премијере и шефове држава у време агресије НАТО-а на СРЈ 1999. године.

Професор права др Срето Ного, председник Удружења грађана „Осиромашени уранијум”, један је од првих покретача иницијативе да се туже земље чланице НАТО-а и да наши грађани добију одштете.

Да ли Удружење већ ради на конкретним случајевима и када ће бити поднете прве тужбе?

Очекујем да прве тужбе буду написане у октобру. Међу њима је случај једне Крагујевчанке, која је живела поред фабрике „Застава” и оболела је од карцинома мутације гена после бомбардовања фабрике. Професори нуклеарне медицине су ми потврдили да постоји такав карцином, који управо настаје услед дејства осиромашеног уранијума. Њен здравствени картон је пре тога био беспрекоран. Врло брзо је умрла, а нама се јавио њен супруг с комплетном документацијом. Тражимо родитеље девојке која је умрла од карцинома одмах после одбране своје докторске дисертације о последицама бомбардовања Крагујевца.

Колико вам се грађана до сада обратило и из којих градова?


До сада се Удружењу јавило око стотину људи, највише с југа Србије – из Врања, Ниша, Бујановца, Прешева, Сурдулице… Апелујем да нам се јаве грађани Панчева, с медицинском документацијом о малигним болестима. Није реч само о осиромашеном уранијуму, него о свим оним отровима који су настали агресијом НАТО-а. Бомбардовањем фабрика у Панчеву – „Петрохемије”, „Азотаре”, Рафинерије, емитоване су материје које су и много штетније од осиромашеног уранијума.

Како ћете доказати узрочно-последичну везу између бомбардовања и настанка болести?

То ће доказивати лекари, а Удружење ће организовати правнички део посла. Сарађујемо с Адвокатском комором Србије, али и с адвокатима из земаља чији ће државници и пилоти бити тужени, будући да наши адвокати не могу заступати у страним државама, као што се ни страни адвокати не могу појавити пред нашим судовима. Имамо контакте с адвокатима из Немачке, Италије, Француске, Енглеске и послали смо допис адвокатима у Чикагу, где има пуно наших људи. Рачунамо и на помоћ наше дијаспоре у овој акцији. Међутим, рачунам и на подршку грађана тих земаља. Један немачки мајор, који је одбио да учествује у бомбардовању Југославије, због чега је био одмах суспендован и послат у пензију, говорио је на нашој конференцији у Нишу и молио нас да буде први који ће сведочити у нашу корист. Италијани су нам дали пресуде којима је досуђена одштета њиховим војницима.

На међународном симпозијуму у Нишу, који сте организовали у јуну ове године, управо о деловању осиромашеног уранијума, добили сте значајну подршку из Италије.

На конференцији у Нишу било је 35 учесника из иностранства који су нас охрабрили да тужимо државе чланице НАТО-а. Италија је обештетила 22 своја војника, који су боравили на Косову у време агресије НАТО-а на СРЈ. Они су по повратку у Италију оболели од карцинома и тужили своју државу. Италијански лекари су доказали да су оболели због дејства осиромашеног уранијума. Преводимо материјале које су нам дали Италијани. Они су рекли да ће нам читав њихов адвокатски тим и лекари бити бесплатно на располагању док се не покрене иницијатива.

Конференцији је присуствовао и италијански војни пилот који је прибавио доказе из Пентагона.

Бивши италијански војни пилот Доминико Леђеро годинама се бори да докаже истину о последицама осиромашеног уранијума по здравље војника у светским мисијама, и то још од 1987. године, пре бомбардовања Југославије. Он је истакао да је повезаност осиромашеног уранијума и канцерогених обољења већ доказана у Италији. Вођено је више од 80 судских поступака против Министарства одбране Италије и сви ти процеси су добијени. Леђеро је у Нишу приказао видео-снимак из Пентагона, на коме се јасно указује на штетан утицај осиромашеног уранијума на здравље. Оболели италијански војници, као и чланови породица војника који су преминули добили су велике одштете.

Да ли и у другим земљама има таквих спорова које су покренули војници?

Три војника Велике Британије су такође покренула спор и на првом степену су добили. Они су само утоваривали муницију с осиромашеним уранијумом и оболели. Очекујем да добију и другостепену пресуду и имамо нека обећања да ћемо и те енглеске пресуде добити.

Колике одштете би могли да добију наши грађани?

Ми нећемо тражили велике одштете. Бићемо задовољни и ако тужени пристану на трошкове лечења наших грађана. Јер, за поједине карциноме на месечном нивоу треба издвојити по 20.000 до 30.000 евра за лечење. То у Србији није могуће. Ако тужена држава пристане да лечи оболелог, ми од свих других захтева одустајемо.

Можете ли да појасните правни механизам за подношење тужби?

У праву нема много емоција. НАТО је проузроковао штету и ми ту штету хоћемо да надокнадимо. Тражићемо надокнаду материјалне и нематеријалне штете за све људе оболеле од малигних болести. Више се не поставља питање да ли имамо право на то, јер имамо, већ се само поставља питање хоћемо ли имати довољно мудрости и умећа да то спроведемо до краја. Имамо значајну помоћ и подршку Адвокатске коморе Србије. Пет адвоката из Београда и Ниша задужено је за по једну од првих пет држава у којима ћемо поднети тужбе. На пример, адвокат Срђан Алексић из Ниша задужен је за Италију, адвокат Миљкан Карличић из Београда за Велику Британију, а председник Адвокатске коморе Србије Виктор Гостиљац за САД.


Да ли ћете тужити државе чланице НАТО-а или конкретне људе?

Нацрте првих тужби имаћемо почетком октобра. Наши адвокати ће нацрте тужби с доказима доставити колегама адвокатима у Немачкој, Италији, Француској, Великој Британији и САД. Интензивно разговарамо с правницима из ових земаља. Њихови адвокати ће добијати пуномоћја од наших грађана које ће заступати. На пример, адвокат Џон Смит добиће пуномоћ од грађанина Србије, на пример Марка Марковића, против конкретног америчког пилота и тадашњег председника САД Била Клинтона. Одлучили смо се да поднесемо тужбе пред националним судовима тих земаља, јер сматрамо да наши грађани имају иста права као и грађани других земаља Европе. Зашто би наш грађанин био мање битан него грађанин Италије или Британије? Овде нема никакве политичке игре, већ је ово хуманитарна акција коју спроводимо с циљем да се заштите људи оболели од карцинома. Надокнада штете је нормална ствар у свим цивилизованим земљама. Обратићемо се и Европском суду за људска права.

Како ћете обезбедити средства за скупе судске поступке?

Објавићемо ових дана један проглас у коме ћемо замолити све грађане добре воље да помогну донацијама или спонзорством да бисмо могли да платимо подношење тужби. Наши грађани, који ће бити подносиоци тужби, неће платити ништа. Трошкове ће сносити Удружење, а сваки донатор ће сваког тренутка имати право да зна како се користи новац.

Да ли ће вам држава Србија финансијски помоћи?

То зависи од државе. Мислим да би била велика ствар да држава помогне. Међутим, желим да држава остане по страни и да се не меша, јер смо ми изгубили многе спорове у којима је држава учествовала, и пред националним судовима и пред Европским судом за људска права. Сетимо се само да је наш суд у Београду после бомбардовања осудио челнике НАТО-а у одсуству и да је та пресуда стављена ван снаге. Дошла је после нека власт и аболирала све те људе, тако да су Солана и остали осуђени могли слободно да дођу у Србију и да нам држе предавања.

Очекујете ли помоћ од војске и државних институција у прикупљању доказа?

Војска може много да нам помогне у прикупљању доказа. Потребна нам је документација на основу које ћемо моћи да тврдимо да је тај и тај француски пилот бомбардовао Сурдулицу, а британски пилот изручио бомбе на Врање. Тако ћемо моћи да тужимо тог пилота и министра одбране те земље, или председника владе, јер овде ће највећи правни изазов бити да заснујемо месну надлежност конкретних судова у Немачкој, Француској, Енглеској, Италији и САД.

То значи да што конкретније доказе будете имали то је већа вероватноћа да ћете моћи да тужите конкретне људе, па и челнике НАТО-а?


Ако добијем податак да је, на пример, немачки пилот бомбардовао Крагујевац, онда тужим тог пилота и немачког министра одбране, а могу да тужим и само министра, али с њим и председника владе Герхарда Шредера.

Хоће ли се извући Медлин Олбрајт и Бил Клинтон?

Бил Клинтон тешко. Тужићемо и америчке пилоте и Клинтона.

Какву сарадњу имате с нашим лекарима и болницама?

Веома је значајна помоћ медицинских установа у прикупљању документације и доказа. Лекари кажу да се тачно зна који су карциноми повезани с бомбардовањем. Разлагање осиромашеног уранијума у природи траје две хиљаде година. Девет људи који су учествовали на рашчишћавању рушевина у селима код Врања су умрли. Пре десетак дана од карцинома је преминуо директор болнице у Врању. Сваког дана једно дете у Србији оболи од неке малигне болести. То је званично саопштење Министарства здравља. Податке је прошле године изнео министар Златибор Лончар. После те његове изјаве основао сам ово удружење. Процењује се да ће око 750.000 људи на Косову и Метохији оболети од карцинома. То је Пандорина кутија која ће се морати кад-тад отворити. Ми смо сад ову нашу кутију отворили. Следећа је кутија у Републици Српској.

Ко може бити члан Удружења грађана „Осиромашени уранијум”?

Свако ко мисли да може да допринесе је добродошао. Ми не скупљамо било какве политичке ни друштвене поене. Наш је основни задатак заштита несрећних људи који су оболели од карцинома. Зато позивам грађане да нам доставе медицинску документацију јер ми не можемо писати тужбе ако немамо материјал из кога се види да је неко оболео од карцинома као последица бомбардовања.

Шта бисте поручили нашим грађанима који имају право на одштету?

У овом тренутку је најважније да се људи оболели од карцинома, или чланови њихових породица, нама јаве и да нам доставе медицинску документацију. Могу да се јаве у Адвокатску комору Србије или на мејл udruzenjegradjanaosiromaseniuranijum@gmail.com.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1300 on: August 14, 2018, 11:02:58 pm »

На листу бесмртних уписали су се сами
Аутор: Тома Тодоровић уторак, 14.08.2018.

Jунацима са Кошара Нишлије се одужиле муралом

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

​Ниш – Имали су између 22 и 26 година када су пре непуне две деценије херојством задивили све. После 19 година – тројица погинулих на Кошарама између 9. априла и 10. јуна 1999. године у борбама против такозване ОВК и НАТО-а, Легије странаца и других војски које су бесомучно, али безуспешно насртале на српску земљу и један страдали у годинама после агресије на Србију и СР Југославију – осванула су осликана у нишком парку Чаир уз поруку аутора – „Убаците у букваре љуту битку за Кошаре, нека знају српски ђаци где су погинули јунаци.”

Мурал са ликовима неустрашивих бораца са Кошара Драгана Грбића (који је имао 26 година када је настрадао), Дејана Митића (23), Предрага Леовца (24) и Ивана Васојевића (24) од пре неколико дана је на једном од зидова некадашње нишке „Ремизе”, касније Електродистрибуције у Чаиру. Аутор мурала је академски сликар Сава Мишић, који је реализовао идеју пријатеља, Нишлија, историчара Младена Станковића и програмера Милоша Рошуоа. Ова тројица нишких младића су сами осмислили, пројектовали и финансирали израду мурала са намером– да се хероји са Кошара на Проклетијама никада не забораве.

Izvor: www.politika.rs


* mural-srbija.jpg (79.7 KB, 672x504 - viewed 50 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #1301 on: August 15, 2018, 12:52:34 pm »

Predrag Leovac je jedno kratko vreme bio pitomac 39.klase SVS KoV u Sarajevu. Moja klasa. Onda je napustio, zavrsio neku drugu srednju skolu a onda se ponovo vratio uniformi kao pitomac (tada se to tako zvalo) Vojne akademije. Neposredno pre bombardovanja je dobio prekomandu sa granice ali se na licni zahtev vratio tamo kako bi pomogao ljudima koji su tu ostali. I herojski je poginuo. Slava njemu, slava svim herojima sa Kosara, Morine iostalih karaula na granici sa Albanijom, slava i svim herojima koji su dali svoj zivot sirom KiM, Srbije i SRJ.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1302 on: August 28, 2018, 06:15:19 am »

Vranjanci čekaju istinu o uranijumu
J. Stojković   27. avgust 2018.

Stanovnici Vranja učestala maligna oboljenja dovode u direktnu vezu sa bombardovanjem pre skoro dve decenije. Komisija koja istražuje posledice NATO agresije kreće s radom iz Vranja

Slučaj Marka Jovića, koji tvrdi da je njegov otac umro jer je radio na području koje je gađano projektilima sa osiromašenim uranijumom, nije usamljen - mnogi koji su tada bili angažovani umrli su ili oboleli, a među njima i nedavno preminuli nekadašnji direktor televizije Siniša Mitić, koji je, zajedno sa kolegama, otišao da proveri u kakvom je stanju oprema nakon gađanja repetitora. Vranjance skoro 20 godina kasnije brine uticaj uranijuma na njihovo zdravlje, zbog čega česta maligna oboljenja dovode u vezu sa bombardovanjem.

- Treba dokazati uzročno-posledične veze, po italijanskom modelu. Mi iz udruženja nemamo dilemu da je bombardovanje osiromašenim uranijumom veliki uzročnik bolesti, ali sačekaćemo reč stručnjaka. Nadamo se da će konačno nešto biti preduzeto, jer dve decenije ništa nije urađeno na preventivi - kaže Gradimir Jovanović iz Udruženja uranijumskih žrtava "Pljačkovica 99". Dosta je onih koji su neposredno radili na terenu koji je gađan bombama sa osiromašenim uranijumom.

- U ovom trenutku mogu da nabrojim desetak kolega čije se bolesti mogu dovesti u vezu sa osiromašenim uranijumom - priča Vranjanka koja je za vreme bombardovanja radila na terenu i izlečila se od tumora. Novoformirana državna komisija za istraživanje posledica bombradovanja 1999. godine trebalo bi početkom septembra da započne terenski rad upravo iz Vranja. Članovi komisije će obići devet lokacija u ovom kraju.

U Pčinjskom okrugu municijom sa osiromašenim uranijumom gađana je "ozloglašena" Pljačkovica kod Vranja. Takođe i sela Bratoselce, Borovac kod Bujanovca i Reljan kod Preševa.

Izvor. www.novosti.rs
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #1303 on: August 28, 2018, 01:42:07 pm »

Jos jedan osvrt na 3. rd PVO.
Mozda i najkopletniji od strane pukovnika Danija.
Lazanski ko Lazanski uglavnom smeta.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1304 on: September 24, 2018, 04:32:14 pm »

У Врању почиње испитивање последица НАТО бомбардовања
понедељак, 24.09.2018.

Председник Комисије за истрагу последица НАТО бомбардовања Србије Дарко Лакетић изјавио је јуче да ће ова комисија у наредних десетак дана отићи у Врање. Он је гостујући на РТС-а казао да ће комисија у том граду прикупити сведочења лица која су имала контакт с контаминираним тереном, као и од њихових породица, преноси Танјуг. Како је нагласио, осиромашени уранијум само је врх леденог брега јер су током бомбардовања ослобађане и друге канцерогене материје.

У вези с утицајем бомбардовања на животну средину, он је рекао да ће се истраживати утицај токсина и после асанације терена коју је урадио Институт „Винча”. Лакетић је подсетио да је у Панчеву гађана „Петрохемија”, у Новом Саду рафинерија, а у Нишу и Крагујевцу трафостанице, из којих се ослободило трафоуље с канцерогеним пируленом. „Комисија ће ићи на већину локација, а где не буде ишла, прикупиће информације с терена”, рекао је Лакетић. Закључци Комисије, како је раније најављено, могу се очекивати 2020. године. „Они ће Србији користити у сваком смислу, за асанацију животне средине и рано лечење болесника и превенцију”, оценио је Лакетић. Поред помоћи италијанског парламента, који је доставио документацију, Лакетић је најавио да ће предложити поновно испитивање ове проблематике пред Уједињеним нацијама. „Претходне извештаје УН стручна јавност не сматра релевантним”, навео је председник Комисије за истрагу последица НАТО бомбардовања Србије и додао да ће тражити објективно истраживање.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Pages:  1 ... 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 [87] 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 ... 111   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.043 seconds with 23 queries.