PALUBA
June 01, 2023, 06:52:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pravilnik za postovanje vesti!
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 [94] 95 96 97 98   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 394847 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Administrator
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 718



« Reply #1395 on: June 04, 2022, 04:08:28 pm »

У Лесковцу откривено спомен обележје погинулим припадницима Војске и Полиције 1998. и 1999. године

Спомен обележје припадницима Војске и Полиције који су 1998. и 1999. године погинули у борбама са албанским терористима и снагама НАТО у зони одговорности 549. моторизоване бригаде откривено је данас у лесковачкој касарни „Војвода Петар Бојовић“. Меморијал је изграђен на иницијативу удружења грађана Херојска 549. моторизована бригада „Цар Душан Силни“ и уз подршку Министарства одбране и Војске Србије.

Свечаности су присуствовали заменик команданта Копнене Војске генерал-мајор Слађан Стаменковић, градоначелник Лесковца Горан Цветановић, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Миодраг Капор, епископ нишки господин Арсеније, ветерани 549. моторизоване бригаде и Полиције, чланови породица погинулих, представници Министарства одбране и Војске Србије, МУП-а и бројни грађани који су тим поводом желели да одају пошту браниоцима Отаџбине.

Спомен обележје су открили ратни командант 549. моторизоване бригаде генерал-мајор у пензији Божидар Делић и власник компаније „Крупник“ Милан Симовић који је финансирао пројектовање и изградњу.

Епископ нишки Арсеније, затим је, уз саслужење војног и локалног свештенства освештао спомен обележје херојима одбране. У свом обраћању епископ Арсеније рекао је да су погинули припадници Војске и Полиције, православне, римокатоличке и исламске вероисповести заједно отишли у смрт бранећи слободу Отаџбине, своје породице и своје пријатеље. Он је цитирао речи апостола Јована Богослова да “нема веће љубави од оне када положимо живот за пријатеље своје”.

Обраћајући се породицама погинулих хероја генерал у пензији Божидар Делић рекао је да је данашње окупљање организовано пре свега да би се указала част породицама палих сабораца.

- Поштоване породице наших погинулих сабораца, сви смо ми данас овде због вас. Да вам покажемо да, иако је прошло 23 године, ми ниједног дана нисмо заборавили своје саборце. Истина, дуго смо чекали. Постојале су чак и сумње да ли ћемо ми успети да отргнемо од заборава људе са којима смо заједно бранили нашу државу – рекао је Делић и још једном захвалио Милану Симовићу који је финансирао изградњу спомен обележја.

Делић је захвалио Министарству одбране и Војсци Србије, Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, градоначелнику Лесковца и свима коју су данас својим доласком указали поштовање погинулим борцима.

- Ми нисмо желели само да направимо споменик за своју бригаду, нисмо се само ми борили на Косову и Метохији. Са нама су били припадници посебних јединица полиције, припадници специјалних јединица, припадници војних одсека, округа и њихови одреди, али ми нисмо ипак могли да направимо споменик за све који су погинули у нашој држави. Зато смо одлучили да  сви они који су погинули у зони наше бригаде буду на нашем споменику. Тиме дајемо пример како заједништво мора да се оствари у нашој Србији да би она напредовала даље – истакао је ратни командант 549. моторизоване бригаде.

Ратни командант 122. интервентне бригаде Посебних јединица полиције Драган Живаљевић у свом обраћању је истакао да је 549. бригада одувек представљала пример као што и сада представља пример управо због неговања традиција, пажње и бриге према ветеранима и породицама погинулих.

Ратни командант 549. моторизоване бригаде генерал-мајор у пензији Божидар Делић доделио је, на крају свечаности, плакете Удружења заменику команданта Копнене војске генерал-мајору Слађану Стаменковићу и власнику компаније „Крупник“ Милану Симовићу.

На крају свечаности, венце и цвеће крај спомен обележја положили су – ратни командант 549. моторизоване бригаде, делегација Министарства одбране и Војску Србије коју је предводио начелник Управе за традицију, стандард и ветеран пуковник Драган Милковић, делегација Команде за обуку коју је предводио командант 3. Центра за обуку пуковник Зоран Цветковић, делагија Војне академије, градоначелник Лесковца Горан Цветановић, делегација привредног друштва “Крупник”, делегација Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Удружење ветерана Посебних јединица полиције, Коло српских сестра, Друштво српских домаћина, Удружење “Спасимо српску децу”, делегација ветерана 63. падобранске бригаде, делегација Војног синдиката Србије, делегација удружења „Вукови са Дрине“ и бројни грађани.

Спомен обележје састоји се од монументалног постамента на коме су исписана имена припадника свих јединица Војске и Полиције који су погинули током борбених дејстава 1998. и 1999. године у зони одговорности 549. механизоване бригаде, а која је обухватала територије општина Призрен, Ораховац, Сува Река, Ђаковица и Гора. На врху постамента је постављен тенк Т-55 у коме је 11. августа 1998. године у борби са албанским терористима погинуо командир 3. чете оклопног батаљона 549. моторизоване бригаде капетан Жељко Мартиновић.

Извор

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* gst_8172_1654351836.jpg (458.16 KB, 2500x1666 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Administrator
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 718



« Reply #1396 on: June 05, 2022, 10:16:31 am »

На Маљену је oдржана прва меморијална трка „Хероји 126. бригаде ВОЈИН“, посвећена поручницима Жељку Савичићу и Синиши Радићу, који су као припадници ове херојске бригаде страдали у ваздушним ударима НАТО авијације 1999. године.

Учесници меморијалне трке надметали су се на деоницама дужине 5 и 10 километара.
Победници на 10 километара су заставник Снежана Дробњак из 204. ваздухопловне бригаде, у категорији жена, и војни службеник Миливоје Јововић из Управе за планирање и развој (Ј-5) Генералштаба Војске Србије, у мушкој конкуренцији.

У трци на 5 километара прва је била разводник Марија Футић из 126. бригаде ВОЈИН, док је међу мушкарцима најбољи био кадет Војне академије Никола Ћитић.

Izvor

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Memorijalna trka.jpg (106.86 KB, 960x540 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Administrator
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 718



« Reply #1397 on: June 05, 2022, 09:49:37 pm »

Одржана 23. Меморијална једриличарска регата „Зоран Радосављевић“

Министарство одбране и Војска Србије и ове године традиционално су пружили подршку организацији 23. Меморијалне једриличарске регате „Зоран Радосављевић“, која је одржана на регатиним пољима на Савском језеру и реци Сави у Београду. „Зокијева регата“ одржава се у част пасионираног једриличара, мајора пилота Зорана Радосављевића припадника елитне 127. ловачке авијацијске ескадриле РВ и ПВО Војске Југославије који је херојски погинуо бранећи отаџбину током НАТО агресије 26. марта 1999. године.

Смотра једриличара окупила је велики број такмичара, чланова Једриличарског савеза Србије, и бројне пријатеље који чувају успомене на хероја одбране наше земље.

На Савском језеру такмичили су се најмлађи једриличари до 14 година у класи ОПТИМИСТ, док су се на реци Сави, на потезу од аде Међица до новог железничког моста такмичили искуснији једриличари у класама ILCA4, ILCA6, микро и крсташ.

Победник овогодишње „Зокијеве регате“ у класи „оптимист“ је Вељко Симоновић из Наутичког клуба Палилула. У класи „крсташ“ победио је Марко Беркеш из Једриличарског клуба Владар, док у класи „микротонер“ прво место припало је Милану Ђорђевићу и Ненаду Сићевићу из Једриличарског клуба Сава. У класи ILCA4 победу је однела Александра Вујошевић из Академско једриличарског клуба Београд, а у класи ILCA6 прво место припало је Душану Трбојевићу из Једриличарског клуба Земун.

Прва „Зокијева регата“ одржана је на црногорском приморју у Херцег Новом 1999. године, на иницијативу пријатеља мајора Зорана Радосављевића, који су са њим делили страст према једрењу. Од 2007. године регата се одржава у Београду.

Извор

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* d202206040097_1654447037.jpg (529.55 KB, 1600x1063 - viewed 2 times.)
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 342



« Reply #1398 on: June 08, 2022, 02:45:18 pm »

Logged
Kubovac
Administrator
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 718



« Reply #1399 on: June 10, 2022, 08:59:08 pm »

POVLAČENJE NEPORAŽENIH

Nakon 78 dana svakodnevne, sistematske potrage i bespoštednih napada na sisteme PVO Vojske Jugoslavije, slike i snimci povlačenja jedinica 311. Samohodnog raketnog puka (srp) i 60. srp PVO sistema "Kub-M" sa Kosova i Metohije, iznenadio je mnoge NATO planere.
Kao primarne mete napada SEAD grupa, aviona namenjenih za otkrivanje i neutralizaciju raketnih sistema PVO na prostoru Kosmeta i nakon ispaljenih 389 protivradarskih raketa (HARM i dr.) na dan povlačenja Vojska Jugoslavije je raspolagala sa 13 raketnih baterija KUB-M od 20 sa početka NATO agresije.
Brojke koje idu u prilog žilavosti ovog raketnog sistema i spremnosti posada da i dalje odolevaju u neravnopravnoj borbi protiv višestruko nadmoćnijeg i daleko savremenijeg neprijatelja.

Kako je teklo to povlačenje, najbolje da se pročita iz pera jednog mog nekadašnjeg kolege, učesnika rata i pripadnika 311. srp PVO Kub-M sa Kosova i Metohije:

Citat:
“Petak je bio 11. juna 1999. godine. 12,00 časova, selo Miloševo, kontrolna tačka na raskrsnici puta u selu. Čelo puka ju je prešlo tačno u 12,00 časova kako je i naređeno. Ostale jedinice su sve prošle preko te tačke u zadatim vremenima. To se razvuklo do 14,00 časova. Slična slika kao i onog utorka (kada se puk 1992. godine, premestio iz Skopja u Prištinu, prim. Kubovac). Oružje pored svakog pripadnika. Ovoga puta nije nedostajalo ni vozača ni vojnika. Lanseri puni sa po tri člana posade.
Samo nema onog naroda koji nas je dočekao, mahao i aplaudirao. Mogao si samo da vidiš smrknuta lica koja su se raznim vozilima gurala i pokušavala da uđu u tu našu kolonu. I njima je Miloševo bila kontrolna tačka jer je sigurnije bilo putovati sa svojom vojskom. Kolona mešovita, iza lansera se priključio traktor sa prikolicom, a iza njega 101-ica, pa opet lanser i tako u beskraj. Sve se to kretalo prema Srbiji. Tamo je bila sigurnost.

Sva moguća scenarija su mi prošla kroz glavu. U većini tih scenarija sam video sebe kako preko nišana puške gledam NATO vojnika koji je krenuo da me napadne. To sam priželjkivao i očekivao. Ova kolona u Miloševu mi nikad nije pala na pamet kao moguća opcija…..
Heroji puka, heroji tog vremena su šest pripadnika jedinice koji su dali svoje živote.
Heroji puka su jedanaest ranjenih pripadnika jedinice koji i dan danas žive kao invalidi.
A ostali ?
Ostali su samo radili svoj posao.” Kraj citata

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* PN 1.jpg (20.22 KB, 480x360 - viewed 4 times.)

* PN 2.jpg (18.71 KB, 594x333 - viewed 3 times.)

* PN 3.jpg (25.22 KB, 594x333 - viewed 3 times.)

* PN 4.jpg (23.74 KB, 594x333 - viewed 4 times.)
« Last Edit: June 10, 2022, 09:21:48 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Administrator
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 718



« Reply #1400 on: June 13, 2022, 07:36:39 pm »

Пријем у Министарству одбране поводом обележавања годишњице Битке на Кошарама

Уочи обележавања 23. годишњице Битке на Кошарама државни секретар у Министарству одбране Александар Живковић примио је представнике удружења која баштине традиције јединица које су учествовале у овој бици 1999. године бранећи границе наше земље, а која представља симбол супротстављања агресији и оружаној побуни.

Удружења окупљају ветеране и породице погинулих бораца и негују традиције херојских јединица, чувају сећање на учеснике Битке на Кошарама, а посебно на погинуле припаднике јединица који су бранили границе наше земље на легендарној караули и активно делују у области остваривања права бораца, инвалида и породица палих хероја.

Пријему су присуствовали представници Удружења ветерана херојске 125. моторизоване бригаде, Удружења херојске 549. моторизоване бригаде „Цар Душан Силни“, Удружења ветерана 63. падобранске бригаде, Удружења „Пријатељи 72. специјалне бригаде“ и Удружења ветерана 53. граничног батаљона. Државни секретар Живковић је представницима удружења пренео изразе подршке министра одбране др Небојше Стефановића, одао признање поводом обележавања годишњице и захвалио се на доприносу удружења, али и појединцима који учествују у чувању и развијању тековина овог историјског догађаја од важности за народ и војску.

На пријему су евоциране успомене на ову, али и све друге битке и пострадале припаднике Војске Југославије током агресије на нашу земљу. Током пријема се разговарало и о проблемима бораца и борачких односно ветеранских удружења и подршци Министарства одбране у превазилажењу истих.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Извор


* gst_9578_1655132644.jpg (340.74 KB, 2500x1667 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Administrator
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 718



« Reply #1401 on: June 14, 2022, 05:52:28 pm »

U Leskovcu je otkriven spomenik stradalim pripadnicima vojske i policije koji su poginuli 1998. i 1999. godine u zoni odgovornosti 549. motorizovane brigade.

Logged
Kubovac
Administrator
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 718



« Reply #1402 on: June 14, 2022, 07:43:40 pm »

СВЕТСКА КРИЗА НА ПРИШТИНСКОМ АЕРОДРОМУ СЛАТИНА

Како на Косову 14. јуна 1999. умало није почео Трећи светски рат

Актуелна светска криза имала је и своју балканску премијеру. Руски и британски војници стајали су средином јуна 1999. лицем у лице на путу који води ка приштинском аеродрому у најозбиљнијој кризи која је између Русије и Запада избила од окончања Хладног рата. Пошто су руске трупе преузеле контролу над приштинским аеродромом Слатина, Командант НАТО-а Весли Кларк издао је наређење за његово заузимање. Генерал Мајкл Џексон је то игнорисао. „Због тебе нећу почети Трећи светски рат“, рекао је Џексон Кларку. Тензије су трајале пуна три дана.

Црвени „сузуки свифт" лагано је клизио ка руском оклопном транспортеру, на којем је догађаје који су се около одвијали незаинтересовано посматрао руски падобранац. Неколико пута је скренуо поглед ка аутомобилу који му је прилазио и тек када је возило дошло на десетак метара раздаљине, лактовима је, сасвим мало, померио митраљез у смеру црвеног аутомобила. Тек да путницима стави до знања с чим би могли да имају посла.

Неколико стотина метара од Руса, поред пута, у трави која им је досезала до колена, стајали су британски војници, који су не претерано ревносно контролисали људе намерне да крену пут приштинског аеродрома, на којем се већ извесно време вијорила руска застава.

Британци су у први ешалон послали чувене ратнике Гурке, који су за појасом носили једнако славне ножеве „кукри" и хвалили се геслом: „Боље умрети, него бити кукавица." На другој страни били су руски падобранци, који су на Косово прешли из мисије СФОР-а у БиХ. Јединицу су чинили, махом, ветерани рата у Авганистану.

У самој Приштини, такође, било је прилично хаотично. Из тек запаљених кућа, овај пут српских, вијорио се дим, док су са обода града одјекивали рафали паљбе из аутоматског наоружања. Иако је припадницима Ослободилачке војске Косова било забрањено да наоружани улазе у град, подујевски командант Рустем Мустафа „Реми" поставио је штаб у насељу Грмија.

Руски падобранци су дан раније, ознаке СФОР-а на брзину префарбали у КФОР и преко Србије ушли на Косово. Током њиховог пута заказиване су седнице влада на Западу, јер овакав потез очигледно нико није предвидео. У Приштини их је дочекала одушевљена маса Срба, а конвој је убрзо отишао пут аеродрома.

Недуго затим, норвешки и британски специјалци ушли су као претходница у Приштину. У том тренутку, улице града биле су, због свеопштег страха, потпуно пусте. Норвешки војници су први ступили у везу са Русима и о томе обавестили генерала Мајкла Џексона, високог, сувоњавог и благо погрбљеног професионалног војника, који је после косовског искуства прекомандован на место команданта Оружаних снага Велике Британије.

Главнина британских снага рано изјутра ушла је у Качаник, а затим и у Приштину, где их је већ неколико сати чекала прослава Албанаца. Када су два британска џипа по снажном пљуску коначно стигла до Чаглавице, села на улазу у Приштину, Руси су већ увелико заузели положаје на аеродрому.

Пошто су се некако пробили кроз одушевљену масу Албанаца, Британци су кренули ка руским положајима. Стигли су до пута који из Косова Поља води ка аеродромској згради и ту стали. Неколико тешких тенкова „челенџер" распоређено је по околини, а дуж пута стајале су Гурке, а иза њих падобранци.

Руси су употребили оклопни транспортер као контролни пункт за улазак на аеродром, а слично су поступили и Британци, неколико стотина метара даље. Излокани асфалтни пут између њих суштински је представљао ничију земљу.

Одједном, са приштинског аеродрома зачула се снажна грмљавина и неколико тренутака касније, један за другим, са писте је полетело шест „мигова 21", који су одлетели пут централне Србије. Готово истовремено, Британци су у околину аеродрома послали још неколико тенкова и борбених возила, а изнад глава, сада већ ретких посматрача, све време патролирали су хеликоптери НАТО-а.

Полетању „мигова", како се касније испоставило, претходили су бурни сати у самом врху НАТО-а. Главнокомандујући снага НАТО-а у Европи, генерал Весли Кларк, позвао је генералног секретара Алијансе, Хавијера Солану, који му је рекао да је у току „преузимање команде", а Американац је предложио да британски и француски падобранци буду пребачени хеликоптерима на Слатину и на силу преузму контролу над аеродромом.

Генерал Џексон је, према каснијим сведочењима, у неколико наврата довео у питање Кларкова овлашћења да такву акцију нареди, а дипломате су страховале да би циљеви ове операције далеко превазишли оквире о којима су се, нимало лако, договориле чланице НАТО-а, па је постојала озбиљна опасност да неке земље једноставно одустану од учешћа у акцији. Први су то, наводно, запретили Французи, а британски падобранци су врело послеподне провели у хеликоптеру недалеко од Скопља, пре него што је команда у потпуности одустала од акције.

„Због тебе нећу почети Трећи светски рат", реченица је коју је Џексон наводно упутио Кларку, пошто је добио подршку Лондона, од премијера Тонија Блера и министра одбране Џорџа Робертсона, као и одлуку Владе да британске снаге заузму положаје око аеродрома, опколе га, али не и да блокирају писту.

Таква процена показала се тачном, јер су без логистичке подршке Руси брзо остали без намирница, а после неколико дана куповине на црном тржишту, о снабдевању падобранаца бригу је две седмице касније преузео КФОР.

Спуштању тензија нимало нису допринеле ни изјаве руског генерала Леонида Ивашова, који је тврдио да је Русија спремна да на Косово пошаље хиљаде војника. Руси су, истини за вољу, у стање пуне приправности ставили неколико војних база и неколико транспортних авиона Ил-76, али је могућност да заиста стигну до Приштине постала тек теоретска када су захтев Москве за прелет одбијале редом Мађарска, Румунија и Бугарска.

Упркос чињеници да су Руси били практично опкољени, генерал Кларк је и даље инсистирао да НАТО заузме аеродром, тврдећи да има подршку највиших званичника међународне заједнице. Британски командант се, у међувремену, састао са руским командантом Виктором Заварзином, а после тог сусрета готово су нестале тензије међу директним учесницима ове кризе.

Истовремено, из излога у којима се рекламирао биоскопски програм нестао је плакат за филм Преговарач. Приказивање тог филма требало је да почне 24. марта.

Упоредо су вођени преговори о будућем ангажману руских снага, а Москва је инсистирала да руски контингент на Косову добије посебну зону одговорности, те да не подлеже заједничкој команди, што је НАТО одбио објашњавајући да ће на тај начин доћи до поделе Косова.

Почетком јула, две стране постигле су компромисни споразум о статусу руских снага у саставу КФОР-а, према којем су били под командом команданта КФОР-а, али не и НАТО-а.

Руси су на Косову остали до средине 2003. године, до када су руководили аеродромом у Приштини и војном болницом у којој је лечено више од 10.000 људи. Најпознатија епизода из њиховог патролирања Косовом је свађа са Рамушом Харадинајем, после које је један од команданата ОВК место догађаја напустио са масницама на лицу.

Два месеца касније, Кларк је смењен са места главнокомандујућег НАТО-а. Касније, када је најавио да ће покушати да се домогне кандидатуре демократа за председника САД, Шелтон је на јавном скупу рекао да је Кларк има „проблеме са интегритетом и карактером", као и да никада не би гласао за њега.

Последњи авион ваздухопловства тадашње СР Југославије, једна „утва", са приштинског аеродрома полетео је 16. јуна 1999. године.

Извор

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* w_99446107.jpg (81.17 KB, 620x411 - viewed 8 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 325


Jednakost, Bratsvo, Sloboda


WWW
« Reply #1403 on: June 15, 2022, 03:01:46 pm »

Toliko o Rusima i njihovoj pomoći Srbiji. Nikada nam "braća" Rusi nisu pomogli. Kada su bili slabi, uzimali su ogromne svote novce na kontu male i jadne Srbije, sada kada su veliki i moćni nema ni sada pomoći, već opravdavaju njihovu agresiju sa KosMetom, koja čak nije ni slična.
Logged
Kubovac
Administrator
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 718



« Reply #1404 on: June 21, 2022, 03:48:50 pm »

Na današnji dan 1999. na Kosovu i Metohiji desio se čuveni susret dva specijalca, pripadnika 72. specijalne brigade Saše Šajkića Šajke i Britanca.
Ratna fotografija o kojoj se priča na društvenim mrežama. Jedan od aktera Saša Šajkić, tada pripadnik VJ govori šta se zapravo dogodilo 20. juna 1999. godine.


Logged
Kubovac
Administrator
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 718



« Reply #1405 on: July 10, 2022, 03:36:43 pm »

Penzionisani i aktivni pripadnici vojske obeležili su 40 godina od osnivanja 311. samohodnog raketnog puka PVO Kub-M, koji je bazirao u vremenu JNA u Skopju, tadašnja SR Makedonija, a u vremenu VJ u Prištini, na prostoru Kosova i Metohije.
Nekoliko meseci nakon završetka NATO agresije, Puk je ugašen, a tehnika i ljudstvo raspoređeni u preostala tadašnja 4 Puka Kub tadašnje Vojske Jugoslavije.

Obeležavanje godišnjice i uspomene na ovaj herojski Puk, održano je u kasarni "Milan Blagojević" u Kragujevcu, gde je danas raspoređen 310. samohodni raketni divizion PVO Kub-M, koji je nastavljač tradicije.

Logged
Kubovac
Administrator
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 718



« Reply #1406 on: November 16, 2022, 02:12:12 pm »

U pozadini aktuelnih dešavanja oko pada ukrajinskih projektila S-300 na teritoriju Poljske, da se podsetimo da se takve stvari u ratovima jednostavno dešavaju....

Evo primera iz odbrane SRJ od NATO agresije 1999. godine. Tekstove sam napisao pre nekoliko godina (pre oko 2,5 godine), ali ovde nisu objavljeni do sada....

Kubovi u Bugarskoj

Vazdušni rat nad SRJ 1999-te sadržao je i određene kontroverze i "zanimljivosti" (ako može tako da se kaže).
U saradnji sa jednim vojnim entuzijastom iz Bugarske, koji je poslao fotografiju i datum događaja, u prilici sam da prikažem dva događaja iz rata 1999-te godine koji verujem nisu poznati široj javnosti.

Na osnovu podataka dostavljenih iz Bugarske, saznao sam da je dana 14/05/99, jedna raketa sistema PVO “Kub-M” lansirana sa položaja jedne od raketnih baterija iz sastava 230. srp PVO Kub-M iz Niša, završila u Bugarskoj i to u reonu sela Varbovo.

Na osnovu raspoloživih podataka o položaju samohodne raketne baterije Kub, koja je tog 14/05/99 oko 17:00 časova dejstvovala na NATO avion, napravio sam skicu mape sa obeleženim mestom pada rakete i označio "približnu" lokaciju raketne baterije Kub koja je dejstvovala.

Samohodna raketna baterija se nalazila u području zapadno od Svrljiga, u reonu koje se naziva Gramada.
Procenio sam mogući krajnji balistički dolet rakete sistema Kub koja je verovatno promašila svoj cilj – NATO avion, na nekih oko 40-45 km.

Prilažem skicu mape i fotografiju pale rakete, koju proučavaju Bugarski stručnjaci, a tu je i veći broj novinara i zainteresovanih građana....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

02/06/1999, oko 22:00 časova. Položaj raketne baterije Kub u okolini Svrljiga. Poslednje dejstvo jedinica naoružanih raketnim sistemom PVO Kub-M tokom rata 1999-te godine.
Raketa lansirana na NATO avion iz okoline Svrljiga. Sletela u širi reon sela Govežda u Bugarskoj. To je druga raketa (pored one u reonu sela Varbovo,) koja je sletela u Bugarsku.
Raketa je preletela, kako se čini i više od 50 km....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Kub u Bugarsku 1.jpg (134.26 KB, 910x590 - viewed 3 times.)

* Kub u Bugarsku 2.jpg (26.07 KB, 359x450 - viewed 82 times.)

* Skica 02 06.png (274.67 KB, 956x525 - viewed 2 times.)

* Kub u Bugarsku 3.jpg (214.57 KB, 1523x1074 - viewed 3 times.)
« Last Edit: November 16, 2022, 02:17:55 pm by Kubovac » Logged
Kuzma®
Administrator u penziji
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 393



« Reply #1407 on: November 17, 2022, 08:02:38 am »

Колико ме сећање служи и једнa НАТО ракета је завршила у  околини Софије?
Logged
Zaslon
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 602



« Reply #1408 on: November 17, 2022, 08:56:42 am »

Колико ме сећање служи и једнa НАТО ракета је завршила у  околини Софије?
Јесте писао сам на теми Харма о томе, АГМ-88 ХАРМ је завршио на крову једне зграде у предграђу Софије!

https://www.theguardian.com/world/1999/apr/30/richardnortontaylor.kateconnolly
Logged
Kubovac
Administrator
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 718



« Reply #1409 on: November 17, 2022, 12:26:09 pm »

Колико ме сећање служи и једнa НАТО ракета је завршила у  околини Софије?

Evo jednog objedinjenog teksta, na osnovu više kraćih, a koje sam pre više od 2 godine pisao i istraživao na ovu temu.

Protivradarski projektil HARM u udaru na Sofiju

Dana 28/04/99, projektil tipa HARM, ispaljen sa američkog aviona F-16, pogodio je stambeni deo Sofije, naselje Gornja Banja, nekih 50 km od granice sa Srbijom.
Po izvorima BBC-a, raketa HARM je navodno ispaljena sa lovca F-16 na radar sistema zemlja-vazduh koji je "osvetlio" letelicu. Po ovoj verziji, moguće je da je neka baterija 2K12 Kub bila u zasedi i da je osvetlila letelicu, ali je ili ranije isključila zračenje ili je HARM imao neku grešku koja je uzrokovala kardinalan promašaj od nekih gotovo 50 km, koliko ima najmanje ukoliko je avion lansirao projektil unutar granica Srbije.

Obzirom da je ovo veoma "rastegnuto", istraživao sam dalje, uz pomoć nekih poznanika iz Bugarske, konsultujući i njihove izvore i saznanja.

U tom smislu otkrili smo informacije da se u reonu od granice prema Sofiji nalazio osmatrački radar bugarske vojske tipa P-37 i to području mesta Božurišća, nekoliko km od gradskih četvrti Sofije. Prema dobijenim informacijama, operator radara P-37 je mislio da se radi o pogođenom avionu NATO pakta koji pokušava da prinudno sleti na aerodrom pored Sofije, ali je onda primetio brzinu leta vazduhoplovnog cilja, promenu parametara leta (visine) i parametar leta "0" (vazduhoplovni objekat leti pravo na njega), isključio je zračenje radara.

Posledica toga je bila da je raketa preletela njegov radar i položaj i sletela u predgrađe Sofije. Ovde je zanimljivo i odakle je avion lansirao HARM. Prema skici u prilogu i dometa tadašnjih HARM projektila, avion je bio uz samu granicu Srbije (SRJ) i Bugarske ili čak nešto unutar same Bugarske.

Udar rakete nije imao terminalan ishod po građane Sofije, ali je nekoliko građana povređeno ovom prilikom.

Ono što je posebno zanimljivo jeste da je nakon ovog događaja komanda Bugarskog RV i PVO izdala naređenje da osmatrački radari rade na pozicijama koje su udaljene od granice sa Srbijom (SRJ) najmanje 70 km i tom prilikom, privremeno, koristiti samo radare u metarskom talasnom području, dakle P-12, P-18 i P-14 jer su usled svojih radnih frekvencija, "imuni" na dejstvo protivradarskih raketa HARM.

Inače, kasnije se saznalo da je tokom NATO agresije na SRJ, na teritoriju Bugarske palo (najmanje) 6 protivradarskih projektila tipa HARM i da je većina bila lansirana u "pretprogramiranom režimu PB". Ovo se očigledno, ne može odnositi na slučaj koji smo ovde opisali i koj je verovatno zbog toga i stekao "izvesnu" pažnju javnosti, pored činjenice da je njime pogođen stambeni objekat u glavnom gradu Bugarske.

Takođe, navodi se (bez preciznih numeričkih podataka) da je jedan broj projektila HARM sleteo i u susednu Mađarsku.

Prikaz mesta pada rakete:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Neki od pronađenih PRR HARM u Bugarskoj:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Skica događaja:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Radar P-37:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor osnovne informacije






* HARM u Bugarsku 0.png (148.56 KB, 382x258 - viewed 49 times.)

* HARM u Bugarsku 1.jpg (87.72 KB, 614x757 - viewed 2 times.)

* HARM u Bugarsku 2.jpg (290.56 KB, 1205x1080 - viewed 3 times.)

* HARM u Bugarsku.jpg (13.93 KB, 300x180 - viewed 49 times.)

* HARM u Bugarsku skica.png (402.4 KB, 892x509 - viewed 3 times.)

* P-37.jpg (92.76 KB, 650x435 - viewed 2 times.)
« Last Edit: November 17, 2022, 12:44:37 pm by Kubovac » Logged
Pages:  1 ... 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 [94] 95 96 97 98   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.048 seconds with 22 queries.