PALUBA
April 19, 2024, 12:53:11 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 112   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanje na agresiju NATO pakta 1999. godine  (Read 523032 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
vj11801
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14



« Reply #300 on: March 24, 2013, 11:26:54 pm »

Vječna slava poginulim civilima i pripadnicima OS SRJ.
Logged
robo7
desetar
*
Offline Offline

Posts: 119


« Reply #301 on: March 25, 2013, 01:39:18 am »

Jedno pitanje za one informiranije, zasto je uopce pocelo bombardiranje Srbije- nisam dovoljno upucen?
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #302 on: March 25, 2013, 08:54:46 am »

Zavisi koju stranu u sukobu pitaš.

Ukratko (lična slobodna interpretacija):

1. Zvanična verzija NATO alijanse je sprečavanje humanitarne katastrofe na KIM usled oružanih dejstava OS SRJ protiv težnji etničkog Albanskog stanovništva u borbi za nezavisnost i demokratiju.

2. Zvanična verzija zvanične SRJ (važeća bar u trenutku agresije) je da je agresija sprovedena da bi se u potpunosti izvršila oružana secesija Albanaca na KIM i uspostavila druga po redu Albanska država na Balkanu.

Aktuelna dešavanja ovih dana koja se odnose se na pritiske EU i USA (vezano za dobijanje datuma za progovore o pristupanju EU) na vladu Srbije da se kroz dogovore o normalizaciji odnosa i rešavanja spornih pitanja sa privremenim institucijama Albanaca na KIM zapravo "nezvanično" prizna nezavisnost KIM, mi daje za pravo da verujem u drugu verziju.

Ti prihvati koju god želiš.
To je ionako stvar ličnog izbora i afiniteta.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #303 on: March 25, 2013, 09:07:54 am »

I još koje čega.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #304 on: March 25, 2013, 09:33:47 am »

Slava poginulima...ne zaboraviti.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #305 on: March 25, 2013, 10:57:45 am »

Bog dušu da prosti svim poginulim, naručito mojim kolegama i drugarima!

Stali ste na branik otadžbine onda kada je to najviše trebalo. Nikoga niste napali, samo se branili u neobjavljenom, mučkom ratu, sa daleko nadmoćinijim neprijateljom.
Neka Vam je večna slava i hvala, nikada Vas nećemo zaboraviti!

Da se zna, za mlađe naraštaje, pošto uvek neko drugi piše istoriju, Vojska Jugoslavije nije kapitulirala, to su uradili političari Kumanovskim sporazumom.
Na bojnom polju je naravno bilo problema, ali sve ukupno, za šta se decenijama spemala Vojska Jugoslavije, to je i demonstrilala tokom agresije NATO pakta.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #306 on: March 25, 2013, 11:20:23 am »

Večna slava i nezaborav svim žrtvama!
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #307 on: March 25, 2013, 11:34:00 am »

Zvanična verzija zbog čega je počelo bombardovanje SRJ je navodni masakr srpske policije nad šiptarskim civilima u selu Račak.
Samo što to blage veze nema sa istinom.

Sve u svemu, zvanično je otpočela misija spasavanja šptarskih civila od srpskog terora.
Sve to veze sa istinom nema. Još 1997. su postojale naoružane frakcije terorističke organizacije UČK (OVK), da bi 1998. godine držali dobar deo Metohije pod kontrolom.
Tada je načinjena greška što nije ispoštovan general Perišić (šta je on posle radio to nije važno, ali tada je bio u pravu), a glavnokomandujiću Vojske Jugoslavije predsednik Slobodan Milošević ne da ga nije saslušao već ga je smenio sa položaja načalnika GŠ-a, sve u dogovoru sa podpredsednikom Vlade Voislavom Šešeljom koji je medijski opravdao smenjivanje generala Perišića.
General Perišić ne samo da je imao za cilj da obezbedi granicu prema Alabaniji već i da VJ uđe u sastav NATO pakta ili da im se da baza na KosMetu, što su oni u suštini i tražili. I to zapravo nije tražio NATO već Ameri.
Sada, Srbija ne da im je dala bazu već jedan deo teritorije, skoro celo Kosovo i Metohiju.

Ćiro je izneo srž svega šta je u pitanju, i ima tu zakulisnih stvari što tek stalo u jednu obimu knjigu.
Samo je Ćiro pogrešio, nisu Albanci već Šiptari, i to nije pogrdna reč kako neki tvrde.
Reč šiptar je izvedena od šćipetari što bi značilo brđani.
« Last Edit: March 25, 2013, 01:04:20 pm by Brok » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #308 on: March 25, 2013, 09:21:34 pm »

Преносим текст новинара "Политике" Милана Галовића а који предствља сећање стварних учесника на борбена дејства на Кошарама. Бројка која се помиње у тексту а односи се на албанске снаге (15.000) је вероватно претерана, бар за сам рејон Кошара, али само сведочење је релативно  коректно (као и свако сећање је ипак субјективно) и сведочи о жестини дејстава.

У паклу Кошара – неиспричана ратна прича

Сведочења припадника Војске Југославије о вишенедељном одбијању напада бораца ОВК, потпомогнутих војском Албаније и НАТО авијацијом
Српски борци на граници СР Југославије и Албаније


Најтеже је било на Кошарама. То је реченица која се може чути од ветерана који су се током рата НАТО-а и СР Југославије борили на Косову и Метохији, то је податак који је познат сваком грађанину иоле заинтересованом за та збивања. Ове борбе помињу се чак и у популарној серији „Мој рођак са села” у којој глумац Војин Ћетковић игра пуковника Миломира Вранића, ветерана с Кошара. Али у стварности, о најтежим борбама у рату 1999. године мало се зна.

Кошаре су назив карауле на југословенско-албанској граници на Јуничким планинама, које се надовезују на Проклетије. Надморска висина на том подручју достиже 2.000 метара, предео је шумовит. Према подацима пензионисаног генерал-потпуковника Љубише Стојимировића, који је у време рата био начелник Штаба Треће армије Војске Југославије (ВЈ), жестоке борбе на Кошарама обухватају период од 9. априла па до средине маја 1999. године и вођене су на фронту ширине четири километра.
– Почетком априла говорило се о такозваном ускршњем примирју, обустављању борбених дејстава и давању шансе преговорима. Међутим, 9. априла, баш на Велики петак, ОВК уз подршку НАТО-а и регуларне војске Албаније покреће напад да би продро у дубину простора Косова и Метохије, с намером да се пресече комуникација Пећ–Ђаковица–Призрен, раздвоје наше снаге и споји с групом Рамуша Харадинаја на подручју Јабланице. Напад је почео снажном артиљеријском припремом, гранатирањем карауле Морина. То је требало да буде варка, да помислимо да ће ту уследити пешадијски напад. До напада пешадије је дошло, али на подручју суседне карауле Кошаре. У дубину наше територије нису ушли више од 500 метара. Наше снаге су биле на нижим положајима, што је веома тешка ситуација за одбрану. У тешко проходном окружењу нисмо могли да користимо борбену технику. Имали смо логистичке проблеме, није било једноставно снабдевати војску на положају високо у планинама. Непријатељским снагама је у том смислу било лакше, одмах преко границе налази се подручје града Тропоја – објашњава Стојимировић.

 Он процењује да је у борбама на Кошарама ангажовано око 15.000 припадника ОВК, уз подршку авијације НАТО и регуларне војске Албаније, пре свега артиљерије калибра 105 и 155 милиметара. Границу СР Југославије бранили су припадници 125. моторизоване бригаде и делови 63. падобранске и 72. специјалне бригаде.
– Када је почео снажан напад из Албаније у рејону Кошара, један наш водник, по ранијем договору, при повлачењу је минирао и запалио караулу. Наше снаге повукле су се само неколико стотина метара ниже и ту успоставиле одбрану. Напад је сломљен и та линија се минимално померала напред-назад. НАТО авијација је стално нападала наше снаге, једном приликом 42 пројектила пала су на простор дужине два километра и том приликом погинуло је 12 наших сабораца – објашњава пензионисани генерал-мајор Драган Живановић, ратни командант 125. моторизоване бригаде.

Ова јединица после мобилизације имала је око 7.000 војника, била је наоружана тенковима Т-55 и артиљеријом калибра 122 и 90 милиметара. Уз војнике на редовном одслужењу војног рока, у њој су били резервисти с подручја Космета, Краљева, Врњачке бање и Трстеника. У рату су погинула 62 припадника ове јединице.

– Поврх свега, све до маја у планинама је било снега. Уз сву опасност од непријатеља, нашим војницима је претило и смрзавање. А било је оних који су положај у снегу држали и по 48 сати – истиче Живановић.

Пуковник у пензији Видоје Ковачевић, у време рата мајор на дужности начелника Штаба 63. падобранске бригаде, непосредни је учесник борбених дејстава на Кошарама.
– Наше и њихове линије су биле тако близу, испреплетане у шуми, чак и на свега десет метара – каже Ковачевић који је и тешко рањен у овим борбама.

Било је то 19. априла, приликом напада специјалаца из „шездесет треће”. Наишли су на жесток отпор.

– Развила се борба. Истина је оно што су причали борци из Првог и Другог светског рата, није опасан метак који чујеш, тај је већ прошао, већ онај којег не чујеш. Усред борбе одједном сам осетио резак бол, глава и лева страна тела били су ми обливени крвљу. Сећам се да сам рекао саборцу „Чувај ми децу...”. Затим је наступио чудан осећај, као да тонем, нестајем. Губио сам свест, али сам опет долазио к себи – прича Ковачевић.

Саборци су му прискочили у помоћ. Војник Предраг Дегент га је превијао и у том тренутку је погођен – задобио је прострелну рану у пределу груди од које ће се касније опоравити, имао је панцир, али је погођен с бока.

– Иако сам био тешко рањен, био сам свестан жестине борбе која се водила. Та канонада, та киша метака, оставила је на мене тако снажан утисак, то је нешто што је тешко описати – истиче Ковачевић.

Његови саборци су дали све од себе да га спасу. Носили су га километрима, а евакуација рањеника на рукама, каже Ковачевић, једна је од најтежих ситуација за војника у рату, психофизички исцрпљујућа. Вукли су га низ планину у шаторском крилу, носили на импровизованим носилима. Стигли су до болнице у Ђаковици, а одатле је Ковачевић превезен у болницу у Приштини.

– У Приштини је била дежурна екипа кардиоваскуларних хирурга из Београда, оперисао ме је др Горан Вучуровић. Затим су ме превезли у Ниш, па у Београд, на ВМА – објашњава Ковачевић који је у борби на Кошарама остао без левог ока и изгубио је осећај у левој руци, а с болничког лечења отпуштен 29. новембра 1999. године.

-------------------------------------------------------------------------

Погинули у француским униформама

Видоје Ковачевић каже да је на Кошарама лично видео два погинула Црнца који су се борили на страни ОВК. „Били су у маскирним униформама, на рукавима су имали француске ознаке”, сведочи Ковачевић.


Добровољци из Русије

На српској страни борили су се добровољци из иностранства, међу којима је највише било Руса. „Сећам се Станислава, некадашњег војног лекара, капетана совјетске армије. Током транзиције напустио је војску, али се 1999. јавио као добровољац. Послали су га на Кошаре. Хтео сам да ради у нашем санитету, али је он то одбио и остао на првој линији као обичан војник. Преживео је рат”, каже Драган Живановић.

Милан Галовић
објављено: 25.03.2013. 

Извор: www.politika.rs
Logged
robo7
desetar
*
Offline Offline

Posts: 119


« Reply #309 on: March 25, 2013, 09:28:57 pm »

sta ces svaki komentar mjenja malo temu, uglavnom pridruzujem se zaljenjma za stradale!
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #310 on: March 25, 2013, 10:25:23 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
O ovakvoj mladosti je Rakić pjevao?


* kosare.jpg (178.89 KB, 960x675 - viewed 243 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #311 on: March 27, 2013, 01:17:41 pm »

Pre 14 godina, 27. marta 1999, tokom NATO bombardovanja SR Jugoslavije, oboren je ponos SAD avijacije lovac bombarder F-117A,
namenjen uništenju PVO sistema. "Nevidljivi soko", kako su ga nazvali, oboren je u Buđanovcima, selu pokraj Rume, pošto je prethodno
gađan sa dve rakete tipa "neva". Raketnom brigadom koja ga je oborila komandovao je pukovnik Zoltan Dani.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #312 on: March 27, 2013, 01:21:48 pm »

Mislim da Dani nije komandovao brigadom, već divizionom.
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 691


« Reply #313 on: March 27, 2013, 02:08:58 pm »

Mislim da Dani nije komandovao brigadom, već divizionom.

Dani je komandovao divizionom.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #314 on: March 27, 2013, 02:37:53 pm »

Хвала на исправци wermez.
Данашњи дан је сигурно ушао у историју ваздухопловства НАТО-САД алијансе.
Logged
Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 112   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.